ÚvodAktualityRok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany
Kultura

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Poslechněte si audio verzi článku
Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Ložnice Bedřicha SmetanyPojďte s Kudy z nudy slavit Rok české hudby 2024 a 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824–1884). Třeba s takovou radostí, jako slavil narození syna tatínek František Smetana. Syn sládka zámeckého pivovaru se v Litomyšli narodil 2. března 1824 v 10 hodin, v den, kdy vrcholil masopust. Historikové tvrdí, že „…paní Smetanová prý ještě v předvečer nejveselejšího dne v roce do půlnoci tančila. Narození prvního syna v rodině bylo velkou slávou. Otec byl prý právě na dvoře, když děvče přiběhlo se zprávou, že se narodil syn. A tu šťastný otec v samé radosti děvče chytil a tančil s ním po dvoře. Chtěl však, aby i jeho lidé sdíleli s ním tuto radost, proto dal na dvůr vyvaliti své chase sud piva a ta pak zpívajíc a tancujíc neméně radostně vítala příchod Bedřicha Smetany na svět.“
 

Schůzky se Smetanou: Litomyšl, Praha, Jabkenice a Růžkovy Lhotice

muzeum smetanyrodném domě Bedřicha Smetany, v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaruLitomyšli, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství a rodinný život. Mládí prožil Smetana v Růžkových Lhoticích na Podblanicku; expozice na zámku Růžkovy Lhotice připomíná Smetanova nejšťastnější léta, která se v mnoha motivech promítla do jeho pozdějších děl. Na slavného hudebního skladatele ale vzpomínají i v jeho dalších domovech: v Praze je Muzeum Bedřicha Smetany, v Jabkenicích, kde strávil posledních deset let svého života, můžete navštívit Smetanův památník. Pamětní síň si prohlédnete i v Kamýku nad Vltavou, kde byl Smetana na líbánkách se svou druhou ženou.

Smetanova hudba: Má vlast a Prodaná nevěsta

Jabkenická myslivnaŽádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany. Víte, že poprvé zazněla 5. listopadu 1882 v paláci Žofín na Slovanském ostrověPraze? V roce 1925 byla Má vlast prvním vystoupením České filharmonie, které bylo živě přenášeno rozhlasem, a o pár let později se rovněž stala první nahrávkou České filharmonie na gramofonové desce.

HousleSmetanova Prodaná nevěsta je vůbec nejhranější operou v Národním divadle v Praze, fanfáry ze Smetanovy opery Libuše doprovázejí státní události spojené s veřejným vystoupením českých prezidentů během slavnostních příležitostí. Přitom fenomenální skladatel svá vrcholná díla, podobně jako Ludwig van Beethoven, složil hluchý nebo téměř hluchý. Navzdory sluchovému hendikepu v Jabkenicích Smetana dokončil cyklus Má vlast a složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. Operu Viola už dokončit nestihl.

Kam za Smetanovou hudbou?

Smetanova LitomyšlKde jinde oslavit narozeniny Bedřicha Smetany než v jeho rodné Litomyšli při akci Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek! Oslavu 200. narozenin největšího litomyšlského rodáka doprovodí lidová veselice a rekonstrukce události z roku 1824. V Praze se v den Smetanova narození uskuteční slavnostní koncert Smetana Gala, akcí ale bude mnohem víc. Jejich kompletní nabídku najdete na Kudy z nudy na stránce Rok české hudby a Smetana 200.

Vychutnat si můžete i Smetanovské dny v Plzni 2024, hudební festival s více než třicetiletou tradicí. V Plzni, kde skladatel v mládí strávil část svého studentského i tvůrčího období, uvede místní divadlo všechny jeho opery. Další oslavou Smetanovy hudby bude festival Pražské jaro 2024. Ten tradičně 12. května v den výročí Smetanova úmrtí zahájí Má vlast, tentokrát v podání Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem.

Ve Smetanově rodišti se už po desetiletí koná open-air festival Smetanova Litomyšl. Druhý nejstarší hudební festival v Česku a největší mimopražský festival vážné hudby v České republice bude mimořádným zážitkem, například proto, že v rámci oslav dvojitého výročí Bedřicha Smetany uvede všechny jeho opery. V téměř osmdesátileté historii festivalu to bude premiéra!

Další zajímavou akcí bude 12. červenec a zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Ten uvede Mou vlast v městském parku, na novém a okouzlujícím koncertním místě přímo na břehu řeky Vltavy.
 

 

Zajímavosti ze života Bedřicha Smetany

  • „Velký“ hudební skladatel Bedřich Smetana byl ve skutečnosti střízlík: měl drobnou postavu, měřil pouhých 156 centimetrů. Typické pro něj byly až na ramena dlouhé vlasy, plnovous a brýle.
  • Hudební génius prožil svůj život a zejména jeho konec v krutých bolestech. Dlouho převládal názor, že důvodem Smetanova stále se zhoršujícího zdravotního stavu i předčasné smrti byla syfilis. Až počátkem 21. století přišli vědci na to, že skutečnou příčinou byl zánět kostí. Při hře s partou kluků zakopali na poli skleněnou lahev plnou střelného prachu, zapálili ji a čekali, co to udělá. Nálož ale nevybuchla, a tak se tehdy jedenáctiletý Bedřich šel podívat, co se stalo. V té chvíli lahev explodovala a výbuch vmetl mladému Smetanovi do obličeje střepy a čerstvě pohnojenou půdu. Ránu mu vymyli špinavou vodou z nedalekého rybníka, což mělo za následek zánět kostí.
  • Bolestivé a stále se zhoršující záchvaty ho provázely celý život a nakonec zavinily i jeho hluchotu. Kvůli zhoršujícímu se duševnímu stavu byl nakonec převezen do pražského Ústavu pro choromyslné, kde v 60 letech zemřel.
  • Po své smrti odpočívá mezi českými velikány na Vyšehradském hřbitově v monumentální hrobce Slavín.
  • Smetanovi potomci stále žijí. Někteří z nich ve Španělsku a v Japonsku.
  • Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a také planetka 2047 Smetana.
  • Tóny jeho oper zazněly ve slavných filmech Spider Man nebo Muž na Měsíci.
Rodný byt Bedřicha Smetany Kultura

Rodný byt Bedřicha Smetany

V zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 narodil známý hudební skladatel Bedřich Smetana, čeká návštěvníky nová expozice. V autentickém domácím prostředí se seznámíte s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Smetanova Litomyšl 2024

8. 6.7. 7.
Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 již 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival uvede u příležitosti tohoto jubilea všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v celé historii festivalu.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.