Zdí, které připomínají galerie pod širým nebem, u nás najdete celou řadu. K nejznámějším patří
Lennonova zeď v
Praze, ale na
Kudy z nudy tentokrát začneme u té nejstarší: v
jižních Čechách, na
kapličkovém hřbitově v
Albrechticích nad Vltavou.
Kapličkový hřbitov s malovanou zdí v Albrechticích nad Vltavou
T
ak zvláštní a půvabný hřbitov, jaký mají v
Albrechticích nad Vltavou, totiž nikde jinde v Česku nenajdete. V letech 1819–1854 působil v Albrechticích farář
Vít Cíza, který přišel s myšlenkou vybudovat
hřbitovní arkádové kapličky s malbami na památku zesnulých. První vznikly roku 1841 a za pět let již lemovaly celou zeď. Dnes jich na
kapličkovém hřbitově napočítáte 108 a zdobí je nejenom malby a veršované náhrobní nápisy (většinu mimochodem složil farář Cíza), ale také železné křížky a obrazy patronů a patronek zemřelých. Nápaditého faráře a další albrechtické duchovní připomíná památník na východní straně
kostela sv. Petra a Pavla uprostřed hřbitova. I ten stojí za vidění: není pouhou dominantou obce, ale také skvostem románské architektury. V jeho interiéru se navíc ukrývá jeden z nejvýznamnějších jihočeských souborů románské malby, monumentální kompozice s námětem Posledního soudu.
Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži
Kdo se při toulkách
Kroměříží dostane do areálu bývalého františkánského kláštera, nynějšího
hotelu Octárna, čeká ho skutečný umělecký zážitek: jednu ze zdí hotelové zahrady zdobí
lunety malíře
Maxe Švabinského. Původně byly určeny pro
Národní divadlo v Praze, nakonec se pro ně ale nenašlo využití. Zůstaly v Kroměříži, několikrát se stěhovaly, a dnes zdobí místo, kde
kroměřížský rodák Max Švabinský (1873–1962) prožil své dětství.
Lennonova zeď v Praze
Jak se stalo, že se kdysi docela obyčejná oprýskaná zeď, ukrytá mezi
malostranskými uličkami, náměstíčky a
Čertovkou, zařadila k hlavním turistickým památkám
Prahy s mezinárodním věhlasem? K dětským čmáranicím se od 60. let připojovaly vzkazy pro
Jana Wericha, který
bydlel nedaleko na
Kampě, a potom křídou psané básně. V sedmdesátých letech se místu říkalo
Zeď nářků, zásadně se ale proměnilo několik dní po smrti
Johna Lennona, který se 8. prosince 1980 v New Yorku stal obětí atentátu. V nice obecního vodovodu ve zdi Maltézské zahrady vznikl prostý symbolický náhrobek a na zdi se objevily první barevné obrázky, inspirované písňovými texty kapely Beatles. Tak vznikla
Lennonova zeď. Ve výroční den Lennonovy smrti se tu konala pietní shromáždění, která v osmdesátých letech přerůstala v demonstrace proti totalitnímu režimu. Několikrát zabílená a přetřená zeď vždy znovu povstala ve své psychedelické barevné podobě, a nejen to: dokonale naplnila své mírové poselství a inspirovala
zrození dalších Lennonových zdí, namátkou v
Hong Kongu, Torontu, Soulu, Tokiu, Berlíně, Londýně, Sydney, Manchesteru či
Aucklandu. Lennonova zeď má zkrátka stejně pestrou minulost jako malby, které ji pokrývají.
Kde najdete další malované zdi?
Na
Kudy z nudy jsme pro vás nachystali přehlídku toho
nej ze světa českého mural a street artu. Ty největší, nejzajímavější a nejlepší malované a výtvarně pojaté zdi najdete tady:
- Svou zeď má v Praze i Bohumil Hrabal: zastavte se u Hrabalovy zdi v Libni, v místech, kde oblíbený spisovatel řadu let žil.
- V hlavním městě si prohlédněte také Vesmír medúz v Karlíně, Ukrajinskou holčičku v Nuslích, mural labyrint na Spořilově anebo graffiti připomínající operaci Athropoid. Je na zdi u zastávky tramvaje kousek od bývalé Heydrichovy zatáčky v Libni.
- Velká revitalizace zámku Dobříš nepřinesla jen obnovenou francouzskou zahradu, ale také největší iluzivní malbu ve střední Evropě. Prohlédnete si ji na severní stěně oranžerie, kde v sezoně můžete navštívit několik zajímavých expozic. Určitě vám bude líto, že se do snové stavby nedá vstoupit a projít do další krásné zahrady jako malované.
- Vylepšit tvář někdejší vyloučené lokality, takzvaného Bronxu, se snaží projekt Městská galerie v Brně. Na štítech domů v ulicích Bratislavské, Francouzské a dalších se objevuje víc a víc velkoformátových maleb, například Pater noster či Tep města. Jejich seznamy, popisy, informace o autorech a další zajímavosti najdete mimo jiné jako kapitolu v průvodci To je Brno IV., který seženete infocentrech TIC BRNO.
- Další nápadité graffiti zdobí konečnou tramvaje Čertova rokle na brněnském sídlišti Lesná. Velkoformátová malba ukrývá hned několik přísloví a pořekadel.
- Podnikatelé z obuvnické rodiny Baťů, filmař Karel Zeman, atlet Emil Zátopek, vědec Otto Wichterle, cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, architekt František Lýdie Gahura a režisérka a animátorka Hermína Týrlová: ti všichni shlíží na kolemjdoucí a kolemjedoucí ze zdi v podjezdu v centru Zlína. Jde o galerii známých tváří spojených s metropolí Zlínského kraje.