ÚvodAktualityVýročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

  • 8. dubna 2024
Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži. Jeho rodina vlastnila tiskárnu, která byla v roce 1950 komunisty zlikvidována. Karel chtěl být nejprve hrnčířem, absolvoval i Keramickou školu v Bechyni. Brzy se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii. Hned jeho první píseň, Nevidomou dívku, nazpívala Hana Ulrychová. Krylova první deska byla vydána půl roku po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Titulní písnička Bratříčku zavírej vrátka vznikla údajně jako okamžitá reakce na tuto událost v noci 21. srpna 1968. Již 9. září odjel Karel Kryl na písničkářský festival do Západního Německa a zůstal tam dalších dvacet let. Další jeho desky vycházely až do roku 1989 v exilu, i tak se ale jeho písně dostaly v normalizačním Československu do všeobecného povědomí. Domů se Kryl vrátil 30. listopadu 1989 na pohřeb své matky. O pár dní později zazpíval s Karlem Gottem na zaplněném Václavském náměstí českou hymnu. Po nadšení ze Sametové revoluce upozorňoval ve svých textech dál na nové problémy, které zaznamenal v porevolučním dění, na to však už společnost, která se nově svobodně nadechovala, nebyla příliš naladěna. Karel Kryl zemřel 3. března 1994 v nedožitých padesáti letech.

Připomeňte si odkaz i písně Karla Kryla na některé z akcí, které se u příležitosti jeho výročí konají. V rodné Kroměříži se od 8. do 12. dubna uskuteční Týden pro Kryla. Přinese výstavu, přednášky, projekce i koncert. V Kroměříži je možné navštívit také stálou Expozici Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru. Otevřena bude při této příležitosti od pondělí do soboty. Od 8. do 12. dubna proběhnou i Krylovy Teplice. Zajímavým bodem v programu bude například 11. dubna beseda Karel Kryl a Svobodná Evropa se spisovatelem Petrem Brodem a redaktorem Radko Kubičkem, kteří přiblíží svou práci včetně historek s Karlem Krylem, který ve Svobodné Evropě v emigraci také působil.

Narozeninový večer nastane v pátek 12. dubna. Muzeum paměti XX. století a knihovna Libri prohibiti zvou na Vzpomínkový večer věnovaný Karlu Krylovi. Zazní písně v podání písničkářky Viky Olejárové, následovat bude debata. Krylovy písně v autentickém podání na koncertě Karel Kryl 80 zahraje a zazpívá v Českých Budějovicích hudebník Petr Samšuk. Písním Karla Kryla se věnuje již řadu let a jeho koncerty jsou opravdové, lidské a pospolité. Petr Samšuk zahraje koncert Karel Kryl 80 také 11. dubna ve Volyni a 17. května v Praze. V Benešově si Krylovy písně diváci užijí v úterý 16. dubna v podání Davida Ulčíka, člena legendárního 4TETu.
Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži Kultura

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Seznamte se: 4. listopadu má svátek Karel

Skutečně má mužské křestní jméno Karel v novodobém pojetí význam „král“? Je pravda, že se tak vedle císaře Karla I. Velikého jmenovala řada evropských panovníků včetně našeho Karla IV., jednoho z nejznámějších českých vladařů. Všichni Karlové, Karlíkové, Karlíčkové, Kájové a Kájínkové mají svátek 4. listopadu a redakce Kudy z nudy jim přeje všechno nejlepší!

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Karel Kryl – písničkář a nejznámější autor protestsongů proti totalitě

Veličenstvo Kat, Anděl, Morituri te salutant nebo Salome: to je jen pár písní z tvorby písničkáře Karla Kryla (12. dubna 1944, Kroměříž – 3. března 1994, Mnichov, Německo). Byl legendou protestsongů a jednou z tváří Sametové revoluce v roce 1989. Jeho písnička Bratříčku, zavírej vrátka, patřila k symbolům odporu proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou nedávno připomněl televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?