ÚvodAktualityVýročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

Výročí měsíce: Mozartova opera Don Giovanni a světová premiéra 29. října 1787 ve Stavovském divadle v Praze

  • 12. října 2022
Geniální hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart kromě Londýna, Paříže, Říma nebo Berlína několikrát navštívil Prahu. Město si kvůli jeho uvolněné atmosféře zamiloval a při své druhé návštěvě ve Stavovském divadle osobně řídil světovou premiéru opery Don Giovanni. Psal se 29. říjen 1787.
Jak se protnuly životní cesty Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791), jednoho z nejobdivovanějších a nejmilovanějších skladatelů všech dob, s českými zeměmi, Prahou a Stavovským divadlem?

Do Prahy Mozart poprvé přijel v zimě roku 1786, aby tu dirigoval Figarovu svatbu; za zajištění reprízy představení v českém hlavním městě měl dostat sto dukátů. Zatímco vídeňské publikum Figara i později Dona Giovanniho přijalo vlažně, Praha se svou uvolněnou atmosférou, nesešněrovanou císařským dvorem, přivítala Mozarta a jeho hudební umění s nadšením a ovacemi. Bujarý a energický Amadeus se tehdy účastnil řady společenských akcí a přijal také objednávku na novou operu: to byl Don Giovanni.
 

Don Giovanni a Casanova

Spolu s italským básníkem a libretistou Lorenzem Da Pontem zvolil Mozart za námět nové opery život a smrt velkého svůdníka žen. Předtím i potom se stejný příběh dočkal mnoha různých zpracování, to Mozartovo je jedním z nejuznávanějších.

Už tehdy ale platilo přísloví, že potrefená husa nejvíc kejhá: na podzimní premiéru dorazil i proslulý svůdník Giacomo Casanova, který v té době žil na zámku v Duchcově. Prý se v titulní postavě poznal a protestoval proti jejímu zatracení s tím, že za všechno mohou ženy: to ony z hlavního hrdiny udělaly štvance a on se nakonec stal jejich obětí. Podle lamače ženských srdcí opera měla končit tím, že Don Giovanni zmoudří a bude mu odpuštěno. Mozarta zřejmě nepřesvědčil, a tak byl na konci opery prostopášník svržen do plamenů pekelných.
 

Premiéra opery Don Giovanni aneb opera všech oper

Svou druhou návštěvu Prahy Mozart zahájil 4. října 1787 a zdržel se až poloviny listopadu. Ubytoval se v hostinci U Tří zlatých lvíčků na Uhelném trhu, volné chvíle trávil na smíchovské usedlosti Bertramce u skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky, pěvkyně Josefíny Duškové.

Samotná premiéra „opery všech oper“ se měla odehrát už 15. října, ale náročné přípravy a hlavně dokončení opery si vyžádaly posunutí termínu o dva týdny na 29. října. Podle legendy Mozart dokončil svou práci jen několik hodin před premiérou a orchestr musel hrát rovnou a bez velkého zkoušení.

Podobně jako autentické prostory Stavovského divadla, kde režisér Miloš Forman natáčel svůj oscarový snímek Amadeus, je unikátem i klavír, na který Mozart hrál při svém pobytu v Praze. Jediný Mozartův klavír ve světě pochází z dílny proslulého F. X. Christopha a je k vidění ve stálé expozici Českého muzea hudby.
 

Mozart: „Moji Pražané mi rozumějí!“

Premiéra opery Don Giovanni měla fantastickou atmosféru. Přípravy i představení osobně řídil perfekcionista Mozart, došlo dokonce i na tak nebezpečné kousky jako speciální efekty s ohněm.

Opera sklidila obrovský úspěch a nadšení obecenstva Mozart komentoval proslulou a hojně citovanou větou „Moji Pražané mi rozumějí!“. Jak později napsal historik Piero Melograni v Mozartově životopise, „…Mozart do kompozice vložil celý svůj um. Byl věrný své pevné zásadě: zobrazovat dvojznačnost a šílenství života, silná a slabá místa lidských vztahů. Spojením bolesti a ironie, smíšením vážného a směšného, překročil hranice v jeho době tradičních operních žánrů.“
 

Stavovské divadlo a Mozartovy opery

Mozartovy opery Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba a Cosi fan tutte jsou na repertoáru Stavovského divadla dodnes a patří k nejhranějším a nejoblíbenějším titulům.

Dona Giovanniho, pražskou „operu oper“ světového věhlasu, dosud nikdy v historii neinscenoval režisér jiného než domácího původu. Změna přišla až nyní: nového nastudování tradiční Mozartovy opery se ujal švédsko-norský činoherní a operní režisér Alexander Mørk-Eidem spolu s německým dirigentem a mozartovským specialistou Karstenem Januschkem. Hraje se v italštině s českými a anglickými titulky.
 

