ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj
Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Poslechněte si audio verzi článku
Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.
V málokteré zemi je tolik nadšených vodáků jako v Česku! Oblíbené tuzemské řeky každý rok brázdí na raftech, kánoích a kajacích tisíce Čechů. Chcete se k nim připojit? Žádný problém. Vyberte si z vodáckých výletů na Kudy z nudy svou řeku, domluvte si půjčení lodi a vodáckého vybavení, a hurá na vodu! Před cestou si ještě z pilnosti můžete kromě vodáckých průvodců přečíst knížku Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii Zdeňka Šmída, první díl jeho kultovní série. Parta vodáků Keny, Sumec, Lucie, Lída a její další členové se postarají o to, že téhle mokré vášni možná propadnete navždy a zařadíte se mezi početný národ vodních nadšenců.


 

Pažit z Měňan nebo pradlena z Karlštejna?

Vodácký pozdrav Ahoj! znáte, ale víte také, kdo byl nejstarší český vodák? Vodáci neberou vážně ani sami sebe, natožpak českou historii, ale některé vodácké postřehy v sobě přesto skrývají zrnko pravdy. Za vůbec prvního vodáka u nás je považován Pažit z Měňan, který prý vytesal z kmene dubu první kánoi a s ní před dávnými staletími brázdil vody Berounky. Jeho podobiznu můžete vidět na hradě Karlštejně. O osobě v dlouhé bílé říze s pádlem v ruce sice průvodci říkají, že je to pradlena a v ruce nemá pádlo, ale kopist, tedy pevné robustní míchadlo, ale my vodáci víme své.
 

Kdo byl nejstarší český kajakář?

Prvním stoprocentně potvrzeným kajakářem byl rytíř Jan Zachař z Pašiněvsi, který si na přelomu 15. a 16. století přivezl z cest po Skandinávii a Laponsku eskymácký kajak. Ten pak používal k rybolovu a vyjížďkám pro zábavu. Jeho výstřední záliba se dostala i do rodového erbu, který mu přidělil král, pravděpodobně Vladislav II. Rytíř je na něm vyobrazen s pádlem v ruce a v brnění, ovšem nikoli jako kajakář, ale jako singlkánoista. Erb pánů z Pašiněvsi je dodnes k vidění na kostele v obci Páleč a je i na náhrobku Václava Zachaře z Pašiněvsi ve Vinarech. Dokonce si o něm můžete přečíst knihu: jmenuje se Rytíř na kajaku a vyšla v roce 1988 v nakladatelství Albatros.

Česká historie ale nemůže zapomenout ještě na jednoho vodáka: jmenoval se Vok z Rožmberka a když jednou ve Vyšším Brodě přeplouval Vltavu, údajně aby se podíval na malou kapličku s obrázkem Matky Boží Sedmibolestné na protějším břehu, málem v rozvodněné řece utonul. Z vděčnosti za záchranu při své dobrodružné výpravě nechal na místě kaple postavit Vyšebrodský klášter. Legendu o založení kláštera o několik stovek let později zaznamenal Bohuslav Balbín.
 

Svatí Vojtěch a Jan, patroni českých vodáků

Všimli jste si, že sochy svatého Vojtěcha, který je v zahraničí známý spíš jako svatý Adalbert, často třímají v ruce pádlo?

Když totiž Vojtěch šířil křesťanství ve východním Prusku, putoval často na lodích. Neutopil se, zemřel jinou mučednickou smrtí, ale za svého patrona jej považují zejména všichni háčci, kteří přepisují historii a tvrdí, že svatý Vojtěch byl stejně jako oni tlučen nebo dokonce utlučen pádlem. Světce s pádlem objevíte třeba v klášteře na Hoře Matky Boží na HedčiKrálíkách, v Broumovském klášteře anebo zvenčí na chrámu sv. BarboryKutné Hoře.

Nad vodou a vodáky, cestováním a šťastnými návraty – a obecně nad veškerými aktivitami a řemesly, které mají cokoliv společného s vodou – bdí také nejoblíbenější český světec, svatý Jan Nepomucký. Ten je rovněž patronem Čech, kněží a zpovědníků, uchování zpovědního tajemství, lodníků, vorařů a mlynářů. Zajděte se podívat například k jeho soše u bývalých Skalních či Štěchovických proudů na Vltavě, které byly na jeho počest přejmenovány na Svatojánské proudy.
 

Jak šel čas s českými vodáky

Dnes sice možná Češi raději surfují na internetu než na vodě, ale naše vodácká historie je pořádně dlouhá, pestrá a plná zajímavostí. Tak například:
  • Vodák a rytíř Zachař předjel dobu o několik stovek let, malé loďky se jako sportovní a rekreační plavidla začaly používat až v druhé polovině 19. století.
  • Už v roce 1848 se v Praze konaly závody na lehkých dvoupádlových maňáscích.
  • V roce 1866 byl v Evropě založen první kanoistický klub.
  • První kánoe se v českých zemích objevily kolem roku 1875. Jednu si prý koupil lékárník z Roudnice Ferdinand Zinke od anglických handlířů společně se závodními koňmi. Další si nechal z Anglie dovézt brněnský veslařský klub, majitelem třetí kanoe byl štolba hraběte Kinského, původem Angličan. Ten v ní údajně chtěl splout Orlici.
  • V roce 1881 se na plavbu po Vltavě z Českých Budějovic do Prahy vydala veslice s posádkou čtyř anglických sportovců. Jeden z nich, jakýsi W. A. Green, napsal do časopisu Richmond and Twickenham Times reportáž z této cesty, kterou zakončil větou, později hojně citovanou v českých turistických průvodcích: Ačkoliv jsme poznali v Evropě mnoho horských a údolních krajin, všichni jsme se shodli, že tato daleko předčí všechno, co jsme z toho druhu kdy viděli.
  • Velký propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský, průkopník lyžování, si první loďku postavil sám v patnácti letech. Se svým bratrem Karlem pak na vlastnoručně zhotoveném kajaku spluli většinu českých řek a začali provozovat „rivercamping“, velké vodní túry spojené s přespáním a kempováním na březích.
  • Po návratu z vojenské služby, kterou si odbyl u námořnictva v Terstu, založil Rössler-Ořovský v roce 1893 Český Yacht Club (Č.Y.C.).
  • V roce 1905 členové Č.Y.C. nechali u truhlářské firmy Blecha a Mašek postavit první ryze českou kánoi. Vážila 80 kg, ale osvědčila se, a proto po ní následovaly další lepší a hlavně lehčí verze. Během několika dalších let na nich vodáci zdolali všechny hlavní české řeky.
  • Z roku 1910 se dochovaly novinové zprávy o výpravě vodáků z Českého Yacht Clubu, kteří na žebrových kanadských kánoích o Svatodušních svátcích spluli Svatojánské proudy. Vltava v té době měla povodňový nadstav a vodáci místy museli zvládnout až dvoumetrové vlny.
  • 29. listopadu 1913 v kavárně u Karla IV. na Karlově náměstí v Praze na Novém Městě založil Josef Rössler-Ořovský Svaz kanoistů Království Českého, pozdější Český svaz kanoistů a vodních turistů. Zakládajícími členy byli ČYC Praha, ČYC České Budějovice a Veslařský klub Blesk. V roce 1925 se svaz stal pátým členem mezinárodní kanoistické federace.
  • V roce 1914 se u nás konaly první vodácké závody u nás s mezinárodní účastí a několika disciplínami.
