ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová
Kultura

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Poslechněte si audio verzi článku
Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
„Vestec je velká dědina, mají tam kostel i školu, u kostela je fara, vedle ní kostelníkova chalupa, také rychtář zůstává vprostřed vsi, na samém konci dědiny pak stojí chaloupka obecního pastýře.“ Tak začíná povídka Divá Bára, poprvé otištěná v kalendáři Česká pokladnice na rok 1856. Místo děje prozrazuje Božena Němcová hned v první větě, ovšem obcí jménem Vestec je v České republice víc. Porůznu se tak můžete setkat s tvrzením, že se povídka odehrává třeba ve Vestci na Nymbursku, ve VestciPosázaví jižně od Prahy (kde objevíte volnočasový areál u Vesteckého rybníka) anebo dokonce ve Vestci u Chocerad.

Jenže všechno je jinak: povídka zasazená do vsi Vestec v kraji, kde to Němcová dobře znala, mezi Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Pokud se sem chcete podívat, stačí si jen lehce upravit trasu výletu za Barunkou Babiččiným údolím.

Podobně jako postavičky, jimiž spisovatelka zaplnila Babičku a Babiččino údolí, tu možná v první polovině 19. století žila dívka, kterou Božena Němcová poznala osobně nebo z vyprávění, a která se pak stala předobrazem Divé Báry – nového typu hrdinky v české literatuře, samostatné a odvážné ženy, navenek drsné, ve skutečnosti však ušlechtilé a empatické. Bára je jediným dítětem obecního pastýře Jakuba. Maminka jí dávno zemřela a o Báře se mezi místními vykládá, že ji do kolíbky podstrčila polednice. Aneb jak píše Němcová: „…Několik dní po narození děvčete stala se v Jakubově chalupě nehoda. Sousedka zaskočila k šestinedělce v pravé poledne a našla ji pod komínem u ohniště polomrtvou ležet. Udělala povyk, kmotry se sběhly, přišla i bába a Báru vzkřísily. Dověděly se od ní, že vařila mužovi oběd a zapomněla, že šestinedělka nemá v pravé poledne ani po klekání ze sednice vykročit. Zůstala stát v kuchyni pod komínem a vařila. Tu prý jí to okolo uší zašumělo jako zlý vítr, před očima se jí dělaly mžitky, něco ji začalo krákat za vlasy a na zem porazilo. „To byla polednice!“ křičely všechny. „Jestlipak nepodložila divé dítě místo Barči,“ vzpomněla jedna a šla ke kolíbce. Hned se všecky okolo shlukly, vzaly dítě z kolébky, rozbalily, prohlížely. Jedna řekla: „Je to divé dítě, je, má velké oči!“ Druhá: „Má velkou hlavu!“ Třetí jí přiřkla krátké nohy a každá něco jiného. Matka se lekala, bába ale svědomitě prohlídla dítě a rozhodla, že je to její vlastní, co pod srdcem chovala. Nicméně nejedna z kmoter zůstala při svém, že je dítě od polednice podstrčené.

Černovlasé a „divoké“ dceři obecního pastýře sice nadbíhají všichni mládenci z vesnice, ale s jejich rodiči to Bára nemá jednoduché: na rozdíl od ostatních se nebojí umrlců, hadů, čertů ani ničeho jiného. Kromě otce ji miluje kostelníkův syn Josífek, farář, který se jí pokaždé zastane, a farářova neteř Eliška. Ta se v Praze zamiluje do studenta medicíny, má si ale brát nadutého panského správce Slámu. Bára se rozhodne, že jí pomůže: převlékne se za strašidlo a u hřbitova donutí vyděšeného Slámu, aby nechal Elišku na pokoji. Její lumpárnu ale místí vesničané odhalí a za trest ji zavřou na noc do márnice. Trest se však nakonec ukáže být pro Báru požehnáním: když se místní myslivec dozví, co se jí stalo, přizná se, že ji miluje a požádá ji o ruku. Také s Eliškou to dopadne dobře, smí si vzít svého doktora, a kostelníkův Josífek se stane farářem.

Příběh v roce 1949 natočil jako svůj debut režisér Vladimír Čech. Do hlavní role obsadil půvabnou a temperamentní členku Slezského divadla v Opavě Vlastu Fialovou; i pro ni to byl první film. Šlo také o první československý film uvedený v Austrálii, populární byl také v Japonsku a Latinské Americe. Divá Bára přilákala do kin přes pět milionů diváků a prodala se do spousty zemí. Na rozdíl od literární předlohy ale filmová Divá Bára má šumavské kořeny. Natáčela se v Povydří a v Prášilech, interiéry fary byly natočené na zámku v Železné Rudě, ve filmu se objeví také Hůrka, jezero Laka a Antýgl.
Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí Památky

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy Kladského pomezí. Provedeme vás městy i krásnou přírodou, vyšplháme na rozhledny, užijeme si krásné výhledy a radost uděláme i milovníkům vojenských památek a filmů. A protože do Polska je to přes hranice jen kousek, doporučíme vám pár zajímavých míst, která můžete navštívit u sousedů.

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

V Královéhradeckém kraji patří mezi filmové jedničky skalní město Adršpach a Teplické skály. Znáte je například z pohádek Třetí princ, Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Filmaři si oblíbili i Broumovský klášter a pevnost Josefov, pamětníci se rádi podívají do Babiččina údolí coby dějiště Babičky Boženy Němcové nebo do Dobrušky a Nového Města nad Metují, kde se natáčel seriál F. L. Věk.

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Výlet za Barunkou Babiččiným údolím

Když se roku 1820 hrabě Schulenburg rozhodl, že stráví léto na zámku v Ratibořicích, stěhovala se na venkov i manželka Kateřina Zaháňská a zástupy služebnictva. Mezi nimi byl i hraběcí kočí Jan Pankel s nevěstou a dcerkou Barunkou. Když měli rodiče svatbu v Malé Skalici, bylo holčičce už půl roku.

Viktorčin splav v Ratibořicích Příroda

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Hola, škola volá: podívejte se do míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Hola, škola volá: podívejte se do míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové Zážitky

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Chcete strávit čas s dětmi a zároveň se pobavit i poučit? Navštivte Pohádkový kuželník v Babiččině údolí, kde je instalována interaktivní výstava pro všechny generace s názvem Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Z podzemí až do zámeckých komnat Ratibořického zámku Kultura

Z podzemí až do zámeckých komnat Ratibořického zámku

Poznejte kraj Babičky Boženy Němcové. Největším lákadlem pro návštěvníky České Skalice je muzeum Boženy Němcové, které je nejstarším českým literárním muzeem a nabízí kromě expozice věnované známé spisovatelce i stálou výstavu o prusko-rakouské válce a historii města.

Česká Skalice

Česká Skalice

Na jedné straně východočeské moře aneb vodní nádrž Rozkoš, na druhé straně zámek Ratibořice a pohádková krajina Babiččina údolí. Mezi nimi leží Česká Skalice, město, kde prožila dětství a mládí spisovatelka Božena Němcová a kam umístila děj svého nejznámějšího díla Babička.

Charlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou

Charlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou

Manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, první „první dáma“ Československa, vzdělaná bojovnice za práva žen a matka pěti dětí: to byla Charlotta Garrigue Masaryková (20. listopadu 1850, Brooklyn, New York, USA – 13. května 1923, Lány).

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta (27. prosince 1888, Kutná Hora – 20. dubna 1970, Praha) byl skvělý český herec. Znáte ho třeba jako strašlivého loupežníka Sarka Farku z filmové pohádky Hrátky s čertem, desítky let působil v pražském Národním divadle. Podle něj také vzniklo originální slovo zvojtit.

Božena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození

Božena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození

Jednou z prvních žen, které se v 19. století v dobách národního obrození proslavily svým literárním dílem, je Božena Němcová (asi 4. února 1820, Vídeň – 21. ledna 1862, Praha). Její nejznámější knížkou je Babička s podtitulem Obrazy venkovského života, inspirovaná dětstvím prožitým v Ratibořickém údolí u České Skalice.

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Červený Kostelec

Červený Kostelec

Červený Kostelec leží na úpatí Jestřebích hor mezi Náchodem a Trutnovem. Dlouho to býval obyčejný Kostelec, přídomek Červený získal až v roce 1876 podle zabarvení půdy v okolí. Nějakou dobu tu žila spisovatelka Božena Němcová a na hřbitově můžete navštívit hrob herce Martina Růžka.

Kladské pomezí na běžkách: projížďka Babiččiným údolím Zimní sporty

Kladské pomezí na běžkách: projížďka Babiččiným údolím

Nenáročná trasa je sjízdná jen za dobrých sněhových podmínek. Atraktivní projížďka malebným prostředím Babiččina údolí je vhodná pro rodiny s dětmi. Nenáročná trasa v bílé stopě měří 5 km.

160 let od úmrtí Boženy Němcové: Vydejte se po jejích stopách nejen do Babiččina údolí

160 let od úmrtí Boženy Němcové: Vydejte se po jejích stopách nejen do Babiččina údolí

Letos 21. ledna uplyne rovných 160 let od úmrtí slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Zemřela v pouhých 41 letech roku 1862 v Praze. Připomenout si autorku Babičky a národních pohádek můžete hezkým výletem. Po stopách Boženy Němcové i jejích děl dojdete například do Babiččina údolí, České Skalice, Červeného Kostelce a na řadu dalších míst.

200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy

200. výročí narození Boženy Němcové: z Babiččina údolí přes Litomyšl až do Prahy

V úterý 4. února to bude přesně 200 let, co se ve Vídni narodila Božena Němcová, autorka Babičky. Provedeme vás výstavami a akcemi, které výročí provázejí, a představíme vám také pár známých i neznámých míst, spojených s životem známé spisovatelky.

Pomník Viktorie Židové v Červeném Kostelci Památky

Pomník Viktorie Židové v Červeném Kostelci

Na druhém červenokosteleckém hřbitově v bývalé zahradě kupce Vacka ponechán symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, pravým jménem Viktorie Židové.

Pomník Boženy Němcové v Praze Památky

Pomník Boženy Němcové v Praze

Bronzová socha Boženy Němcové pochází z dílny sochaře Karla Pokorného. Je usazena na žulovém soklu a umístěna od roku 1955 v parku na Slovanském ostrově. Znázorňuje českou spisovatelku jak kráčí proti větru.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci Kultura

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Další aktuality

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj
Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj
V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj
Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj
Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj
Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj
Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj