ÚvodAktuality30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy
30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Prahy

  • 1. března 2023
Jaké proměny prožila Praha během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do Tančícího domu, Musea Kampa, Centra současného umění DOX, Astronomické věže Klementina anebo do Clam-Gallasova paláce. Výročí svého vzniku oslavil staroměstský orloj, zoologická i botanická zahrada a řada cenných historických památek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Prahou rok za rokem!

Rok 2022:
Barokní klenot Prahy, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, se opět otevřel pro veřejnost. Konají se tu nejrůznější akce, počítá se s vinárnou, kavárnou a restaurací. Muzeum města Prahy tu během roku 2024 otevře expozici věnovanou barokní Praze.
 
Rok 2021: Každý rok 28. září neslaví jen Česká republika, ale také pražská zoo. V roce 2021 jí bylo rovných 90 let, první návštěvníci prošli branou rozestavěného areálu 28. září 1931. Podle uživatelů největšího cestovatelského portálu TripAdvisor se také pražská zoologická zahrada pravidelně objevuje mezi pěti nejlepšími zoo světa.
 
Rok 2020: Na Staroměstském náměstí byla vztyčena replika mariánského sloupu, který na tomto místě stával od roku 1648 do roku 1918. Jeho autorem je sochař Petr Váňa, sloup na náměstí stojí opět od července 2020.
 
Rok 2019: 50. výročí vzniku oslavila Pražská botanická zahradaTroji. Oficiálně začala existovat už v lednu 1969, první část s kolekcemi drobných cibulovin, trvalek, letniček a dalších rostlin byla otevřena v roce 1992. Součástí areálu je rovněž vinice sv. Kláry a skleník Fata Morgana.
 

Rok 2018: Obecní dům mimořádně otevřel prostory bývalého Českého pánského klubu, kde zástupci Národního výboru československého podepsali 28. října 1918 zákon o vzniku samostatného Československa.
 
Rok 2017: 660 let od svého vzniku oslavila Staroměstská mostecká věž na východním konci Karlova mostu. Patří k nejkrásnějším gotickým stavbám na světě a vznikla podobně jako most v polovině 14. století.
 
Rok 2016: Při výročí nedožitých 80 let Václava Havla bylo na piazzettě Národního divadla instalováno Srdce pro Václava Havla. Plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikla z vosku svíček, posbíraných po Havlově smrti z pietních míst v celém Česku.
 
Rok 2015: V souvislosti s 600. výročím úmrtí Mistra Jana Husa doplnila fasádu Betlémské kaple umělecká instalace, s jejíž pomocí se na stěnu promítá nápis „Za pravdu“. Plně čitelný bývá pouze v červnu a červenci odpoledne, navíc pouze za slunečného počasí. Nejlépe je patrný pouze dvakrát do roka: 6. června, kdy Husův proces v Kostnici začal, a 6. července, kdy Jan Hus zemřel.
 
Rok 2014: Na prostranství za obchodním centrem Quadrio na Národní třídě byla odhalena nová mechanická socha Davida Černého, gigantická Hlava Franze Kafky s otočnou tváří známého pražského německy píšícího spisovatele. Od svého vzniku patří mezi nejfotografovanější místa v Praze.
 
Rok 2013: Padesáté výročí vzniku oslavila Galerie hlavního města Prahy, která vznikla v roce 1963 jako součást sítě krajských galerií. Zaměřuje se zejména na moderní a současné umění a pořádá výstavy celkem v sedmi objektech, například v Domě U Kamenného zvonu, v Bílkově vile nebo v Trojském zámku.


Rok 2012: Před 120 lety získal Petřín další atrakci: zrcadlové bludiště. Bylo zřízeno v pavilonu Klubu českých turistů, přeneseném do těsné blízkosti nové Petřínské rozhledny po skončení Zemské jubilejní výstavy na pražském Výstavišti.
 
Rok 2011: 120. výročí otevření slavila Petřínská rozhledna, věž nápadně připomínající pařížskou Eiffelovku. Nad Prahou vyrostla během několika měsíců v roce 1891 a poprvé se otevřela 20. srpna 1891, v době konání Zemské jubilejní výstavy na rovněž nově otevřeném pražském Výstavišti u Stromovky.
 
Rok 2010: 600. výročí vzniku oslavil staroměstský orloj, středověké mechanické hodiny na jižní straně věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí. Jedinečná technická památka jako poslední na světě dodnes měří babylonský a staročeský čas.
 
Rok 2009: V Dejvicích byla otevřena nová budova Národní technické knihovny. Má šest nadzemních a tři podzemní podlaží, s více než jedním milionem svazků je největší knihovnou technické literatury v České republice, a kromě několika architektonických cen získala cenu Klubu Za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí.
 
Rok 2008:Holešovicích se otevřelo Centrum současného umění DOX, galerie se stylovým designovým obchodem a kavárnou, propojující výtvarné umění, literaturu, performing a architekturu. Na střeše galerie láká návštěvníky elegantní dřevěná vzducholoď Gulliver.
 
Rok 2007: 650. výročí založení oslavil Karlův most, druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Založil jej král Karel IV. a most zdobí třicet barokních sousoší a soch.
 
