ÚvodAktualityLidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den
Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Lidové pranostiky: říjen, císařské hody, Havelské ochlazení a devět počasí za den

Poslechněte si audio verzi článku
Po teplém září zle se říjen tváří anebo Svatý Havel – devět počasí za den, říká o desátém měsíci v roce jedna z pranostik. Podzim už je v plném proudu, začíná padat listí a kaštany. Ke sklizni jablek, hrušek, švestek, brambor, ořechů a šípků vám na Kudy z nudy nabídneme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o říjnovém počasí, ptácích odlétajících do teplých krajin a prvním sněžení.
Stejně jako sedmý měsíc v roce, tedy September, i jméno pro osmý měsíc v římském kalendáři October odvodili Římané od jeho pořadí. Čeština se s názvy měsíců vypořádala originálněji: stejně jako září má i říjen název odvozený od jelení říje. Na Kudy z nudy vám připomeneme 20. říjen a Den stromů, 28. říjen jako Den vzniku samostatného československého státu i 31. říjen, kdy přichází Samhain či Halloween a my vzpomínáme na své milované, kteří už spí věčným spánkem pokoje. Podívejte se, jaké další pranostiky a tradice říjen přináší.


 

Jasné dny a Havelské ochlazení

I když se o říjnu říká, že po teplém září zle se říjen tváří, bývá to měsíc s nejvyšším počtem jasných dní v celém roce. Začátek října ještě může ovlivnit doznívající Svatováclavské léto či babí léto, ale ostrým protikladem k hezkému a teplému počasí bývá takzvané Havelské ochlazení. To přináší s poměrně vysokou pravděpodobností chladné dny přibližně od 2. do 14. října, které dokonce bývají přirovnávány k období „malých ledových mužů” Urbana, Filipa a Bedy v poslední květnové dekádě.



Ke svátku sv. Havla (16. října), kdy se muselo začít se setím ozimů, se vztahuje celá řada pranostik, které komentují nejenom počasí, ale také stav sklizně:
  • Déšť na Havla, déšť na Vánoce.
  • Havel větrem foukává, Voršila (21.10.) tepla nedává.
  • Jaký den Havel ukazuje, taková se zima objevuje.
  • Když se do svatého Havla nesklidí zelí, je neuvařlivé.
  • Na Havla svatého poslední jablko do pytle svého.
  • Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře.
  • Opadá-li listí do polovice října, svatý Havel na poli zastaví práci a bude mokrá zima.
  • Sucho-li na svatého Havla, bude budoucí rok suchý.
  • Svatý Havel – devět počasí za den.
 

Říjen, čas ptáků

Zvedněte hlavu k nebi a naplánujte si výlet na některou z ptačích pozorovatelen a do ptačích rezervací: v přírodě totiž v říjnu lítá doslova všechno, co peří má. Někteří ptáci odlétají do teplých krajů a naopak přilétají havrani a některé druhy hus. Všimli si toho samozřejmě i naši předkové a zaznamenali v pranostikách následující pravidelnosti, vypozorované z chování zvířat:
 
  • Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
  • Divoké husy na odletu – konec i babímu létu.
  • Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.
  • Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.
  • Když se táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima.
  • Na Jana Kapistrána (23.10.) za oráčem běhá vrána.
 

Není každý den posvícení aneb Císařské hody

První posvícení prý slavil král Šalomoun při svěcení chrámu v Jeruzalémě. Posvícení je tedy vlastně „posvěcení“. V Čechách na Moravě a ve Slezsku se nejčastěji slaví posvícení nebo hody podle toho, kterému svatému je zasvěcený místní kostel. Císař Josef II. prý nesl množství podzimních svátků, ulejvání se od práce a lelkování s velkou nelibostí: „A protože hody trvaly několik dnů a týden co týden byly někde jinde, lidé strávili spoustu času přípravami, oslavami a návštěvami, trpěla tím pracovní morálka, což bylo trnem v oku světské vrchnosti. To bylo také jedním z důvodů reforem císaře Josefa II., který spolu s církevními svátky a slavnostmi omezil i posvícení. V roce 1787 vydal nařízení, které poddaným v celém mocnářství dovolovalo jen jedno posvícení v roce, a termín stanovil na třetí týden v říjnu, na svátek svatého Havla (16. 10.),“ vysvětluje A. Vondrušková ve své knize Český lidový a církevní rok.



Po stovkách let si s tímhle nařízením z Vídně už nikdo hlavu neláme, ale přesto se tu a tam můžete setkat s pranostikami, kde se mluví o Havelském posvícení nebo Císařských hodech. Někde je dokonce vzali natolik za své, že slaví dvakrát – na císařské posvícení i na to původní. Tak to císař rozhodně nemyslel, ale to už je také jedno. Peče se maso, slané i sladké pečivo, stovky druhů koláčů, hoduje se a pije víno a pivo. Komentuje to i jedna z havelských pranostik: Svatý Havel – hrozen shozen, svatý Judy – válí sudy.
 

Tereziánské babí léto

Už víte, že babí léto není jedno dlouhé období plné teplých slunečných dnů. S nastupujícím podzimem se spíš dělí do několika kratších úseků. Stejně jako v září přichází mariánské léto, přelom září a října provází svatováclavské babí léto, a v polovině října přichází léto svaté Terezie neboli tereziánské babí léto. Typické pro ně jsou zkracující se dny s hustými ranními a večerními mlhami, méně intenzivním slunečným počasím a četnější mrazíky a mrazy. Poslední fází babího léta je malé babí léto nebo též léto Všech svatých, teplé období, které přichází na konci října a končí obvykle kolem 9. listopadu.


 

Konec října a začátek zimy

Na konci října přicházelo větrné počasí o svaté Voršile (21. října) a svaté Kordule (22. října). Říkalo se, že svatá Voršila a Kordula větry pohnula anebo že když na Uršulu a Kordulu větry dují, po celou zimu nás navštěvují.

Podzim zvolna přecházel do své druhé poloviny, a tak obvykle mezi 21. a 29. říjnem následovala Šimonská chladna. Chladnější období pojmenované podle svátků Šimona a Judy (28. října) občas přinášelo první mrazíky, častější ale byly spíš mlhy s jinovatkou a mrholení. Jak ho zaznamenaly pranostiky?
 
  • Na svatého Šimoniše přikluše k nám zima tiše.
  • Šimona a Judy – zima je všudy.
  • Na Šimona a Judy leze kočka z půdy.
  • Po Šimoně a Judy naděj se sněhu a na poli zmrzlé hrudy.
  • Šimona a Judy – kožich sneste z půdy.

Nezapomeňte také pozorovat, jaké bude 28. října počasí. Říká se totiž, že Svatý Šimon a Judy počasí o Vánocích ovládá. Pranostik vztahujících se k dalším týdnům a měsícům ale říjen přináší celou řadu:
 
  • Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá.
  • Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
  • Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
  • Deště v říjnu znamenají příští úrodný rok.
  • Deštěm-li se konec října rozvodní, znamená, že příští rok se zúrodní.
  • Je-li říjen hodně zelený, bude leden velmi studený.
  • Je-li v říjnu mnoho mlh, bude v zimě mnoho sněhu.
  • Je-li v říjnu mnoho vos a sršánů, přijde studená a dlouhá zima.
  • Krásný říjen – studený leden.
  • Neopadá-li v říjnu listí ze stromů, bude tuhá zima
  • Říjen na jednom konci ještě hřeje, ale na druhém již mrazí.
  • Říjen nemá v oblibě ani kola, ani sáně.
  • Říjen-li má dešťů a listopad, mívá prosinec prudké větry rád.
  • Říjnové nebe plné hvězd má rádo teplá kamna.
  • Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima.
Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka vás okouzlí v každé roční době

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech. Mapa hradů a zámků vám napoví cíle pro atraktivní výlety.

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s portálem Kudy z nudy podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, naše nejvyšší vnitrozemské pohoří. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.

Oslavte Mezinárodní den zvířat pěkným výletem

Oslavte Mezinárodní den zvířat pěkným výletem

V pátek 4. října je tomu přesně 798 let, kdy zemřel sv. František z Assisi. Mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata, proto byl tento den ustanoven jako Mezinárodní den zvířat. Oslavit jej můžete i vy ať už výletem do některé ze zoologických zahrad, kde mají připravený speciální program, či do záchranné stanice, kde se dozvíte o nesnázích, kterým zvířata čelí. Podívejte s Kudy z nudy na zajímavé tipy.

Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů

Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů

Zima se sice pomalu blíží, avšak kulturní scéna se k zimnímu spánku rozhodně nechystá. Říjen nabídne hned čtyři zajímavé festivaly, které byste si neměli nechat ujít. Vyberete si filmový festival Be2Can nejlepších světových filmů, setkání s legendami jazzové scény anebo noc plnou světel?

