ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: rok 1212 a Zlatá bula sicilská
Památky

Věda a historie není nuda: rok 1212 a Zlatá bula sicilská

Poslechněte si audio verzi článku
Letopočet 1212 si jako rok vydání Zlaté buly sicilské z hodin dějepisu pamatuje kdekdo. Mnohem méně lidí ale ví, že Zlatá bula sicilská byla jedna z nejdůležitějších listin naší historie. Poprvé v historii českých zemí zaručila tehdejšímu králi Přemyslu Otakarovi I. dědičný královský titul a potvrdila rovněž nedělitelnost, celistvost a suverenitu Českého království.
Prvním českým králem byl v letech 1085–1092 Vratislav II., ale na dědičný titul si naši panovníci museli počkat ještě více než sto let. Definitivně ho zajistila až Zlatá bula sicilská, soubor tří listin, které byly vydány 26. září 1212 v Basileji. Na Sicílii bula nikdy nebyla, název je odvozený od pečeti, připojené k těmto listinám. Dokument vydal Přemyslu Otakarovi I. budoucí, tehdy teprve sedmnáctiletý Fridrich II. Štaufský (1194–1250), král římský a král sicilský. Proto tedy Zlatá bula sicilská. Proč ale právě v roce 1212?
 

Přemysl Otakar I., český král

Přemysl Otakar I. (1155/1167? – 15. prosince 1230) byl první český král, kterému se podařilo dědičně zajistit královský titul i pro své potomky. Publicista Petr Hořejš jej v Toulkách českou minulostí popisuje slovy: „Byl 27. Přemyslovcem na pražském stolci, jeden ze synů krále Vladislava II. Muž, který se v roce 1197 chopil žezla podruhé – po předchozím krátkém vladařském intermezzu – a pak panoval nepřetržitě až do smrti v roce 1230, tedy 33 let. Dožil se relativně vysokého věku, nejméně 70 let a pochován je ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě.“

Stejně jako jiné rody i Přemyslovci soupeřili o český trůn. Přemysl Otakar I. patřil k vážným kandidátům, ale roku 1197 v době jeho nepřítomnosti šlechta zvolila jeho mladšího bratra Vladislava Jindřicha. Bratři se ovšem dokázali domluvit; mladší ustoupil a stal se loajálním markrabětem moravským, starší získal český trůn.
 

Boj o říšský trůn

V českých zemích nastal po dohodě bratrů nebývalý mír, o to víc to ale vřelo ve Svaté říši římské. Po smrti císaře Jindřicha VI. v roce 1197 si nárok na říšský královský trůn dělala řada evropských velmožů. Přemysl Otakar I. jejich spory obratně využíval, několikrát změnil strany a nakonec se stal silným spojencem vítězného Fridricha II. Štaufského. Za podporu, kterou mu poskytl, byl náležitě odměněn: Zlatá bula sicilská mu poprvé v historii českých zemí zaručila dědičný královský titul. Protože však Fridrich II. ještě v té době nebyl oficiálně císařem, listinu stvrdil pouze pečetí Sicilského království.

bule, jak se označovaly významné listiny vydané středověkými císaři a papeži (a pro papežské buly se ostatně pojem užívá dodnes), Fridrich II. rovněž potvrdil nedělitelnost, celistvost a suverenitu Českého království. Zaručil také to, že on či jeho následovníci korunují každého, koho si čeští pánové zvolí, čímž zůstalo zachováno právo české šlechty na volbu panovníka. Nově se mezi výsady českého krále zařadilo jmenování pražských a olomouckých biskupů, kteří do té doby museli investituru získat od římského krále nebo císaře a být vysvěceni mohučským arcibiskupem.

Součástí Zlaté buly sicilské byly kromě hlavního privilegia i další dvě listiny. První obsahovala soupis statků a zboží, které spolu s funkcí obdrží král, druhá s podobným obsahem byla určena moravskému markraběti Vladislavovi Jindřichovi, dalšímu významnému císařovu spojenci.
 

Svatá Anežka Česká jako císařovna Svaté říše římské

Získání Zlaté buly zvýšilo na politické šachovnici Evropy nejenom prestiž Přemyslovců, ale i samotného českého krále. Přemysl Otakar I. se stal císařovým spojencem a díky sňatku Přemyslova syna Václava I. (1205–1253) s Kunhutou Štaufskou došlo i k propojení obou rodů.