Rok 2006: 400 let od svého vzniku oslavila Novomlýnská vodárenská věž, pozoruhodná technická a historická památka, která se stala jednou z dominant Petrské čtvrti. Až do roku 1877 vodárna zásobovala vodou dolní Nové Město, uvnitř si prohlédnete expozici o pražských hasičích a požárech Praha hoří.
 
Rok 2005: 530. výročí svého vzniku oslavila Prašná brána, jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy z roku 1475. Stavba vysoká 65 metrů je unikátní svou kamenosochařskou výzdobou, znázorňující krále, české patrony a světce. Z ochozu se nabízí výjimečný pohled na historické centrum města.
 
Rok 2004: Při mistrovství světa v ledním hokeji se poprvé otevřela hala O2 Arena Praha, dějiště řady atraktivních sportovních a kulturních událostí. Patří k nejmodernějším stánkům v Evropě, má kapacitu až 18 tisíc míst a navazuje na ni malá O2 Arena Universum.


Rok 2003: V bývalých Sovových mlýnech na Malé Straně bylo otevřeno Museum Kampa. K vidění tu je rozsáhlá sbírka moderního umění, kterou Praze darovala Meda Mládková (1919–2022), historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových.
 
Rok 2002: V roce 60. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl otevřen Národní památník hrdinů Heydrichiády. Je umístěn v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde členové skupiny Anthropoid zahynuli.
 
Rok 2001: 120. výročí otevření oslavila historická budova Národního muzea na Václavském náměstí: slavnostně byla otevřena 18. května 1891. Národní muzeum coby nejstarší muzejní ústav v Čechách je ale mnohem starší, bylo založeno již roku 1818.
 
Rok 2000: Pro veřejnost byla nově zpřístupněná Astronomická věž v Klementinu. Zdejší observatoř uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě: meteorologická pozorování a měření tu probíhala již roku 1752, od roku 1775 tvoří nepřetržitou řadu.
 
Rok 1999: V červnu 1999 byl za účasti Václava Havla otevřen pro veřejnost Jelení příkop, část areálu Pražského hradu. O několik let později, v roce 2002, pak byl otevřen tunel pro pěší valem Prašného mostu, postavený podle projektu architekta Josefa Pleskota, a propojil se tak Horní a Dolní Jelení příkop.
 
Rok 1998: 660. výročí vzniku oslavila Staroměstská radnice na Staroměstském náměstí. Byla založena roku 1338 jako první v Čechách na základě privilegia uděleného staroměstským měšťanům králem Janem Lucemburským. Nejstarší část komplexu tvoří jižní křídlo s věží, arkýřovou kaplí a unikátním orlojem, prohlídka vede do reprezentačních sálů, do podzemí a na věž.
 
Rok 1997: Pro veřejnost se znovu otevřela Svatomikulášská zvonice na Malé Straně, barokní zvonice u kostela sv. Mikuláše. Postavil ji Kilián lgnác Dientzenhofer, na ochoz ve výšce bezmála 40 metrů vede 215 schodů. Cestou nahlédnete do bytu věžníka a černé kuchyně.
 
Rok 1996: Na nároží Jiráskova náměstí a Rašínova nábřeží se otevřel Tančící dům, moderní budova postavená v roce 1996 podle návrhu Vlada Miluniće. Stavba je inspirována slavným tanečním párem Fredem Astairem a Ginger Rogersovou, díky tomu se dvěma věžím říká Ginger a Fred. Interiér domu vybavila architektka Eva Jiřičná.


Rok 1995: Už 300 let zve loretánská zvonkohra na návštěvu Lorety v Praze na Hradčanech. Pozoruhodný poutní areál se skládá z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou. V době vzniku šlo o skutečnou atrakci, v českých zemích nevídanou.
 
Rok 1994: Před 650 lety v roce 1344 položil král Karel IV. základní kámen katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Dominanta Pražského hradu je zároveň hrobkou mnoha českých králů a jsou zde také uloženy české korunovační klenoty.
 
Rok 1993: Výročí 850 let od svého založení slavil Strahovský klášter, nejstarší premonstrátský klášter v Čechách. Klenotem barokního areálu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie je vzácná knihovna a obrazárna. Navštivte také pivovar, Svatojánskou vinici a terasy s kouzelným výhledem na Malou Stranu a Petřín.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích Památky

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze – rekonstrukce Kultura

Novomlýnská vodárenská věž v Praze – rekonstrukce

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. Od října 2024 do března 2025 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké Zážitky

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Prašná brána v Praze Kultura

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny. V současné době probíhá oprava jejího vnějšího pláště a zábradlí.

Staroměstská mostecká věž v Praze Památky

Staroměstská mostecká věž v Praze

Staroměstská mostecká věž tvoří bránu do Starého Města pražského. Při korunovační cestě do chrámu sv. Víta na Pražském hradě jí procházeli čeští králové.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě Památky

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

O2 Arena Praha Kultura

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí Památky

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Na Staroměstském náměstí v Praze stojí replika mariánského sloupu, který na tomto místě stával od roku 1648 do roku 1918. Současné sochařské dílo pochází z rukou akademického sochaře Petra Váni, na náměstí stojí opět od července 2020.

Další aktuality

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha
10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha
Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha
20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha