ÚvodAktuality#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell
Gurmánská turistika

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

  • 1. října 2020
Jubilejní bránu pivovaru Plzeňský Prazdroj poznají milovníci piva na fotkách spolehlivěji než kdejaký hrad či zámek. Víte, že pivovar si ji postavil k padesátým narozeninám, že se v jejích útrobách skrývají vzkazy pro příští generace a že má svůj vzor v chorvatské Pule?

Dvě známé brány se dvěma oblouky: plzeňský pivovar a antické hradby v chorvatské Pule

Plzeň
Pula
Jubilejní bránu postavil v roce 1892 Měšťanský pivovar v Plzni k padesátiletému výročí svého vzniku. Její základní kámen byl položen 5. října 1892, dokončena byla v roce následujícím. Vzápětí se stala neodmyslitelným symbolem pivovaru, firmy i značky Pilsner Urquell, které znají milovníci plzeňského piva po celém světě.
 

Symbol Plzeňského Prazdroje

Vzácná historická stavba na nádvoří pivovaru, tedy Jubilejní brána, byla první novorenesanční stavbou v Plzni. Jejím autorem byl plzeňský stavitel a zároveň právovárečník Emanuel Klotz, který velkou část svého života působil ve vedení Měšťanského pivovaru a ve městě postavil řadu dalších objektů, například dnešní konferenční centrum Secese.

Vrchol brány zdobí sousoší od sochařů Julia Effenbergera a Václava Žďárského pojmenované Pivovarnictví. Vidět můžete sladovníka s kopistem, tedy velkou vařečkou, a děvče se srpem a chmelovým úponkem. Mezi nimi na sudu stojí malý bůžek Gambrinus, patron pivovarnictví. Na okrajích stojí dva stylizované půllitry piva s dekorativní čepicí pěny, další výzdobu tvoří sladovnický znak a reliéfy klasů ječmene a chmelových šištic. Spodní část brány je postavená že štěnovické žuly, horní část pak z hořického jemnozrnného pískovce. Společně s Vodárenskou věží je Jubilejní brána zapsaná na seznamu kulturních památek České republiky.
 

Zpráva pro budoucí generace

Od roku 1926 je Jubilejní brána součástí dodnes používané ochranné známky piva Pilsner Urquell. Opravovala se několikrát, například po druhé světové válce, kdy ji poškodily spojenecké nálety na město.

Při renovaci v roce 2000 byly ve schránce v závěrečném kameni objeveny dobové materiály a jako odkaz dalším generacím do ní byly vloženy dokumenty s novodobou historií pivovaru. Při poslední opravě v roce 2018 ve schránce přibyla například aukční láhev Pilsner Urquell, speciální ležák První, který v Plzni uvařili k výročí první republiky se sládky Pivovaru Matuška, dokumenty mapující aktivity Plzeňského Prazdroje či fotografie zachycující průběh restaurování Jubilejní brány.       
 

Inspirace antikou a další pivovarské symboly

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem Památky

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni Kultura

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky Zážitky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Prohlídka pivovaru Gambrinus Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Pivovarský dvůr Purkmistr v Plzni Zážitky

Pivovarský dvůr Purkmistr v Plzni

Pivo patří k nejstarším nápojům, které lidstvo zná... Přijďte ho ochutnat a dozvědět se, jak se pivo vaří a spoustu zajímavých informací z historie do Pivovarského dvora Purkmistr v Plzni.

Party víkendy v pivovaru Gambrinus Zážitky

Party víkendy v pivovaru Gambrinus

Slavíte narozeniny, svátek, úspěšnou zkoušku, státnice, promoci, rozlučku se svobodou, narození potomka,...? Nebo si jen chcete pořádně užít večer s kamarády? Uspořádejte oslavu nebo párty pro kamarády v pivovaru Gambrinus.

Řemeslný pivovar Raven v Plzni Gurmánská turistika

Řemeslný pivovar Raven v Plzni

Pivovar Raven začal vařit pivo v roce 2015. Pivovar přichází každý měsíc s novými styly a kombinacemi, které v ČR dosud nikdo neuvařil. Chmel na pivo pochází z celého světa – od Čech po Austrálii. Pivovar se nachází v plzeňském Bolevci u zastávky tramvaje Mozartova.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh láká na Halloween

30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj
Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj
Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj