ÚvodAktualityLidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Lidové pranostiky: červen, měsíc jahod, třešní a Medardových dešťů

Poslechněte si audio verzi článku
Červen, šestý měsíc v roce, voní po jahodách, třešních, růžích a létě. Vztahuje se k němu jedna z nejznámějších pranostik vůbec, aneb Medardova kápě, čtyřicet dní kape, ale čeká nás také letní slunovrat, Svatojánská noc a nejdelší den v roce. Pojďte se s Kudy z nudy ponořit do voňavého světa červnových pranostik!
Říká se, že slovo červen má slovanský původ, není ale jisté, od čeho je odvozené. Ať už je to od červené barvy jahod, třešní a jiných plodů, anebo od červů, kteří se začínají objevovat v dozrávajícím ovoci, jisté je, že staří Slované si s pojmenováním celého předletního období zřejmě moc nevěděli rady. Jistou dobu prý červny bývaly dokonce tři: současný květen býval červen menší, následoval červen veliký a pak konečně obyčejný červen, tedy dnešní červenec. Jindy se o červnu a červenci mluvilo jako o prvním a druhém červnu či menším a velkém červnu. Dovedete si představit ten zmatek, kdyby se neustálily dnešní názvy?

152-olomoucky-praded-shutterstock-472511764-1.jpg
 

Deště, bouřky a svatý Medard

Červnové pranostiky se točily hlavně kolem tří svatých: svatého Víta (15.6.), svatého Aloise (21.6.) a svatého Jana Křtitele (24.6.). Už na přelomu května a června ale přicházel svatý Fortunát (1.6.) a s ním takzvané fortunátské jaro. S pravděpodobností výskytu 70 % dodnes nastává v první červnové dekádě, obvykle mezi 28. květnem a 5. červnem, a přináší nejenom citelné oteplení, ale i málo srážek. Hovoří o tom několik pranostik:
 
  • O svatém Fortunátu kapka deště má cenu dukátu.
  • Na svatého Antonína (3.6.) broušení kos započíná.
  • O svatém Norbertu (6.6.) chladno jde už k čertu.

Jenže uteče pár dní a všechno je jinak: přicházejí totiž svatovítské deště, tedy období, kdy do Evropy začíná pronikat vlhčí mořský vzduch. Pravděpodobnost výskytu je opět vysoká, až kolem 70 %. Nejznámější jsou pranostiky o svatém Medardovi (8.6.):
 
  • Medardova kápě, čtyřicet dní kape.
  • Jak na Medarda prší, tak šest neděl déšť se vrší.
  • Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání.
  • Na jakou notu Medard zahraje, na tu se bude celý měsíc tancovat.
  • Pláče-li Medard, i ječmen zapláče.
  • Svatý Vít dává trávě pít.
 

Povodně, bouřky a krupobití

Koncem měsíce sice červen přináší již letní teploty, ale přerušují je náhlé letní bouřky a krupobití. Prudké bouřkové srážky pak přinášejí nebezpečí povodní. Jaké pranostiky se zmiňují o bouřkách? Například:
 
  • Jak se v červnu měsíc plní, náhlých bouřek moc se vlní.
  • Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.
  • Letní bouřky při úplňku měsíce, znamenají dešťů dalece.
  • Tak jak na svatého Medarda bouří, tak se celý měsíc po tom bouřky souží.
  • O svatém Barnabáši (11.6.) bouřky často straší.
  • Svatá Tonička (12.6.) mívá často uplakaná očička.



Nevyzpytatelnost pranostik potvrzovala jedovatá průpovídka Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začne kositi. Po svatovítský deštích totiž přichází sušší období, a to kolem svatého Aloise (21.6.) a někdejšího svátku Deseti tisíc rytířů a Pavla z Noly (22.6.). Co o něm říkají pranostiky?
 
  • Na svatého Aloise poseč louku, neboj se.
  • Na Deset tisíc rytířů desettisíckrát deset tisíc kapek.
  • Svatý Pavel z Noly zaplavuje štoly.
 

