ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Starou Prahu znáte, znáte i Staré Brno?
Památky

Věda a historie není nuda: Starou Prahu znáte, znáte i Staré Brno?

Poslechněte si audio verzi článku
Co mají společného vodojemy na Žlutém kopci, Starobrněnský klášter, pivovar Starobrno nebo hala Rondo? Leží v části města Brna, nazývané Staré Brno. Právě tady kolem říčního brodu na Svratce, u frekventované obchodní stezky a pod dohledem „brnného“ hradu knížete Břetislava, se začal kolem roku 1000 odvíjet příběh dnešní jihomoravské metropole.
Historické centrum města Brna nejenže leží o pěkný kus dál, ale vzniklo také o něco později než Staré Brno. Nejstarší osídlení dnešního Brna vzniklo před více než tisíci lety u říčního brodu, v proměnlivé krajině, plné slepých říčních ramen, močálů a vlhkých blátivých míst. O prastarém osídlení svědčí zbytky románské rotundy, objevené během archeologických prací v areálu Augustiniánského opatství. Právě Starobrněnský klášter s impozantním gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie dává Starému Brnu nezaměnitelný genius loci.
Mendlovo náměstí a Starobrněnský klášter na konci 19. století
Mendlovo náměstí takové, jak jej známe dnes

Mendel, genetika a nový skleník

Po staletí býval klášter a bazilika centrem brněnského kulturního života. Kromě Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky, tu působil také například Leoš Janáček, skladatel se světovým renomé, a další osobnosti.

Dnes můžete navštívit Mendelův salon, Mendelovo muzeum, a také „staronový“ Mendelův skleník. Ten původní, v němž Mendel podnikal své pokusy s křížením hrachu, už dávno zanikl. V roce 2022 byl v klášterní zahradě otevřený nový skleník, který navrhlo architektonické studio Chybík+Krištof. Skleník je veskrze moderní, ale hrách se tu pěstuje stejně jako kdysi za opata Mendela, v nádobách zavěšených pod stropem. Když si při prohlídce či některé akci utrhnete hrášek, získáte tak zajímavý suvenýr z místa, kde se před více než 150 lety zrodila genetika.
 

Jak na Starém Brně vznikl název Brno

Jméno Brno se objevuje v mnoha podobách, všechna vysvětlení jeho původu se ale vrací k osadě, která kdysi stávala u brodu přes řeku Svratku. Ostatně název Staré Brno napovídá, že i obyvatelé středověkého města považovali tuto oblast za starší než dnešní historické centrum města.

Podle Kosmovy kroniky, v níž najdete první písemnou zmínku o Brně, někde u brodu také stával „brnný“ hrad knížete Břetislava. Jeho jméno i jméno budoucího města jsou odvozeny od slova brnje či brn, tedy hlína, kal či bláto.

Jiná verze ovšem vypráví, že když na jižní Moravu se svou družinou přitáhl praotec Brn, přívětivá krajina s buclatými kopečky a prosluněnými stráněmi ho valně nezaujala. Brn coby bručoun od přírody prozkoumával břehy Svratky a jen bručel: „Brrr… No…“ Utrmácená družina to prý pochopila tak, že hledání budoucího domova konečně skončilo, a že si praotec přeje, aby se místo jmenovalo Brno. Neberte to moc vážně, je to jen pověst.
 

Mendlovo náměstí a pivovar Starobrno

Centrem Starého Brna už dávno není říční brod, ale Mendlovo náměstí zvané Mendlák, frekventovaná křižovatka městské hromadné dopravy. Jak můžete vidět na srovnávacím snímku, ještě v první polovině 20. století vypadalo docela jinak než dnes, za druhé světové války totiž náměstí poškodil nálet a v dalších letech urbanisté. Při novodobých úpravách zmizel starý svratecký náhon, mariánský sloup, řada starých domů, starobrněnská radnice, několik kaplí i proslulý klášterní hostinec U Modrého lva. Od poloviny 13. století stával na křižovatce ulic Křídlovické a Křížové, dnes jej připomíná mozaika modrého lva na nároží Křížové a Václavské ulice. Mimochodem, jen pár kroků od něj objevíte pověstnou cukrárnu Sorry, pečeme jinak. Pokud jste tu ještě nebyli, měli byste to rychle napravit.

Totéž platí pro novodobou dominantu Mendlova náměstí, pivovar Starobrno. Sice sídlí v původní budově klášterního pivovaru a zachovává tradiční výrobní postupy, ale jinak je to podnik, využívající inovace a moderní technologie. Zastavte se na prohlídku i v pivovarské restauraci a ochutnejte, jaké pivo se na Starém Brně vaří!
 

Nová náplavka v Brně: víc místa pro řeku i lidi

Podobně jako Mendlovo náměstí čeká velká proměna nábřeží řeky Svratky od koupaliště Riviéra kolem sportovní haly Rondo až k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase nový prostor u vody. V mezinárodní soutěži na oživení nábřeží Svratky zvítězil návrh týmu profesora Ivana Rullera. Na nábřeží vyrůstá kolonáda, kavárna, náplavka a spousta bezbariérových cest, po nichž se dostanete až k vodě. Klidné prostředí má být vhodné pro vozíčkáře, seniory i maminky s dětmi, pro odpočinek i aktivní trávení volného času.
 

Brněnské výstaviště, letohrádek Mitrovských a vodojemy na Žlutém kopci

Se Starým Brnem se nejlépe seznámíte při návštěvě brněnského výstaviště. Areál sice je přístupný pro veřejnost pouze během výstav a kulturních akcí, ale rozhodně stojí za vidění: patří totiž k nejvýznamnějším funkcionalistickým stavebním komplexům na světě.

Kousek od hlavní brány výstaviště objevíte v parčíku zajímavou klasicistní stavbu, takzvaný Letohrádek Mitrovských. Původně letní odpočinkové sídlo šlechtické rodiny je vyzdobené freskami s motivy exotických krajin, a dnes se tu odehrávají výstavy, koncerty, přednášky, besedy, módní přehlídky i svatební obřady.
Do třetice můžete návštěvu Starého Brna spojit s prohlídkou historických vodojemů na Žlutém kopci: od nich to na Mendlovo náměstí je jen pár stovek metrů a pořád pohodlně z kopce!
„Takové krysí hnízdo“ aneb Ogilvy a de Souches v akci v Brně

„Takové krysí hnízdo“ aneb Ogilvy a de Souches v akci v Brně

Když se v létě 1645 před švédskou armádou objevily brněnské hradby, její velitel, nepřemožitelný generál Torstenson, se jen ušklíbl. „Takové krysí hnízdo!“ pronesl prý s opovržením. „S tím budeme hotovi za tři dny.“ Jenže obléhání nakonec trvalo tři a půl měsíce a pro Švédy skončilo naprostým fiaskem.

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Byl mnichem a později opatem augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Novodobá genetika snad nemá větších jmen, než je Watson, Crick a Mendel. Právě poslední jmenovaný však předběhl svou dobu a o principech křížení sepsal v roce 1866 světoznámou publikaci "Pokusy s rostlinnými hybridy". Tento spis pak položil základy moderní genetice.

Pivovarská Starobrno Gurmánská turistika

Pivovarská Starobrno

Po dobu své existence, od roku 1997, si Pivovarská restaurace vybudovala pevné místo mezi brněnskými restauracemi především svojí vyhlášenou kuchyní a kvalitní obsluhou.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Mendelovo muzeum Brno Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. V roce 2022 oslavíme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Udělejte si s námi výlet po stopách vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.

Mendelův skleník v Brně Památky

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.

#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa

#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa

Když v Brně zazní jméno Zvonařka, téměř každý ví, o čem je řeč: legendární autobusové nádraží meziměstských linek, kudy denně projdou desetitisíce lidí. Místo pár kroků od Vaňkovky, kam se sice z centra města dá pěšky dojít za pár minut, ale přesto to dlouho byl temný svět na periferii, kterým bylo lepší rychle proběhnout a dlouho se v něm nezdržovat. Po nedávno dokončené modernizaci Zvonařka vypadá docela jinak: ožila a rozzářila se.

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

Výška šest metrů, váha pětadvacet tun, a k tomu spousta nepublikovatelných přezdívek: to je černý orloj na náměstí Svobody v Brně. Stojí tu od roku 2010 a od samého začátku budil rozruch. Budí ho dodnes, ale jisté je, že je jedinečný a v žádném jiném městě nic podobného nemají. Anebo přece…?

Mendelův salon – expozice G. J. Mendela v muzeu starobrněnského opatství Kultura

Mendelův salon – expozice G. J. Mendela v muzeu starobrněnského opatství

Expozice Mendelův salon přibližuje každodenní život Gregora Johanna Mendela v starobrněnském klášteře, který pro něj býval domovem. Uvidíte tu jeho původní nábytek, slavnostní roucho a insignie, ale také skleničky, psací potřeby, společenské hry, tabatěrku a další zajímavosti.

Brněnský drak – symbol města Brna Památky

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

#světovéČesko a jižní Morava

#světovéČesko a jižní Morava

V kraji zaslíbeném slunci a vínu najdete místa podobná Toskánsku či Provence i další památky UNESCO: nejznámější funkcionalistickou stavbu světa, brněnskou vilu Tugendhat, a Lednicko-valtický areál coby nejrozsáhlejší komponovanou krajinu Evropy.

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

#světovéČesko a česká Hra o trůny aneb výlet Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj