Vydejte se po stopách našich předků a
navštivte s archeology významné lokality ve vašem okolí! Co lze vyčíst z terénních reliktů středověkých hradišť nebo pravěkých mohylníků? Chcete se dozvědět jak probíhalo dolování ve středověku, nebo vidět
nejstarší jeskynní malby v ČR? Během letošního léta máte příležitost navštívit více než
100 známých i zapomenutých archeologických lokalit v doprovodu zkušených archeologů.Na všech výpravách vás budou provázet zkušení archeologové, kteří vás svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých. Stačí si jen
zarezervovat ten správný termín na webu archeologickeleto.cz a vyrazit za poznáním a dobrodružstvím. Prohlídky, které připravuje Archeologický ústav AV ČR jsou
bezplatné.
Během
výprav s archeology poznáte různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Kromě úspěšných lokalit z minulých let přibyla i
nová místa jako třeba
dvě pražská hradiště – v
Butovicích a
Divoké Šárce,
hradiště Šumárník nebo
velkomoravský kostel v Modré u Velehradu. Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících
archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Na některých lokalitách si také sami vyzkouší, co taková práce obnáší.
Letecká archeologie i tajemný Vyšehrad
Velmi
neobvyklý zážitek si můžou odnést ti, kteří se přihlásí na akci zaměřenou na
údolí Ohře, léto 1813: obranná linie proti Napoleonovi a příběh jejího odhalení. Zájemci si vyzkouší i
leteckou archeologii, za doprovodu uznávaného odborníka na leteckou archeologii Martina Gojdy se nad údolím Ohře proletí
letounem Cessna 172. Právě z ptačí perspektivy lze totiž objevit a rozeznat struktury, které přímému pohledu ze země zůstávají skryty – například díky odlišnému zbarvení obilí, které roste nad zbytky obranných linií.
Výjimečné jsou i
komentované prohlídky na Vyšehradě, který letos slaví
stoleté výročí výzkumů. Kde se zde nacházel nejstarší známý středověký kamenný palác? Jak archeologie odkrývá stopy po novém politickém programu, který chtěl v Čechách prosadit první český král? Nejen na tyto otázky odpoví v průběhu exkurze Ladislav Varadzin. Účastníci se seznámí s
nejvýznamnějšími objevy a nahlédnou i do míst veřejnosti
obvykle nepřístupných.
A jak se na prohlídky a exkurze dostat? Stačí si
rezervovat termín přes webové stránky
archeologickeleto.cz, akce trvá do první poloviny září. Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme všem zájemcům průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto na webu Archeologického léta.
Jaké další lokality můžete letos s archeology navštívit?
- Hradisko u Mušova – procházkou po naučné stezce s doprovodným výkladem archeologa vystoupáte do centrální části římské vojenské pevnosti Hradisko u Mušova.
- Hradiště Brno-Obřany – procházka po významném hradišti z mladší a pozdní doby bronzové s dochovanými relikty opevnění s doprovodným výkladem.
- Archeopark Chotěbuz-Podobora – prohlídka archeoparku na významném pravěkém a raně středověkém hradišti s doprovodným výkladem.
- Keltské oppidum Třísov – prozkoumejte oppidum ležící nedaleko Českého Krumlova!
- Mohyla Žuráň – setkání na polykulturní lokalitě s doprovodným výkladem.
- Hradiště Hostýn – procházka po významném mariánském poutním místě očima archeologa – podíváte se na dosud patrné relikty mohutného opevnění z doby bronzové a dozvíte se, zda zde zanechali své stopy také keltové.
- Hrádek Chlum-Kozlov – navštivte areál sporného vrcholně středověkého skalního hradu v Českém ráji.
- Krajinou Holanských rybníků – exkurze krajinou s dochovanou sídelní strukturou sahající do středověku a relikty několika panských sídel vybudovaných na pískovcových skalních blocích s unikátní soustavou rybníků.
- Archeologické muzeum v přírodě – Villa Nova Uhřínov – archeologické muzeum v přírodě Villa Nova je druhou nejstarší pracující institucí tohoto typu u nás. Bylo založeno v roce 1994. Od té doby buduje archeologické experimentální rekonstrukce objektů a provádí experimenty zaměřené především na středověké období.
- Archeologický výzkum Polešovice – jedinečná příležitost podívat se na probíhající archeologický výzkum polykulturní lokality v pískovně v Polešovicích.
- Pravěké hradiště Vladař – zjistěte, kdo vládl na stolové hoře Vladař na přelomu doby halštatské a laténské, jednom z nejvýznamnějších center v Čechách.
- Ludéřov – prohlídka objektu tzv. Švédských šancí, původně interpretovaných jako keltská svatyně a blízkého mohylového pohřebiště s doprovodným výkladem.
- Bojiště u Rakovníka z roku 1620 – bojiště z podzimu roku 1620, kdy se u města Rakovníka střetla císařsko-ligistická a stavovská vojska, která odtud odešla na Bílou horu.
- Zaniklá středověká ves Bystřec – prohlídka jedné z mála kompletně prozkoumaných zaniklých středověkých vsí v České republice za doprovodu archeologa.
- Vrch Kbíl – archeologická vycházka – domnělý dolmen a počátky archeologie regionu, výhledy do krajiny z rozhledny s archeologickým komentářem, ženijní úkryt. Zájemci mohou též navštívit nedaleké hradiště u Libětic.
- Kotouč: hora bohů a pokladů – prohlídka jeskyně Šipka s nejstaršími doklady kosterních pozůstatků neadrtálců a mystické hory Kotouč s početnými nálezy bronzových pokladů s doprovodným výkladem.
- Ostrovský klášter u Davle – benediktinský klášter na ostrově sv. Jiří u Davle.
- Velkomoravské hradiště Mikulčice – procházka po akropoli nejvýznamnějšího velkomoravského hradiště s doprovodným komentářem. Součástí prohlídky je také návštěva multimediální expozice nad 2. kostelem i probíhajícího archeologického výzkumu.
- Zlatý kopec u Přezletic- prohlédněte si útočiště dávných lovců starého paleolitu.
- Za pískovcovým fenoménem Prachovských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nejhodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj – přírodní rezervace Prachovské skály.
- Předmostí u Přerova – komentovaná prohlídka odkryté vrstvy s kostmi zvířat poslední doby ledové v Památníku lovců mamutů a procházka na lokalitu Hradisko.
- Dolní Věstonice – Pavlov – prohlídka expozice Archeoparku Pavlov s doprovodným výkladem a individuální procházka po archeostezce s několika zastávkami na místech nejvýznamnějších nálezů.
- Pfaffenschlag – komentovaná prohlídka zaniklé středověké vesnice.
- Hrad Helfštýn – prohlídka hradu i předhradí s doprovodným komentářem. Součástí je také prohlídka expozice "Archeologie na hradě Helfštýn".
- Hrad Varta – Komentovaná prohlídka hradu.
- Archeologie Příhrazských skal – exkurze za archeologií jedné z přírodně nehodnotnějších a nejatraktivnějších lokalit chráněné krajinné oblasti Český ráj.
- Hrad Zbirohy a Kalich českobratrský – exkurze z cyklu komentovaných prohlídek Za pískovcovým fenoménem Českého ráje bude věnována archeologii, historii a geologii Besedických skal.
- Neolitický rondel: socio-kultovní architektura v Praze-Vinoři – během komentované prohlídky navštívíte místo výzkumu, kde jsou pozůstatky rondelu stále ještě patrné, a zájemci budou seznámeni se způsoby výzkumu rondelů.
- Karlův hrádek u Purkarce – probíhající archeologický výzkum.