ÚvodAktualityTradice: putování po sladkých stopách českého cukru do cukrovaru Dobrovice
Památky

Tradice: putování po sladkých stopách českého cukru do cukrovaru Dobrovice

Poslechněte si audio verzi článku
Ještě v 19. století byly české země cukrovarnickou velmocí. Cukrovar stával v každém větším městě, a i když šlo o menší podniky, napočítali byste jich přibližně 230. Cukrové řepě se u nás nadmíru dařilo a za Rakouska-Uherska se 90 % cukru vyrobilo na území dnešní České republiky. Jak se dnes daří českým cukrovarníkům dnes a kde si můžete prohlédnout výrobu cukru na vlastní oči?
Ještě v 90. letech minulého století u nás existovalo asi 50 cukrovarů, dnes jich ale zbylo pouhých sedm, dva v Čechách a pět na Moravě. Největší cukrovar na Moravě stojí v Hrušovanech nad Jevišovkou a jeho výrobky nesou značku Korunní cukr. Přestože ale byl uveden do provozu už v roce 1851, z těch co zbyly není nejstarší. Tím je cukrovar v Dobrovici nedaleko Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Nejenže se tu během řepných kampaní pořádají exkurze přímo do cukrovaru, ale dokonce tu vzniklo Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Expozice věnovaná cukru je jediná svého druhu u nás.
 

Cukrovar a město Dobrovice

Cukrovar i neobvyklé Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice najdete přímo v centru města. Pro průmyslový podnik je to zvláštní poloha, ale jen do chvíle, než se seznámíte s jeho historií. Na samém začátku byl článek, otištěný 23. května 1830 v časopise Bohemia, v němž německý cukrovarník Karel Weinrich popisoval výhody a ekonomický profit pěstování řepy a výroby cukru. Článek padl do oka knížeti Karlovi Anselmovi Thurn-Taxisovi, který v té době hledal využití pro ladem ležící dobrovický zámek. Pozval Weinricha do Čech a vzájemné porozumění obou pánů následně vedlo v roce 1831 ke vzniku cukrovaru. Dodejme, že vznikl v budově nevyužívaného zámku, a že jde o nejdéle bez přerušení fungující cukrovar v Evropě.

V držení Thurn-Taxisů byl cukrovar téměř sto let, a pak několikrát změnil majitele. Nyní patří cukrovarnické společnosti Tereos TTD. Pro ty, kteří by se s jeho historií chtěli seznámit podrobněji, je ideální kniha Dobrovické bílé zlato v proměnách času od Daniela Froňka.
 

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice

Cukrovar v Dobrovici funguje dodnes. V sousedním areálu původně renesančního hospodářského dvora vzniklo Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Seznámíte se tu s historií výroby českého cukru i lihu, i s pěstováním cukrové řepy, která před 200 lety nahradila draze dováženou cukrovou třtinu.
K vidění je spousta zajímavých exponátů, třeba obří krystal cukru s hmotností pět kilogramů, cukrové homole, kubesy, jimiž si sladila čaj britská královna, obří kostka cukru anebo cukr bridž, což je česká specialita podobně jako první slavný kostkový cukr z Dačic. Inu, cukrovarnická velmoc. Děti si na konci prohlídky mohou právě na bridžovém cukru vyzkoušet rozeznávání tvarů naslepo, a za správnou odpověď je pak čeká sladká odměna.
 

Cukrovar v Dobrovici a exkurze do výroby

Každý rok přibližně od konce září do ledna nastane období zpracovávání řepy, takzvaná řepná kampaň. V té době bývá po celém městě cítit vůně sladu, která se z cukrovaru line do širokého okolí, ale hlavně se můžete vypravit na prohlídku výrobních prostor. Trvá přibližně 90 minut a je nutná rezervace předem. Reflexní vesty a ochranné přilby vám půjčí na místě, nutný je jen průkaz totožnosti a uzavřená obuv.
 