Letní slunovrat a Svatojánská noc

Všímejte si slunce na obloze: v týdnu mezi 13. až 19. červnem vychází nejdřív a zapadá nejpozději. Když k tomu připočtete ještě dobu svítání a soumraku, vyjde vám kratičká noc, která má sotva čtyři hodiny. Pranostiky přecházejí letní slunovrat téměř bez povšimnutí, jedinou výjimkou je stará moudrost Jaký je slunovratový úplněk, tak se bude v létě sušit. Ve Švédsku, kde dlouhé dny a bílé noci nabízejí možnost nepřetržitých oslav několik dní a nocí v kuse, je Letní slunovrat (Midsommar) nejenom největší letní oslavou, ale dokonce i státním svátkem. U nás se slaví spíš Svatojánská noc, tedy magická noc před svátkem sv. Jana Křtitele (24.6.). Platí pro ni ale totéž co pro severský Slunovrat: nezadaným dívkám, které si tuto noc nasbírají devatero kvítí a dají si je pod polštář, se ve snu zjeví jejich nastávající.

Magickou noc a svátek všech Janů měli naši předkové spíš než se zasněnými dívkami spojené s takzvanými Svatojánskými dešti. Obvykle mezi 24. a 27. červnem do našich zeměpisných šířek opravdu zasahují první vlny monzunových dešťů, a to samozřejmě pranostiky nemohly nechat bez povšimnutí:
 
  • Svatý Jan Křtitel (24.6.) dešťů je ctitel.
  • Když prší na Jana Křtitele, prší pak čtyři neděle.
  • Před svatým Janem modli se o déšť, po něm přijde bez říkání.
  • Prší-li na svatého Ladislava (27.6.), déšť dlouho přetrvá.

Poslední snůšku červnových pranostik přinášejí Petr a Pavel (29.6.). Říká se například:
 
  • Vysévá-li svatý Ladislav houby, Petr a Pavel je sbírají.
  • Na Petra a Pavla den jasný a čistý, rok úrodný a jistý.
  • Petr rozsévá houby, Pavel myši, když prší.
  • Prší-li na svatého Petra a Pavla, bude mnoho myší a urodí se hojně hub.
Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!

Když se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě

Když se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě

Nemusí jít o tradiční dovolenou na břehu rybníka nebo v lese. Doba s sebou nese nové poznatky a také požadavky na vše zdravé a ekologické. Potom vznikají takzvané ekofarmy, které jsou mnohdy určeny pro nejrůznější druhy odpočinku, relaxace a dovolené vůbec. Ekofarmy vznikly kombinací dvou slov. Farma je základní jednotkou zemědělství určenou k ustájení a chovu hospodářských zvířat, v jejímž okolí jsou pozemky sloužící k výběhu dobytka a pěstování plodin. Ekologie v širším slova smyslu je ochrana životního prostředí.

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kam na kolo s rodinou? Cykloturistika jako životní styl!

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.

Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

27. 6.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Kouzelná svatojánská noc: letní rituály, tradice a milostná magie

Kouzelná svatojánská noc: letní rituály, tradice a milostná magie

Svatojánská noc je vlastně takovým pokračováním oslav Letního slunovratu, kdy se vítá léto a teplé, úrodné období, zkrátila se noc a prodloužil den. Magická a kouzelná noc je opředená řadou pověstí a tradic, které sahají daleko do starověku. Po celé generace se v noci z 23. června na 24. června chodilo na sběr bylinek do léčivých nebo kouzelných lektvarů. Všichni toužili nalézt alespoň jednou pověstný kouzelný zlatý květ kapradí.

Vyzkoušejte deset super tipů pro rodiny s dětmi

Vyzkoušejte deset super tipů pro rodiny s dětmi

Ze stovek tipů pro rodiny s dětmi jsme tentokrát na portálu Kudy z nudy vybrali takové, které se hodí pro prima výlet za každého počasí a pro všechny generace. Nejlepší doporučení? Před vámi je prošly spousty spokojených návštěvníků, malých i velkých, a každý si tu našel zábavu podle svého gusta.

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 8. – 9. června 2024, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.