ÚvodAktualityVraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny
Památky

Vraťte se do časů, kdy mocní v Olomouci hráli hru o trůny

  • 2. srpna 2018
Ve sobotu 4. srpna to bude 712 let od horkého letního odpoledne, kdy v Olomouci došlo k vraždě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místo činu, do paláce kapitulního olomouckého děkana Budislava, kde ten den zemřel šestnáctiletý král Václav III.
Zdrojem informací o vymření jediné původem české panovnické dynastie Přemyslovců jsou hlavně kroniky. Například v té Zbraslavské se uvádí, že krále onoho dne přepadla únava po probdělé noci a několika návštěvách, a proto se po obědě odebral k odpočinku do svých komnat. Tam jej zastihl vrah a probodl jej třemi ranami dýkou.
 

Tajemství krvavé pavlače

Nevíme, kde přesně stál palác děkana Budislava, nazývaný také zemský hrad či zemský dům. Jasné je, že to bylo někde na místě dnešního Arcidiecézního muzea v Olomouci. Když však dojde na otázku, jak areál vypadal v době vraždy, opět tápeme v nejistotě. Přesto tu najdete takzvanou Krvavou pavlač, nepříliš známý a pro veřejnost uzavřený balkon v zadní části muzea, obestřený legendou o krvavé stopě, kterou tu poslední Přemyslovec před smrtí zanechal. Jde ale jen o spekulace, terasa byla přistavěna až během 19. století a Václav III. rozhodně odpočíval jinde. Podle úmrtní knihy olomouckého kostela sv. Václava dokonce vůbec neodpočíval, ale byl zavražděn venku, když prý vyšel po poledni na vzduch – možná u vstupu do dnešního muzejního areálu na takzvané dvoraně Přemyslovců, kde událost připomíná pamětní deska.

Udivující je, že zatímco král umíral, jeho vraha za bílého dne viděli, jak se zkrvavenou dýkou utíká přes nádvoří. Podle Zbraslavské kroniky se jmenoval Konrád Durynk z Botenštejna. Lidé se na něj prý okamžitě vrhli, utloukli ho a jeho tělo předhodili psům. Nikdy se už nedozvíme, jestli skutečný vrah rychle nezmizel a Konrád nebyl jen náhodný svědek, který mrtvého krále objevil a běžel oznámit, co se stalo – bohužel s vražednou zbraní v ruce.
 

Muzeum na seznamu Evropského dědictví

Královraždu v muzeu neodhalíte, a tak se alespoň vydejte na prohlídku. Objevíte tu zbytky vrcholně románského paláce biskupa Jindřicha Zdíka a bývalou biskupskou rezidenci, v níž jsou vystaveny poklady olomoucké arcidiecéze, od obrazů středověkých mistrů přes sochy svatých a monstrance ze zlata a stříbra až po pompézní ceremoniální kočár biskupa Ferdinanda Julia z Troyeru. S ním v roce 1745 vjel do města v čele obrovského intronizačního průvodu. Opulentní barokní slavnost tehdy zaplnila celé Horní náměstí, kde už několik desítek let stál sloup Nejsvětější Trojice, největší barokní sousoší v zemi dnes zařazené mezi památky UNESCO.

Za zmínku stojí fakt, že Arcidiecézní muzeum v Olomouci bylo na přelomu loňského a letošního roku zapsáno jako první památka v České republice na seznam Evropského dědictví. Společnost mu tam dělá dalších osm evropských historických pamětihodností, například císařský zámek ve Vídni, univerzitní komplex v estonském Tartu anebo Evropská čtvrť ve francouzském Štrasburku.
 

Pár zajímavých míst a akcí v Olomouci

K výletům do Olomouce patří návštěva Svatého Kopečku. Řeč není jen o bazilice Panny Marie, ale také o zoologické zahradě, která letos otevřela nový pavilon Kalahari. Vlastní pavilon tvoří velký prostor rozdělený skly nebo dřevěnými zábranami na tři základní expozice pro hrabáče a damany, medojedy a surikaty, na ně navazují prostorné venkovními výběhy. Všechny vnitřní expozice jsou doplněny umělými skalami a "písečnou" dunou, které společně navozují iluzi pouště Kalahari.

S dětmi můžete dále navštívit lanový park Veverák a Fort č. II Radíkov, poslední pevnost postavenou na českém území, která vyrostla v letech 1871–1876 a doplnila unikátní systém olomouckého opevnění. Můžeme vás pozvat také na několik zajímavých akcí, třeba na Olomoucké shakespearovské léto 2018 (3. – 8. 8.), Dobývání Moravské Brány – historický den pro rodinu s dětmi s velkou bitvou (4. – 5. 8.) nebo letní etapu květinové výstavy Flora Olomouc 2018.
Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci Příroda

Botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci

Někdejší městská botanická zahrada je od 50. let minulého století ve správě Univerzity Palackého v Olomouci. Od dubna do října se otevírá studentům a žákům všech typů škol i široké veřejnosti.

Olomoucké

7. 8.18. 8.
Olomoucké "nejen" shakespearovské léto 2024

Parkán olomouckého Konviktu se zas a znovu, letos už podeváté, zaplní divadlem, herci, krásnou letní atmosférou, ale hlavně vámi! Divadlo Tramtarie pořádá Olomoucké "nejen" shakespearovské léto 2024 od 7. do 18. srpna.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu Zážitky

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Arcibiskupský palác Olomouc Památky

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti Památky

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci Památky

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Další aktuality

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Javornicko a do Paczkowa

5. červen 2024 10:07
Památky, Olomoucký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Olomouckém kraji

29. květen 2024 7:43
Zážitky, Olomoucký kraj
Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj
Jak poznat Olomouc za jeden den

Jak poznat Olomouc za jeden den

2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj