ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách
Památky

7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách

Poslechněte si audio verzi článku
K létu v Česku patří bouřky a s bouřkou přicházejí blesky. Je to fascinující podívaná, která hlavně v noci působí hrozivě a nebezpečně. Na Kudy z nudy se na ně tentokrát podíváme zblízka, ale bezpečně: vezeme vás na výlet na nejblýskavější horu naší země i do nejblýskavější oblasti na světě, vypravíme se i na oceán a zkusíme to bleskům spočítat.

1. Blesky – ničitelé a zabijáci

Na blesky se nejlíp dívá z bezpečného domova. Něco docela jiného ale je, když vás bouřka zastihne v přírodě anebo dokonce na horách. Proč? Protože blesky jsou nebezpečné, a dokážou zabíjet a ničit. Své by o tom mohla vyprávět třeba kaple na Břístevské hůře anebo zřícenina kostela sv. Blažeje u Toužimi: obě stavby vyhořely po zásahu bleskem a už se z toho nikdy nevzpamatovaly. Větší štěstí měla třeba kaple svatého Floriána a svatého ŠebestiánaBzenci, kostel sv. JiljíNymburce nebo věž náchodského zámku. Jednou z bleskem opakovaně ničených staveb je Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku, která také byla mnohokrát zničena bleskem, a po zásahu bleskem například vyhořel hrad Landštejn.
 

2. Blesková a Hromová hora Milešovka

V Česku nenajdete místo, do kterého ročně uhodí víc blesků než do Milešovky. Kromě blesků tam taky fouká jako o život, a tak je vrchol hory považován za největrnější místo v naší zemi. Proč? Milešovka se svými 836,5 metry nadmořské výšky je královnou Českého středohoří, a protože ostatní vrcholy výrazně převyšuje, přitáhne si tím i blesky. Výhled z Milešovky ocenil i německý přírodovědec Alexander von Humboldt a výjimečné počasí vedlo k tomu, že už v lednu 1905 na vrcholu zahájila činnost meteorologická stanice s rozhlednou. Dnes je nejstarší horská observatoř na území České republiky pracovištěm Akademie věd, a sami zjistíte, že výhled je fascinující i bez rozhledny. A pokud vás tu náhodou zastihne bouřka, blesky a liják, bezpečné útočiště vám zajistí Veberova nouzovna.
 

3. Rekordní počet blesků na kilometr čtvereční: Venezuela

Jak je na tom naše Milešovka v porovnání se světovou konkurencí? Ročně je zde zaznamenáno až 35 bouřek, rekordem je pět úderů blesku za 15 minut. Podle klimatických satelitů připadá na kilometr čtvereční našeho území ročně přibližně 15 až 40 blesků. Nejblýskavější místo na světě, a to oblast Catatumba u venezuelského jezera Maracaibo, jich ale má asi 250. Oblast je díky tomu od roku 2015 zapsaná i v Guinessově knize rekordů jako místo s nejvyšším výskytem blesků. Protože se víc blýská nad pevninou než nad vodou a v teplejších pásmech mnohem víc než v chladných, nikoho nepřekvapí další bleskový rekordman: Afrika a oblasti kolem jezer Tanganika a Viktoriina jezera.
 

4. Krotitelé blesků

V anglicky hovořících zemích je za vynálezce hromosvodu považován Benjamin Franklin (1706–1790), americký státník, diplomat, přírodovědec a spisovatel. S blesky, hromy a elektřinou ale současně experimentovalo víc lidí. U nás to byl například Prokop Diviš (1698–1765), který byl farářem v Příměticích u Znojma. V roce 1754 vybudoval na farní zahradě bleskosvod, který nazval machina meteorologica. Vynálezce tam dodnes připomíná malý památník a replika slavného bleskosvodu na návsi před kostelem sv. Markéty.
 

5. Blesk pro meteorology

Meteorologům a odborníků na počasí blesky provázené hromy vyprávějí hlasité příběhy o počasí. Rozeznávají blesky kladné a záporné, blesky hladké a bohatě rozvětvené, blesky typu CG (z anglického cloud-to-ground, tedy mezi oblakem a zemí), IC (intra-cloud, tedy v jediném bouřkovém oblaku) anebo CC (cloud-to-cloud, mezi sousedními oblaky). Ví také, jak se liší běžná bouřka od supercely, že bouřka v tropické noci se může obejít téměř bez blesků, a že zkrátka blesky toho o stavu atmosféry prozrazují mnohem víc než jen to, že přichází, zuří anebo končí bouře.
 

6. Dívejte se: jakou má blesk barvu?

Odborníkům na počasí dokonce blesky svou barvou prozrazují, jak se bude bouře vyvíjet dál. Tak například blesk fialové barvy je typický při intenzivním lijáku, zato modrá barva varuje: je totiž daná výskytem pevných částic v atmosféře. Když je ve vzduchu hodně nečistot, tvoří se spíš menší kapky. Ty pak rychleji mrznou, bouřkový mrak získává větší dynamiku a přináší i větší množství blesků a s nimi krupobití. Naopak bílé blesky znamenají jen minimum kapek či krup, ale zato vysokou teplotu. Takové blesky mají až 30 000 °C, což je pětkrát vyšší teplota než na povrchu Slunce, a mohou ve vyprahlé krajině snadno způsobit požár. Blesk žluté barvy pak prozrazuje, že v ovzduší je nadměrné množství prachu, který do atmosféry nažene silný vítr z povrchu země.
 

7. Zavinili jsme si ničivé bouře sami?

Bohužel ano. Tvorba bouřkových mraků a intenzita blesků jsou reakcí na zvyšování pozemské teploty a nečistoty v ovzduší. Kouř, prach a pevné částice se chovají jako kondenzační jádra a ovlivňují tvorbu kapek. Překvapivé zjištění přinesl například průzkum bouří nad oceány: oblasti s více blesky kopírují nejfrekventovanější námořní trasy. A nejde o zanedbatelné množství: blesková aktivita je v takových místech více než dvojnásobná.
 

Jak se chovat během bouřky a zachránit se před úderem blesku?

V Česku máme každý rok zhruba 25 až 40 bouřkových dní. Blesky každoročně způsobí několik požárů v obcích, městech i v přírodě, a bohužel i zranění či ztráty na lidských životech. I když pravděpodobnost zásahu člověka bleskem je 1 : 3 000 000, po úderu bleskem denně na Zemi v průměru zemře 10 lidí.

Následující rady poskytuje Hasičský záchranný sbor České republiky – a věřte, že ten bleskům opravdu rozumí.
 
  • Během bouřky nevycházíme zbytečně ven a pokud se objeví varování před bouřkami, neplánujeme si žádný výlet.
  • Když nás zastihne bouřka venku, snažíme se někam schovat – do budov, zejména velkých objektů s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak do staveb chráněných hromosvodem.
  • V přírodě se můžeme schovat v hustém lese, nižším porostu nebo úzkém údolí. Naopak nebezpečné je schovávat se pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal či v menších staveních bez hromosvodu.
  • Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v blízkosti vysokých osamocených stromů, sloupů elektrického vedení nebo vodních ploch, potoků a mokřadů.
  • Nikdy se za bouřky neopírejme o zeď či skalní stěnu, nezůstávejme na kopcích a holých pláních.
  • Překvapí-li nás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujme dál v chůzi a nezůstávejme ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně si neleháme na zem, před přímým zásahem blesku nás nezachrání ani sezení na izolační podložce, jako je karimatka nebo batoh.
  • Velké nebezpečí hrozí za bouřky při koupání, windsurfingu či plavbě v loďce, bezpečné není ani telefonování nebo práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
  • Za bouřky venku nepřenášíme kovové předměty, které fungují jako hromosvod. Například v roce 2005 úder blesku připravil o život golfistu, který během bouřky nepřerušil hru.
Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině

Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině

Bleskosvod znamenal první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině. Prokop Diviš začal experimentovat s elektřinou a v roce 1754 vztyčil v Příměticích 15 m (později 41,5 m) vysoký bleskosvod, který nazval machina meteorologica.

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.

Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Křížový sklep v Příměticích Památky

Křížový sklep v Příměticích

Uprostřed Přímětic, dnešní příměstské části Znojma, nechali znojemští jezuité v letech 1740-1756 vystavět jeden z největších vinných sklepů na světě. V současné době je využíván společností Znovín Znojmo a.s., která zde uchovává v tradičních dubových a akátových sudech nejlepší vína zdejší oblasti.

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!

České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.

Věda a historie není nuda: Národní divadlo v Praze a jeho slavná výročí

Věda a historie není nuda: Národní divadlo v Praze a jeho slavná výročí

Národní divadlo v Praze má tak bohatou historii, že může kulatá či půlkulatá výročí slavit skoro každý rok. Poprvé bylo otevřeno 11. června 1881, podruhé se po požáru a následné rekonstrukci otvíralo 18. listopadu 1883. V obou případech se hrála opera Bedřicha Smetany Libuše, nachystaná právě pro tuto slavnostní příležitost.

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku Kultura

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

U rodného domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Památník Prokopa Diviše v Příměticích Kultura

Památník Prokopa Diviše v Příměticích

Památník vynálezce bleskosvodu, Prokopa Diviše, najdete v Příměticích. Památník je symbolickou připomínkou života a díla řádového bratra premonstrátů a badatele v oboru elektřiny. Exponáty dokumentují život a dílo P. Diviše a oslavy jeho výročí ve Znojmě a v Příměticích v létech 1898 až 1998.

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Česko mezi řádky: Kletba krve, Znojemské podzemí a Martina Hohenberger

Desítky kilometrů dlouhé chodby pod historickým centrem nejsou jen turistickým lákadlem města Znojma. Do jejich lehce strašidelné atmosféry se plně ponoříte i ve fantasy příběhu Kletba krve od spisovatelky Martiny Hohenberger. Je to upíří příběh se vším všudy, a to včetně krvelačných tvorů, obývajících labyrint pod městem, a pozvánky ústy Dante Alighieriho: Zanechte vší naděje, kdo vstupujete.

Po stopách českých vynálezců a vědců

Po stopách českých vynálezců a vědců

Navštivte místa spojená s významnými osobnostmi české minulosti, které přispěly k rozvoji vědy a techniky, i když jejich vynálezy jsou již často překonány. Vypravte se na výlet do míst, kde si dodnes s úctou připomínají své slavné rodáky.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Trať Tábor – Bechyně – první elektrická železniční trať v České republice

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Rohanský kámen na Ještědu Památky

Rohanský kámen na Ještědu

Vrcholem Ještědu vedla hranice mezi panstvími rodů Clam-Gallasů a Rohanů, která byla značena hraničními kameny. Tento žulový hraniční kámen sem byl umístěn v roce 1838 a má připomínat návštěvu Adély Rohanové z panské rodiny.

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

Hory, které vznikly původně jako sopky jsou fascinující. Nejen mnohdy svým zajímavým tvarem, ale také tou dráždivou možností, že by se v jejich nitru snad mohl ještě nalézat poslední plamínek života. V případě „českých sopek“ jde samozřejmě o zbožné přání, neboť se jedná o sopky dávno vyhaslé. Ovšem jinde na světě se vulkány k životu probouzejí, jako například Pico del Teide na Kanárských ostrovech. Nejvyšší hora Španělska se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá – sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

Domek Prokopa Diviše v Žamberku Kultura

Domek Prokopa Diviše v Žamberku

Na okraji malebného města Žamberk najdete lidové roubené stavení – Domek Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Vedle stavení stojí maketa Divišova bleskosvodu. Domek patří pod správu žamberského muzea.

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

České Švýcarsko je jediným místem na světě, kde byl nalezen raritní skalní útvar – ohnivec. Utvar ve tvaru slunce s největší pravděpodobností vznikl úderem blesku do skály. České Švýcarsko je jediné místo na světě, na kterém byl ohnivec nalezen.

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří (837 m), známá také jako Hromová hora. Meteorologická stanice na jejím vrcholu funguje více než 100 let, rozhledna ještě déle. Tu současnou můžete navštívit celoročně, ale pouze za příznivých klimatických podmínek.

Hotel N Přímětice – vinařské akce v unikátním křížovém sklepě Gurmánská turistika

Hotel N Přímětice – vinařské akce v unikátním křížovém sklepě

Znojmo – to je tradiční moravské vinařské město. Vinařství je i jednou z hlavních atrakcí Hotelu N. Vždyť přímo pod hotelem se nachází jeden z největších křížových sklepů na světě. Návštěvu tohoto unikátního zařízení vám rádi zajistíme.

Muzeum izolátorů a bleskojistek – největší sbírka v Evropě Památky

Muzeum izolátorů a bleskojistek – největší sbírka v Evropě

Soukromou sbírku pana Františka Daňka tvoří 4660 ks izolátorů z nejrůznějších materiálů (porcelán, sklo, umělá hmota, guma, dřevo) a 600 bleskojistek. Tato gigantická sbírka, největší v Evropě, chráněná Ministerstvem kultury, se nachází v malé vesnici Dvořiště, mezi městy Tábor a Pelhřimov.

Další aktuality

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

Navštivte nejvýznamnější a nejstarší folklorní festival ve Strážnici

26. červen 2024 18:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

Potěšte se krásou historických vozidel na zámku ve Slavkově

26. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

Kostel sv. Jakuba v Brně se po rekonstrukci znovu otevře

23. červen 2024 15:00
Památky, Jihomoravský kraj
Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

Objevte ráj na zemi – vesnici jen z vinných sklepů v Nechorách

21. červen 2024 13:46
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj
Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj