ÚvodAktualityRok Habsburků si můžete v novém užít na zámcích Litomyšl, Hrádek u Nechanic a Zákupy
Památky

Rok Habsburků si můžete v novém užít na zámcích Litomyšl, Hrádek u Nechanic a Zákupy

  • 23. října 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Projekt Po stopách šlechtických rodů letos připomíná rod Habsburků a právě na jejich počest byly hostinské pokoje na Hrádku u Nechanic rozšířeny o císařské apartmá, na Litomyšli přibyly na prohlídkových okruzích zlacené reliéfy a busta císaře Františka Josefa I., na Zákupech byly tři nově zrestaurované interiéry představeny již na začátku sezony, neboť se staly součástí Zimní trasy. Rok Habsburků nekončí – zapojené objekty chystají další akce, které připomenou odkaz tohoto rodu. Všechny památky ve správě Národního památkového ústavu na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou otevřeny od 26. října do 3. listopadu.
V loňském roce se úspěšný projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů zaměřil na starobylý hraběcí rod Harrachů. Hlavním objektem se stal státní zámek Hrádek u Nechanic, který mimo jiné představil osm obnovených hostinských pokojů a s nimi také příběh posledních zámeckých majitelů a jejich šlechtických příbuzných. Aby byl prohlídkový okruh Hostinské pokoje kompletní, zbývalo obnovit a reinstalovat tři místnosti tzv. císařského apartmá. To se podařilo v rámci 14. ročníku tohoto projektu pod názvem Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Císařský toaletní salon, císařská ložnice a pokoj komorníka prošly zásadní proměnou a návštěvníci se v těchto pokojích dozvěděli zajímavé příběhy o vztahu Habsburků s Harrachy.  Zámek Hrádek u Nechanic je otevřen do 3. listopadu, následně od 30. listopadu až do 15. prosince a to denně – připraveny jsou zde adventní a Vá-Noční prohlídky a také koncerty.
 
Jedním ze stěžejních objektů v rámci projektu Habsburkové – domovem i v Českých zemích byl letos zámek Zákupy, který v 19. století sloužil jako letní sídlo rodu Habsburků. Právě sem jezdil velmi rád císař Ferdinand I. Dobrotivý s manželkou Marií Annou Savojskou. Na jaře byly veřejnosti zpřístupněny tři nově zrestaurované pokoje, které jsou součástí zimní prohlídkové trasy. Ta se návštěvníkům otevře od 4., respektive 5. listopadu. Dva z těchto pokojů jsou věnovány Terezii z Fürstenberka, hofmistryni manželky císaře Ferdinanda Dobrotivého, a třetí pokoj se jmenuje kardinálský a upomíná na časté návštěvy církevních hodnostářů u císařského páru. Zámek Zákupy má celoroční provoz – první listopadový víkend bude opět patřit Habsburkům: návštěvníky provede zámkem arcivévoda František Karel a jeho manželka, arcivévodkyně Žofie. Od 5. listopadu bude návštěvníkům k dispozici Zimní trasa, od 30. listopadu do 23. prosince budou interiéry vánočně nazdobeny, od 25. prosince do 5. ledna v Zákupech proběhnou Císařské Vánoce – prohlídky seznámí návštěvníky s vánočními zvyky u habsburského dvora.
 
