ÚvodAktualityZdarma a výhodně Královéhradeckým krajem
Životní styl

Zdarma a výhodně Královéhradeckým krajem

  • 27. června 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Báječné koupání, moderní galerie, starobylé hrady, rozhledny i pohádkové stezky: to všechno nabízí Královéhradecký kraj těm, kteří chtějí cestovat levně a přitom si užít spousty zážitků. Vybrali jsme pro vás místa, kde se neplatí žádné nebo jen symbolické vstupné, a kde se přitom pobaví malí i velcí.
O Hradci Králové, městě na soutoku řek Labe a Orlice a centru Královéhradeckého kraje se mluví jako o Salonu republiky a učebnici dějin architektury, protože mu na počátku 20. století vtiskli tvář známí architekti Jan Kotěra s Josefem Gočárem. Pro zájemce město připravilo několik volně přístupných procházkových okruhů, zdarma je přístupná rovněž hlavní historická dominanta, katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí s radnicí a morovým sloupem. Bezplatně si můžete prohlédnout i Galerii moderního umění a secesní vodní elektrárnu Hučák; interaktivní exponáty, laboratoř a virtuální realita vám pomohou pochopit, jak se k výrobě elektřiny využívá voda, vítr nebo slunce. Ušetřené peníze pak můžete využít třeba pro vyhlídkovou plavbu po Labi, na parníčcích nebo levněji na pramici. 
 

Nejlepší místa ke koupání

Po prohlídce města přijde vhod procházka Hradeckými městskými lesy. Děti můžete nechat vyřádit v dřevěném rytířském hradišti, společně se projít po vodnické nebo planetární stezce, nahlédnout do rezervace divokých koní a také si užít báječné přírodní koupání ve Stříbrném rybníku; na jeho břehu je kemp, ale písčité pláže s tobogánem i koupání jsou podobně jako u nedalekého rybníka Biřička zdarma.

Bezplatně se vykoupete také v nedalekém Borohrádku, kde je koupaliště Splav na Tiché Orlici a pískovna Šromák, anebo v pověstném východočeském moři aneb přehradě Rozkoš.
 

Rozhledny otevřené celoročně a zdarma

Zdarma se podíváte také na spousty rozhleden. Bezplatně jsou přístupné třeba rozhledna na Markoušovickém hřebeni a rozhledna ŽaltmanJestřebích horách, v Orlických horách je bezplatně přístupná jak rozhledna na Velké Deštné, tak rozhledna na Anenském vrchu. S dětmi se projděte po Kačenčině pohádkové stezce a nezapomeňte navštívit nedaleký poutní kostel se skleněnou střechouNeratově: vypravit se sem můžete kdykoliv, nikdy se totiž nezavírá. Navíc se za symbolické vstupné můžete podívat i na vyhlídku do věží.

Když zamíříte z hor do nížin, k výhledům zdarma láká třeba rozhledna Kosice na severním okraji stejnojmenné obce u Chlumce nad Cidlinou, rozhledna Na Signálu u Horní Radechové, rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské či rozhledna na vrchu Šibeník u Nového Hrádku. Z Jičína se můžete vydat na romantickou procházku k rozhledně Milohlídka, a procházku do Babiččina údolí zase můžete spojit s návštěvou rozhledny Žernov a volně přístupného hradu Rýzmburk.
 

Volně přístupné hrady a zříceniny

Z Rýzmburku se dochovalo jen málo: zbytky zdí, brána a altán s výhledem do Babiččina údolí. Vás ale může těšit, že hrad je volně přístupný, a v Královéhradeckém kraji zdaleka není jediný. Když projdete údolím až ke Slatině nad Úpou, objevíte zříceninu hradu Červená hora, nad městečkem Potštejn se pak kromě stejnojmenného hradu tyčí také mnohem méně známé zříceniny hradu Velešov.

Jen kousek od Prachovských skal s placeným vstupem najdete neméně pěkná (a přitom volně přístupná) přírodní zákoutí s pěkně upravenou zříceninou hradu Pařez, dříve zvaného Husí nůžka, a také zříceninu hradu Brada s Rumcajsovou jeskyní. Stačí ujít pár kilometrů směrem na jih a na vrchu Veliš objevíte další zbytky stejnojmenného hradu, volně přístupné jsou i zříceniny Frymburk a Výrov s pěkně upravenou vyhlídkou u Nového Města nad Metují.

Z Trutnova se vydejte na zříceninu hradu Břecštejn, pod nímž měl na Hrádečku chalupu bývalý český prezident Václav Havel. Kousek od archeologického muzea v přírodě Villa Nova Uhřínov najdete zříceniny hradů Hlodný, Klečkov a Skuhrov, prohlídku Teplických skal zase můžete doplnit výšlapem k hradu Bischofstein / Skály a rozhledně Čáp.
 

