Mezinárodní a významné dny

Světový den zdraví

Světový den zdraví nám každý rok 7. dubna připomíná, jak důležité je udržovat si pevné zdraví. Každý se ten může na chvilku zastavit a zamyslet se nad tím, co každý z nás může udělat pro sebe a pro svou kondici. Může to být jen maličkost, třeba změna stravy, víc pohybu, samovyšetření nebo naplánování pravidelných návštěv u lékaře.
Světový den zdraví byl vyhlášen 7. dubna 1950, kdy také vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). WHO je agentura Organizace spojených národů, sídlící v Ženevě ve Švýcarsku a zaměřená především na prevenci. Jak se můžete sami starat o své zdraví?
 
  • Naučte se pracovat se stresem, odpočívejte, setkávejte se s ostatními a věnujte se svým koníčkům.
  • Jezte pestře a střídmě. Zdravá strava se skládá z dostatečného množství ovoce, zeleniny a zdravých tuků jako zdrojů omega 3 mastných kyselin a vlákniny.
  • Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a tabákovým výrobkům.
  • Dodržujte pitný režim, ideálně pijte vodu nebo neslazené nápoje, a to přibližně 2,5 litru za den.
  • Hýbejte se, každý den by to měla být nejméně půlhodina pohybu střední intenzity.
  • Pečujte o své zuby.
  • Každé dva roky se objednejte na preventivní vyšetření ke svému praktickému lékaři.
  • Ženy by měly každý rok navštívit svého gynekologa.
  • Chraňte svou kůži před nadměrným slunečním zářením.
  • Samovyšetřením můžete včas odhalit rakovinu prsu a varlat.
  • Nechte se pravidelně očkovat podle očkovacího kalendáře.
  • Spěte pravidelně a dostatečně dlouho, ideálně sedm až osm hodin.
  • Před spaním se vyhýbejte alkoholu, těžkým jídlům, modrému světlu a náročné fyzické aktivitě.
Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.

20 tipů, kam za zdravím do lázní

20 tipů, kam za zdravím do lázní

Vyberte si z nabídky léčebných pobytů v České republice! Odměňte se relaxací. Jaký lepší dárek, než zdraví, můžete sami sobě dopřát? Léčebný program vám sestaví na základě vstupního lékařského vyšetření lázeňský lékař a dle zdravotního stavu klienta navrhne vhodné lázeňské a léčebné procedury. Lázeňské léčebné pobyty jsou ideálním místem k rekonvalescenci, ale i návodem ke zdravému životnímu stylu a soustavné péči o své zdraví.

Hýčkání pohybem i klidem: Lázně a wellness pro mladé

Hýčkání pohybem i klidem: Lázně a wellness pro mladé

Jak vystoupit z kolotoče všedních dnů a alespoň na pár dní si odpočinout? Kudy z nudy pro vás má skvělý recept: jeďte do lázní. Zpomalíte, zbavíte se stresu a užijete si věci, na které jindy nezbývá čas: třeba dobrou večeři, saunu nebo procházku v přírodě. Kromě mnoha lázeňských a wellness potěšení možná také najdete místo, kam se budete rádi vracet desítky let.

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Lázně Jeseník proslavila po celém světě především vodoléčba, metoda lázeňského léčení, kterou tu na počátku 19. století začal praktikovat obyčejný chudý chalupník Vincenz Priessnitz. Lázně dnes hrdě nesou jeho jméno, a ač se stal legendou už za svého života, začátky rozhodně neměl jednoduché.