Mozartova první návštěva mířila do Olomouce

Vůbec poprvé k nám Wolfgang Amadeus Mozart zavítal na podzim roku 1767. Rodina Mozartových tehdy v Olomouci hledala klid a bezpečí před epidemií neštovic, která vypukla ve Vídni a která nakonec dostihla i malého Wolfganga. Ubytovali se v hostinci U černého orla na Dolním náměstí, zanedlouho se však přestěhovali do Arcibiskupského paláce nedaleko katedrály sv. Václava. Jedenáctiletý génius se tu z nemoci vyléčil, během rekonvalescence dokonce stihl složit symfonii i árii pro dceru svého lékaře.
 

Brno: Nahý Mozart a Mozartův první koncert

Během návratu do Vídně strávil Mozart strávil Vánoce s rodiči v Brně. Své umění předvedl samotnému zemskému hejtmanovi Schrattenbachovi, v jehož domě na Kobližné ulici bydleli. Koncert se konal v dnešním divadle Reduta a Brno na Mozartův první koncert nezapomnělo, před Redutou jej dnes připomíná pomník nahý Mozart od Kurta Gebauera. Podobně jako další umělcovy práce je originální a neobvyklý: malý nahý chlapec s dospělou tváří balancuje na vrcholku vysokého pilíře na klavichordu, rozevláté andělské křídlo vypovídá o jeho nadání. To druhé, chybějící, symbolizuje umělcův předčasný a tragický konec.
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Urbánkův dům alias Mozarteum Památky

Urbánkův dům alias Mozarteum

Nynější dům Mozarteum byl zbudován v místě klasicistního domu s dvorem. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka vytvořil novou budovu Jan Kotěra. K samotné realizaci došlo roku 1913. Součástí domu se stala i koncertní síň, později divadlo D 34.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Socha nahý Mozart v Brně Památky

Socha nahý Mozart v Brně

Přes dva metry vysoká socha od Kurta Gebauera stojí na pět metrů vysokém pískovcovém soklu a shlíží na Zelný trh. Nahý Mozart s dětským tělem a dospělou tváří stojí na svém místě od roku 2008.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Wolfgang Amadeus Mozart – skladatel a autor oper pro Pražany a Prahu

Rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (27. ledna 1756 Salcburk – 5. prosince 1791 Vídeň) měl Prahu rád. Přijel sem celkem pětkrát, poprvé v lednu 1787, kdy 20. ledna dirigoval ve Stavovském divadle svou operu Figarova svatba. Zatímco vídeňské obecenstvo ji nijak zvlášť neocenilo, diváci v Praze byli nadšení. Árie z Figara si zpíval a pískal kdekdo. Mozart to prý spokojeně komentoval slovy „Moji Pražané mi rozumějí.“

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

The Mozart Prague Ubytování

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.

Hotel Don Giovanni Ubytování

Hotel Don Giovanni

Moderní hotel postavený v roce 1995 je pojmenovaný podle slavné Mozartovy opery Don Giovanni. Jjediný hotel řetězce Great Hotels of The World v České republice.

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Uhelný trh v Praze Památky

Uhelný trh v Praze

Jedno ze starobylých staroměstských náměstí, je Uhelný trh, který získal své pojmenování podle domu, který od nepaměti až do začátku 19. století stával uprostřed trhu a byla v něm kovárna, i havířská huť, v níž se od 14. století prodávalo i dřevěné uhlí.

Zábavná mobilní hra Mozart v karanténě Zážitky

Zábavná mobilní hra Mozart v karanténě

Vydejte se po stopách malého Mozarta, který s rodiči uprchnul před epidemií černých neštovic z Vídně. Délka trasy je 1,7 km a její projití zabere přibližně hodinu.

Arcidiecézní muzeum Olomouc – první arcidiecézní muzeum v České republice

Arcidiecézní muzeum Olomouc – první arcidiecézní muzeum v České republice

Arcidiecézní muzeum bylo založeno v roce 1998. Jedná se o první muzeum tohoto typu v Česku. Návštěvníci v něm naleznou nespočet exponátů z českých církevních dějin včetně starých biblí, církevních mincí, obrazů olomouckých arcibiskupů a nejrůznějších duchovních předmětů.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově Příroda

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě Kultura

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl Památky

Socha Il Commendatore z opery Don Giovanni v Železné ulici – pražský Nazgûl

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore – Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

Bruegel, van Dyck, Tizian, Angelika, Mozart, Foucault a desítky dalších osobností by vám potvrdily, že Kroměříž je skutečně světová. Ve městě s téměř devítisetletou historií totiž téměř na každém kroku čekají překvapení, inspirovaná příběhy z celé Evropy.