Další zážitky a zajímavosti

  • Nejpohádkovější, nejmalebnější a nejkrásnější česká přehrada se jmenuje Les Království. Leží kousek od Dvora Králové nad Labem, v roce 2019 oslavila rovnou stovku, a pokud sem jedete s dětmi, můžete lesem po naučné stezce dojít až do lesního areálu Hájemství s řadou hravých prvků.
  • Projděte se Kuksem, prohlédněte si alegorie Ctností a Neřestí barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a zajděte se podívat také do Braunova Betléma. K přírodní galerii barokních soch, vytesaných v pískovcových skalách v lese jen pár kilometrů od Kuksu, vede naučná stezka.
  • Zdarma přístupné je rovněž poutní místo Homol aneb kostel Panny Marie Bolestné na osamoceném návrší pár kilometrů od Potštejna. Vede k němu schodiště se symbolickým počtem stupňů a odpočívadel. Stupňů je tolik, kolik Zdrávasů obsahuje původní růženec a odpočívadel tolik, kolikrát se opakuje modlitba Otče náš.
  • O Muzeu Vápenka v Horních Albeřicích děti říkají, že spíš připomíná velký dětský koutek. V osmiboké kamenné věži šachtové vápenky z 19. století se seznámíte s životem v albeřickém údolí během minulých staletí. Zatímco budete pročítat osudy a příběhy zdejších lidí, děti budou putovat po mapě východních Krkonoš a samy si složí obrazy Albeřic, jaké byly, jsou a jednou mohou být. Klíče od Vápenky i dalšího zajímavého cíle, lesního hrádku Aichelburg, si vyzvednete v Informačním centrum Veselý výlet v Temném Dole.
  • Na komponovanou krajinu Albrechta z Valdštejna u Jičína navazuje jižně od města Mariánská zahrada. Barokní krajinná kompozice vznikla na přelomu 17. a 18. století, kdy byl majitelem panství hrabě František Josef Schlik, a zahrnuje řadu drobných staveb ukrytých v lesích a propojených téměř zaniklými alejemi a průseky. S rozluštěním dávného tajemství Mariánské zahrady vám pomohou v Městském informačním centru v Jičíně.
  • Hledáte další tipy pro dovolenou, která by vás nestála moc peněz? Vyberte si z desítek dalších tipů, plných dobrodružství a nových zážitků.
Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: pět důvodů, proč poznat zdejší hrady a zámky

Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: pět důvodů, proč poznat zdejší hrady a zámky

Čtyři zámky a dva hrady, celkem tedy šest historických sídel v okruhu devíti kilometrů – to jsou zámky na řece Orlici ve východních Čechách, oblasti dosud turisty příliš neobjevené, což je velká výhoda hlavně pro výletníky hledající na svých cestách klid a historické zajímavosti. Přirovnání Divoké Orlice k francouzské Loiře není náhodné, ale kdekdo možná zná francouzská sídla lépe než ta naše.

5 tipů, kam za naučnými stezkami v Královéhradeckém kraji

5 tipů, kam za naučnými stezkami v Královéhradeckém kraji

Vydejte se poznávat pozoruhodná zákoutí Královéhradeckého kraje a obohaťte se o nové informace z různých oblastí. Tak například, znáte místo, kudy proudilo do Čech pašované zboží? Kde se narodil Karel Jaromír Erben anebo kudy rád chodíval Karel Václav Rais? Naše tipy vás zavedou i na vrcholky Orlických hor a dokonce přímo do modelu naší galaxie.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Kam na výlet v Královéhradeckém kraji? Máme pro vás pohádkové, dobrodružné či naučné tipy nejen pro rodiny s dětmi pro každé počasí. Inspirace na výlety, co dělat a kam jít, když prší: pro jaro, léto, podzim i zimu.

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Královéhradeckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Královéhradeckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na severovýchodě republiky v Orlických horách, na Broumovsku či Kladském pomezí, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, Babiččina údolí anebo do pohádkových expozic? Stačí si jen vybrat...

300 let od smrti barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera

300 let od smrti barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera

Klášterní kostel svaté Markéty v Praze-Břevnově, kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, klášter a kaple Nejsvětější Trojice v Teplé a hlavně kostel svatého Mikuláše na Malostranském náměstí, zářící perla pražského baroka: to jsou nejznámější stavby Kryštofa Dientzenhofera (7. července 1655, St. Margarethen, Německo – 20. června 1722, Praha), jednoho z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách. Letos si připomínáme výročí 300 let od jeho úmrtí.

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Královéhradecký kraj – 5denní program

Ideální cíl dovolené, kde si užijete pěší i cyklistické výlety, v zimě lyžování a v létě vodácké výlety, to je Královéhradecký kraj. Vybírat si skutečně je z čeho: žádný jiný region na svém území nemá rozsáhlé nížiny Polabí a současně nejvyšší českou horu Sněžku (1603 m).

10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

Destinační společnost Krkonoše připravila nový dětský web pohadkove.krkonose.eu a s ním související tiskoviny. Na webu se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Hradce Králové

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Hradce Králové. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! V Hradci se musíte zastavit jak ve starém městě, tak u exteriérů Josefa Gočára. A když vám zbyde čas, navštivte rezervaci divokých koní.

Region Orlické hory a Podorlicko je první českou Slow Destination

Region Orlické hory a Podorlicko je první českou Slow Destination

Ve světě je pojem Slow tourism nebo také Slow travel již zcela běžný. Inspirací se stali spisovatelé cestopisů z 19. století, kteří se stavěli proti neustálému zrychlování doby. Pojem Slow tourism můžeme volně přeložit jako pomalé cestování. Turisté, kteří vyhledávají tento typ cestování, se nehoní za tím, aby viděli co nejvíce. Očekávají méně a více intenzivnějších zážitků a prožitků z místa, které navštíví. V České republice je zatím Slow tourismus neznámý pojem. Hodně ho proslavila zejména italská města Cittaslow. Turista více o cestování přemýšlí a také se více připravuje. Region Orlické hory a Podorlicko je také připraven a vstupuje do dalšího roku s puncem Slow Destination.