ÚvodAktualityLucemburský rok se rozjíždí – a nejen na hradech a zámcích
Památky

Lucemburský rok se rozjíždí – a nejen na hradech a zámcích

  • 2. května 2016
Lucemburský rok, tedy akce a programy, kterými letos Národní památkový ústav připomíná krále a císaře Karla IV. i jeho rod, dobu a stavby, které jsou s ním spojeny, se od května rozjíždí naplno. V příštích dnech a týdnech jím ožijí hrady Karlštejn, Velhartice, Lipnice, Bouzov, Křivoklát ale třeba také klášter Kladruby nebo zámek Krásné Březno.
Karel IV.Lucemburský rok je šestým ročníkem projektu Po stopách šlechtických rodů, kterým Národní památkový ústav připomíná nejvýznamnější aristokratické rodiny, jež během staletí určovaly chod dějin zemí Koruny české. Letos se, u příležitosti 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV., Národní památkový ústav zaměřuje na osobnost, politické působení, umělecký mecenát a stavitelský odkaz nejen Karla IV., ale i dalších Lucemburků, spojených s našimi dějinami. Centrem a „hlavním stanem“ Lucemburského roku, jímž se NPÚ připojuje k oficiálním národním karlovským oslavám, je státní hrad Karlštejn, s Karlem IV. ikonicky spojený.
 
chebMuzeu Cheb začala výstava Karel IV. a Nové Čechy, kterou připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Lokti. K vidění je do 12. června, později se přesune na další místa spjatá s působením Lucemburků. Panelovou výstavu doplní přednáškový cyklus, který představí dnes pozapomenutou zahraniční politiku Lucemburků, vedenou snahou o zabezpečení a povznesení Českého království. První přednášky jsou na programu již 5. a 12. května, další 6. a 20. října a 3. a 11. listopadu.

Další výstava, Doba králů a císařů. Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech se nachází na zámku Krásné Březno, v sídle územního odborného pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem. Prostřednictvím konkrétních památek představí čtyři typy kulturního dědictví – kláštery, kostely, hrady a nástěnné malby – zachované v tomto regionu z doby vlády lucemburské dynastie a ovlivněné uměleckým působením císařského dvora.
 

Karlštejnský poklad zpátky na Karlštejně

Karlštejnsobotu 7. května, bude otevřena výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., nejvýznamnější a stěžejní akce Lucemburského roku. Představí tzv. karlštejnský poklad, soubor téměř 400 předmětů z doby Karla IV., které patřily k dennímu životu Karlova dvora a jež dokládají tehdejší životní styl. Součástí pokladu jsou nádoby na pití, módní doplňky – například šperky, přezky, spony a knoflíky, které se za Karla IV. teprve ujímaly – ale také schránky na vonné bylinky a masti, tzv. povoňky. Poklad byl pravděpodobně při ohrožení za husitských válek ukryt v karlštejnských zdech, kde téměř 600 let čekal na své nalezení. Dnes je uložen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které se na vzniku karlštejnské výstavy podílí.
 

Oslavte Karlovy narozeniny

velharticeV polovině května, tedy v době nejbližší dnu Karlova narození, připravuje tematické programy několik památek. Velkolepě oslaví přesně po 700 letech, v sobotu a v neděli 14. a 15. května, narozeniny Karla IV. hrad Velhartice, sídlo Karlova blízkého přítele a rádce Buška z Velhartic.

Od pátku 13. do neděle 15. května uspořádá klášter Kladruby komponovaný program Putování Karla IV. Jeho základem budou speciální prohlídky věnované zájmům a životním láskám Karla IV., k nimž patřily cesty po Evropě, vzdělání, vojenství, umění, stavitelství, diplomacie, víra a ženy. Návštěvníci se během nich podívají i do běžně nepřístupných částí kláštera.

V sobotu 14. května bude na hradě Šternberk otevřena výstava Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV. Připomínat bude dalšího blízkého Karlova přítele a rádce Alberta II. ze Šternberka, jeho dobu a také gotickou hradní kapli, kterou nechal přestavět jako památník své kariéry.
 

Další akce před začátkem prázdnin

biblesobotu 21. května proběhne na hradě Lipnice první kolo komponovaného programu Na cestách s Karlem IV., které připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Telči, zaměřující se z části na vzdělávání a zážitky. Účastníci programu Na cestách s Karlem IV. se stanou součástí císařské družiny a poznají, jak se ve středověku cestovalo a žilo. V sobotu 11. června se bude program opakovat na hradě Zvíkov, 10. září na hradě Litice a 24. září na hradě Bečov.

První červnový den zahájí hrad Křivoklát sérii akcí, jimiž chce veřejnosti představit devítisvazkovou Bibli Václava IV., vynikající výtvarné dílo z přelomu 14. a 15. století, které ilustracemi a iluminacemi přibližuje život královského dvora. V pátek 1. června proběhne vernisáž výstavy Bible Václava IV. a premiéra dokumentárního filmu Útěk do křivoklátských lesů, který se Václavově bibli věnuje.
 

Další vybrané události Lucemburského roku

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura Památky

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy Památky

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku Památky

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.