ÚvodAktualityI piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru
Kultura

I piana mají svůj den – na 29. březen připadá Světový den klavíru

Také se vám líbí hra na klavír? Ať už jste aktivními pianisty, koncertními mistry anebo si klavírní hudbu jen rádi poslechnete, určitě vás potěší skutečnost, že na 29. březen připadá Světový den klavíru! Nástroj fungující díky kladívkové mechanice má více než třísetletou tradici. Právě na konec března byl ustanoven svátek všech klavírů a pian, jelikož osmaosmdesátý den v roce připomíná osmdesát osm kláves těchto hudebních nástrojů.
klavírMezinárodní den klavíru byl ustanoven jako World Piano Day roku 2015 německým skladatelem, performerem a hudebním producentem Nilsem Frahmem. Koná se každoročně 88. den v roce, což symbolizuje počet kláves na klaviatuře klavíru. Obvykle se v tento den konají nejrůznější klavírní koncerty a soutěže. Cílem Světového dne klavíru je dát světu najevo radost ze hry na klavír či piano, ať už za ním sedí amatér či profesionální hráč.
 
Prvně sestrojil nástroj s kladívkovou mechanikou roku 1698 Florenťan Bartolomeo Cristofori, správce hudebních nástrojů na dvoře Ferdinanda Medicejského. Od 17. století se pak nástroj vyvíjel například v Německu (zde vznikl spinet), Anglii a v rakouské Vídni. Klavír, jak jej známe dnes, vznikl v polovině 19. století. Centry výroby klavírů a pian se staly dílny ve Vídni, Paříží či Londýně. U nás je jím od roku 1857 Hradec Králové, kde sídlí světově proslulá značka Petrof.
 

Klavír nebo piano? 

klavír petrofTaké si nejste jisti, jaký je v tom vlastně rozdíl? Vše závisí na uložení kladívkové mechaniky. Struny v klavíru jsou nataženy vodorovně, tedy souběžně s podlahou. Klavír tak stojí zpravidla na třech nohách a tvarem připomíná křídlo. Menší nástroj, jehož rezonanční skříň je umístěna svisle (a struny ve svislé rovině), se nazývá pianino, které se hodí hlavně do menšího bytu.

Petrof ročně vyrobí na 2 000 křídel a cca 12 000 pianin. Každý klavír je postaven z více druhů dřev, vybraných podle různých vlastností. Firma Petrof i jiní výrobci v zahraničí například s oblibou používají smrkové dřevo ze Šumavy.
Klavírní kurzy Mikulov Audaces fortuna iuvat

16. 8.23. 8.
Klavírní kurzy Mikulov Audaces fortuna iuvat

25. ročník klavírních kurzů.

Nová hudba v Atriu V – Marek Keprt

3. 10.
Nová hudba v Atriu V – Marek Keprt

Co přineslo 20. století do literatury pro klavír? A jak tento vývoj ovlivnil klavírní umění našeho století? Odpovědi budete mít šanci hledat na recitálu předního českého klavíristy a skladatele Mareka Keprta, který v programu kombinuje spektralisty, ruskou avantgardu, ale i vlastní kompozice.

Hudební kavárna Petrof Café Kultura

Hudební kavárna Petrof Café

Načerpejte novou energii v jedinečném prostředí hudební kavárny.

Chopinův festival v Mariánských Lázních

17. 8.24. 8.
Chopinův festival v Mariánských Lázních

Chopinův festival je jedním z nejstarších hudebních festivalů v České republice a patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Na symfonických koncertech, klavírních recitálech, sobotních a nedělních matiné účinkují umělci světových jmen.

Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

31. 5.10. 7.
Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

Již 29 let nabízí festival Concentus Moraviae spojení hudby s návštěvou 33 inspirativních měst Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.

Lucie Bílá s klavírem Petra Maláska v zahradě zámku Liblice

23. 8.
Lucie Bílá s klavírem Petra Maláska v zahradě zámku Liblice

Unikátní spojení nezaměnitelného hlasu zpěvačky Lucie Bílé, klavírních tónů Petra Maláska a nádherných kulis liblického zámku Vás okouzlí už v pátek 23. srpna 2024 během jedinečného koncertního recitálu.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové Kultura

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete přes dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pianin a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici Kultura

Památník Jaroslava Ježka – Modrý pokoj v Kaprově ulici

Modrý pokoj Jaroslava Ježka (1906-1942) v Kaprově ulici v Praze nabízí pohled do prostředí, kde známý hudební skladatel žil a tvořil. Pokoj v soukromém bytě, který je udržován v původním stavu a pochází z počátku 30. let 20. století, je zařízený ve stylu funkcionalismu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Objevte prvorepublikové kouzlo slavných kaváren

Když si chcete dát ke kávě něco dobrého, objednejte si zákusek. Ale co když zatoužíte po šálku kávy, provázeném noblesou, kouzlem a elegancí první republiky? Víme, jak na to: zveme vás na kávu do slavných kaváren, které dobu před sto lety buď zažily anebo ji alespoň připomínají.

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

#světovéČesko a klavíry Petrof z Hradce Králové, které znají hudebníci po celém světě

Věděli jste, že v Hradci Králové sídlí světoznámá firma Petrof, která od roku 1864 vyrábí klavíry a pianina s nezaměnitelným romantickým zvukem? V Muzeu klavírů továrny Petrof v Hradci Králové si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů. Podobnou tradici výroby unikátních klavírů má od roku 1827 vídeňská firma Bösendorfer. Považuje se za vůbec nejstarší firmu tohoto druhu na světě.

Památník Josefa Suka v Křečovicích Kultura

Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník v rodišti houslisty a skladatele Josefa Suka (1874–1935) se nachází v domku, kde Josef Suk strávil podstatnou část svého života. Dům nechal postavit jeho otec v roce 1895, aby zde mohl již tehdy známý Josef Suk odpočívat po koncertních cestách.

Petrof Gallery Kultura

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.