ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec
Příroda

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec

Poslechněte si audio verzi článku
Kůrovcová kalamita, kůrovec aneb lýkožrout smrkový, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté. Kde?
I když se místa silně zasažená kalamitou znovu začínají zelenat, bude trvat dlouho, než se krajině vrátí původní podoba. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kterým nenasytný kůrovec paradoxně pomohl.

Třeba na Vysočinu, kde pomohl odhalit tajemství, na Šumavu, do Hostýnských vrchů anebo do Jetřichovických stěn v národním parku České Švýcarsko. Oblíbená místa jako Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna, Rudolfův kámen či zřícenina hradu Falkenštejn jsou přístupné, možná ale budete překvapení, kam nyní dohlédnete!
 

Vysočina a zřícenina kaple u Dolní Rožínky

Vinou kůrovce sice Vysočina částečně přišla o pověst houbařského ráje a místo na houby se teď do vykácených ploch chodí hlavně na maliny a ostružiny, ale zato bez větších problémů objevíte romantickou zříceninu, desítky let ukrytou v lese Jivina u Dolní Rožínky.  Les zmizel a oblíbené místo výletů se tak ocitlo na mýtině; tak jako dnes je lidé z okolí naposled mohli vidět před padesáti lety. Zřícenina neleží na žádné turistické trase, nyní ji ale pohodlně uvidíte od silnice spojující Dolní Rožínku se Strážkem. Dál ovšem můžete pátrat po jejím původu, tohle tajemství poničený les neodhalil. Ví se, že stavbu nechal vybudovat Jan Nepomuk hrabě Mitrovský v letech 1781–1789, že byla zdobena freskami a ve výklencích stály sošky. Píše se o ní jako o zřícenině kaple, ale mohlo jít také o kulisu lesního divadla anebo romantický letohrádek či niku, typickou součást osvícenských zahrad a parků.

Lýkožrout se na Vysočině postaral také o odlesnění okolí Pohledecké skály u Nového Města na Moravě a skalních útvarů Devět skal, což je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. Přibylo tak míst, odkud bývá za mimořádně dobrý podmínek vidět až na Krkonoše a Králický Sněžník.
 

Šumava a časy Klostermannova „zlatého broučka“

Milovníci knížek Karla Klostermanna si v souvislosti s kůrovcovou kalamitou jistě vybaví román V ráji šumavském. V něm spisovatel popisuje časy po roce 1870, kdy Šumavu zdecimoval orkán a po ní nálety „zlatého broučka“. Šumaváci sice díky těžbě dřeva zbohatli, ale kůrovec zároveň krutě zasáhl do jejich osudů.

Kůrovcová kalamita se na Šumavu vrátila a stejně jako kdysi proměnila řadu míst k nepoznání – namátkou cestu k pramenům Vltavy vedoucí z Kvildy, lesy kolem Poledníku nad Prášilským jezerem, okolí Černého a Čertova jezera anebo oblasti kolem Březníku, Plešného jezera a Plechého, nejvyššího vrcholu české části Šumavy.
 

Kůrovec a Hostýnské vrchy

Velké ztráty počítají také v Jeseníkách nebo v Hostýnských vrších. Lesy tu byly převážně smrkové, a tak se v podstatě jen čekalo na katastrofu. Ta přišla s nebývalou silou, a její rozsah vám odhalí například rozhledna na Kelčském Javorníku a výhled do okolí. Kvůli těžbě kůrovcového dřeva zůstaly na mnoha kopcích jen rozsáhlé holé pláně prakticky bez stromů. O něco lépe na tom je Svatý Hostýn: tam ještě lesy zůstaly, ale bazilika, dřív z okolních údolí prakticky neviditelná, teď je vidět docela dobře.

Kalamita zasáhla i lesy ležící o několik desítek kilometrů dál směrem na sever, ve vojenském prostoru Libavá. Když se o víkendech a svátcích navštívíte pramen řeky Odry, připravte se na to, že vaše cesta nyní povede přes holé pláně.
 

Zdravé a pestré lesy

S broukem jménem lýkožrout smrkový aneb kůrovec jsme se v posledních letech seznámili více než dostatečně. Kalamita, která v několika vlnách zasáhla Českou republiku a byla největší v naší historii, je nyní už na ústupu. Příroda se začala vzpamatovávat díky nové výsadbě, která je pestřejší než dřív. Protože jedním z hlavních důvodů kalamity byly vedle sucha velké plochy lesů osázené výhradně smrky, jejichž lýko je pro kůrovce hlavní potravou, nově se vysazují druhově pestré smíšené lesy; přibližně třetinu sazenic představují listnáče. I když Česku kůrovec rozhodně neřekl sbohem, lesy nové generace budou odolnější a zdravější než dřív.
 

Zajímavosti o kůrovci a kůrovcovém dřevu

  • Většinu kůrovcových stromů zpracovaly Lesy České republiky do konce roku 2023. To je důležité, protože by v nich pod kůrou brouk přezimoval a během teplých jarních dní napadl v okolí další smrky, případně borovice a modříny.
  • Kalamita už v roce 2024 není v žádném regionu, Lesy ČR už také zalesnily skoro všechny kůrovcem sežrané paseky. Ze 14 tisíc hektarů lesa se čtyři tisíce hektarů obnoví přirozeně ze semen a plodů stojích stromů.
  • Kůrovec na několik let zastavil stavbu nového sídla Lesů ČR v příměstských lesích u Hradce Králové. Stavba nazvaná Lesy v lese podle architektů Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa byla od začátku plánovaná jako dřevostavba. Bude mít tvar rozvětveného stromu, hotová by měla být v roce 2029.
Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Přírodní park Turovecký les Příroda

Přírodní park Turovecký les

Přírodní park se rozkládá na ploché pahorkatině v povodí Lužnice.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy Příroda

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech Příroda

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech

Romantická kamenná kaple pochází z roku 1933. Dali ji vystavět manželé Látalovi z Ostravy spolu s horským hotelem Solárka, který vyhořel a již neexistuje.

Kalendář 2024:  výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Kalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás pozveme na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, Pustevny anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Šebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě

Šebeň u Dobré Vody – bývalé místo s nejvíce mraveništi v ČR a střední Evropě

Přírodní památka Šebeň je komplex jedlových bučin o výměře více než 133 ha. Před kůrovcovou kalamitou tu bylo přes 1200 mravenišť s mravenci pospolitými, podle odhadů jich tu žilo přes 900 milionů. V roce 2021 – 2022 bylo místo poničeno těžbou kmenů napadených kůrovcem.

Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou Příroda

Naučná stezka Šebeň – stezka poškozena intenzivní těžbou

Unikátem v České republice i v celé střední Evropě byla tříkilometrová trasa po lesních cestách středem přírodní památky Šebeň. Od roku 2022 je však les vykácen kvůli kůrovcové kalamitě a půdnímu suchu. Mraveniště se zde proto momentálně nenacházejí.

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Lesní tělocvična a Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice Životní styl

Lesní tělocvična a Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice

Procházku lesem u Trhové Kamenice vám zpříjemní venkovní tělocvična. Lesy ČR zde vybudovaly kombinovanou sestavu, řetězový most, ručkovadlo, hrazdy a otočku z kulánů. Nedaleko tělocvičny se můžete projít po zajímavé Stezka mladého lesníka.

Modrá jezevčí stezka – Po medvědích tlapkách Příroda

Modrá jezevčí stezka – Po medvědích tlapkách

Nenáročná trasa Po medvědích tlapkách převážně po hřebeni a vrcholových částech masivu Ondřejníku . Nyní díky rozsáhlé kůrovcové kalamitě a vytěženému lesu s krásnými výhledy do krajiny.