ÚvodAktualitySeznamte se: 23. ledna má svátek Zdeněk
Zážitky

Seznamte se: 23. ledna má svátek Zdeněk

Mužské křestní jméno Zdeněk má slovanský původ. Hojně se užívá v současné době a v minulosti bylo oblíbeným jménem řady šlechtických rodů. Všichni Zdeňkové, Zdendové, Zdenoušci, Zdenouši i Zdenálové mají svátek 23. ledna a redakce Kudy z nudy jim přeje všechno nejlepší!
Dřív se mělo za to, že Zdeněk je českou verzí latinského jména Sidonius, ale patrně se spíš vyvinulo jako modernější podoba starobylých jmen Sděslav, Zděslav či Zdislav. Základem jména mohlo být i sloveso „dělat”, a pak by jméno Zdeněk mělo význam jako muž „oslavující své dílo a svou práci”. Každopádně jde o jméno, které se dlouhodobě drží těsně za desítkou nejoblíbenějších mužských jmen a jeho popularita se drží na stále stejné úrovni.

Jedním, z nejstarších „Zdeňků“ byl Zdeslav z Divišova, zakladatel hradu Český Šternberk. Jako první začal používat přídomek ze Šternberka či ze Sternberga, a tak se na jeho památku v rodu Šternberků jméno Zdeněk opakovaně objevuje už dlouhá staletí. Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic (1568–1628) byl manželem Polyxeny z Pernštejna a první vladař domu Lobkoviců, a hrdě je nosila řada středověkých šlechticů a rytířů.

Ani na Kudy z nudy nemáme o Zdeňky nouzi. Určitě budete znát jméno Zdeněk Jirotka, což byl novinář a spisovatel, autor románu Saturnin, anebo Zdeněk Fránek; nejznámější z originálních projektů tohoto architekta je Stezka v oblacíchhorském resortu Dolní Morava. Mezi známé Zdeňky patřili a patří také hudební skladatel Zdeněk Fibich, ilustrátor a autor slavného Krtka Zdeněk Miler, výtvarník Zdeněk Smetana nebo malíř Zdeněk Burian, populární dramatik, scenárista a herec Zdeněk Svěrák či kuchař Zdeněk Pohlreich. Znát zřejmě budete i spisovatele Zdeňka Mahlera, režiséra Zdeňka Trošku, tanečníka a porotce soutěže StarDance Zdeňka Chlopčíka, a spousty herců, namátkou Zdeňka Podhůrského, Zdeňka Srstku, Zdeňka Piškulu, Zdeňka Štěpánka nebo baviče Zdeňka Izera. Určitě si vzpomenete i na další nositele jména Zdeněk – nezapomeňte jim popřát vše nej!
 
Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové patří mezi nejstarší české a moravské šlechtické rody. Hvězda v jejich erbu je podle mytologie odvozená od hvězdy betlémské a vztahuje se k ní i rodové heslo „Nescit occasum“, tedy nezná západu nebo nikdy nezapadá. A skutečně – se jménem Šternberků se setkáváme v průběhu celé české historie, od prvních českých knížat dodnes.

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky Příroda

Rozhledna Zdenička v areálu Gruntu Galatík Těšánky

Patnáctimetrová dřevěná rozhledna Zdenička leží na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík (305 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny ve výšce 12 metrů se nabízí výhled na Chřiby, Hostýnské vrchy a Kroměříž. Rozhledna je za příznivého počasí volně přístupná.

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Zdeněk Fránek – známý český architekt a držitel ocenění Architekt roku 2020

Architekt a pedagog Zdeněk Fránek (* 26. 8. 1961, Boskovice) je výraznou osobností české architektonické scény a autorem řady originálních projektů. Nejznámější z nich je Stezka v oblacích na Dolní Moravě, projektoval ale i řadu komornějších staveb, například kostely a výstavní prostory v několika zámcích.

Zdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin

Zdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin

Spisovatel Zdeněk Jirotka (7. ledna 1911, Ostrava – 12. dubna 2003, Praha) byl novinář, autor soudniček a fejetonů, rozhlasových her a také humoristických povídek a románů. Nejznámější z jeho knih je Saturnin, román, který v roce 2009 s velkým náskokem vyhrál anketu České televize Kniha mého srdce o nejoblíbenější knihu všech dob.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.