ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

  • 25. prosince 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Aktuální upozornění: Memoriál Alfreda Nikodéma 2023 je z bezpečnostních důvodů zrušen.

První veřejné vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923. Vedl je Alfred Nikodém, zakladatel zimního plavání v našich zemích. I díky němu je zimní plavání v České republice řádnou sportovní disciplínou, která má svá pravidla a soutěžní řád. Soutěže se konají skoro každý týden od října do začátku dubna na různých místech republiky. Nejpopulárnější je Memoriál Alfreda Nikodéma, pořádaný ve Vltavě v Praze mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem u Národního divadla vždy 26. prosince na Štěpána. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit s mužem, který se stal průkopníkem otužování a zimního plavání!
 

Alfréd Nikodém, zakladatel tradičního vánočního plavání

Alfred Nikodém (1864–1949) byl zlatník ze Starého Města a sportovec tělem i duší. Nadšený pěší turista, běžec a jezdec na koni se proslavil především jako plavec: bylo mu téměř šedesát, když o Vánocích v roce 1923 zorganizoval první veřejné zimní plavání v Praze ve Vltavě. Zvyk se ujal, o pět let později se ve vánoční ledové vodě koupalo už 63 plavců. Přeborník České obce sokolské a zakladatel sportovního otužování v Československu Nikodém také založil sekci Zimní záchrany tonoucích při Amatérském plaveckém klubu Praha a s úspěchem se účastnil sportovních soutěží u nás i v zahraničí. Například v roce 1925, kdy u příležitosti 75. narozenin prezidenta T. G. Masaryka absolvoval 305 kilometrů dlouhý štafetový běh z Hodonína do Prahy, zároveň vyhrál první cenu v plavání na 300metrové trati ve Švýcarsku; dodejme, že se plavalo v srpnu. O pár měsíců později, 25. prosince 1928 pak vyhrál pařížský pohár Napříč Seinou v kategorii starších pánů. Voda tehdy měla +7 °C, vzduch +9 °C. 

Nikodém byl za první republiky nesmírně populární, k narozeninám mu chodili gratulovat ministři a další slavné osobnosti. Když se v roce 1930 otvíral plavecký bazén pod Barrandovem, Nikodém u toho nemohl chybět: zvlášť když ho jiný sportovec a šoumen, populární herec Vlasta Burian, vyzval k plaveckému závodu na 100 metrů.

Tím to ale nekončilo: pozornost diváků Nikodém přilákal také v září 1932, kdy plaval na 200metrové trati v uniformě a s puškou a na 500metrové trati s nohama v pytli. Bylo mu sedmdesát, když v létě 1934 plaval závod Napříč Brnem v řece Svratce, a trať dlouhou 2600 metrů zvládl v čase 38 minut a 59 vteřin.
 

Memoriál Alfreda Nikodéma a Vltavská kaskáda

Alfred Nikodém se dožil i prvního veřejného vystoupení otužilců po skončení druhé světové války u Občanské plovárny v Praze. Bylo mu 82 let a tehdy zřejmě ve Vltavě plaval před veřejností naposled, rok nato předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi.

Otužilecká vystoupení dlouho neměla stálé datum ani místo – plavalo se třeba mezi Holešovicemi a Štvanicí u dnešní Pražské tržnice, u Trojského mostu anebo u Čechova mostu. Vánoční plavání se u Národního divadla koná pravidelně od roku 1947. Před Vánocemi 21. prosince se tehdy sešlo celkem šest otužilců a tato akce je považována za první ročník dnešního Memoriálu Alfreda Nikodéma. Protože ale předtím byl silný mráz a řeka zamrzla, bylo potřeby ve Vltavě vylámat „bazén“. Podle vzpomínek dalších otužilců se nakonec plavalo v koridoru dlouhém 135 a širokém 10 metrů. Plavci sice museli při plavání vyhazovat zbytky ledu, o který se navíc pořezali do krve, ale diváci byli spokojeni. Rozhodně víc než o rok dřív, kdy se kvůli více než dvacetistupňovému mrazu u Železničního mostu nepodařilo prosekat plaveckou dráhu, voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Problémy s ledem ale netrvaly dlouho: po dokončení Vltavské kaskádyVltavaPraze nezamrzá a led konání tradičního Nikodémova memoriálu už dlouhá léta neohrožuje. Start a cíl jsou na severním cípu Slovanského ostrova, akce se každý rok účastní stovky otužilců z různých zemí světa.
 

Otužování a tipy jak začít se zimním plaváním

Pokud Memoriál Alfreda Nikodéma nechcete sledovat jen z mostu Legií nebo nábřeží a rádi byste se připojili k plavcům, není nic jednoduššího než začít s otužováním. Počítejte ale s tím, že letos se rozhodně u Národního divadla ve Vltavě koupat nebudete, proces proměny teplomilce v otužilce trvá asi dva roky.

Otužování je nejen trendy, ale také zdraví velmi prospěšné. Utužuje a posiluje imunitní systém i psychickou odolnost. Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vysokého krevního tlaku a zlepšuje se dokonce stav alergií. Podle webu zimni-plavani.info může být otužování rekreační, tedy sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok – i v zimě – ve volné přírodě, například běhání nebo jízda na kole v lehkém oblečení.

