ÚvodAktualityPýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů
Životní styl

Pýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů

Poslechněte si audio verzi článku
Pýcha, obžerství, smilstvo, lakomství, nenávist, lenost a hněv: to je sedm lidských hříchů. Chcete se jich zbavit a získat naději a odpuštění? Spolehlivým receptem pro hřešící hříšníky je Noc kostelů: nikdy jindy nebudete odpouštějící náruči blíž než právě při téhle jedinečné noci, kdy své dveře otvírají stovky kostelů.
Hříchy nejsou jen pýcha, obžerství, smilstvo a další nectnosti, vyjmenované kolem roku 600 papežem Řehořem I., hříchem by také bylo vynechat Noc kostelů. Je to neobyčejná akce, kdy konečně můžete uspokojit svou zvědavost a poznat církevní památky a modlitebny jako místa pro pokoj, klid svědomí a duchovní útěchu.
 

Noc kostelů aneb nestyďte se a pojďte dál

Pro někoho je Noc kostelů čas, kdy může nahlédnout do posvátných míst místa a pokusit se odhalit alespoň střípek tajemství, která se tam odehrávají. Popovídat si s lidmi, kteří věří na sedm ctností i sedm hříchů a jejich odpuštění. Kteří ví, jak se v kostele chovat, jaké části má mše, a kdy se vstává, kleká a zpívá.

Jiným nabízí Noc kostelů skvělou příležitostí podívat se na rajské dvory, kůry, krypty, věže a další místa, kam se obvykle nechodí. Ale jsou i takoví, kteří do kostelů a modliteben zamíří proto, aby se káli a zbavili svých hříchů. Protože hřešili – někteří lehce, jiní těžce. Smrtelně a třeba i neodpustitelně.
 

Skartace hříchů v Libni

Při Noci kostelů jsou zváni všichni, hříšníci, viníci i ti, kteří nikdy nikomu neublížili. Nestyďte se a vstupte dovnitř. Své náruče od podvečera až hluboko přes půlnoc otvírá zhruba 1600 kostelů v celé republice. A téměř neexistuje místo, kde by místní komunita věřících nepřipravila nějaký program. Kávu, zákusek a popovídání s farářem, čtení z Bible, ochutnávku mešních vín, komentovanou prohlídku krovů či podzemí nebo společné zpívání. To všechno je Noc kostelů.

Věřte nebo ne, leckde vás hříchu skutečně zbaví, anebo se o to alespoň pokusí. Třeba v Husově kapli v Praze 8 – Libni, kde se v rámci duchovního cvičení chystá skartace hříchů. Jak to probíhá? Zajděte se přesvědčit sami, ale nezapomeňte mít připravený alespoň malý hřích či hříšek, ať se máte čeho zbavit.
 

Hříšní hříšníci

Hřeší všichni, včetně hrdinů známého seriálu Hříšní lidé města pražského, kterou si připomínáme právě úryvkem písničky v podání Josefa Zímy. Znáte přece refrén „…Hříšní, hříšní, hříšní hříšníci, hříšní, hříšní, hříšní viníci, vini, vini, viní viníci, hříšní lidé…“?

Máte pocit, že všechny ty řeči o hříchu, porušení smlouvy s bohem a o sejití ze správné cesty jsou staré, stokrát omleté, a hodí se tak leda do pohádek? Že pýcha, lakomství, závist a další hříchy už netáhnou? Věřte nebo ne, i hříchy se modernizují. Na základě průzkumu je aktualizovala například americká televizní stanice CBS a zjistila, že v seznamu novodobých smrtelných hříchů není ani jeden z těch starých. Jaké jsou největší problémy dneška? Vůbec největší hřích je rasismus, za ním pak následují předsudky, alkoholismus, terorismus, domácí násilí, šikana a neplacení daní.
 

Cesta na popraviště

Buďme rádi za nové hříchy: vlastně to není tak dávno, co se za porušení těch starých popravovalo. Příběhy starých hříšníků a provinilců nám připomínají stará popraviště, katovny, anebo třeba Cesta hrdelního právaTišnově. Sled sedmi zastavení připomíná právě sedm smrtelných hříchů. Trasa je unikátní svým výtvarným řešením i začleněním do městské zástavby, má i pietní, filozofickou a výchovnou rovinu.

Jak se celý nápad zrodil? Na samém začátku byl nález zbytků středověké šibenice na úpatí zalesněného kopce Klucanina. Archeologický průzkum odhalil ostatky třinácti lidí, a tak se zrodil nápad vyznačit trasu, kterou dávní odsouzenci museli projít, od městské šatlavy u radnice, přes kapli svaté Anny, kde dostali poslední rozhřešení, až na popraviště. Někdy k té cestě stačilo málo: například Rozinu Čermákovou, dceru lazebníka od Korábova mlýna, ze světa ji sprovodili i s jejím nemanželským „parchantem“, když se její milý a otec dítěte nevrátil z ciziny. Také vám z jejího příběhu běhá mráz po zádech?
 

Co byste měli vědět o hříchu?

