ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu
Památky

7 věcí, které nevíte o… zajímavých stavbách z betonu

Poslechněte si audio verzi článku
Beton je fascinující stavební materiál: praktický a současně mnohotvárný, pevný i krásný, vyhovující současnému životnímu stylu. Kudy z nudy vás zve na přehlídku betonových zajímavostí, kde lze obdivovat barvy, tvary, provedení i estetickou hodnotu – a můžete se vsadit, že některé místo si zapíšete do svých výletních plánů. Na beton!
Rčení „na beton“ znamená jistotu – pevnou jako beton. Tvárný a trvanlivý materiál začali lidé používat už před tisícovkami let v Asýrii nebo Babylonii. Protože ale neznali cement, kamení tehdy prolévali směsí z vody, vápna, sádry nebo jílu. Řekové pak vymysleli recept na hydraulický beton, který ztvrdne pod vodou. Takzvaný portlandský cement se používá teprve posledních dvě stě let, ale v antickém Římě vylepšili životnost betonu přimícháváním pucolánu, sopečného popela. Fungovalo to: důkazem a současně technologickým zázrakem je kopule Pantheonu v Římě, zhotovená z litého betonu během sedmi let (118–125 n. l.). Má průměr 43,3 metrů, váží 5000 tun a Pantheon je dodnes považovaný za největší nevyztuženou klenutou stavbu na světě.
 

1. První beton v českých zemích: Karlův most

Když vědci na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze v roce 2008 prozkoumali původní zdivo Karlova mostu, došli k překvapivým závěrům: stavitelé vycházeli z osvědčených stavebních postupů a fyzikální vlastnosti výplňového zdiva středověkého mostu odpovídaly moderním, takzvaným lehkým konstrukčním betonům.

O 500 let později, tedy na konci 19. století, se na beton nahlíželo jako na materiál, který se hodí tak leda pro průmyslovou výstavbu, na stavby domů byl příliš hrubý a obyčejný. Nejstarším novodobým betonovým mostem je most přes Rokytku v pražské čtvrti Libeň, postavený v roce 1896. Dodnes slouží jak pro silniční, tak pro tramvajovou dopravu. V běžném stavebnictví se beton poprvé použil v roce 1912 pro zpevnění základů budovy Akademie věd v Praze.
 

2. Přehrady z betonu

Pro domy se možná beton nehodil, zato po něm záhy sáhli stavitelé přehrad. Roku 1934 dokončená přehradní hráz na řece Dyji nedaleko Vranova nad Dyjí vytvořila v hezké členité a lesnaté krajině přehradní jezero s délkou asi třicet kilometrů. Společně s přehradou Březová u Karlových Varů se jednalo o první betonovou gravitační hráz v našich zemích a v době dokončení se Vranovská přehrada stala také největší vodní nádrží v tehdejším Československu.

Že i obří betonová stavba může být kulturní památkou dokazuje přehrada FlájeKrušných horách. Na Flájském potoce vyrostla na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století unikátní hráz ojedinělého technického řešení v rámci celé naší republiky. Konstrukci hráze vysoké takřka padesát metrů tvoří pětatřicet samostatných betonových pilířů, do „vnitřností“ přehrady se bavíc můžete podívat při pravidelných prohlídkách. Pod přehradou také narazíte na Flájský plavební kanál, po kterém se už od 16. století plavilo dřevo do Německa. Částečně byl obnoven mezi Flájemi a Českým Jiřetínem, po jeho břehu vede turistická značka.
 

3. Paneláky a sídliště

Na beton architekti nezanevřeli nadlouho: poválečná léta znamenala pro Evropu katastrofální nedostatek oceli a beton se stal rychlou a levnou náhradou. Když v roce 1940 firma Baťa potřebovala nové byty pro zaměstnance, ve Zlíně postavila několik dvojdomků z železobetonových panelů. Osvědčily se, a tak výstavba paneláků pokračovala. Československo v tom rozhodně nebylo samo. V 50. letech se panelová výstavba stala oficiální bytovou politikou celého komunistického východního bloku, paneláky se ale ve velkém stavěly také ve Francii či Skandinávii. S pádem komunistického režimu panelové výstavbě odzvonilo, ale z betonu se staví dál.
 

