ÚvodČeská nejKulturníMax Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století
Kulturní

Max Švabinský – zakladatel moderního výtvarného umění 20. století

Max Švabinský (17. září 1873, Kroměříž – 10. února 1962, Praha) patřil společně s Janem Preislerem, Antonínem Slavíčkem a Milošem Jiránkem ke generaci umělců, kteří stáli u zrodu moderního výtvarného umění 20. století. Byl zakládajícím členem Sdružení českých grafických umělců Hollar a členem výtvarného spolku Mánes, osmkrát byl zvolen rektorem Akademie umění v Praze.
Max Švabinský se narodil v Kroměříži a první výstavu uspořádal už v deseti letech: v roce 1883 se několik jeho kreseb objevilo ve výloze kroměřížské lékárny. V roce 1891 začal Švabinský studovat na pražské Akademii výtvarných umění, jeho první samostatná kroměřížská výstava se konala ve skleníku v Květné zahradě roku 1924. Uspořádal ji Klub přátel výtvarného umění., jehož zásluhou také byl v roce 1976 otevřen Švabinského památník na Velkém náměstí, pobočka Muzea Kroměřížska. Jeho členům se podařilo shromáždit téměř 130 originálních kreseb, olejomaleb a grafik, což je vůbec největší soubor Švabinského díla na světě. Klenotem sbírky je slavný obraz Splynutí duší z roku 1896. Má několik variant, v menším formátu (65,5 x 45,5, cm) je k vidění v Národní galerii. V Kroměřížihotelu Octárna si také prohlédnete Švabinského mozaikové lunety, původně určené pro Národní divadlo v Praze.

Umělecký rejstřík Maxe Švabinského zahrnoval krajinomalby i zátiší, portréty, ilustrace, erotické náměty, plakáty i drobné exlibris. Střídal řadu technik: olejomalby, perokresby, litografie, mozaiky, akvarely, lepty, pastely i dřevoryty, navrhoval i vitráže, gobelíny, poštovní známky a bankovky. Mezi významná místa spojená s Maxem Švabinským patří vesnice Kozlov u České Třebové, kde často pobýval se svou první ženou Elou Vejrychovou a kde se také podruhé osudově zamiloval do bývalé švagrové Anny Vejrychové. O Chaloupku Maxe Švabinského pečuje Městské muzeumČeské Třebové, navštívit ji můžete v hlavní sezoně.

Max Švabinský navrhl dvě vitrážová okna katedrály sv. Víta na Pražském hradě, podílel  se rovněž na výzdobě pražského Obecního domu či foyeru Zemské banky v ulici Na Příkopě.

Zemřel 10. února 1962 v Praze a byl pochován na Vyšehradském hřbitově.
 
Hrobka Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech Památky

Hrobka Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech

Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova. Nad vchodem do zádušní kaple upoutá pohledy rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie, zhotovená podle návrhu Maxe Švabinského.

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Cesty za uměním: nejznámější a nejhezčí malované zdi, mural art a street art

Články, kde hrají hlavní roli pokreslené a pomalované zdi, většinou provází spousta rad, jak nevítané čmáranice odstranit. Na Kudy z nudy to ale funguje jinak: ukážeme vám zdi, které rozhodně důkladnou očistu nepotřebují. Jsou krásné, zajímavé a stojí za bližší seznámení. Vydejte se s námi na toulky kolem nejkrásnějších malovaných zdí v České republice!

Muzeum Kroměřížska Kultura

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.

Chata Maxe Švabinského v Kozlově Ubytování

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní, umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků.

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích – uzavřeno Památky

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích – uzavřeno

Provedeme vás historickou knihařskou dílnou vybavenou stroji a nástroji, s nimiž v minulém století pracoval významný umělecký knihař Jenda Rajman. Malá expozice jeho krásných knižních vazeb je součástí dílny. Trochu knihařské práce si tu sami vyzkoušíte.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Kroměříže

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Kroměříže

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Kroměříže. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se do křivolakých uliček starého města, vyfoťte krásné památky, zahrady anebo zachyťte atmosféru města zapsaného na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

Olejomalby, perokresby, litografie, mozaiky, akvarely, lepty, pastely i dřevoryty: záběr technik malíře Maxe Švabinského byl neobyčejně široký, podobně jako jeho umělecký rejstřík. V něm najdete krajinomalby i zátiší, portréty, ilustrace, erotické náměty, plakáty i drobné exlibris, návrhy vitráží, gobelínů, poštovních známek i bankovek.

Poznávejte Kroměříž s dětmi

Poznávejte Kroměříž s dětmi

Východomoravské město Kroměříž si na první pohled získá srdce každého milovníka kulturních památek. Historie tu na vás dýchne doslova na každém kroku. Svou infrastrukturou navíc mimořádně vychází vstříc cyklistům. Letos město ještě obohatilo kulturní vyžití pro dětské návštěvníky, a tak je ideálním místem pro rodinný výlet na kolech.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová Kultura

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Štencův dům na Starém Městě Památky

Štencův dům na Starém Městě

Dům nakladatele uměleckých publikací Jana Štence v Praze v Salvátorské ulici na Starém městě je jednou z prvních pražských moderních staveb. Jeho autorem je Otakar Novotný, žák Jana Kotěry.

Rozhledna na Kozlovském kopci Příroda

Rozhledna na Kozlovském kopci

Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů nabízí panoramatické pohledy na zalesněné pohoří Českomoravského pomezí.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Koruna česká – oficiální měna České republiky

Československo bylo po zániku Rakouska-Uherska jedinou nástupnickou zemí, která si ponechala název měny po zaniklé monarchii, jen místo rakouské koruny měla korunu československou. Leckomu se tehdy v roce 1919 název koruna jako symbol monarchie, království či císařství nelíbil. Kdyby ovšem došlo na některý z tehdejších návrhů, mohli jsme platit sokoly, hřivnami, rašíny nebo dokonce řepou.

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Okno v katedrále Svatého Víta v Praze – největší umělecky ztvárněné okno v České republice

Největší umělecky ztvárněné chrámové okno se nachází v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Bylo zhotoveno v letech 1937 – 39 podle návrhu Maxe Švabinského (1873 – 1962) a nazývá se Poslední soud. Okno se nachází na jižní straně příčné lodi a rozkládá se na ploše 160 m.

Památník Maxe Švabinského Kultura

Památník Maxe Švabinského

V šesti sálech památníku se lze seznámit s průřezem dílem Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka.

Cestou ve stínu antických mýtů se projdete na zámku v Kroměříži

Cestou ve stínu antických mýtů se projdete na zámku v Kroměříži

O další prohlídkovou trasu se v letošní sezóně rozšířila nabídka Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Nová trasa VIA ARCADIA doplňuje současné nabízené prohlídky VIA UNESCO, VIA RESIDENTIA a VIA ARTIS.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži Kultura

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Z Litomyšle na Kozlovský kopec Letní sporty

Z Litomyšle na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Stopou Maxe Švabinského Letní sporty

Stopou Maxe Švabinského

Středně náročný okruh zavede nejen milovníky přírody do okolí Kozlova, jehož malebné scenérie byly mimo jiné i inspirací pro Maxe Švabinského, významného českého malíře 20. století.