  • Dosud jsme o hříchu a hříšnících psali jen zlehka, rozhodně je ale bereme velmi vážně. Už samotný opak by přece byl hřích.
  • Co tedy vlastně je hřích? Podle Bible je hřích jakýkoli skutek, touha nebo myšlenka, které jsou proti božím zásadám. Může to být provinění proti rozumu, pravdě a správnému svědomí, přestupek proti lásce k bohu a bližnímu, i dělání toho, co bůh odsuzuje. Hřích ale dokonce je i to, když víme, co bychom měli dělat, a přesto to neděláme.
  • Cesta, jak se osvobodit od hříchu, vede přes pokání. Na ně neexistuje univerzální návod, nejprve si ale musíme uvědomit, že jsme vůbec zhřešili. Nad svými hříchy bychom měli cítit zármutek, okamžitě svého jednání nechat a rovněž odpouštět těm, kteří zhřešili proti nám.
  • Některé hříchy jsou horší než jiné; to jsou smrtelné nebo těžké hříchy. Dle očekávání to je například vražda, krádež, cizoložství a smilstvo, ale také zanedbání mše svaté či svatého přijímání, nevíra v Boha, anebo učení odporující církvi.
  • Smrtelný hřích může ale být čin, který jsme vykonali vědomě, kdy jsme znali hříšnost svého skutku a věděli jsme, že odporuje božím zásadám. Nevědomost neomlouvá, a tak se i z lehkého hříchu, kterého nelitujeme a mnohokrát jej opakujeme, stává hřích těžký.
Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

7 věcí, které nevíte o… Turínském plátně

7 věcí, které nevíte o… Turínském plátně

Tkaninu, do níž údajně zabalili Kristovo tělo krátce po ukřižování, křesťané považují za vzácnou relikvii Ježíšova pohřbu. Pro vědce je to lněný kus textilie, který lze změřit, zvážit a rozebrat až na jednotlivé nitky, ale pravdu o jeho původu se stejně nejspíš nikdy nedozvíme. Turínské plátno zkrátka dál bude obestřeno řadou legend a pověstí.

Festival muzejních nocí 2025

16. 5.14. 6.
Festival muzejních nocí 2025

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.

Nečekaná sochařská galerie pod širým nebem: Braunův Betlém u Kuksu aneb Půjdem spolu do Betléma

Nečekaná sochařská galerie pod širým nebem: Braunův Betlém u Kuksu aneb Půjdem spolu do Betléma

Unikátní sochařská galerie pod širým nebem, podle svého autora Matyáše Bernarda Brauna nazývaná Braunův Betlém, je špičkou evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít naučnou stezku Půjdem spolu do Betléma. Na její prohlídku budete potřebovat asi dvě až tři hodiny, trasa měří sedm kilometrů.

Barokní hřbitov ve Střílkách Příroda

Barokní hřbitov ve Střílkách

Neobyčejný hřbitov s mohutnou kaplí a bohatou sochařskou výzdobou, vybudovaný v letech 1730 až 1743, je pro svou originální koncepci považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.

Cesta hrdelního práva v Tišnově Příroda

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Naučná stezka navazuje na nedávné objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Cesta je vedena k místům, které se váží k historickým tradicím útrpného práva pro město a okolí, jako je radnice, stínadla, kaple sv. Anny a řada dalších.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do zřícených kostelů aneb ve stínu i na výsluní

Zřícené kostely: tajemné, působivé a zvláštní památky provází jedinečné příběhy. Dozvíte se, že třeba z jednoho kostela sňali za minulého režimu střešní tašky a použili je na místní kravín, z jiného filmový štáb vyrobil peklo (i s obrázky čertů na stěnách!) a další zase zmizel pod zemí, aby se jako zázrakem vynořil po stovkách let.

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Jan Hus (kolem roku 1370, Husinec – 6. července 1415, Kostnice) patří mezi nejznámější a nejdůležitější osobnosti českých dějin. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

10 tipů na výlety do výklenků aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do výklenků aneb ve stínu i na výsluní

Nekonečně dlouhá stinná podloubí gotických a renesančních měšťanských domů se zdobenými štíty, náměstí řady historických měst, hřbitovní zeď lemovaná více než stovkou kapliček, vznosná zahradní kolonáda (a dokonce s ozvěnou!), zeď zdobená lunetami známého secesního malíře, studánky, poutní místa i tajemné skalní kaple – to jsou naše pozvánky do výklenků všech tvarů a velikostí. Některé najdete snadno, po jiných možná budete muset trochu pátrat a za některými nezbývá než se vydat pěšky do lesů a skal po úzkých stezkách a schodištích. Právě tam ale objevíte místa, která vás okouzlí svým půvabem a která jste dosud neznali. Navštivte známé i neobjevené výklenkové zdi a kapličky, a prozkoumejte legendy a příběhy, které je provázejí. Užijte si s Kudy z nudy cestu za zážitky do stínu i na výsluní!

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Restituce: kostely, kláštery a obrazy aneb majetek vracený církvím

Zatímco restituce památek pro soukromé vlastníky už dávno proběhly a dnes se u soudů řeší už jen některá sporná rozhodnutí, na rozhodnutí o vracení majetku církvím se čekalo téměř dvacet let. V první vlně podle zákonů z let 1990 a 1991 bylo vydáno asi 200 kostelů a klášterů, konečné majetkové vyrovnání s církvemi ale bylo schváleno teprve v roce 2012.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.