  • Zlatý čas vodáků nastal po první světové válce společně s rozvojem trampingu. Ideální podmínky byly hlavně na Vltavě, Berounce a Sázavě: řeky s krásnými romantickými kaňony a místy k táboření byly v dosahu měst a železnic, na březích bylo množství trampských osad i sezónních kiosků.
  • V roce 1922 se poprvé jel závod z Českých Budějovic do Prahy. Jezdil se až na výjimky každý rok až do roku 1959 a postavení vodní nádrže Orlík, která podobné kratochvíle navždy zatrhla.
  • V roce 1923 se na trati Svatojánské proudyZbraslav konalo první Mistrovství republiky v kanoistice.
  • Velkou zásluhu na propagaci turistického vodáctví měl Klub českých turistů, v němž bylo už v roce 1924 registrováno 253 vodáků.
  • Roku 1926 byl v rámci Klubu českých turistů založen Kroužek vodních turistů, nyní Kotva Braník, a poté byla v Praze-Braníku postavena loděnice pro sto lodí.
  • V roce 1927 vyšla patrně první kilometráž českých řek od L. Gössla.
  • V roce 1929 se konal první ročník veřejného vodáckého závodu z Kamýku do Štěchovic. Podle Klubu českých turistů ten rok vodáci po našich řekách najezdili asi 70 tisíc kilometrů.
  • První kanoistické mistrovství Evropy se konalo v Praze roku 1933 a závodů se účastnilo 58 závodníků z deseti zemí. Součástí programu byla i dálková plavba z Českých Budějovic do Prahy. Mistrem Evropy v jednotlivcích se stal Silný, následovaný Bóžou Karlíkem. Ve dvojicích se mistry Evropy stali Alois Cígner a Šanda, následováni dvojicí Vladimír Syrovátka a Felix Brzák (původním jménem Jan Brzák, ale pod přezdívkou Felix je uváděn i ve výsledkových listinách), kteří si na závody museli loď vypůjčit.
  • Úspěch tohoto mistrovství pomohl k zařazení kanoistiky na program letních olympijských her 1936, kde stejná dvojice v rychlostní kanoistice na 1000 metrů vyhrála zlatou medaili. Druhou zlatou přidali Václav Mottl a Zdeněk Škrland za rychlostní kanoistiku na 10 000 metrů.
  • V roce 1935 bylo v Praze registrováno pět tisíc kánoí a v časopise Kanoe a kajak se objevila první zmínka o nové disciplíně, závodech na kajaku zvaných slalom.
  • V roce 1939 se v Praze konalo první mistrovství republiky ve vodním slalomu.
  • Na své předválečné úspěchy naši kanoisté navázali na olympiádě v Londýně v roce 1948. Odvezli si odtud celkem tři zlaté medaile, a to v kánoi dvojic na 1000 metrů (Felix Brzák s Bohumilem Kudrnou), v jednotlivcích na 1000 metrů (Josef Holeček), na 10 000 metrů (František Čapek). Navíc V. Havel s J. Peckou přidali v kánoi dvojic na deset kilometrů stříbro.
  • Mezi osobnosti české kanoistiky se zařadili Lída Veberová – Polesná, Vladimír Jirásek, Alfréd Jindra, Petr Sodomka, deblkanoisté Valenta – Stach, bratři Pollertové, Kmošťák – Halfar, Nedvěd – Schwarz, bratři Benhákové a řada dalších, Lukáš Pollert, Štěpánka Hilgertová, deblkanoisté Šimek – Rohan a Jiras – Máder, Irena Pavelková, Stanislav Ježek, Luboš Hilgert, Martin Doktor, Jiří Prskavec, Martin Fuksa, Josef Dostál a další.
Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Sluníčko příjemně hřeje a vy se necháváte unášet přívětivým vodním tokem. Zpěv ptáků snad přehluší jen šum vody v peřejích či vaše pádlo nořící se do proudu… Láká vás sjezd řeky hučící v klínu rozeklaných skal, nebo se rádi zastavíte v písčitých tůňkách líně tekoucího živlu a osvěžíte tělo na další cestu? Na každý pád potřebujete duši romantika, který ocení přírodní scenérie, stan, spacák a vůni táboráku víc, než luxusní hotely. Vyberte si z našich tipů a pak hurá do lodi!

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Kam v Česku na vodu?

Kam v Česku na vodu?

Vodáctví je v Česku velmi populární, skoro by se dalo říci, že co Čech, to vodák. Pokud i vy patříte k milovníkům vodního živlu nechte se inspirovat našimi tipy na osvědčené vodácké úseky i méně známé řeky, které vás okouzlí nedotčenou okolní přírodou, kam loď vpluje jen jednou za čas. Naložte do kánoe kamarády, děti, tábornické vybavení a užijte si víkend nebo třeba celý týden na té nejkrásnější řece. Máme pro vás vodácké tipy na naše nejznámější řeky. K vodáckému dobrodružství láká například Lužnice, Sázava (z Ledče i Týnce), Vltava, Orlice (Divoká i Tichá), Bílina, Mže, Odra, Ohře, Ploučnice, Jizera a samozřejmě Berounka nebo Morava.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla Letní sporty

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace Letní sporty

Ploučnice – řeka bez rušivých zásahů civilizace

Pokud jste v mládí četli dobrodružné knížky a toužili poznat romantické, civilizací nedotčené kraje, nemusíte jezdit daleko, vaše Amazonka vás čeká na Liberecku a jmenuje se Ploučnice. Pramení na svazích Ještědu a vtéká do Labe.

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Nedotčená příroda, svěží vzduch a hlavně voda v mnoha podobách: to jsou jižní Čechy. Nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky zahrnuje vodácké výlety i odpočinek u pověstných jihočeských přehrad či v lázních, výlovy rybníků, plavby na vorech, rybolov nebo výlety po trasách a cyklostezkách podél řek. Zkrátka ideální místo pro rodinnou dovolenou v každé roční době.

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Objevte nejkrásnější meandry našich řek

Objevte nejkrásnější meandry našich řek

Čtvrtou neděli v září slaví svátek všechny řeky na celé planetě, od horských bystřin až po největší světové veletoky. Právě jim můžeme děkovat za to, že s nimi jsou naše města i krajiny krásnější. Určitě mezi mnoha našimi řekami i vy máte tu svou oblíbenou, a Den řek tak můžete oslavit třeba právě procházkou po jejím břehu.

Jizera – řeka mnoha tváří Letní sporty

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené Příroda

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři Letní sporty

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři

Šťastnou plavbu s nevšedními zážitky. Zajišťujeme rodinné dovolené, školní kurzy a výlety. Půjčujemé kvalitní plastové kanoe a rafty, zajišťujeme dopravu, máme akreditované instruktory a průvodce.

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa Letní sporty

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka Příroda

Řeka Úpa – nejvýše pramenící česká řeka

Řeka Úpa pramení v Krkonoších cca 2 km od Sněžky. Jméno řeky pochází pravděpodobně z baltského nebo keltského slova znamenajícího „řeka“. Délka toku je 78,7 km. Úpa patří se svým prameništěm ve výšce 1432 metrů nad mořem mezi nejvýše pramenící české řeky.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor Příroda

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Prameny řeky Ploučnice u Osečné Příroda

Prameny řeky Ploučnice u Osečné

Prameniště Ploučnice je označováno za jedno z nejvydatnějších ve střední Evropě. Nachází se v nedaleko Osečné u Janova dolu.

Řeka Teplá na Karlovarsku Příroda

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku Příroda

Řeka Olše – beskydský tok pramenící v Polsku

Jediný z pěti hlavních toků povodí Odry nepramení řeka Olše na českém státním území, ale v sousedním Polsku. V České republice dosahuje délky 71 km, z toho cca 25 km tvoří státní hranici.

Řeka Doubrava Příroda

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).

Hraniční meandry řeky Odry Příroda

Hraniční meandry řeky Odry

Několikakilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší, vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který už na evropských tocích téměř není.

Vydejte se na výlet do unikátního Vodáckého muzea ve Zruči nad Sázavou

Vydejte se na výlet do unikátního Vodáckého muzea ve Zruči nad Sázavou

Znáte vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou? Pokud ne, určitě si tam udělejte jarní výlet. Letošní sezóna se zahajuje v sobotu 23. dubna 2016 a při této příležitosti bude vstup zcela zdarma. Vodáckou duši zde potěší expozice lodí, laminátová dílna, ukázky vodácké výstroje, literatury a dalších zajímavostí.

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.

Řeka Bílina – perla průmyslového severu Letní sporty

Řeka Bílina – perla průmyslového severu

Bílina pramení v Krušných horách v okolí Chomutova a v Ústí nad Labem se vlévá do Labe. Sjízdná je v délce cca 50 km po celý rok. Jezů je na řece pomálu a nesjízdný není ani jeden, celých 23 km není třeba loď přenášet.

Voroplavba Radka Šťovíčka Životní styl

Voroplavba Radka Šťovíčka

Vyhlídkové plavby srdcem Českého Krumlova na vorech s nezaměnitelnou atmosférou a to po celý rok!

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Řeka Svratka Příroda

Řeka Svratka

Řeka Svratka pramení pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m. Jedná se o největší přítok Dyje a zároveň též největší řeka procházející městem Brnem. Pro vodáky je řeka sjízdná několikrát za rok, pořádají se na ní i turistická splutí a hobby závody.

Vorařský úvazový kámen v Kamenném Přívozu Památky

Vorařský úvazový kámen v Kamenném Přívozu

V obci Kamenný Přívoz na břehu Zlaté řeky, jak přezdívají Sázavu trampové a vodáci, najdete opravdovou raritu. Poblíž mostu byl postaven vorařský úvazový kámen, který připomíná slavnou historii dnes již zaniklého vorařského řemesla.

Meandry říčky Lučiny v Havířově Příroda

Meandry říčky Lučiny v Havířově

Přírodní památka Meandry Lučiny se nachází na jihozápadním okraji města Havířova, kolem toku řeky Lučiny. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1991 a tvoří ji tok řeky Lučiny, který na tomto území vytvořil přirozené meandry, na které navazují mokřady s lužním porostem.

Dolní Labe pro vodáky Letní sporty

Dolní Labe pro vodáky

V posledních letech velmi oblíbený vodácký úsek s nádhernou krajinou i zajímavými místy. Řeka je zde nenáročná a nepřekročí obtížnost ZW B. Je tedy vhodná pro začátečníky i zkušené vodáky, kteří chtějí zdolat nové úseky. Obě skupiny se budou určitě rády vracet za touto nezapomenutelnou přírodou.

Víkendovka Stvořidla – Zruč Zážitky

Víkendovka Stvořidla – Zruč

Vydejte se s námi na vodácký víkend za adrenalinem a romantikou. Adrenalinu si užijeme při splouvání 5 km dlouhých peřejí na Stvořidlech v balvanitém údolí, kterým řeka protéká stejnojmennou přírodní rezervací.

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok Příroda

Řeka Bečva – řeka sjízdná po celý rok

Řeka Bečva vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí. Řeka je největším levostranným přítokem Moravy. Nejvíce vody mívá řeka v březnu, nejméně v září, sjízdná je však během celého roku.

Řeka Oslava – oblíbená řeka Českomoravské vrchoviny Příroda

Řeka Oslava – oblíbená řeka Českomoravské vrchoviny

Jednou z nejvýznamnějších řek Českomoravské vrchoviny je řeka Oslava, která na svém toku vytváří několik krajinářsky velmi hodnotných úseků. Je vyhledávaná kvůli krásné přírodě, která se zachovala díky těžké dostupnosti údolí zaříznutého hluboko ve skalách a kopcích.

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy Příroda

Řeka Malše – pravostranný přítok Vltavy

Malše, německy Maltsch, je řeka v Jihočeském kraji a v Horním Rakousku, významný pravostranný přítok Vltavy. Celková délka toku je 96 km, z toho 89,3 km v Česku.