Zajímavosti o cukru i o Dobrovici

  • Cukrovou třtinu znali už staří Peršané, od 16. století se zpracovávala hlavně v Karibiku a na Kubě, a díky zámořským objevům se dostala i do Evropy. U nás byla první várka cukru vyrobena už za vlády Josefa II., a to ve zrušeném klášteřePraze- Zbraslavi. Právě tam začal 11. září 1787 fungovat náš první cukrovar, který vyráběl cukr ještě z dovážené cukrové třtiny.
  • I když tehdejší cukr chutnal jinak, princip jeho výroby se téměř nezměnil. Zatímco cukrovou třtinu je nutné rozemlít a vylisovat, cukrová řepa se vypere ve vodě a rozřeže na menší kousky, takzvané řepné řízky. Během procesu zvaného difuze se cukr vyplaví do vody. Dodnes nepřekonaný světový objev pochází z jihomoravských Židlochovic, poprvé byl použit v řepné kampani 1864/1865.
  • Řepné řízky, nyní již bez vylouhovaného cukru, se lisují a dál se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Vylouhovaná šťáva se čistí, zahřívá a odpařuje, až cukr samovolně krystalizuje. Druh cukru záleží na velikosti krystalů; nejmenší má cukr moučka, která se získává mletím krystalů. Po několika dalších krocích se cukr vysuší a již hotový putuje do sila, odkud se postupně odebírá a balí.
  • V českých zemích vznikla první kostka cukru: tu si v lednu 1843 nechal patentovat ředitel dačického cukrovaru Jakub Kryštof Rad. První lis se sice nedochoval, zato víme, že se první kostkový cukr vyráběl ve dvou barvách, takže kromě bílých kostek si lidé mohli sladit čaj a kávu i červenými kostkami.
  • Jako cukrovar sloužil také gotický vodní hrad Lipý, nejstarší památka České Lípy. V roce 1867 se zámek proměnil na cukrovar, cukrová řepa se tu zpracovávala až do první světové války.
  • Znáte Ostře sledované vlaky spisovatele Bohumila Hrabala? Po uzavření vysokých škol v listopadu 1939 vystřídal Bohumil Hrabal několik povolání, až nakonec skončil jako železničář na železniční stanici Dobrovice. Ačkoli se příběh Ostře sledovaných vlaků odehrává v železniční stanici Kostomlaty a natáčel se na nádraží v Loděnici, jednotlivé příhody i postavy hlavních hrdinů čerpal autor především ze své praxe v Dobrovici.
  • Až budete procházet tanečním sálem na hradě Švihov, podívejte se na dřevěný renesanční strop. Skrývá zajímavý příběh: není totiž původní, ale společně s ještě jedním stropem na hrad přicestoval v polovině 20. století. Pochází ze sedmdesátých let 16. století a původně zdobil jeden ze sálů zámku Dobrovice nedaleko Mladé Boleslavi. Při přestavbě zámku na cukrovar jej snesli a uložili v sýpce, kde je nyní Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Tam byly stropy uloženy 80 let, a teprve potom se dostaly na Švihov.
Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.

Dobrovice

Dobrovice

Prozkoumejte město Dobrovice a nabídku turistických atraktivit. Oblast okolo Dobrovice je kolébkou pěstování cukrové řepy na našem území a cukr se zde vyrábí nepřetržitě od roku 1831. Mezi významné pamětihodnosti patří kostel sv. Bartoloměje a zdejší radnice. Za návštěvu stojí také městské divadlo, kostel sv. Václava v Sýčině a tvrz v Týnci. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím Zážitky

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 20. dubna do prvního víkendu v říjnu.

Dobrovická muzea – prohlídkový okruh cukrovaru Kultura

Dobrovická muzea – prohlídkový okruh cukrovaru

Během řepné kampaně (říjen–prosinec) lze návštěvu Dobrovických muzeí spojit s prohlídkou do průmyslového závodu cukrovaru a lihovaru včetně vnitřních prostor.

Josef Wohanka – český drezínový král a šlechtitel řepných semen

Josef Wohanka – český drezínový král a šlechtitel řepných semen

Politik, ale především vynalézavý podnikatel byl Josef Wohanka. Podnikal v cukrovarnictví, obchodoval s kůží, vyráběl drezíny. Založil stanici na šlechtění řepného semena, aby se již do Česka nemusela dovážet ze zahraničí.

Thurn-Taxisové: šlechtický rod, který stál u zrodu nejtěžšího skoku Velké pardubické

Thurn-Taxisové: šlechtický rod, který stál u zrodu nejtěžšího skoku Velké pardubické

Málokterý rod má tak vzdáleného prapředka jako Thurn-Taxisové: byl jím údajně Ariprand della Torre, francouzský rytíř z konce 5. století, jehož potomci bojovali v křižáckých válkách. Jinak však Thurn-Taxisové pocházejí ze severní Itálie, v minulosti se proslavili hlavně poštovními službami a je po nich pojmenovaný nejsložitější skok Velké pardubické.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Cukrová homole z Polabí Gurmánská turistika

Cukrová homole z Polabí

Dnes se s homolemi cukru běžně nesetkáváme, a tak působí trochu exoticky. V současnosti se vyrábí snadněji než za dob našich prababiček a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví.

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu Kultura

Dobrovické muzeum plné cukru i lihu

Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice připravilo pro návštěvníky čtyři expozice ve třech prohlídkových okruzích, které je možné kombinovat.

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr – vynález z Dačic

Kostkový cukr se začal poprvé vyrábět v Dačicích – do roku 1841 se cukr prodával pouze ve velkých homolích. Na nápad vyrábět kostky cukru přivedla ředitele cukrovaru Jakuba Kryštova Rada jeho manželka, která se při sekání cukrové homole zranila. Pomník stojí v parčíku poblíž vysoké renesanční věže kostela sv. Vavřince.

Oslaďte si život!

Oslaďte si život!

"Chcete-li nahlédnout do zajímavé historie cukrovarnictví, nenechte si ujít návštěvu středočeského Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice. Expozice věnovaná cukru je jedinou svého druhu v České republice (na světě je podobných expozic pouze pět). Měli byste také vědět, že kostkový cukr je český vynález. Stojí za ním Jakub Kryštof Rad (25. 3. 1799 – 13. 10. 1871) ředitel dačické rafinérie cukru. Cukr se tehdy prodával v homolích, a když se Radova manželka při porcování jedné z nich ošklivě poranila, vymyslel Jakub Kryštof lis na kostky. "

Na návštěvě u Thurn-Taxisů: Loučeň, Dobrovice a Jabkenice

Na návštěvě u Thurn-Taxisů: Loučeň, Dobrovice a Jabkenice

Romantický zámek Loučeň s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí patřil české větvi rodiny Thurn-Taxisů. Jim je věnována také poutavá expozice, která návštěvníkům ukazuje život na zámku na přelomu 19. a 20. století. Za pozoruhodným rodem se zájemci mohou vydat i do vzdálenějšího okolí Loučeně, například do Dobrovic, kde tento rod založil první tuzemský cukrovar, anebo do myslivny v Jabkenicích, která rovněž Thurn-Taxisům patřila.

Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

V Dyjskosvrateckém úvalu leží město Hrušovany nad Jevišovkou, kde byl již v roce 1851 uveden do provozu cukrovar. Cukrovar několikrát změnil majitele, byl přestavěn, ale stále je to cukrovar s největší kapacitou v Česku.

Dobrovický cukrovar – největší a nejstarší cukrovar na našem území

Dobrovický cukrovar – největší a nejstarší cukrovar na našem území

Největší cukrovar na našem území, naleznete ve Středočeském kraji, v Dobrovici nedaleko Mladé Boleslavi. Náš zároveň i nejstarší gigant zpracuje denně až 15000 tun řepy. Výroba zde začala již roku 1831, kdy Karel Anselm Thurn-Taxis nechal přebudovat zdejší zámek na cukrovar. Od té doby se cukr v Dobrovici vyrábí nepřetržitě, což je zároveň unikát i v evropském měřítku.