4. Vinařství, dálnice, muzeum i kostely

Beton se může proměnit v cokoli, stačí jen popustit uzdu představivosti. Třeba v dálnice, tunely a mosty, v nadčasovou budovu vinařství Lahofer, Golfový Klub Čertovo břemeno, oceněnou vstupní budovu do Punkevních jeskyníMoravském krasu anebo ve zvláštní věže, které propouštějí světlo do podzemního Archeoparku v Pavlově pod Pálavou. Z betonu je postavená také řada moderních kostelů (z těch větších či velkých je to například kostel sv. Václava v Sazovicích či kostel sv. Ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště), maličká rozhledna Růženka anebo o něco větší rozhledna Šibenice ve Stěbořicích, postavená v duchu prvorepublikových bunkrů. Ostatně i předválečné řopíky a dělostřelecké tvrze se stavěly z betonu.

Beton, ocel a sklo charakterizují také budovu bývalého Federálního shromáždění, dnes Novou budovu Národního muzea v Praze. Když ji v roce 1966 rozšiřovali, vítězný návrh architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta při stavbě využil betonový mostový nosník a ve své době největší závěsnou skleněnou stěnu v Československu.
 

5. DRN, galerie betonu v Praze

Znáte DRN, budovu v srdci Prahy na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice? Palác je nádhernou galerií betonu a jeho neomezených možností. Konstrukce je porostlá zelení, která se v průběhu roku mění, interiéry ale jsou z přiznaného a nezakrytého betonu. Na stěnách v každém patře najdete nějakou zajímavost, třeba otisky dlaní, rostlin nebo předmětů. V nejvyšších patrech otisky doplňují stropy, vyrobené kombinací běžného šedého, bílého a modrého betonu – mají totiž připomínat oblačné nebe.
 

6. Betonové domy z 3D tiskárny

Není to tak dávno, co se tvrdilo, že 3D tisk je hudba budoucnosti. Předpovědi se nenaplnily a 3D tisk je naše současnost – a to i ve stavitelství. Aktuálně největší bytový dům v Evropě postavený metodou 3D tisku stojí kousek za našimi hranicemi v německém Wallenhausenu. Chcete si vyzkoušet, jak se žije v domě vytištěném z betonu? Takový zážitek nabízí Prvok, unikátní 3D tištěný dům od sochaře Michala Trpáka. Stojí v jižních Čechách u rybníka v Safari Resortu v Hluboké u Borovan a nabízí atraktivní výhled na bizony, americké jeleny i Novohradské hory.
 

7. Park inspirace ve Velkých Žernosekách

Poznat beton ze všech jeho lepších stránek, tedy jako pevný, trvanlivý a tvárný materiál, můžete v Parku inspirace ve Velkých Žernosekách. Leží pár minut autem z Litoměřic, pár stovek metrů od nádraží a těsně vedle Labské cyklostezky. Rozlehlý areál slouží jako inspirativní předloha pro všechny, kteří sní o krásné zahradě či upraveném okolí rodinného domku. K vidění jsou desítky druhů dlažby, zídky, ploty, schodiště či ohniště z betonu v různých barvách a provedeních, doplněné spoustou zeleně a květin. Celoročně otevřený areál nabízí také profesionální poradenství a infocentrum, sezonní občerstvení, letní půjčovnu paddleboardů a místo pro odpočinek a zábavu v krásném prostředí Českého středohoří.
Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Park Farských humnech ve Žďáru nad Sázavou Příroda

Park Farských humnech ve Žďáru nad Sázavou

Farská humna se nachází na pěší trase od největšího podniku ve městě Žďárských strojíren a sléváren do centra města. Úpravou na vícegenerační park je tato plocha zapojena do pěších a cyklistických tras a umožňuje odpočinek jak občanů města, tak i návštěvníkům centra.

