ÚvodAktualityNejkrásnější stezky podél vody: přírodou i po nábřeží, pěšky, na kole i po cestách starých vorařů
Nejkrásnější stezky podél vody: přírodou i po nábřeží, pěšky, na kole i po cestách starých vorařů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Nejkrásnější stezky podél vody: přírodou i po nábřeží, pěšky, na kole i po cestách starých vorařů

Poslechněte si audio verzi článku
Pěší turistika je stále populárnější způsob, jak poznávat přírodu, krajinu i místní kulturu. Tentokrát s Kudy z nudy zamíříme k vodě. Čím nás právě trasy a stezky po nábřežích, náplavkách a březích řek a říček přitahují? A kde najdeme ty nejkrásnější trasy podél vody?
Na Kudy z nudy víme, že chůze je ten nejlepší způsob, jak poznávat místní přírodu a kulturu. Proč ale máme tak rádi stezky lemující řeky a potoky a co nás na vodě přitahuje?
 

Voda uklidňující: trasy pro pohodáře a milovníky ticha

Šplouchání a zurčení vody, pohled na hladinu a k tomu ještě mírný vánek: to je nejlepší recept, jak z hlavy vyhnat stres i úzkost, odpočinout si od každodenního shonu a zlepšit si náladu. Taková procházka by samozřejmě měla mířit někam, kde najdete ticho a klid. Nejlépe do přírody a dál od lidí. Kam?

Co třeba vyzkoušet stezku údolím Lužnice v turistické oblasti Toulava? Jako první česká pěší trasa získala prestižní evropskou certifikaci Leading Quality Trails Best of Europe a zařadila se tak mezi nejlepší turistické trasy Evropy, přitom není přehlcená turisty. Provede vás údolím řeky Lužnice a celkem měří 55 kilometrů. Pokud máte čas, můžete si ji rozdělit třeba do čtyř dnů a projít si ji celou, z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni až do Týna nad Vltavou. A pokud čas nemáte? Pak vám musí stačit jen kousek. Nejkrásnější část je ta nejstarší mezi Táborem a Bechyní. Už na konci 19. století ji vybudoval Klub českých turistů spolu s hrabětem Harrachem, mezi nejhezčí partie patří romantický tunel pod hradem Příběnice a starý řetězový most.
 

Voda a její příběhy: Potahová stezka

Chůze kolem vody je skvělý způsob, jak objevit zajímavé příběhy. Proto v jižních Čechách ještě chvíli zůstaneme a z konce stezky podél Lužnice se od soutoku Lužnice a Vltavy přesuneme do Týna nad Vltavou. Před časem tu obnovili kousek potahové stezky. Kameny dlážděná trasa dřív sloužila vorařům, když s pomocí koňských potahů vlekli lodě proti proudu řek zpět k místům, odkud vypluli. Dřív potahová stezka vedla podél celé Vltavy, a od Českých Budějovic až do Prahy měřila víc než 190 km. Obnovený úsek z Týna nad Vltavou do Hněvkovic měří necelé čtyři kilometry a představí vám nejenom historii potahových stezek, ale i život lidí kolem vody.
 

Voda a její výzvy: kde si dáte do těla?

Chůze kolem vody je skvělý způsob, jak si užít pohyb na čerstvém vzduchu. Je to trénink pro srdce i plíce, při určité pravidelnosti navíc pomůže zhubnout a snížit riziko vážných onemocnění. Spousty stezek podél vody zvládne doslova každý, některé ale vyžadují dobrou fyzickou kondici a čeká na nich spousta náročnějších úseků.

Třeba na naučnou stezku Svatojánské proudy by neměl chodit nikdo, kdo má problémy s rovnováhou. Trasa vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, ve strmých svazích nad bývalými Svatojánskými proudy, které zatopila Štěchovická přehrada. Totéž platí pro naučnou stezku Drbákov – Albertovy skály nad Slapskou přehradou: nádherné výhledy do údolí si užije jen ten, kdo zvládne členitý terén a úzké strmé stezky, místy jištěné řetězy. Schůdky, lávky, skály a méně schůdné úseky má i naučná stezka Bílá Opava, lemující nejkrásnější bystřinu Jeseníků a její vodopády od Karlovy Studánky až na úbočí Pradědu.

Náročnější je i cesta podél říčky Huntavy kolem Rešovských vodopádů, některé úseky cesty údolím řeky Doubravy u Chotěboře, naučná stezka Zemská brána lemující tok Divoké OrliceOrlických horách, anebo cesta podél Zbirožského potoka na Skryjská jezírka.
 