Sportovní otužování, tedy plavání ve studené vodě pod 10 °C za každého počasí, začíná běžným plaváním v jezerech a řekách (vyhněte se ale řekám se silným proudem), a to za každého počasí, tedy i když prší nebo fouká vítr, a nejlépe denně. Na Kudy z nudy najdete tipy na koupání pro otužilé pro celý rok i tipy na koupání pro otužilce v Praze.
 

Tipy pro otužování

Řadu nových otužilců vylákaly do ledové vody metody „ledového muže“ Nizozemce Wima Hofa, který vydržel téměř dvě hodiny v nádrži s ledem, anebo film Bohdana Slámy Bába z ledu (2017). V otužování pokračovala po natáčení i jeho hlavní hrdinka, herečka Zuzana Kronerová, na plátně se objevila i řada pražských otužilců.

Otužovat se může každý zdravý člověk, ale se zimním plaváním je nejlepší začít do 40 let. Pokud jste starší, se zimním plaváním začněte jen po důkladné lékařské prohlídce a se souhlasem lékaře. Doporučuje se plavat ve skupinkách a s čepicí: v létě pomůže proti úpalu, v zimě proti nadměrnému prochladnutí hlavy a zátylku. V jezerech a řekách se také hodí lehká plavecká obuv, abyste si neporanili chodidla o skleněné střepy nebo odpadky.

Zimní plavání samozřejmě má svá pravidla. Délka pobytu ve vodě je limitovaná její teplotou, například otužilci začátečníci nebo otužilci starší 50 let se nemají zdržovat ve vodě chladnější než 15 °C déle než 20 minut, při teplotě vody pod 10 °C více než 10 minut a při teplotě vody do 4 °C více než 5 minut. Když teplota vody klesne pod 12 °C, stačí plavat dvakrát nebo třikrát týdně, protože tělo potřebuje víc času na regeneraci.
 

Tipy kam za otužilci

  • Otužování v přírodě má velké kouzlo, navíc ledová voda bývá krásně čistá. Ověřit si to můžete na řadě akcí, stačí se podívat na přehled akcí zimního plavání a soutěží Českého poháru v zimním plavání. Zváni jsou nejen příznivci otužování, ale i všichni, kdo chtějí otužilce podpořit ze břehu.
  • Otužilci tradičně zahajují sezonu v Punkevních jeskyních, kdy se první říjnovou neděli při Memoriálu T. K. Divíška a akci Liškova Punkva plave v ponorné říčce Punkvě. Startuje se z lodi a otužilci proplavou jeskynní řekou s teplotou 8 °C až k jejímu ústí ven z podzemí, kde je také přístav loděk.
  • Česká otužilecká unie společně s Muzeem Karlova mostu tradičně vítají nový rok Tříkrálovou plavbou, kde se plave přímo pod Karlovým mostem. Svátek Tří králů připomínají tři symbolické panovnické koruny na hlavách tří plavců, v cíli na otužilce čeká převoznický punč, čočková polévka, volné vstupenky do muzea a poukaz na plavbu lodí Pražskými Benátkami.
  • Otužilecké akce a soutěže se pořádají například v Hradci Králové (Otužilecké Labe), Náchodě (Otužilci na Metuji), Chocni (Napříč Chocní), v Plzni (Slavnost slunovratu), v Pardubicích (Otužilci na Labi v Pardubicích), v Mladé Boleslavi (Zimní plavci na Jizeře), v Hrádku nad Nisou (Ledová Kristýna) a v Praze-Braníku (Branické ledy), pravidelně se plave v Sázavě, v řece Moravě, v Českých Budějovicích na soutoku Malše a Vltavy a v Brně (Memoriál Antonína Nolla).
  • Premiéru bude v roce 2024 mít soutěže otužilců na jezeře Most.
Memoriál Alfreda Nikodéma 2024

26. 12.
Memoriál Alfreda Nikodéma 2024

78. ročník nejstarší otužilecké akce v České republice se koná v Praze na řece Vltavě mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem.

Kde začít s otužováním? Tipy na koupání pro otužilce v Praze!

Kde začít s otužováním? Tipy na koupání pro otužilce v Praze!

Otužování je nejen trendy, ale také zdraví velmi prospěšné. Utužuje a posiluje imunitní systém i psychickou odolnost. Otužilcům se vyhýbají virová onemocnění, snižuje se riziko vzniku vysokého krevního tlaku a zlepšuje se dokonce stav alergií. Aby se z teplomilce stal otužilec, musí projít dlouhodobým procesem, který tělu trvá asi 2 roky. Ať už jste skalním otužilcem, anebo s otužováním právě začínáte, budou se vám hodit naše tipy na pražské rybníky a místa u řeky Vltavy, kde se této aktivitě můžete věnovat.

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

Alfred Nikodém – zakladatel tradičního vánočního plavání v Praze

První veřejné vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923. Vedl je Alfred Nikodém (25. března 1864, Praha – 30. října 1949, Praha), zakladatel zimního plavání v našich zemích. I díky němu je zimní plavání v České republice řádnou sportovní disciplínou, která má svá pravidla a soutěžní řád. Soutěže se konají skoro každý týden od října do začátku dubna na různých místech republiky.