ÚvodČeská nejHistorickéVáclav IV. – král s pověstí špatného panovníka
Historické

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.
Do dlouho očekávaného následníka trůnu vkládal Karel IV. velké naděje. Většina z nich se nenaplnila: Václav IV. sice získal dokonalé vzdělání, ale zatímco pro jeho otce i mladšího bratra Zikmunda byla politika velkou vášní, on sám k vládnutí neměl talent a ani ho nebavilo. Navíc vládl v poměrně složité době: za jeho vlády se v českém království rozvinula reformace, která po Václavově smrti vyústila v husitské války. Ačkoli Karel IV. už v roce 1376 prosadil volbu svého patnáctiletého syna římským králem, Václav IV. o titul v roce 1400 vlastní vinou přišel.

Oficiálním důvodem k jeho sesazení se stala lenost, nečinnost a také smrt sv. Jana Nepomuckého, vykonaná na králův příkaz. Politická vražda vysokého církevního hodnostáře neprošla ani panovníkovi.

Podle historiků králi chyběly zkušenosti s praktickou politikou i diplomatické schopnosti, a do jeho obrazu se promítá rovněž řada „nekrálovských“ vlastností. Potrpěl si na módu, rád pil, lovil a bavil se. Stále častěji pobýval v ústraní na svých luxusně vybavených loveckých sídlech poblíž Prahy, kde sice úřadoval a přijímal oficiální návštěvy, ale spíš odpočíval a jezdil na lovy do okolních lesů. Oblíbil si hrady Křivoklát a Žebrák, nechal postavit nedaleký hrad Točník i Nový Hrádek u Kunratic. Na hrádku uprostřed Kunratického lesa hledal klid a úkryt před starostmi, nakonec ho ale právě tam v létě 1419 „trefil šlak“, když se dozvěděl o defenestraci na Novoměstské radnici. Václav IV. je pochovaný v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Václav IV. byl dvakrát ženatý. V roce 1370 se oženil s Johanou Bavorskou, jeho druhou ženou se v roce 1383 stala Žofie Bavorská. Obě manželství zůstala bezdětná.
 
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Ve Středočeském kraji, který ze všech stran obklopuje hlavní město Prahu, je celá řada skvělých atrakcí pro děti. Návštěvu největšího aquaparku či největšího zábavního parku v České republice spojíme s prohlídkami krásných hradů a zámků, podíváme se i do skanzenu a malé zoologické zahrady.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

České korunovační klenoty – nejvzácnější poklad naší země

České korunovační klenoty – nejvzácnější poklad naší země

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.