Romantika u vody: v přírodě i ve městě

Oblíbeným místem procházek jsou i nábřeží ve městech, například ikonické pražské náplavky s unikátními kobkami. Dřív se město k řece obracelo zády: přistávaly tu a kotvily lodě, místa podél vody patřila mlýnům a dalším hlučným a špinavým řemeslům, bývaly tu sklady a chudinské čtvrti. Proměna přišla v 19. století, kdy vznikla první nábřeží, břehy propojily mosty a na březích se objevily aleje a pěší promenády.

Dnešní romantickou promenádu si užijete jak ve městech, tak v přírodě. Dokonce i s kočárkem se projedete na Šumavě po stezce kolem Vydry, v KrkonošíchMumlavskému vodopádu a po dalších kočárkových trasách, Terčiným údolím u Nových Hradů, po bezbariérové stezce Kladská anebo z Lokte podél Ohře ke Svatošským skalám. Mimořádně oblíbená je i Riegrova stezka údolím Jizery. Sem ale s kočárkem nejezděte, většinu trasy byste ho museli nést.
 

Voda omývající: výlety s koupáním pěšky i na kole

Voda nesmývá jen únavu z našich duší, ale i skutečný prach a špínu. I když žijete ve městě, není těžké najít místo k procházce kolem vody a strávit společný čas s kamarády a rodinou třeba společným koupáním. To platí třeba pro výlet kolem Hostivařské přehradyPraze, kolem přehrady MšenoJablonci nad Nisou anebo kolem Brněnské přehrady. Po značených cestách dojdete až k hradu Veveří, zpátky se můžete vrátit pěšky, svézt se autobusem nebo lodí. Hezký výlet s koupáním si užijete i při cestě po naučné stezce kolem Máchova jezera, při putování podél Sázavy, podél Vltavy anebo podél Baťova kanálu – a je jedno, jestli pojedete na lodi nebo na kole, anebo budete šlapat pěšky. Místa k vykoupání najdete téměř všude.
Přírodní rezervace Údolí Brtnice Příroda

Přírodní rezervace Údolí Brtnice

Kaňonovité údolí řeky Brtnice je tvořeno meandrující říčkou s přirozenými břehovými porosty a okolními loukami. Nad ně se vypínají stráně se skalními výchozy, rezervace je domovem vzácných teplomilných druhů bezobratlých živočichů.

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – jižní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je oficiálním přechodem napříč celou Českou republikou. Nyní přichází s Jižní stezkou, což je trasa podél jižních hranic, která měří také 1000 kilometrů a završuje tím okruh kolem celé republiky.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

Po povodních platí upozornění, aby turisté cestu odložili. Hrozí pády stromů. První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice. Celkem měří 55 km.

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku Letní sporty

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Putování údolím Bílého Halštrova Příroda

Putování údolím Bílého Halštrova

Naučná stezka Údolím Bílého Halštrova.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Cesta vody v Ostravě Příroda

Cesta vody v Ostravě

Na území Bělského lesa mezi Výškovicemi a Starou Bělou v Ostravě se můžete projít po Cestě vody. Jsou zde chodníčky, hrací prvky i Priessnitzovy lázně.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Naučné stezky Balinského a Nesměřského údolí pro pěší i na kole Příroda

Naučné stezky Balinského a Nesměřského údolí pro pěší i na kole

Více než čtyřicetikilometrová cyklotrasa přes Balinské a Nesměřské údolí láká všechny milovníky přírody. Projedete se krajem polních cest po lukách i kolem říčky.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady Příroda

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy Příroda

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy

Jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Lanškrounska je údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Můžete zde prozkoumat středověkou štolu nebo zkusit narýžovat české granáty.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Naučná stezka Podskalí ve Strakonicích Příroda

Naučná stezka Podskalí ve Strakonicích

Stezka vás provede podél toku řeky Otavy a seznámí vás s okolní přírodou, geologickou stavbou krajiny, s historií Strakonic i významnými osobnostmi, které zde působily. Stezka je určena pěším návštěvníkům, měří cca 3,5 km a začíná na levém břehu Otavy.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Naučná stezka Vítězslava Nováka Příroda

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.

Řeka Kamenice – nejoblíbenější divoká voda v Česku Příroda

Řeka Kamenice – nejoblíbenější divoká voda v Česku

Řeka Kamenice je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Jizery. Vytéká z josefodolské přehrady a přivádí do Jizery vodu z Jizerských hor. V jarních měsících je oblíbeným cílem kajakářů.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Želinský meandr v údolí řeky Ohře Příroda

Želinský meandr v údolí řeky Ohře

Chráněná památka Želinský meandr se rozkládá nedaleko severočeského města Kadaň. Jde o 5 km dlouhý úsek o rozloze 175ha, který byl roku 1992 vyhlášen k ochraně.

