ÚvodČeská nejHistorickéEliška Rejčka – dvojnásobná česká královna
Historické

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka (1. září 1288, Poznaň, Polsko – 18. října 1335, Brno) usedla na český královský trůn hned dvakrát. Poprvé ji coby dvanáctiletou dívku provdali za krále Václava II., po jeho smrti si ji jako čerstvou vdovu vzal Rudolf Habsburský. Ještě jí nebylo ani dvacet let a ovdověla podruhé.
Eliška Rejčka, původním jménem Richenza, byla jediným potomkem polského krále Přemysla II. Velkopolského. Odmalička se s ní počítalo jako s nevěstou pro některého ze sousedních panovníků, nakonec to vyhrál český král Václav II. Malá polská princezna strávila několik let na hradě v Budyni nad Ohří, českou a polskou královnou byla korunována v katedrále svatého Víta na Pražském hradě až tři roky po svatbě v roce 1303. V té době také přestala užívat jméno Richenza a přijala české jméno Eliška, aby se sblížila s českým prostředím.

V roce 1305 porodila svou jedinou dceru Anežku, krátce nato ale král zemřel. Když byl o rok později v Olomouci zavražděn král Václav III., vymřela po meči královská linie rodu Přemyslovců. Českou korunu získal Rudolf Habsburský, ale místo aby se oženil s některou z přemyslovských princezen, vybral si Elišku Rejčku. Neuplynul ani rok a Rudolf za podivných okolností zemřel při vojenském tažení u Horažďovic, snad na úplavici. Eliška ve svých devatenácti letech ovdověla podruhé.

Naštěstí na ni oba manželé štědře pamatovali ve své závěti. Obdržela pět českých měst, která byla tradičními věnnými městy českých královen (Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Polička a Vysoké Mýto) a s dcerou se usadila v Hradci Králové. Tam ji dodnes připomínají historické Slavnosti královny Elišky. V té době se také po jejím boku stále častěji začal objevovat Jindřich z Lipé, nejvýznamnější šlechtic té doby. Roku 1318 se za ním Eliška přestěhovala do Brna a tam společně prožili deset šťastných let.

Bývalá dvojnásobná královna se věnovala dobročinnosti a v Brně založila několik církevních budov včetně Starobrněnského kláštera. I místo svého posledního odpočinku si zvolila po svém: nenechala se pohřbít ani ve Zbraslavském klášteře, kde spočívaly ostatky Václava II., ani v kryptě svatovítské katedrály, kam byly uloženy ostatky jejího druhého manžela Rudolfa Habsburského. Podle své poslední vůle byla pochována po boku milovaného Jindřicha z Lipé v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Brně; její hrob je dodnes v dlažbě označený nenápadnou iniciálou korunovaného E. V roce 2023 byl hrob neinvazivně zkoumám a badatelé dospěli k závěru, že skutečná hrobka je mírně posunuta oproti symbolické dlaždici. 
 
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové Památky

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Již téměř sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové. Svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. V roce 1424 byl v kostele pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (později převezen do Čáslavi).

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.

Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Navštivte města, jejichž historie spadá hluboko do minulosti. Vydejte se s námi na cestu po královských městech Čech. K panovníkem udělovanému titulu „královské město“ se vázala značná privilegia a vzácné výsady, díky nimž města bohatla a celkově prosperovala. A která města tyto výsady v Čechách požívala? To vám ukážeme v našich tipech na výlety do měst, která spadala přímo pod královský majestát.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Objevte tajemství řádu cisterciáků

Objevte tajemství řádu cisterciáků

Mnišský řád cisterciáků spravoval v průběhu staletí na našem území téměř dvacet klášterů z nichž v současnosti plní svou původní funkci tři. Nahlédněte spolu s námi do života řádu, jehož zásluhou se po Evropě rozšířila gotika.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.