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

Konec září a začátek října přinese příjemné období, které je známé jako babí léto. Pro babí léto jsou typické poměrně vysoké denní teploty i vyšší počet slunečných dní a relativně nízké průměrné úhrny srážek. Podzim je však za dveřmi, teploty v noci se mohou blížit k nule, slunce občas vystřídá déšť a ojediněle se mohou objevit i přízemní mrazíky. Přesto nás podle předpovědi počasí čeká ještě několik hezkých dnů, které budou ideální pro výlet do přírody. Prodlužte si léto a vydejte se na hezký podzimní výlet. Užijete si příjemné paprsky hřejivého slunce dřív, než opět nastanou podzimní plískanice. Co podniknout a kam se vypravit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa v okolí Prahy.

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.

Den vzniku samostatného československého státu

Den vzniku samostatného československého státu

28. říjen a Den vzniku samostatného československého státu patří mezi státní svátky České republiky. Připomíná 28. říjen 1918, kdy Národní výbor československý vydal první zákon o zřízení samostatného státu a poté bylo zveřejněno provolání o vzniku Československa: „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem…“.

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V našich tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Vegetariánská strava má mnoho zdravotních výhod, jako je úbytek hmotnosti, lepší trávení a snížení rizika srdečních onemocnění. Víte, že 1. říjen byl vyhlášen mezinárodní den vegetariánství? Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.

Lidové pranostiky: září, čas svatého Václava, babího léta a začátek podzimu

Lidové pranostiky: září, čas svatého Václava, babího léta a začátek podzimu

Září, na léto jde stáří: alespoň to říká o devátém měsíci v roce jedna z tradičních pranostik. Prázdniny končí, začíná škola a podzim už klepe na dveře. Vám se nabízí skvělá příležitost vydat se na cesty mimo sezonu bez davů turistů – a na Kudy z nudy vám k tomu přibalíme nadílku mouder, pranostik a pořekadel o babím, mariánském nebo svatováclavském létě.

Z Prahy všemi směry: pozorování letadel a procházka k rybníkům do Hostivice

Z Prahy všemi směry: pozorování letadel a procházka k rybníkům do Hostivice

Fascinuje vás pohled na letadla, odlétající nebo přilétající na ruzyňské letiště? Máme pro vás skvělý tip, kde si takovou podívanou užijete, jak dlouho si jen budete přát: vydejte se s Kudy z nudy do Hostivice. Příjemná procházka povede na vyhlídkové terasy u letištních drah, ale také na ptačí pozorovatelnu u Hostivických rybníků. Nad Hostivicí totiž nelétají jen letadla!

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Tradice: veselé, zábavné i hodně divné mezinárodní dny

Každý den je důvod k oslavě. I když zrovna nemáte svátek nebo narozeniny, určitě si vyberete z neskutečně dlouhého seznamu mezinárodních či světových dnů. Své dny slaví potraviny, zelenina, příroda, zvířata, švihlá chůze, a dokonce i toaletní papír, orgasmus, suché zipy nebo Star Wars.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Známá jména: sedm skvělých šéfkuchařek a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: sedm skvělých šéfkuchařek a kde se s nimi setkáte?

Restaurací, kterým šéfují ženy, sice není tolik, ale existují. Některé kuchařky jsou podobně jako šéfkuchaři pevně srostlé s jedním podnikem, jiné je střídají. Často volí menší restaurace, kde si užijí kompletní kuchařinu od přípravy až po konečnou úpravu. Nedávno jsme psali o mistrech šéfkuchařích jako o chlapech k sežrání, nyní se seznamte s výběrem našich slečen a dam k sežrání!

Tipy na místa, kde váš žaludek pozná středověk

Tipy na místa, kde váš žaludek pozná středověk

Středověk byl sice temný, ale člověk je tvor pohodlný, a tak si buďte jisti, že ti, kdo na to měli, si skvěle jedli už ve středověku. A teď ruku na srdce – kdo z vás by si nepřál takovou opravdovou středověkou žranici zažít na vlastní chuťové pohárky? Všechny ty nadívané věci s jablky mezi čelistmi či v zobácích, jak to známe z filmů… Podívejte se na naše tipy a vyberte si, kam se za středověkou krmí vypravíte.