Na zámku Litomyšl se připomínala v souvislosti s Habsburky dvě významná výročí. V neděli 8. 9. uplynulo 220 let od návštěvy císaře Františka I. v Litomyšli na panství tehdejšího majitele hraběte Jiřího Josefa z Valdštejna-Vartenberka. Císaře Františka I. i jeho následníka Ferdinanda připomínají dva zrestaurované zlacené sádrové reliéfy z původního vybavení zámku Litomyšl, umístěné v hraběcí pracovně na I. prohlídkové trase, která k výročí prošla rekonstrukcí. Další významná panovnická návštěva na zámku proběhla před 135 lety, kdy sem zavítal císař František Josef I. a na pět dní se usídlil ve zdejším zámku díky pohostinnosti posledních majitelů – knížete Alberta Thurn-Taxis a kněžny Margarety Klementýny Rakouské, která pocházela z habsburského rodu. Ceremoniál doprovázela císařská hymna a vybrané pasáže ze Smetanovy opery Libuše. Město osvětlovaly obloukové lampy objednané u Františka Křižíka, nechyběl ani lampionový průvod od staré radnice k zámku. Na památku císařova pobytu byla v srpnu letošního roku v hlavním sále zámku během Hradozámecké noci návštěvníky odhalena sádrová busta starého mocnáře. Zámecké divadlo ožilo v červenci dobovým představením Hudba a tanec u dvora Habsburků. Litomyšlská výročí budou uzavřena Vánočními prohlídkami (od 30. listopadu do 31. prosince), které představí, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích. I zámek Litomyšl má – nově – celoroční provoz. Kromě období adventu a Vánoc je návštěvníkům k dispozici Zimní trasa a také expozice proč je zámek UNESCO (čtvrtek až sobota). A kam ještě v Litomyšli za kulturou?

Na uvedených zámcích bude otevřeno denně po dobu podzimních prázdnin (26. – 30. 10. 2024), prohlídky budou letos možné až do 3. listopadu.
Vánoce na Hrádku 2024

30. 11.15. 12.
Vánoce na Hrádku 2024

Vánoce, jejich zvyky a tradice.

Znáte všechna nejnavštěvovanější místa Česka podle Kudy z nudy?

Znáte všechna nejnavštěvovanější místa Česka podle Kudy z nudy?

Portál Kudy z nudy pro vás už od roku 2004 shromažďuje tisíce turisticky zajímavých míst z celé České republiky. Některá z nich jsou ale více vyhledávaná než ostatní. Která z nich jsou u uživatelů za dvacetiletou historii portálu vůbec nejvyhledávanější? Vyberte si svůj příští cíl výletu z nejoblíbenějších památek a přírodních krás, zábavních parků, zoologických zahrad, nejrůznějších kuriozit nebo tipů pro děti.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Redakce Kudy z nudy pro vás vybrala desítky hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Po stopách šlechtických rodů

Po stopách šlechtických rodů

Poznejte slavné šlechtické rody zblízka! Nahlédněte do pohnutých osudů české aristokracie a poznejte sídla, která jsou či bývala jejich domovem.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Po stopách šlechtických rodů: s Habsburky na lovy a hony do Brandýsa nad Labem

Po stopách šlechtických rodů: s Habsburky na lovy a hony do Brandýsa nad Labem

Habsburkové sice vládli rakouské monarchii z Vídně, ale mnozí členové rodu měli svá zázemí v Čechách a na Moravě. Jedním z nejoblíbenějších míst habsburských císařů a králů byl zámek v Brandýse nad Labem. Vypravte se s Kudy z nudy na výlet do města a jeho okolí, kam postupně zavítali všichni panovníci Habsburské dynastie.

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Šlechtický rod, který si zvolil jméno podle svého sídla, hradu Habsburg v oblasti Aargau na severu Švýcarska, se poprvé objevil kolem roku 1100. Do nejvyšší evropské politiky Habsburkové vstoupili roku 1273, kdy byl Rudolf Habsburský zvolen římským králem. V dalších staletích pak ovládali zejména střední Evropu, Nizozemí, Pyrenejský poloostrov a jih Itálie.

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Marie Anna Karolína Savojská – česká královna a manželka Ferdinanda I. Dobrotivého

Kdyby se rakouský císař Ferdinand Dobrotivý (1793–1875) v roce 1848 nevzdal trůnu, dějiny mohly vypadat jinak. Společně s ním se role císařovny zřekla i jeho manželka Marie Anna Karolína Savojská (19. září 1803, Řím – 4. května 1884, Praha). Byla poslední českou královnou, na jejíž hlavu byla při korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě vložena svatováclavská koruna.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

Zákupy

Zákupy

Když rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý v roce 1848 abdikoval, zvolil si jako hlavní sídlo Pražský hrad a jako letní rezidence Ploskovice a Zákupy. Na výsluní pozornosti se zámek vrátil v roce 1900, kdy se tu následník trůnu František Ferdinand d'Este oženil s hraběnkou Žofií Chotkovou.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?