ÚvodČeská nejHistorickéVáclav IV. – král s pověstí špatného panovníka
Historické

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.
Do dlouho očekávaného následníka trůnu vkládal Karel IV. velké naděje. Většina z nich se nenaplnila: Václav IV. sice získal dokonalé vzdělání, ale zatímco pro jeho otce i mladšího bratra Zikmunda byla politika velkou vášní, on sám k vládnutí neměl talent a ani ho nebavilo. Navíc vládl v poměrně složité době: za jeho vlády se v českém království rozvinula reformace, která po Václavově smrti vyústila v husitské války. Ačkoli Karel IV. už v roce 1376 prosadil volbu svého patnáctiletého syna římským králem, Václav IV. o titul v roce 1400 vlastní vinou přišel.

Oficiálním důvodem k jeho sesazení se stala lenost, nečinnost a také smrt sv. Jana Nepomuckého, vykonaná na králův příkaz. Politická vražda vysokého církevního hodnostáře neprošla ani panovníkovi.

Podle historiků králi chyběly zkušenosti s praktickou politikou i diplomatické schopnosti, a do jeho obrazu se promítá rovněž řada „nekrálovských“ vlastností. Potrpěl si na módu, rád pil, lovil a bavil se. Stále častěji pobýval v ústraní na svých luxusně vybavených loveckých sídlech poblíž Prahy, kde sice úřadoval a přijímal oficiální návštěvy, ale spíš odpočíval a jezdil na lovy do okolních lesů. Oblíbil si hrady Křivoklát a Žebrák, nechal postavit nedaleký hrad Točník i Nový Hrádek u Kunratic. Na hrádku uprostřed Kunratického lesa hledal klid a úkryt před starostmi, nakonec ho ale právě tam v létě 1419 „trefil šlak“, když se dozvěděl o defenestraci na Novoměstské radnici. Václav IV. je pochovaný v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Václav IV. byl dvakrát ženatý. V roce 1370 se oženil s Johanou Bavorskou, jeho druhou ženou se v roce 1383 stala Žofie Bavorská. Obě manželství zůstala bezdětná.
 
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Ve Středočeském kraji, který ze všech stran obklopuje hlavní město Prahu, je celá řada skvělých atrakcí pro děti. Návštěvu největšího aquaparku či největšího zábavního parku v České republice spojíme s prohlídkami krásných hradů a zámků, podíváme se i do skanzenu a malé zoologické zahrady.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.

10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem

10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem

Od smrti moravského markraběte a římského krále Jošta, letos uplynulo 610 let. Součastníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Pojďme si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!