ÚvodAktualityHrad a výlet – to je synonymum: dobuďte desítku nejzajímavějších hradů
Památky

Hrad a výlet – to je synonymum: dobuďte desítku nejzajímavějších hradů

Jen se přiznejte, že když se řekne slovo výlet, vybaví se vám nějaký hrad. Je to logické, protože bez pořádného hradu u nás pořádný výlet vymyslíte jen těžko. Může za to už Karel Hynek Mácha, který začal obcházet jejich zříceniny a psát o nich, a může za to Klub českých turistů, který staré hrady již od předminulého století navštěvuje (a původně je i opravoval). Zkrátka, chodit na hrady, to patří už tak nějak tradičně k českému národu. Vydejte se i vy na klasický výlet a pokuste se dobýt některý z našich pradávných hradů!

Hrad z Guinessovky

Pražský hradVěděli jste, že největším hradem na světě jsou Hradčany? Také patří na seznam UNESCO. Zkrátka a dobře, nic jiného než superlativa o Pražském hradě neuslyšíte. Jako symbol naší státnosti se hrad hodí i k opakovaným návštěvám. Basilika sv. Jiří, chrám sv. Víta, jízdárna a míčovna, kde jsou pořádány nejrůznější výstavy, Zlatá ulička, ale i zahrady pod hradem… To všechno je jedinečný Pražský hrad. Novinkou je zde výhled do Produkčních zahrad z Jeleního příkopu – tedy, ten výhled je tam odedávna, novinkou je zrekonstruovaný hradní včelín, který si z vyhlídky prohlédnete. Pražský hrad je návštěvníkům otevřen celoročně, vydat se lze na Základní okruh či na prohlídku Stálé expozice. Třetím okruhem je vyhlídková věž katedrály sv. Víta. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá vždy v 12:00 hodin na 1. nádvoří.
 

Buchlov čnící nad Slováckem

hrad BuchlovBuchlov je chloubou Slovácka, nad kterým hrdě ční. Je to hrad majestátní, už z dálky viditelný a dokonale splňuje všechny vaše romantické představy o středověkém panském sídle. Patří k těm největším a nejkrásnějším, které u nás najdete. Hrad je vynikající ukázkou středověké pevnostní architektury. Z nádvoří hradu byl dokonce vyňat jeden ze základních kamenů pro stavbu pražského Národního divadla. Další zajímavostí hradu je egyptská mumie společně s rakví z cedrového dřeva ze 3. stol. př. n.l. pocházející z Alexandrie. Na Buchlov byla přivezena v 1. polovině 19. století Josefem Vratislavem z Mitrovic jako svatební dar jeho sestře Ludmile provdané Berchtoldové z Uherčic. Pokud už budete mít dost studeného hradu, neváhejte navštívit také zámek v Buchlovicích přímo pod kopcem. Po celé jaro a léto, až do konce září, tu probíhá výstava fuchsií.
 

Nejtvrdší a nejzachovalejší hrad

hrad KostJedním z nejzachovalejších gotických hradů je KostČeském ráji. To, že se dochoval v takovém stavů, je výsledek skvěle zvládnutého obranného stavitelství, díky kterému jej dobyli pouze jednou – inu Kost je tvrdý jako kost. Hrad nabízí prohlídku čtyř okruhů s tématikou rodu Kinských, středověké mučírny, spojený okruh (Rod Kinských a Mučírna) a zkrácený okruh. Hrad Kost prošel mezi lety 2019 – 2022 rozsáhlou rekonstrukcí, největší v novodobé historii. Cílem byla stabilizace podloží pod hradem, odvodnění areálu a oprava parkánových zdí. Během nutných zásahů se podařilo objevit několik zajímavostí. Byly nalezeny základy staré obranné věže a podle archeologických nálezů bylo zjištěno, že hrad vznikl zhruba o 100 let dříve, než se doposud historici domnívali. Novou expozicí se stala moderní výstava ve spodním patře Velké bílé věže, zaměřená na stavební vývoj hradu, který její tvůrci přiblíží pomocí animace a modelu.
 

