ÚvodČeská nejKulturníJiří Winter – Neprakta – proslulý kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista
Kulturní

Jiří Winter – Neprakta – proslulý kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista

Jiří Winter, známý také pod pseudonymem Neprakta, (12. července 1924, Praha – 30. října 2011, Praha) je fenoménem ve světě komiksu, karikatury, ilustrace a vtipu. Nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů a obrázků, ilustroval stovky humoristických knih a uměl rozdávat smích i v politicky obtížné době.
„Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.“ Pro Jiřího Wintera byl výrok Elberta Hubbarda celoživotním krédem. Pocházel z Prahy-Holešovic a maturoval za heydrichiády v roce 1942. Chtěl studovat přírodní vědy, ale vysoké školy byly zavřené. Nabídla se příležitost studia na Střední grafické škole na Smíchově, kde vyučovali profesoři z UMPRUM a Akademie. Vzorem se pro něj stali Vratislav Hugo Brunner, malíř a karikaturista s dokonalou linku novinové kresby, a Felix Jenewein, malíř a ilustrátor, proslulý vitrážemi pro kostely. Jeho obrazy vynikaly silnou obrysovou linkou, připomínající olověné pásky v kostelních oknech. Jejich vlivy jsou na Winterově kresbě patrné.

Za války byl zatčen za přechovávání zbraní, za což mu hrozil trest smrti, nakonec si vysloužil šest let v nacistické káznici. Tento trest strávil Jiří Winter v bavorské nacistické káznici Bernau v Bavorsku, kde zůstal až do osvobození tábora Američany. Po válce se shledal jen se svou matkou, otec židovského vyznání zemřel během výslechů na Pankráci a většina ostatních příbuzných zahynula v koncentračních táborech.

Protože původně chtěl Jiří Winter být přírodovědcem, začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih. Záhy ale společně s novinářem, kreslířem a satirikem Bedřichem Kopecným (1913–1972) vytvořil uměleckou dvojici Neprakta. Později spolupracoval hlavně se spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory satirického a humoristického časopisu Dikobraz, společně vytvořili několik knih o žácích Kopytovi a Mňoukovi a několik knih o majorovi Haluškovi řečenému Terazky. Winter se také zabýval divadelní i filmovou tvorbou, návrhy kostýmů, scén a kulis; k nejznámějším počinům patří práce na filmové pohádce Šíleně smutná princezna. Mezi jeho dlouholeté a blízké přátele patřili Jan Werich a Jiří Trnka, s nímž Winter spolupracoval na animovaných filmech. Přátelil se i se spisovatelem Bohumilem Hrabalem, Jiřím Suchým a Miroslavem Horníčkem.

Winter byl renesanční člověk, který se vyznal v přírodních vědách, historii, antropologii, etnografii, orientalistice a dalších oborech; přátelé mu říkali chodící slovník naučný. Shromáždil sbírku několika stovek lidských lebek a dlouholetá spolupráce s profesorem Emanuelem Vlčkem, který se specializoval na výzkum kosterních pozůstatků našich slavných osobností, vyústila v sérii jejich antropologických portrétů. Před svatořečením tehdy blahoslavené Zdislavy z Lemberka (a na přání papeže Jana Pavla II.) namaloval také její portrét.

Až do roku 1962 bydlel Jiří Winter na rohu ulice Rajské a Plynární, kde si z původní otcovy sklenářské dílny vybudoval svůj ateliér. Pak se přestěhoval do Střešovic. Holešovický dům byl v roce 1973 zbořen a na jeho místě stojí vestibul stanice metra C – Nádraží Holešovice. Jiří Winter zemřel 30. října 2011 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.
Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

O nudě na portálu Kudy z nudy víme svoje, a tak vám nabízíme pořádnou porci humoru, veselí a zábavy. Užijte si s námi humor ve všech jeho podobách: bujarý i nostalgický, hlavně však laskavý a léčivý. Aneb jak to znáte z filmu Tři veteráni: Není nutno aby bylo přímo veselo...

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou ve Spáleném Poříčí Příroda

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou ve Spáleném Poříčí

Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou vás provede přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezka, určena hlavně dětským turistům, měří asi 5,5 km a je na ní osm zastavení s velkoplošnými panely. Motivem nenáročné procházky je pohádka s obrázky postav pana Neprakty.

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Spálené Poříčí je nejmenší město, které získalo čestný titul Historické město roku, udělovaný za příkladnou péči o památky. Historické centrum tvoří rozlehlé náměstí s kostelem a zámkem, mírně stranou leží špejchar s muzeem Jiřího Wintera Neprakty a židovský hřbitov. Zkrátka ve městě s přívětivou domáckou atmosférou to nikam není daleko.

Barokní špejchar Ve Dvoře – galerie v bývalém pivovaru ve Spáleném Poříčí Kultura

Barokní špejchar Ve Dvoře – galerie v bývalém pivovaru ve Spáleném Poříčí

Budova špejcharu byla postavena v 18. století jako součást zámeckého velkostatku. Budova prošla generální rekonstrukcí v roce 2010 a dnes slouží jako galerie.

Miloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista

Miloslav Švandrlík – český spisovatel a humorista

Spisovatel Miloslav Švandrlík (10. srpna 1932, Praha – 26. října 2009, Praha) je známý jako autor řady kreslených vtipů, hororových a strašidelných povídek, a hlavně humorných knížek. Nejznámější z nich jsou Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, příhody žáků Kopyta a Mňouka, anebo příběhy o nejrůznějších strašidlech.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí Příroda

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.