ÚvodAktuality10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.
V Česku neexistuje prestižnější adresa posledního odpočinku než Vyšehradský hřbitov a Slavín, pohřebiště u chrámu svatého Petra a Pavla na VyšehraděPraze. V největší hrobce Vyšehradského hřbitova jsou uloženy ostatky několika desítek osobností 19. a 20. století. Jako první tu spočinul Julius Zeyer, po něm pak následovali třeba Alfons Mucha, František Křižík, Jaroslav Vrchlický, Josef Gočár nebo Jaroslav Marvan.

Pojďte se ale s námi podívat do galerie osobností na Kudy z nudy; zdaleka ne všichni velikáni a velikánky jsou pochovaní ve Slavíně. Na Vyšehradském hřbitově v samostatných hrobech odpočívají například Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, Vlasta Burian, Bedřich Smetana, Božena Němcová či Jaroslav Heyrovský. Symbolické náhrobky bez uložených ostatků tu mají například Josef Čapek, zavražděný nacisty v koncentračním táboře, a politička Milada Horáková, nejznámější oběť justiční vraždy v komunistických procesech během 50. let 20. století.

Na Dušičky se ale můžete vydat na výlet třeba na Pražský hrad, kde je v hrobce českých panovníkůkatedrále sv. Víta pochovaný vedle dalších panovníků například král a císař Karel IV. Hrob Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším místům na Novém židovském hřbitově na Olšanech, hrob Jana Palacha najdete na Olšanských hřbitovech, a Václav Havel a Olga Havlová jsou pochovaní v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově. Tomáš Garrigue Masaryk se svou ženou Charlottou našli místo posledního odpočinku na hřbitově v Lánech. Hrob spisovatele a básníka Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, najdete na hřbitově v Kralupech nad Vltavou. Řada slavných je také pochovaná na Ústředním hřbitově Brně, například Gregor Johann Mendel, Leoš Janáček nebo Karel Absolon. Navštívit můžete i hrob Jana Zajíce ve Vítkově.

Výjimečným místem je Slovácký SlavínKněždubu, kde jsou pochovaní umělci ze Slovácka v čele s malířem Jožou Uprkou a sochařem Frantou Úprkou. Ač bratři, každý své příjmení psal jinak.

Přímo v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm u kostelíku svaté Anny vede vstupní brána s nápisem „Číslo poslední“ na malý hřbitov, kde odpočívají valašští velikáni. Na Valašském Slavíně jsou pochovaní slavní sportovci Emil Zátopek, Jiří Raška a Ludvík Daněk, půvabný náhrobek tu mají i autor Broučků Jan Karafiát nebo folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi na Dušičky do stínu i na výsluní!
Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci Památky

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Barokní hřbitov ve Střílkách Příroda

Barokní hřbitov ve Střílkách

Neobyčejný hřbitov s mohutnou kaplí a bohatou sochařskou výzdobou, vybudovaný v letech 1730 až 1743, je pro svou originální koncepci považován za skvost stavitelského a sochařského barokního umění.

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově Památky

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově

Hrob Jana Zajíce ve Vítkově na Opavsku je od roku 2019 prohlášen kulturní památkou. Náhrobek je symbolem boje za svobodu a pochází z dílny sochaře Olbrama Zoubka.

Lánský hřbitov Památky

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu Památky

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna Památky

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem Památky

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Hrob Jana Palacha na Olšanech Památky

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.