Přehradní nádrž Osvětimany Letní sporty

Přehradní nádrž Osvětimany

Vodní nádrž Osvětimany se nachází na jižním okraji přírodního parku Chřiby, ve vzdálenosti 1 km severozápadně od městyse Osvětimany.

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu Příroda

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu

Nad lesoparkem s jeskyní Blanických rytířů v Rudce stojí na kopci Milenka (579 m.n.m) Burianova rozhledna. Za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. V areálu parku, který rozhlednu obklopuje, jsou vystavena díla ze sochařských sympozií.

Dům DRN na Národní třídě v Praze Památky

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Vyhlídková věž – rozhledna Rudolfka Památky

Vyhlídková věž – rozhledna Rudolfka

Rozhledna je umístěna na vrcholu bývalé těžní věže dolu "Rudolfka" v obci Bohutín u Příbrami. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce cca 40 m. Těžní věž je betonový monolit a je určitě jedinou stavbou tohoto typu v Evropě, ne-li na celém světě.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Vinařství Obelisk ve Valticích Gurmánská turistika

Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ideově navazuje na práci Lichtenštejnů a obnovu krajiny v meandrech řeky Dyje v majitelově Oboře Obelisk u Lednice.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze Památky

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Park inspirace Zážitky

Park inspirace

Park inspirace je volně přístupný veřejnosti. Dvouhektarový zahradní areál se kaskádovitě svažuje k Žernoseckému jezeru a v jednotlivých zónách si můžete detailně prohlédnout jednotlivé typy betonových dlažeb, zídek, obrubníků a palisád.

Prvok – 3D tištěný dům v Safariresortu Hluboká u Borovan Ubytování

Prvok – 3D tištěný dům v Safariresortu Hluboká u Borovan

Prvok je první, první svého druhu. První 3D tištěný dům z betonu. Své stálé místo našel roku 2021 v Safariresortu v Hluboké u Borovan, kde se zájemci mohou zabydlet a vyzkoušet si tak pohodlné bydlení, jaké Prvok nabízí.

Rozhledna Neštětická hora u Neveklova Příroda

Rozhledna Neštětická hora u Neveklova

Betonová rozhledna asymetrického tvaru s půlkruhovým ochozem ve výši 12 m připomíná selské povstání proti utiskovateli místních sedláků Pavlu Michnovi z Vacínova v r. 1627. Povstalci však neměli žádnou šanci svůj boj vyhrát a prohráli právě zde na Neštětické hoře.

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu Památky

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.

Socha Oskar Jaroslava Róny na Roztylech Památky

Socha Oskar Jaroslava Róny na Roztylech

Sochu Oskara vytvořil v roce 1991 z pálené hlíny Jaroslav Róna. Plastika z pálené hlíny připomínající obřího psa se nachází uprostřed sídliště Horní Roztyly v Praze.

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích Památky

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Oblá organická architektura nechává velký prostor pro fantazii. A tak při pohledu na modlitebnu můžeme vidět například vlnu, klenbu, inspirováni Starým Zákonem, velrybu z vyprávění o Jonášovi nebo Noemovu archu z příběhu o potopě.

Muzeum věžáků Kladno Památky

Muzeum věžáků Kladno

Zajímá vás historie bydlení na sídlišti za minulého režimu? Pak si prohlédněte Muzeum věžáků v Kladně. Tvoří jej dům z padesátých let minulého století, který si projdete od sklepa až po střechu – včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Prasko – vázy ze skla a betonu Zážitky

Prasko – vázy ze skla a betonu

Zdánlivě nesourodé materiály – beton a sklo dokáže propojit designérka Petra Švejdarová, která z nich vytváří výjimečné designové vázy. Sklo působením plamene a ledové vody praská, nabízí tak další rozměr.