Fritschova stezka údolím Vltavy Příroda

Fritschova stezka údolím Vltavy

Stezka podél řeky Vltavy je pojmenovaná na počest Ing. Emanuela Fritsche (1874 – 1956), vrchního technického rady Československých státních drah, tehdejšího předsedy KČST Šumava a předsedy KČST České Budějovice, který se o její vybudování zasloužil.

Naučná stezka Vodárenský les Příroda

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu Příroda

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Naučná stezka Cesta kolem vody Příroda

Naučná stezka Cesta kolem vody

Kde pramení řeka Opava? Co v ní žije a roste? Proč se lidé vydávali výše do hor právě podél říček a potoků? Za odpověďmi se vydejte do Vrbna pod Pradědem. Právě zde totiž začíná interaktivní naučná stezka Cesta kolem vody. Zavede vás do Karlovic, kde končí ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně.

Cyklostezka a naučná stezka Údolím Oslavy ve Velkém Meziříčí Letní sporty

Cyklostezka a naučná stezka Údolím Oslavy ve Velkém Meziříčí

Světle modrá trasa s délkou osm a půl kilometru vede proti proudu řeky Oslavy. Vystoupejte nad údolí, abyste se mohli rozhlédnout po kraji. Užijte si radost z pohybu na čerstvém vzduchu – součístí stezky jsou i cvičící prvky. Cesta je vhodná i pro kočárky.

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách Příroda

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Tzv. Suchodolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.

Řeka Blanice na jihu Čech Příroda

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka Příroda

Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka

Pokud se chcete naučit vnímat přírodu všemi smysly, vydejte se z České Třebové na naučnou stezku krásným údolím podhorského potoka k Přírodní rezervaci Třebovské stěny. Soustředíte se na hlasy i vůni lesa, vyzkoušíte si hledání stop a ochutnáte pramenitou vodu.

Vinařské stezky ve středních Čechách Gurmánská turistika

Vinařské stezky ve středních Čechách

Vinařské stezky se u nás těší velké oblibě. Většina se jich nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky můžete navštívit ve středních Čechách – na kole i pěšky.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory Příroda

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí Vrchlice je krásným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Toto místo si zamiloval dokonce spisovatel Emil Frida, který vešel do dějin literatury jako Jaroslav Vrchlický. Údolím vede naučná stezka, která seznamuje se starými doly a mlýny. Na konci údolí objevíte také malebné vodopády.

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem Letní sporty

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem

Cyklistika se na Bystřicku těší velké oblibě, především kvůli rozličným možnostem, kam se na kole vydat. Proto byla pro příznivce tohoto sportu naplánována síť cyklistických stezek, které provedou nadšené sportovce, ale i turisty a rodiny s dětmi, okolím Bystřice nad Pernštejnem.

Labská stezka v Českém středohoří Letní sporty

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Tramping – český fenomén pro trávení volného času v přírodě

Zlatá řeka, skály, divoká příroda a romantika Divokého západu přilákaly ve dvacátých letech 20. století do Posázaví první trampy. Zrodil se fenomén, který žije dodnes. Víkendové úniky do světa dálek, volnosti, nádherných dobrodružství a kamarádství. Označení trampové pak bylo převzato z knížek Jacka Londona, který tak označoval tuláky bez domova.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty Letní sporty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí Letní sporty

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám představí město ze všech směrů – jako město královské s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i jako město moderní a krásné architektury 20.století.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník Letní sporty

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.

Příběnická stezka údolím Lužnice Letní sporty

Příběnická stezka údolím Lužnice

Turistická stezka z Tábora do Příběnic slibuje hluboké údolí, strmé skalnaté břehy porostlé hlubokými lesy, klidná zákoutí i vodu šumící a valící se po kamenech a jezech, na březích pak romantické staré mlýny. Příběnická stezka je dlouhá 15 km.

Kvízová stezka Letní sporty

Kvízová stezka

Kvízová stezka leží podél ekocentra, její tématikou jsou zvířata, příroda (environment) a pochopení proč je zadržování vody v krajině důležité.

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání Letní sporty

Cesta S. K. Neumanna – cestou Knihy lesů, vod a strání

Cesta Stanislava Kostky Neumanna vychází z Obřan v Brně do Bukovinky pod Rakoveckým údolím. Celá trasa měří 20 km a je určena pouze pro pěší turisty.

Prales Hojná Voda v Novohradských horách Příroda

Prales Hojná Voda v Novohradských horách

Prales Hojná Voda leží v jižních Čechách, v oblasti Novohradských hor na úpatí hory Vysoká (1034 m). Jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě. Založena byla roku 1838 hrabětem Jiřím Buquoyem.

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou Letní sporty

Stezka podél Lužnice – z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.