Nedobytný vodní hrad

ŠvihovJednou z nejlepších pevností své doby u nás býval vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Jeho důmyslné architektonické řešení ale dokáže ohromit i dnes, a tak není divu, že se z něj stala velmi vyhledávaná turistická atrakce. První prohlídková trasa Život na šlechtickém sídle se zabývá historií hradu, druhý okruh Kuchyně se zaobírá zázemím sídla – s purkrabím se vydáte do hradní kuchyně, zkontrolovat zásoby, strážné i kuchaře, a poznáte tak, co všechno měl na starost. Dalším okruhem je prohlídka věže s průvodcem. Dětem se bude určitě moc líbit samostatně přístupná expozice Za tajemstvím Popelčina střevíčku, která připomene nejen slavnou pohádku, ale také, kde na hradě a v okolí se natáčelo. Mimo stálých expozic se na hradě během sezóny konají výstavy a divadelní představení. Za pěkných slunných dnů se můžete projet na pramici okolo vodního příkopu. Okolím hradu i obce vede naučná stezka. Má 20 zastavení a její délka je 26 kilometrů. Lze si ji však na třech místech zkrátit návratem po vyznačených turistických trasách, a to na 8, 16 a 18 kilometrů.
 

Rožmberská gotika a nejslavnější bílá paní

RožmberkVe stylu romantické gotiky je přestavěn hrad Rožmberk spojený se slavnými pány z Růže. Najdete zde jejich portréty a nechybí ani Perchta z Rožmberka, kterou známe spíše jako bílou paní. Víte, že slavná šifra z obrazu jemuž bílá paní Perchta vévodí a který na prohlídkové trase stále visí, již byla rozluštěna? Podívat se můžete také do soukromých pokojů šlechtické rodiny Buquoy, jež hrad obývala až do konce druhé světové války. Současná podoba hradu je výsledkem přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů. Typickou pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, kde jsou umístěny portréty fiktivních vůdců křížových výprav, zbrojnice, jež soustřeďuje sbírku zbraní, zbrojí apod. z různých historických období. Několik let procházela renovací starými historickými postupy věž Jakobínka v hradním areálu. Výhled je odtud opravdu nádherný. Dodejme, že právě na Jakobínce byla spatřena bílá paní Perchta spatřena roku 1944, když káravě hrozila vlajkonoškám nacistické dívčí organizace Bund deutscher Mädel (na hradě měly výcvikový tábor). Poslední případ zjevení bílé paní byl zaznamenán roku 1996 opět na Rožmberku, když hrad procházel rozsáhlou opravou. V pokoji v prvním patře zrovna pracoval lakýrník, když spatřil venku za oknem pomalu procházet ženskou postavu v bílém závoji... Zpočátku si pomyslel, že se někdo prochází po lešení, po chvilce si však s hrůzou uvědomil, že lešení je z této zdi dávno sundáno. Přiběhl proto vyděšeně k oknu, ale bílá paní Perchta, aniž by mu věnovala jakoukoliv pozornost, se zvolna rozplynula.
 

Hrad s dírou do pekla

Hrad HouskaHrad Houska najdete v Máchově kraji a je tak trochu zastíněn Bezdězem. Určitě ale stojí za návštěvu, čekají vás zde velmi zajímavá zjištění. Traduje se například, že na hradě mají průrvu do pekla, do níž byl spuštěn jeden mladý odsouzenec a když byl vytažen, chvěl se hrůzou a vlasy mu zbělely. Pod unikátně vyzdobenou kaplí (je zde například jedinečná malba levoruké lučištnice – položeny, polozvířete... a další), která má sloužit jako "zátka do pekla" se zase mají ukrývat "kostry nelidí"... Ať je to s průrvou a kaplí, jak chce, jisté je, že tu mají skálu, která prostupuje celý hrad. Vyčuhuje jak na nádvoří, tak v interiérech. Při prohlídce obytných prostor uvidíte krásnou výzdobu z 16. století zachycující výjevy z tehdejšího života. Je zde například svatební průvod, v jehož pozadí se tyčí i hrad Houska. Jsou zde také lovecké scény nebo výjevy z dětských her, pasoucí se stádo a další „momentky“ z každodenního života tehdejších lidí. Mimo klasickou prohlídku si můžete prohlédnout také Peklém, ručně vyřezávané lipové mechanické peklo, jedinečné to dílo volně inspirované Danteho Božskou komedií, konkrétně její první částí peklo. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška daly dostatek prostoru pro jedenáct obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy. A kdo by hradní romantiky neměl dost, objeví v sousedství mnoho dalších zajímavých hradů a zámků, jako např. Bezděz, Ralsko, Kokořín nebo Zkamenělý zámek.
 

Tři čtvrtě tisíciletí starý hrad nad Sázavou

hrad ŠternberkPřes 760 let stojí v povodí řeky Sázavy hrad Český Šternberk. Na prohlídkovém okruhu interiéry se podíváte třeba do parádního rytířského sálu. Naprostým unikátem je sbírka dobových rytin zaměřujících se na třicetiletou válku. Potěší vás zajisté i fakt, že tento hrad je otevřen po celý rok. Kromě hradní expozice mohou turisté navštívit jižní předsunutou baštu, tzv. „hladomornu“. Bašta je součástí důmyslného opevňovacího systému z přelomu 15. a 16. století. Velmi působivý je také fakt, že od 13. století se v hradních zdech vystřídala dvacítka generací rodiny, která spoluvytvářela dějiny českých zemí a která hrad vlastní dodnes. V současnosti je jeho majitelem pan Filip Sternberg (*1956), syn Zdeňka Sternberga (1923–2021), který dlouhá léta na hradě žil a se stal předobrazem postavy vojína Šternberka ve filmu Tankový prapor. Jistě si vzpomínáte na scénu s velitelem Jiřím Schmitzerem a Václavem Vydrou, coby mladým šlechticem: "Kam to chcete, Šternberk? Do Šternberku...“ „A pozdravujte soudružku hraběnku." Pan Sternberg byl na vojně opravdu u PTP a později jako civilista na dole v Hrdlovce u Duchcova a později na Velkodole Čs. armády v Karviné. Svým hradem prováděl zřídka, ovšem jeho otec, pan Jiří Sternberg, byl za komunistů na vyvlastněném rodinném sídle kastelánem a tak také "opravdovým průvodcem". Mohl se jím stát pouze na přímluvu předsedy místního národního výboru a před každou prohlídkou měl za úkol pronést formuli o tom, jak šlechtici lid vykořisťovali.
 

Den na Karlštejně

hrad karlštejnNoc na jednom z nejznámějších českých hradů Karlštejně se vám asi strávit nepodaří, ale můžete si užít jeho kouzlo přes den. Podívat se do pokladnice určené ke schraňování ostatků svatých je skutečně zážitek. Karel IV. to měl vymyšlené dokonale, o čemž se přesvědčíte třeba v Kapli sv. Kříže. Ta se nachází ve Velké věži hradu Karlštejna, která sloužila jako hlavní budova hradu a byla postavena jako samostatná pevnost v pevnosti. Mezi lety 2020 až 2023 prošel hrad výraznou proměnou – nově se podíváte do suterénních a sklepních prostor Císařského paláce a také do skalního sklepa. Ve východní části purkrabství vzniklo nové návštěvnické centrum s prodejem vstupenek, suvenýrů a občerstvením. Dále stojí za vidění expozice o vzniku hradu a jeho minulých obnovách či výstava o historii vinařství na Karlštejně (suterén purkrabství), expozice tesařských prvků (suterén Císařského paláce), expozice kamenických prvků (v nově objevených prostorách pod nádvořím) a v neposlední řadě obnovená užitková zahrada na parkánu.
 

Kokořínské pískovce

Hrad Kokořín"Když to srovnám s tím výletem na Kokořín... Tam byly skály pískovcový, občerstvení…" Tohle říká Varel Frištenský v jedné z Cimrmanových her. Líbilo se mu tam. Vám se zde bude líbit také, hrad má totiž romantickou přestavbu, která sice nemá moc společného s dobou vzniku, ale je velmi pěkná na pohled. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patří kostry lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze jde o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení. V roce 1895 se hrad proslavil díky Klubu českých turistů. Ten jej představil veřejnosti jako maketu na Národopisné výstavě v Praze a zároveň se zasloužil o jeho částečné zpřístupnění.
 

Krkonoše z Pecky

Hrad PeckaJeden z nejkrásnějších výhledů na Sněžku a Krkonoše se otevírá z hradu Pecka. Toho si v 17. století – předtím, než jej popravili – užíval i jeden z největších českých romantických duší Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Dnes tu najdete funkční černou renesanční kuchyni. A ten překrásný výhled... Prohlídková trasa peckovského hradu zahrnuje prohlídku v rekonstruovaném Harantovském paláci, kde najdete sedm interiérových místností, mučírnu a sklepení. Expozice v prvním a druhém patře je zaměřena na dějiny hradu, život a dílo nejznámějšího majitele Pecky – cestovatele, spisovatele a hudebního skladatele Kryštofa Haranta. Jedna z místností je věnována životu venkovských lidí v Podkrkonoší.
Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla Památky

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší Památky

Hrad Pecka – perla Podkrkonoší

Přijďte si prohlédnout perlu Podkrkonoší ležící uprostřed tohoto nádherného kraje, hrad se zajímavým názvem Pecka. Z hradní vyhlídky si tak můžete v plné kráse prohlédnout centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou či nejvyšší bod regionu, vrch Zvičina (671 m n.m.).