ÚvodAktualityPivní stezky pěšky i na kole: tipy na pivní putování po Česku
Gurmánská turistika

Pivní stezky pěšky i na kole: tipy na pivní putování po Česku

V mapách je nenajdete, ale přilákají více návštěvníků než kdejaká turistická trasa: řeč je o pivních stezkách. Podobně jako minipivovary zažívají nebývalý rozkvět a milovníkům piva nabízí vedle chuťových zážitků také zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a seznámení s místy, která na své objevení teprve čekají.
hory a pivoPředstavujete si výlet po pivní stezce jako velké pijácké klání? Může být, ale ti, kteří takové putování již mají za sebou, hovoří spíš o skvělém pivu, pohodové turistice a nádherných výhledech do krajiny. Obvyklé také je rozložit si cestu do několika dnů a zvolit jeden pivovar či město jako cíl celodenního výletu. A kam složit hlavu? Volba je jednoduchá – minipivovary často vznikají v hotelech, penzionech a na horských boudách, kde se o vás rádi postarají od a až do pověstného zet.
 

Krušnohorská pivní stezka: v Čechách i Německu

Výlety spojené s poznáváním a ochutnáváním pivních speciálů na obou stranách hranice nabízí Krušnohorská pivní stezka, která spojuje Čechy se Saskem. Dvanáct pivovarů z Čech a Německa společně vytvořilo jeden pomyslný pivní okruh, na kterém dostanete mapu s informacemi o pivovarech, pivní kartu, do které můžete sbírat razítka za návštěvu pivovarů a jako odměnu pak získat pivní džbán s logem stezky. Nasbíraná razítka lze navíc proměnit v různé výhody, jako jsou prohlídky pivovarů nebo ochutnávky piva zdarma. Do pivní stezky se zapojily především minipivovary, které se mohou pochlubit nabídkou speciálů podle starých receptur, které v běžných obchodech nenajdete. Jedná se o lokální značky, které vycházejí z bohaté tradice vaření piva na obou stranách hranice. Na jejich pípách se nachází hutná piva typu porter a stout, svrchně kvašené aly nebo takřka limonádové radlery z krušnohorských bylin a pramenité horské vody. Do projektu jsou zapojeny pivovary: pivovar Karásek a Stülpner, teplický Monopol, pivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, perštejnský Chalupník, pivovar Pivo ZLounLounech a pak samozřejmě domácí žatecké podniky, tedy Chrám chmele a piva a Žatecký pivovar. Na německé straně Rechenberg – Bienemühle, Freiberg, Pockau, Scheibenberg, Zwönitz, Lössnitz, Aue, Breitenbrunn.
 

Jihočeské pivní stezky: šťastná sedmička

pivo budějoviceV jižních Čechách najdete hned sedm Jihočeských pivních stezek, na nichž můžete ochutnat celou paletu piv od světlého po tmavé i od lehkého po těžší, a zároveň navštívit nejrůznější jihočeské památky. První vede po Budějovicku, nechybí v ní známé klasiky jako Budvar a Samson, ale podíváte se také do menších či rodinných pivovarů. Trasa s číslem dvě vás zavede do Toulavy, konkrétně do táborských minipivovarů, dále do Soběslavi nebo Malšic. Trojka vede po Písecku, Blatensku, Strakonicku a Vodňansku. Vynechat v něm nelze strakonický pivovar Dudák, Hulváta z Truskovic nebo Zámecký pivovar v Blatné. Šumavskem putuje čtvrtá trasa a vy můžete putovat s ní. Díky tomu pak ochutnáte třeba vychlazený zlatavý mok v prachatickém pivovaru nebo v hotelu Bobík ve Volarech. Byla by škoda opomenout ekofarmu s pivovarem v Horních Chrášťanech. Kdo zvolí pátou trasu, pochutná si v pivovaru Krumlov nebo Rožmberk. Jílovice, Žumberk, Doudle*beer nebo Svachovka, to jsou lákadla šesté trasy na Novohradsku-Doudlebsku. Komu se líbí šťastná sedmička, v Třeboni ochutná tamní Regent, Stráž si dá ve stejnojmenném městě nebo ho osloví pivo z Nové Bystřice.
 

Podorlická pivní stezka: podhůřím aktivně

Podorlická pivní stezkaZa pivem se můžete vydat také do podhůří Orlických hor; Podorlická pivní stezka. Je určená fandům do cyklistiky a aktivního pohybu, kteří si výlet na kolech nebo pěšky, s kočárky, na in-linech nebo koloběžkách chtějí zpestřit o nevšední zážitky. Na trasách s různou náročností se seznámíte s historií, interiéry a pivy tří pivovarů: Měšťanského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou, pivovaru RampušákDobrušce a Řemeslného pivovaru ClockPotštejně. Ubytovat se můžete v hotelu Studánka, který je středobodem všech tras.
 

Krkonošská pivní stezka: od května do září

Krkonošská pivní stezkaVýlet po Krkonošské pivní stezce si musíte naplánovat dopředu. Otevírá se totiž jen během letní sezóny. Projít se po horách a ochutnat zdejší speciální pivní lahůdky můžete pouze od května do konce září. Během této doby musíte stihnout navštívit pět krkonošských pivovarů: v penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries a Hendrych. Poslední jmenovaný je nově dostupný také v kavárně Craft Cofee v Peci pod Sněžkou, ovšem skalní turisté určitě dají přednost výšlapu na boudy. Doma je Hendrych ve Vrchlabí, v Rodinném pivovaru Hendrych. V horském městečku si v hotelu Pivovarská Bašta pochutnáte také na pivu Krkonošský medvěd. Od horalů z Malé Úpy se nechte pozvat na pivo Trautenberk. V Peci pod Sněžkou si po horské túře zajděte do boudy Máma na pivo Sněžka. Mimo soutěž objevíte na jedné z nejvyšších hor Krkonoš, v nadmořské výšce 1 400 metrů nejvýše položený pivovar ve střední Evropě. Sídlí na Luční boudě, která pod Sněžkou stojí již od roku 1623, a vychutnáte si zde pivo Paroháč. Pamatujte však, že Luční bouda v současné době není do stezky zahrnuta.
 

Cyklostezka Radegast: pivovarská stezka Slezskem

pivoTrasa o celkové délce 56,8 kilometrů je vyznačena jako obousměrný okruh a vede mírně zvlněným terénem jihozápadně od Ostravy. Beskydy Radegast Cyklotrack je vhodně propojena s ostatními cyklotrasami a cyklostezkami, které dovolují téměř kdykoli z trasy odbočit a přizpůsobit tak celkový počet najetých kilometrů možnostem a schopnostem každého cyklisty. Okružní trasa vede kolem Českého Těšína, Albrechtic, Havířova nebo Frýdku-Místku. Protíná rekreační oblasti u vodních nádrží Těrlicko a Žermanice a prochází i kolem srdce piva Radegast – pivovaru v Nošovicích. Trasa je ideální pro rekreační cyklisty, kteří chtějí poznávat hlavně podhůří Beskyd. Není náročná a po cestě se nachází spousta míst, kde si odpočinout. Po celé délce trasy vás bude doprovázet značení s logem Beskydy Radegast Cyklotrack. V hostincích a restauracích jsou umístěny informační panely s mapou cyklotrasy. Pro „cyklohosty“ jsou připraveny speciální stojany na kola, podrobná cyklistická mapa (zdarma) s vyznačením všech „záchytných odpočinkových bodů“ na trase a také originální razítka trasy Radegast Beskydy.
Jihočeské pivní stezky Gurmánská turistika

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Pivní stezka Toulavou Gurmánská turistika

Pivní stezka Toulavou

Děvet regionálních pivovarů i restaurace, kde regionální piva čepují, propojuje Pivní stezka Toulavy. Stačí přitom ochutnat 7 různých místních piv a získáte speciální půllitr pivní stezky.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Pivní stezka Lužických hor Zážitky

Pivní stezka Lužických hor

Lužické hory si stále střeží své kouzlo a utajená místa. Přestože nabízejí dobré turistické zázemí, hustou síť turistických tras a mimořádné cyklotrasy jsou stále velkou neznámou. Lákají dobrodruhy, kteří objevují neznámé a těší se z krás Lužických hor. Nyní si cestu osvěží i škálou řemeslných piv.

Tišnovská pivní stezka Gurmánská turistika

Tišnovská pivní stezka

Jižní Morava se po vínu stává i regionem piva. Kromě velkého množství nových minipivovarů, pivních festivalů nebo pivních lázní, vznikla na Tišnovsku u Brna první pivní stezka, za kterou stojí spojení místních pivovarů a Destinace Brněnsko.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou Příroda

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka je naprostým unikátem. Jedná se o naučnou stezku o délce 3,5 kilometrů vedoucí převážně po asfaltových a štěrkových cestách lesoparku.

Beskydská pivní stezka Gurmánská turistika

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Pivní cyklostezka Pivovarská dvanáctka na Bítovsku Letní sporty

Pivní cyklostezka Pivovarská dvanáctka na Bítovsku

Západně od Znojma, za oblíbenou rekreační oblastí Vranovské přehrady, natrefíte na značenou 12 km dlouhou okružní trasu pro cyklisty, příznačně nazvanou Pivovarská 12. Začíná i končí u Hasičského pivovaru v centru Bítova.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí Letní sporty

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko Letní sporty

Cyklostezka Radegast – pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Podorlická pivní cyklostezka Gurmánská turistika

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Pivní stezka Petra Bezruče Letní sporty

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Krušnohorská pivní stezka Gurmánská turistika

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.