ÚvodČeská nejKulturníJaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“
Kulturní

Jaroslav Vojta – oblíbený herec, podle něhož vzniklo slovo „zvojtit“

Jaroslav Vojta (27. prosince 1888, Kutná Hora – 20. dubna 1970, Praha) byl skvělý český herec. Znáte ho třeba jako strašlivého loupežníka Sarka Farku z filmové pohádky Hrátky s čertem, desítky let působil v pražském Národním divadle. Podle něj také vzniklo originální slovo zvojtit.
Jaroslava Vojtu jeho kolegové a přátelé nazývali Jaroušek, Vojtíšek nebo obr-dobr. Byl totiž proslulý milou a veselou povahou, smyslem pro humor, a také úžasným talentem plést a kazit pointy anekdot, vtípků a historek tak, že dostaly úplně jiné vyznění. Stávalo se mu to všude, v soukromí i na jevišti, až se nakonec pro takové vyprávění začal používat výraz „zvojtit“. Ostatně, kdo z nás nikdy nic nezvojtil?

Předkové oblíbeného herce byli herci z kočovných společností, Jaroslav se narodil v Kutné Hoře, kde právě tehdy hostovala Zöllnerova divadelní společnost. První herecké zkušenosti získal právě na jevištích kočovných společnosti, od roku 1910 hrál v kamenných divadlech v Brně a Plzni a nakonec zakotvil v Praze. Od roku 1919 působil v Divadle na Vinohradech, od roku 1925 až do odchodu do důchodu byl oblíbeným hercem činoherního souboru Národního divadla.

Díky urostlé postavě hrál Jaroslav Vojta v divadle i ve filmu řadu mužných charakterních rolí. Když dnes zazní jeho jméno, vybaví se nám hlavně loupežník Sarka Farka z pohádky Jana Drdy Hrátky s čertem, natočené v kulisách namalovaných Josefem Ladou. Zajímavé bylo, že podobně jako jeho vrstevník František Kovářík (1886–1984) i Vojta už coby čtyřicátník hrál mnohem starší dědečky. To platilo třeba pro komedii Pantáta Bezoušek. Zahrál si také pátera Bonifáce v komedii Cech panen kutnohorských, otce Františka Kmocha v životopisném snímku To byl český muzikant, faráře ve filmu Divá Bára podle Boženy Němcové nebo otce Helenky v Pohádce máje.

Jaroslav Vojta nevojtil jen anekdoty, ale občas i své role. Zmatkoval i jinak: například se vypráví historika, jak srazil policistu, který v křižovatce řídil dopravu. Muž s dětsky čistou duší, o kterém jednou Jan Werich prohlásil „Von byl prostě rozkošnej“, zemřel v jednaosmdesáti letech po infarktu. Roli starého Žalmana v chystaném seriálu F. L. Věk už natočit nestihl. Je pochovaný na Olšanských hřbitovech v Praze, je po něm pojmenovaná ulice v Praze-Modřanech, kde dlouhá léta žil, a na jeho domě je umístěna pamětní deska.
 
S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer z televizního seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Miloš Kopecký – jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer ze seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Osvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna

Osvobozené divadlo – nejznámější česká avantgardní scéna

Pouhých třináct let dělí začátek a konec avantgardní divadelní scény nazvané Osvobozené divadlo. Typické pro něj bylo všechno, co velká „kamenná“ divadla nenabízela: bezprostřední kontakt diváků s herci, experimentální a moderně pojaté scény i forbíny, improvizované dialogy na předscéně, komentující aktuální politickou situaci.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech.

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

František Ženíšek (25. května 1849, Praha-Nové Město – 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř z generace umělců kolem Národního divadla. Pro úspěšného umělce své doby bylo charakteristické perfektní zvládnutí řemesla a uhlazený styl, který dokonale vyhovoval tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Výlet do petřínského bludiště v Praze za malířem Adolfem Liebscherem

Adolf Liebscher (11. března 1857 Praha – 11. června 1919 Potštejn) byl český malíř-figuralista, jeden z umělců generace Národního divadla, jeden znejpopulárnějších umělců 80. a 90. let 19. století. Bratr malíře Karla Liebschera. Otec architekta a malíře Adolfa Liebschera mladšího.. Jeho obrazy zdobí předsíň před foyerem Národního divadla v Praze, na řadě zakázek však pracoval společně s bratrem Karlem, který byl malířem-krajinářem.

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!

Divadlo U Hasičů Kultura

Divadlo U Hasičů

Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek! Zajděte na komedii do divadla U Hasičů na Vinohradech. Kromě divadelních inscenací pro dospělé se zde zaměřují i na nejmenší obecenstvo.

Národní dům na Vinohradech Památky

Národní dům na Vinohradech

Novorenesanční Národní dům na Vinohradech vybudovaný v roce 1894, patří společně s Divadlem na Vinohradech a kostelem svaté Ludmily k dominantám náměstí Míru.

Divadlo Na Vinohradech Kultura

Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.