ÚvodČeská nejHistorickéTři pražské defenestrace – největší počet defenestrací v jediném českém městě
Historické

Tři pražské defenestrace – největší počet defenestrací v jediném českém městě

Defenestrace je vyhození jedné nebo více osob, zpravidla vysoce postavených, z okna. Výraz se začal používat patrně až pro třetí pražskou defenestraci roku 1618, předtím se mluvilo o metání z okna. Nešlo jen o rychlý způsob, jak se rychle a definitivně zbavit nepohodlných osob, byl to i symbolický trest pro ty, kteří se zpronevěřili svému úřadu.
První pražská defenestrace se odehrála 30. července 1419. Z oken Novoměstské radnice tehdy bylo svrženo deset až patnáct osob, událost je považovaná za počátek husitských válek.

Druhou pražskou defenestrací za vlády krále Vladislava Jagellonského 24. září 1483 opět vyvrcholily spory mezi kališnickou a katolickou stranou. Davy dobyly Staroměstskou i Novoměstskou radnici, nepokoje zasáhly Malou Stranu, Pražský hrad, Vyšehrad i židovskou čtvrť. Podle některých historiků se děsivý výjev spojený s pobíjením konšelů a vyhazováním živých i mrtvých z oken odehrál jen na Novém Městě, jiné zdroje ale tvrdí, že z oken Staroměstské radnice letěl purkmistr.

Ačkoli se třetí pražská defenestrace z 23. května 1618 obešla bez mrtvých, měla nejkatastrofálnější důsledky: odstartovala totiž české stavovské povstání a třicetiletou válku, a české země i celou Evropu poznamenala na stovky let. Odehrála se ve Starém královském paláci na Pražském hradě a z oken České kanceláře tehdy vyletěli dva katoličtí místodržící s písařem. Pád z výšky přibližně sedmnácti metrů prý všichni tři přežili jen díky tomu, že dopadli na prudkou stráň a zároveň smetiště.
Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

Jak dobře znáte Pražský hrad? Víte, kde mezi stovkami oken najdete ta, která patří Vladislavskému sálu? Kdy vznikl, proč se jmenuje právě Vladislavský, k čemu všemu sloužil a jak vypadal v minulých staletích? Vypravte se s Kudy z nudy na výlet hluboko do minulosti, do časů končící gotiky a počátků renesance. Tehdy se zrodil reprezentativní prostor, dnes pevně spojený s českou státností.

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Úžasnými stavbami starověkého Egypta jsou společně s pyramidami také obelisky. Elegantní monumenty vyrobené z jediného kusu kamene nedají spát milovníkům tajemna, kteří v nich hledají nejrůznější symboly. Můžete pátrat společně s nimi, a to na výletech s portálem Kudy z nudy, které tentokrát míří k nejkrásnějším obeliskům v Česku.

Věda a historie není nuda: příběhy starých i nových radnic

Věda a historie není nuda: příběhy starých i nových radnic

Krásné vyhlídky z radničních věží, draci, rytíři a hrůzostrašní obři, krásné interiéry a úžasné příběhy: to všechno spojuje české, moravské a slezské radnice. Pojďte si je prohlédnout s Kudy z nudy! Představíme vám radnice jako pozoruhodné historické památky, jako honosné stavby s krásnou architekturou, radnice s kuriozitami i radnice, které se staly součástí našeho kulturního bohatství.

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

Kostel sv. Štěpána v Praze Památky

Kostel sv. Štěpána v Praze

Kostel sv. Štěpána, který se nachází v Praze ve Štěpánské ulici, byl založen v roce 1351 Karlem IV. a byl jedním ze dvou hlavních farních kostelů zakládaného Nového Města pražského. V současné době kostel patří římskokatolické církvi.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic – dáma, která dala Čechům Pražské Jezulátko

Polyxena z Lobkovic (1566 – 24. května 1642, Praha) byla česká šlechtična z rodu Pernštejnů. Roku 1628 věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka přivezla z rodného Španělska.

Zámek Smečno Památky

Zámek Smečno

Zámek byl původně gotickou tvrzí z roku 1460. V 16. století byl přestavěn na renesanční arkádový zámek s gotickou věží. Do roku 1798 patřil rodu Martiniců. V polovině 18. století byl znovu upraven, ale zachoval si původní vzhled. V zámecké zahradě se nachází salla terrena z roku 1730.

400. výročí Pražské defenestrace v roce 1618: kolikátá vlastně byla?

400. výročí Pražské defenestrace v roce 1618: kolikátá vlastně byla?

Když se dočtete, že od Pražské defenestrace uplynulo 400 let, je třeba dodat, že to bylo už potřetí, co pražští radní letěli z oken. Pražských defenestrací si všiml i anglický spisovatel Jerome Klapka Jerome, autor řady humoristických povídek a cestopisů. Jeho nejznámějším dílem jsou Tři muži ve člunu a volné pokračování Tři muži na toulkách.

Právě před 600 lety proběhla první pražská defenestrace

Právě před 600 lety proběhla první pražská defenestrace

V pátek 30. července 1419 došlo k historické události, která předznamenala kruté časy husitských válek. Jednalo se o první pražskou defenestraci, při které byli protihusitští konšelé svrženi z oken pražské Novoměstské radnice a následně krutě ubiti. Jako vzpomínku na 600. výročí 1. defenestrace připravila Novoměstská radnice dvouhodinové komentované prohlídky a večerní promítání filmu Jan Žižka.

Martinický palác v Praze Památky

Martinický palác v Praze

Martinický palác na Hradčanském náměstí v Praze patří mezi nejkrásnější renesanční stavby druhé poloviny 16. století. Kuriozitou je prostorové uspořádání domu, které se shoduje s uspořádáním Královského paláce na Pražském hradě, avšak v polovičním měřítku.

Venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl Kultura

Venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl

Dobrodružná venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl vás zavede do doby povstání českých protestantských stavů proti císaři. Je to trochu divadlo, trochu procházka a trochu bojovka, kterou si s sebou nesete ve svém mobilním telefonu.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.