Přemysl Otakar I. ale měl ještě ambicióznější plány: svou dceru Anežku chtěl provdat za prvorozeného syna císaře Fridricha II. Nakonec se plány navzdory obrovskému věnu přemyslovské princezny nenaplnily. Anežka se vrátila na královský dvůr do Prahy, za svatebními plány svých příbuzných udělala důraznou tečku a rozhodla se nadále věnovat duchovnímu životu. To už ale je docela jiný příběh svaté Anežky České, zakladatelky dnešního Anežského kláštera...
 

První dědičný český král

  • První dědičný český král Přemysl Otakar I. se dožil pravděpodobně nejvyššího věku ze všech přemyslovských panovníků, až do konce života si navíc uchoval rozhodující vliv na řízení státu.
  • Historie jej hodnotí jako jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků, ceněná je především jeho rozvaha, diplomatické schopnosti i vojenská zdatnost.
  • Ostatky prvního dědičného českého krále jsou uloženy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, nikoli však v hrobce českých králů, ale v opukové tumbě z dílny Petra Parléře v kapli sv. Ostatků.
Věda a historie není nuda: 900 let od narození císaře Fridricha I. Barbarossy

Věda a historie není nuda: 900 let od narození císaře Fridricha I. Barbarossy

Čím si Přemyslovci vysloužili královskou korunu? Kdo a proč ji získal? Jakou roli v tom hrál Fridrich I. Barbarossa, římský král a císař z rodu Štaufů, a kde u nás narazíte na jeho stopy?

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě Památky

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Naučná stezka Dívčí doly Příroda

Naučná stezka Dívčí doly

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Dívčí doly vede zajímavou lesní oblastí rozprostírající se v bezprostřední blízkosti města Choceň. Symbolem stezky je dívka Zdislava, která je svázána s pověstí o tomto místě, a proto také návštěvníky všemi devíti zastaveními naučné stezky provází.

Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Jak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií

Jak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií

Cítíte se unaveni? Vyčerpává vás podzimní čas, špatné počasí nebo plíživě se blížící zima? Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb. Vydejte se tedy na pěší výlet, třeba do kláštera Rosa Coeli, na Svatý Hostýn nebo zříceninu Andělská Hora, načerpejte pozitivní energii a posuďte sami, zda jsou příběhy o silných energetických zónách a léčivých účincích těchto míst pravdivé.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Historie českého zločinu: nejznámější vraždy na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Oldřichův dub v Peruci Příroda

Oldřichův dub v Peruci

Oldřichův dub je strom, jehož stáří je odhadováno na přibližně 1000 let. Vysoký je 31 metrů a po obvodu měří 760 centimetrů. Dub je také zapsán na seznamu nejvýznamnějších stromů UNESCO. Zmiňuje se o něm už Dalimilova kronika v souvislosti se setkáním knížete Oldřicha a pradleny Boženy.

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

#světovéČesko a Praha: město jako památka UNESCO a jeho srdce Pražský hrad

Praha, stověžaté město českých králů, patří k nejhezčím v Evropě. V roce 1992 to ocenil i svět a historické jádro našeho hlavního města bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Která místa patří do památkové zóny a která ne, co se vyplatí vědět a kde udělalo UNESCO výjimku?

#světovéČesko a hradiště Vraclav, němý svědek vyvraždění rodu Vršovců

#světovéČesko a hradiště Vraclav, němý svědek vyvraždění rodu Vršovců

Počátky českého státu byly krvavé, plné úkladů a vražd. Mečem, dýkou nebo klackem si nevyřizovali účty jen prostí lidé, po krku si šly i ty nejvýznamnější rody v čele se slavnými Přemyslovci. Násilí provází i 28. říjen, státní svátek a Den vzniku samostatného československého státu.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila – první česká světice

Svatá Ludmila (asi 860 – 15. září 921, hradiště Tetín) byla vůbec první česká svatá. Stala se patronkou české země a také ochránkyní rodin, matek, babiček a všech křesťanských vychovatelů. Její svátek se slaví 16. září, atributy svaté Ludmily jsou dlouhý plášť, knížecí čapka, korunka a závoj, jímž byla uškrcena.

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.

Boženina studánka v obci Peruc Památky

Boženina studánka v obci Peruc

Krásně udržovaná studánka v obci Peruc proslula známou pověstí o knížeti Oldřichovi a pradleně Boženě.

Přemyslovské otisky v Česku připomínají známá i dnes téměř zapomenutá místa

Přemyslovské otisky v Česku připomínají známá i dnes téměř zapomenutá místa

Český knížecí a později královský panovnický rod ovládal území Čech a později i Moravy déle než pět století. Vydejte se po jejich stopách a nalezněte otisky, které Přemyslovci v průběhu své vlády na našem území zanechali.

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi Památky

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.