ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Poslechněte si audio verzi článku
Lipensko je místo, kde si v zimě skvěle zalyžujete, kde si užijete koupání i výlety na kolech a kde čeká spousta atrakcí pro děti. Lipno ale má i svou druhou tvář, pro leckoho přitažlivější než turisticky vyhlášenou oblast kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat méně známý jižní břeh vodní nádrže Lipno.
Z Lipna nad Vltavou se po břehu Lipenské přehradní nádrže dostanete celkem snadno na nejbližší jižní břeh, tedy do Přední Výtoně, k osadě Svatý Tomáš a zřícenině Vítkův hrádek. Když ale chcete pokračovat dál z Kyselova, kam z Dolní Vltavice jezdí v hlavní sezoně přívoz, zjistíte, že autem to dál nejde. Směrem k Zadní Zvonkové to jde jen pěšky po Stezce Českem anebo na kole po Vltavské cyklostezce. Z Dolní Vltavice, Černé v Pošumaví a Horní Plané sice krajinu na protějším břehu Lipna uvidíte jako na dlani, ale přesto tam zabloudí málokdo. Pojďte tenhle nepoznaný a neobjevený kout Lipenska prozkoumat s Kudy z nudy a seriálem Na skok přes hranice.
 

1. Šumavské rozhledny a písečná pláž

Protože k sousedům do Rakouska vás tentokrát pozveme na rozhledny Moldaublick a Alpenblick, neměly by nám uniknout ani rozhledny na naší straně hranice. Dvě objevíte v Horní Plané: maličkou Jezerní vyhlídku a 36 metrů vysokou rozhlednu Dobrá voda. Stojí na kopci nad poutní kaplí Panny Marie Bolestné. V létě musíte v Horní Plané navštívit jednu z nejkrásnějších písečných pláží na Lipensku, bavit vás bude také zážitkový lesní labyrint.
 

2. Po stopách Adalberta Stiftera, rakouského Klostermanna

V Horní Plané si prohlédněte rodný dům malíře a spisovatele Adalberta Stiftera (1805–1868). Můžeme ho označit za rakouského Karla Klostermanna (1848–1923). I když je dělilo několik desetiletí, oba milovali Šumavu, byli titulováni jako „básníci Šumavy“ a nacházeli podobné náměty pro svou tvorbu. Spojuje je i malý paradox: Stifter narozený na české straně se stal během života uznávaným rakouským spisovatelem, Klostermann narozený v Rakousku se stal českým patriotem. Se Stifterem se setkáte například u jeho pomníku na Jezerní stěně nad Plešným jezerem, kde štíhlý jehlan z žulových kvádrů zdobí citáty ze Stifterových děl.
 

3. Přes Lipno přívozem anebo v zimě na bruslích

Přes Lipno jezdí v sezoně několik přívozů, z Horní Plané si tak zdlouhavé objíždění jezera můžete zkrátit přívozem do Bližší Lhoty. V zimě sice přívozy nejezdí, ale když se zima vydaří a Lipno zamrzne, jezero se promění v obří kluziště. Aktuální informace o sněhové pokrývce, stavu a síle ledu zjistíte v informačním centru a na sociálních sítích.

Pro bruslení a běžecké lyžování se upravují ovály ve všech obcích na břehu, jejich propojením pak vzniká ledová magistrála. Trať pravidelně upravují dobrovolníci, a měří také sílu ledu po celé její délce. Samozřejmostí jsou půjčovny vybavení a o víkendech a v období jarních prázdnin také občerstvovací zastávky. Silně adrenalinovou kratochvílí, kterou je ovšem lepší přenechat místním, je zimní zkracování cesty a přejíždění ze břehu na břeh přes zamrzlou hladinu autem.
 

4. Zaniklá obec Zadní Zvonková a obnovený kostel

Když vynecháte přívozy, nejkratší cesta na neobjevený jižní břeh Lipna vede přes Želnavu do Nové Pece. Odtud můžete zamířit do Zadní Zvonkové, vesnice, která ještě za první republiky měla i s přilehlými osadami asi 1500 obyvatel. Konce 20. století se dožil jen novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého, byť jako torzo bez střechy s pobořenou věží i obvodovými zdmi. Dnes je vzorně opravený a dočkal se i opětovného vysvěcení, zvelebený je i okolní hřbitov a zázemí pro návštěvníky.
 

5. Do Zvonkové za Králem Šumavy

Zadní Zvonkové působil po druhé světové válce Josef Hasil (1924–2019), jeden z nekorunovaných Králů Šumavy. Osudy jednoho z nejvýkonnějších a Státní bezpečností nepronásledovanějších agentů-chodců, který dokázal dostat z komunistického Československa na Západ desítky lidí, popisuje román Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy. Znáte ho i z televizní dobrodružné minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka, na Kudy z nudy o něm píšeme v seriálu Česko mezi řádky.
 

6. Výlet podél Schwarzenberského plavebního kanálu

Obnovený kostel v Zadní Zvonkové je výjimečný svou polohou přímo u Schwarzenberského plavebního kanálu. Unikátní technická památka z konce 18. století existuje dodnes, i když ukázkové plavení dřeva se pořádá jen několikrát do roka; akce najdete na Kudy z nudykalendáři akcí. Podél kanálu vedou značené cesty a můžete podél něj putovat pěšky i na kole. V osadě Jelení Vrchy se zastavte v expozici Schwarzenberského plavebního kanálu s obrovským plastickým modelem Šumavy.


 

7. Medvědí stezka a Medvědí kámen

Mezi nejzajímavější místa Schwarzenberského plavebního kanálu patří akvadukt nedaleko rozcestí Rossbach a plavební tunel s ozdobnými portály u osady Jelení Vrchy. Blízko také leží Medvědí kámen, připomínající 14. listopad 1856 a zastřelení posledního šumavského medvěda. Na Jelení Vrchy se dostanete buď autem z Nové Pece anebo pešky po Medvědí stezce. Začíná u zastávky vlaku Ovesná, trasa krásnou divokou přírodou je ale vhodná pouze pro pěší.


 

8. Třístoličník, Plechý a Trojmezí

Pověst vypráví, že na místě, kde se setkávaly hranice tří zemí – Čech, Německa a Rakouska – stávaly tři kamenné trůny, na nichž sedávala česká, německá a rakouská knížata, každý ve své vlastní zemi. Tomu odpovídá také německý název Dreisesselberg. Z české strany vede na vrchol Třístoličníku červená turistická značka z Nového Údolí, o něco delší je cesta z Jeleních Vrchů podél Schwarzenberského plavebního kanálu, kolem Plešného jezera, zážitkovou cestou Duch pralesa k pomníku Adalberta Stiftera, a dál přes horu Plechý, nejvyšší vrchol české části Šumavy. Dnešní hranice tří států se stýkají jen kousek od Třístoličníku, v místě pod Trojmeznou horou zvaném Trojmezí.


 

9. Nové Údolí, ráj pro rodiny s dětmi

Hledáte nejzajímavější místa a tipy pro rodiny s dětmi na Lipensku? Na břehu Studené Vltavy, přímo v srdci národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Místo rušné pohraniční osady tu dnes sice najdete jedinou chalupu, ale dochoval se bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží. U železniční zastávky Nové Údolí nadšenci ze spolku Pošumavská jižní dráha vybudovali nejkratší mezinárodní železnici na světě. Koleje přes státní hranici měří 105 metrů, vedou po původním náspu a podařilo se na nich obnovit přeshraniční provoz. V sezoně se tu svezete replikou parní lokomotivy a šlapací drezínou, v historických vagonech je malé železniční muzeum a občerstvení. Přes Nové Údolí také vedou oblíbené trasy pro pěší, běžkaře i cyklisty.
 

10. Holubičky z Horní Plané aneb suvenýr z cest

Chcete si domů odvézt na památku něco, co by vám připomínalo Šumavu a její tradice? Kupte si dřevěnou hornoplánskou holubičku, jednoduchý výrobek z měkkého dřeva, proplétaný nití. Holubička jako obraz Ducha svatého bývala zavěšená ve světnicích nad stoly nebo nad kamny, nad kolébkami a během Vánoc na vánočních stromečcích. Její výrobce Pavel Sarauer byl za své výrobky oceněn titulem Nositel tradice lidového řemesla.
 

Na skok přes hranice: rozhledna Moldaublick

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště Příroda

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště

Rybník Olšina vybudovaný na počátku 15. století je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách (731 m n. m.) a v současné době je pod správou Vojenských lesů a statků (VLS). Okolo něj vede krásná naučná stezka. V unikátní rybářské baště naleznete expozici rybářství a myslivosti.

Horní Planá

Horní Planá

Ačkoli Horní Planá má více stálých obyvatel než Lipno nad Vltavou a je tak největším městem na břehu Lipenské přehrady, leží v její klidnější části. Obrazně řečeno, tady končí zábavní průmysl a začíná skutečná a nefalšovaná Šumava s hustými lesy, plavebními kanály a fascinující přírodou.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Výlet kolem Schwarzenberského plavebního kanálu na nejvyšší horu Šumavy

Výlet kolem Schwarzenberského plavebního kanálu na nejvyšší horu Šumavy

Schwarzenberský plavební kanál patří k Šumavě už víc než tři sta let. Je oblíbeným cílem pěších i cyklistických výletů, a to i pro rodiny s menšími dětmi – díky malému spádu totiž cesty podél něj vedou téměř po rovině. Zároveň však poznáte řadu krásných míst. Náš dlouhý výlet z Nového Údolí a dále šumavskou hřebenovkou lze však doporučit pouze trénovaným a odolným jedincům, kteří zvládnou ujít za den přes třicet kilometrů v horském terénu. Vzhledem k náročnému stoupání lesními cestami nelze v žádném případě výlet doporučit cyklistům.

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Ideálním výchozím i cílovým místem k výletu je Nová Pec. Místní šumavská lokálka vás odveze do Nového Údolí odkud vede naše trasa po německé straně na Třístoličník, aby se poté vrátila do Čech přes Vysoký hřeben, Trojmezí a Plechý po Rakouské cestě zpět do výchozího bodu. Trasa patří k náročnějším túrám v horském prostředí, celý okruh měří 23 km.

Cyklovýlety plné zážitků v okolí Lipna

Cyklovýlety plné zážitků v okolí Lipna

I když by se na první pohled mohlo zdát, že rovinatá krajina v okolí Lipna je jen pro sváteční cyklisty, na své si tady přijdou i ti nejnáročnější. V okolí nádrže vedou desítky kilometrů cyklistických tras. Cestu po příjemných lesních silničkách si můžete zpestřit využitím přívozu a výšlapem k nejvýše položené zřícenině v Čechách.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Šumavský Everest Letní sporty

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané Příroda

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem Památky

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady Příroda

Český Tajvan na Lipně – největší ostrov Lipenské přehrady

Jde o největší ostrov přehrady Lipno a kolem jeho exotického jména se točí několik pověstí. Někomu snad tvarem připomněl daleký ostrov Tchaj-wan, jiní tvrdí, že tu žil rybář se zvláštníma šikmýma očima přezdívaný Číňan a exotický název získal i jeho oblíbený revír.

Jezerní vyhlídka Horní Planá Příroda

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. m. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Okružní plavby výletní lodí na Lipně Zážitky

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Památník a rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané Kultura

Památník a rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané

Expozici, která připomíná osobnost i dílo německy píšícího spisovatele Adalberta Stiftera, si můžete prohlédnout v rodném domě spisovatele v Horní Plané u Lipna.

Nová Pec

Nová Pec

Když pojedete z Lipna nad Vltavou po březích Lipna, postupně za sebou necháte Frymburk, Černou v Pošumaví a Horní Planou. V místě, kde takzvané jihočeské moře končí a Vltava znovu získá podobu řeky, meandrující mělkým údolím mezi slatěmi, leží Nová Pec.

Stožecká kaple Panny Marie Památky

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Černá v Pošumaví

Černá v Pošumaví

Jezdíte rádi na Lipno? Pak je možná Černá v Pošumaví vaší srdeční záležitostí a místem, kam se každý rok rádi vracíte. Nabízí spoustu zábavy pro vodní sportovce, cyklisty, rodiny s dětmi a rybáře, ale také nádherné vyhlídky na Lipenské jezero a Smrčinu (1 338 m), zrcadlící se na jeho hladině.

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Když se řekne „Šumava“ vybaví se všem příznivcům turistiky krásná krajina a mnohým hned potom legendární film Král Šumavy z roku 1959, v němž se prolíná syrovost horské přírody s bojem „obránců“ státní hranice a odvážných převaděčů. Pokud jste si někdy říkali, že by nebylo špatné si trasu, kudy chodil slavný Kilián projít také, přijde vám vhod náš dnešní tip na výlet. Zavede vás totiž zhruba do míst, kudy mohl kanál 54 vést a kde i dnes potkáte jen málokoho.

Stožec

Stožec

Někdejší šumavská dřevařská osada se už dávno proměnila v oblíbené turistické centrum. Leží jen kousek od Lipna v údolí Studené Vltavy, je východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a známá je i železniční trať, která ze Stožce vede na státní hranici do Nového Údolí.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě Památky

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Lesní koupel – procházkové okruhy lesy u Horní Plané Letní sporty

Lesní koupel – procházkové okruhy lesy u Horní Plané

Přestože název evokuje koupání v lese, do vody se turisté nenamočí. Lesní koupel je myšlena obrazně, jako duševní zážitek z návštěvy lesa. Jedná se o procházkové cesty v okolí Horní Plané na Šumavě.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států Příroda

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Hornoplánská holubička – tradiční řezbářský výrobek ze Šumavy Kultura

Hornoplánská holubička – tradiční řezbářský výrobek ze Šumavy

Šumavská holubička od pana Pavla Sarauera je tradiční výrobek z jednoho či dvou kusů měkkého dřeva, proplétaný nití. Holubička, jako "obraz Ducha svatého", visela ve světnici nad stolem nebo nad kamny, také nad kolébkou. V čase vánočním ji lze zavěsit i na stromek.

Trojmezenský prales u Plešného jezera Příroda

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Zaniklá obec Zadní Zvonková Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj
Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj