ÚvodAktualityČesko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Poslechněte si audio verzi článku
Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Podobně jako Jaroslav Seifert i Jaroslav Marvan pocházel z pražského Žižkova. Když se 11. prosince 1901 narodil, rodiče bydleli v Milíčově ulici, spojující Prokopovo a Sladkovského náměstí. Novogotický chrám sv. Prokopa od architekta Josefa Mockera se ale v době Marvanova narození teprve stavěl, a tak byl malý Jaroslav pokřtěn v kostele sv. Rocha přímo u Olšanských hřbitovů. Když mu bylo sedm, přestěhovali se Marvanovi do domu na nároží Lupáčovy ulice a Havlíčkova náměstí, přímo naproti neorenesanční žižkovské radnici. Jaroslav vystudoval reálné gymnázium Karla Sladkovského a nepochybně mnohé profesory později zvěčnil ve svých rolích v komediích Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše. Napodobovat je ale zkoušel už tehdy a se svými etudami za katedrou měl u spolužáků velký úspěch.
 

Jak se z ochotníka stal profesionál

Rodina žila skromně, otec byl poštovním úředníkem a ke stejné profesi vedl i syna. Ten sice v mládí chodíval sledovat ochotníky, ale jako velký trémista se jeviště bál. Nakonec se k divadlu dostal oklikou, která vedla přes Podkarpatskou Rus. Po maturitě se stal stejně jako jeho otec poštovním úředníkem a v letech 1920 až 1923 pracoval na inspektorátu v dalekém Užhorodě. Tam začal hrát ochotnické divadlo a záliba ho neopustila ani po návratu do Prahy. Bylo mu čtyřiadvacet, když se stal hostujícím hercem v Divadle Vlasty Buriana. Od roku 1926 získal u Buriana stálé angažmá a díky úzké spolupráci si také zahrál téměř ve všech Burianových filmech, například ve snímcích Falešná kočička, To neznáte Hadimršku, Anton Špelec, ostrostřelec, Revizor, Ducháček to zařídí, Přednosta stanice nebo U pokladny stál. V roce 1943 přestoupil do Divadla na Vinohradech, pak do Městských divadel pražských a nakonec v roce 1954 do Národního divadla.

Ani v dobách své největší slávy na své žižkovské kořeny nezapomněl, a nakonec se ani ze Žižkova neodstěhoval příliš daleko: bydlel jen „přes kopec“ ve vile na Třebešíně ve Strašnicích, v ulici K Červenému dvoru 1.
 

Dobrý voják Švejk (1925)

Marvanovou první rolí byl strážník ve filmu Dobrý voják Švejk – ovšem pozor, v nejstarší němé komedii z roku 1925 režiséra Karla Lamače s Karlem Nollem v Hlavní roli. Objevil se i v mladší verzi z roku 1932 režiséra Martina Friče. Už výčet rolí v Marvanových prvních filmech ale prozrazuje jeho typové zařazení: hrál strážníky, majory, soudce, komisaře, plukovníky, policejní inspektory a prvorepublikové elegány.
 

Škola základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě veselohry ze středoškolského prostředí, inspirované romány Jaroslava Žáka. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům a dokonale vystihují klasické typy studentů i profesorů. Víte, že Ladislav Pešek (1906–1986) coby student, který nevynechá jedinou příležitost k rošťárně, a jeho spolužák František Filipovský (1907–1993) v roli podlézavého šplhouna a udavače Krhounka byli jen o pár let starší než jejich profesor Marvan?
 

Dovolená s Andělem (1952) a Anděl na horách (1955)

Marvan se už ve 30. letech se stal jednou z největších hvězd stříbrného plátna a po roce 1948 plynule přešel do rolí, v nichž se uplatnila lidovější struna jeho talentu. Podle vzpomínek hereckých kolegů byl pečlivý, zodpovědný a vždy perfektně připravený, ale také nedůtklivý, popudlivý a pedantský suchar – zkrátka role revizora Gustava Anděla z komedií Dovolená s Andělem a Anděl na horách mu perfektně seděla. Původně Marvan prý ani nedočetl scénář a roli odmítl. Prý ho přesvědčil teprve režisér Bořivoj Zeman slibem, že půjde o sérii několika filmů. I když se tenhle sen neuskutečnil a třetí pokračování Anděl u moře se nikdy nenatočilo, Dovolenou s Andělem vidělo v kinech pět milionů diváků a Anděla na horách čtyři miliony. První film se natáčel v Hamru na Jezeře, druhý v Tatranské Lomnici, konkrétně v hotelech Grand hotel Praha a v dnešním Retro hotelu Morava, kde u recepce dokonce stojí socha slavného revizora.
 

Seriál F. L. Věk (1970–1971)

V roce 1969 měl premiéru třináctidílný kriminální seriál Hříšní lidé města pražského z třicátých let 20. století, který vznikl podle povídek Jiřího Marka. Po životní roli rady Vacátka přišla pro Jaroslava Marvana další role v seriálu o osudech F. L. Věka, rodáka z Dobrušky. Mistr seriálů a televizních inscenací František Filip měl rád historii, a tak si na začátku 70. let vybral jako předlohu dílo Aloise Jiráska. Seriál měl skvělé herecké obsazení, režisér Filip byl vyhlášený a herci s ním rádi spolupracovali. Postavu F. L. Věka hrál Radek Brzobohatý, Věkova tatínka Jan Pivec, maminku jenom o devět let starší Antonie Hegerlíková, sbormistra Havránka a Františkova kmotra Jaroslav Marvan, faráře Matouše Vrbu Bohuš Záhorský a faráře Hejnu František Kovářík. Seriál měl v televizi premiéru v roce 1971, nedlouho po jiném Filipově úspěšném seriálu, Sňatcích z rozumu. Řadu scén z F. L. Věka ale vyškrtala cenzura a třináctý díl byl dokonce zakázán úplně. Na obrazovky se dostal až na jaře 1990.

Natáčelo se samozřejmě v Dobrušce, kde se můžete projít po náměstí nesoucím jméno F. L. Věka a prohlédnout si kupecký dům i rodný dům vzdělaného a statečného českého obrozence Františka Vladislava Heka (1769–1847), malebné stavení s několika expozicemi. Roli seriálového náměstí hrálo krásné Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují, natáčelo se také v Broumovském klášteře anebo na zámku v Opočně.
 

Jaroslav Marvan: zajímavosti a další filmy

Marvan byl skromný i puntičkářský, typické pro něj bylo slušné vystupování a dokonale upravený zevnějšek. Potrpěl si na soukromí, a to i na dovolené: v roce 1960 si koupil chalupu v jihočeských Výšicích, vesničce v půvabném kraji mezi Čimelicemi a Blatnou.

Tvář Jaroslava Marvana byla tou první, kterou mohli spatřit diváci na televizní obrazovce 1. května 1953 při zahájení vysílání Československé televize. „Připadl mi čestný úkol, abych vás pozdravil jako první posluchače, vlastně jako diváky Československé televize,“ řekl tehdy populární herc.

Marvan účinkoval v 212 filmech a 40 televizních inscenacích. Mezi jeho nejznámější filmy patří také pohádka Šíleně smutná princezna a muzikál Noc na Karlštejně. Roli purkrabího měl původně hrát Jan Werich. Jenže ten v té době měl zákaz hrát, a tak roli získal Jaroslav Marvan. Trápila ho rakovina, jeho stav se během natáčení zhoršoval a krátce po premiéře, 21. května 1974, zemřel. Je pochovaný na Vyšehradském hřbitově.
Jaroslav Marvan – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Jaroslav Marvan – jeden z nejoblíbenějších českých herců

Komedie Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše a Přednosta stanice, seriály Hříšní lidé města pražského a F. l. Věk, Anděl na horách a Dovolená s Andělem, pohádka Šíleně smutná princezna nebo muzikál Noc na Karlštejně: to jsou nejznámější filmy herce Jaroslava Marvana (11. prosince 1901, Praha – 21. května 1974, Praha). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů a 40 televizních inscenací, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Seznamte se: 27. dubna má svátek Jaroslav

Podle statistiky je Jaroslav šesté nejčastější mužské jméno u nás. Má slovanský původ, používá ho řada dalších národů a vyskytuje se i v ženské podobě jako Jaroslava. Jméno Jaroslav však není odvozeno od roční doby, jak by se možná zdálo, ale od slova jarý s významem bujarý, prudký nebo silný. Svým nositelům jméno prý přináší sílu, slávu, ale také jarní bujarost a energii. Všem Járům, Jardům, Jarkům, Jarečkům, Jarynům, Jaroušům, Jarouškům i Slávkům přejeme k jejich svátku všechno nejlepší!

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Televize – vynález 20. století

Televize – vynález 20. století

Dokážete si představit svůj život bez televize? Její sledování je oblíbený způsob trávení volného času, průměrně se prý na obrazovku díváme asi tři a půl hodiny denně. Takzvaný vynález století se dočkal vlastního svátku: od roku 1996 slavíme 21. listopad jako Světový den televize.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Krajina v okolí Hamru na Jezeře s často vrchovinným charakterem, množstvím lesů a kopců sopečného původu je přikrášlena venkovskou lidovou architekturou. Proto si vydobyla přívlastek "romantická". Tak jako náš velký básník Karel Hynek Mácha se můžete i vy nechat okouzlit romantickou krásou tohoto kraje.

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře

Prozkoumejte rekreační středisko a lázeňskou obec Hamr na Jezeře, kterou najdete pouhé 4 kilometry od Stráže pod Ralskem. a její širokou nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte kempy a chatové osady z českých filmů a seriálů?

Kempy, chatové osady a zahrádkářské kolonie: zdánlivě se tahle místa vzájemně podobají jako pověstná vejce vejcím, ale když jimi procházíte, zjistíte, že co kus, to originál. Mimořádně lákavé jsou ty, které si vybrali autoři nejrůznějších filmů, seriálů a reklam. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové kempování a chataření!

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Stráž pod Ralskem

Stráž pod Ralskem

Město pod hradem Vartenberkem v údolí řeky Ploučnice zve k objevování míst, dlouhá desetiletí nepřístupných kvůli vojenskému prostoru. Vydejte se na výlet na zříceninu hradu Ralsko, poznejte fantastickou okolní přírodu, nedaleké letovisko Hamr na Jezeře a užijte si atraktivní vodní lyžování.

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.

30 let od sametové revoluce: třicet let obnoveného Junáka a českého skautingu

30 let od sametové revoluce: třicet let obnoveného Junáka a českého skautingu

Přátelství na celý život, nevšední dobrodružství a opravdové prožitky: to je skauting. Organizace Junák – český skaut letos slaví třicet let od svého obnovení. Víte, že jde o rekordně nejdelší období, kdy čeští skauti mohli volně žít bez zákazů a omezení?

Cykloráj Podralsko a Riviera severu Příroda

Cykloráj Podralsko a Riviera severu

Hamr na Jezeře se stal rájem cykloturistů a startem do oblasti Podralsko. Ve svém blízkém okolí nabízí několikakilometrové značené nenáročné cyklotrasy a okruhy pro zdatné a začínající cyklisty.

Socha Malý Marťan na Ještědu Památky

Socha Malý Marťan na Ještědu

Chcete být vyfoceni s Marťanem? V Liberci není nic nemožné, stačí se vydat k horskému hotelu Ještěd, kde mezi skalami nedaleko od této stavby, jež tak trochu připomíná kosmickou loď, jeden sedí a čeká na své přátele. Bronzovou sochu zhotovil sochař Jaroslav Róna.

Autokemp Hamr na Jezeře Ubytování

Autokemp Hamr na Jezeře

Autokemp Hamr na Jezeř ese nachází poblíž Hamerského jezera v krásném a klidném prostředí borového lesa. K dispozici je sociální zařízení, kuchyňka, pračka, rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, elektrické přípojky k dobíjení mobilu, kiosek, pekárna, tenisové a nohejbalové kurty, minigolf a wifi.