ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: mezi rybníky za neobjevenými poklady Třeboňska
Příroda

Výlety pro samotáře: mezi rybníky za neobjevenými poklady Třeboňska

Poslechněte si audio verzi článku
Tak jako jiné kouty Česka i Třeboňsko má několik tváří. Když navštívíte Třeboň a hlavní městská lákadla, rozhodně sami nebudete. My vám ale představíme Třeboňsko jako krajinu tajuplných blat, písečných dun, hlubokých lesů, dubových alejí a malebných samot. Krajinu z časů dávných rybníkářů, rybniční krajinu dvojího nebe, dokonalou krajinu pro samotáře.
Jedno nebe máte nad hlavou, druhé se zrcadlí v hladinách rybníků Třeboňské rybniční soustavy. Kolem některých je docela rušno: po hrázi rybníka Svět vede z Třeboně oblíbená vycházková cesta ke Schwarzenberské knížecí hrobce, u severního břehu stojí rozsáhlý komplex lázní Aurorawellness centrem Aqua viva a aquaparkem, a i slavný rybník Rožmberk, vůbec největší rybník na světě, je sevřený v kleštích dvou frekventovaných silnic z Třeboně do Lomnice nad Lužnicí a Stráže nad Nežárkou. Stačí ale odbočit téměř kamkoliv a ztratit se v moři lesů, rybníků a rybníčků. Tam vás čeká doslova nebeský klid, ticho a všude kolem dokola jen kouzelná příroda Třeboňska.


 

K Čertovu dubu u Hrádečku

Platí to třeba pro naučnou stezku zdraví, která začíná kousek od Hradecké brány v centru Třeboně. Přímo v proudící vodě Zlaté stoky stojí kamenná víla, cesta vede podél 500 let starého vodního kanálu do luk za městem k rybníku Hrádeček.

Možná víte, že když Jakub Krčín stavěl rybník Svět, kvůli potížím se stavbou hráze mu říkal Nevděk. Daleko víc by si takové jméno ale zasloužil rybník Hrádeček, na kterém si vylámalo zuby hned několik mistrů rybníkářů. Navrhoval ho už Štěpánek Netolický, stavět ho začal Mikuláš Ruthard z Malešova, ale protože byl založený na rašelině, hráz se promáčela a bortila. V roce 1573, když dílo převzal Krčín, se dokonce část hráze sesula. Snadné to nebylo ani s vodou: buď jí byl nedostatek, takže rybník byl poloprázdný, anebo jí bylo moc, třeba tak jako na začátku 17. století, kdy velká voda hráz poškodila znovu.

Za třicetileté války rybník Hrádeček zpustl a jeho dno se začalo využívat jako pastvina. O 150 let později jej Schwarzenbergové obnovili, ale nikdy nepřinášel velký užitek: špatně se napouštěl a ve stokách, které ho protínaly, tekla železitá a příliš chladná voda. Definitivně ho nakonec zrušili na konci 18. století, kdy dno odvodnili hustou sítí stok a zalesnili.

K prokletému rybníku se navíc váže čertovská pověst, podle níž právě zde skončil posmrtný trest Jakuba Krčína. Na hrázi stojí 400 let starý Čertův dub. Říká se mu také Krčínův a prý má tvar článku řetězu – řetězu, který praskl, když tady čerti orali hráz s Krčínem, zapřaženým do čertovského ohnivého pluhu.
 

Do lesů k Lužnici

Z bývalého Hrádečku, který měl za Krčínových časů plochu 688 hektarů (tedy víc než má dnes rybniční obr Rožmberk), tak zbyla jen „loužička“ s turistickým odpočívadlem a slavným dubem. Pro samotáře je ale Hrádeček pozvánkou hluboko do lesů a pověstných rašelinišť chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. O kousek dál jihovýchodně od Třeboně například objevíte v lesích třeba dva zajímavé akvadukty Zlaté stoky: jedním Zlatá stoka překonává níže položenou Podřezanskou stoku, druhý akvadukt vede přes strouhu Odlehčovač. Zvlášť druhý akvadukt je výzvou nejenom pro samotáře, ale i pro milovníky technických památek: nevede k němu totiž žádná značená stezka.


 

Procházky po úzkých stezkách

Mimořádně atraktivní samotářské toulky mezi rybníky si užijete u Chlumecko-Lutovské rybniční soustavy. Rybníky Starý Hospodář a Podsedek, Výtopa, Staré Jezero a další lemuje naučná stezka pojmenovaná po jejich autorovi, rybníkáři Mikuláši Ruthardovi. Po hrázích mezi rybníky vedou jen úzké stezky, dobře schůdné a často sjízdné i pro vozíčkáře. Mimo hlavní turistickou sezonu a hlavně ve všedních dnech tu máte o samotu postaráno.

Dalším takovým místem je úzká stezka mezi rybníky Ženich a Nový Vdovec; o nich se traduje, že jim Krčín dal jména podle různých životních fází svého pána Viléma z Rožmberka. Podobné zážitky nabízí Nadějská rybniční soustava mezi Lomnicí nad Lužnicí a Veselím nad Lužnicí. Její základ tvoří původní Krčínovy rybníky Naděje, Skutek a Potěšil, naháněné stokou zvanou Potěšilka, později je doplnily další menší rybníky, například Víra, Láska a Dobrá vůle. Rybniční krajina protkaná úzkými cestami mezi rybníky patří mezi nejkrásnější a přesto neobjevené přírodní lokality Třeboňska.
 

Další tipy pro samotáře

Skvělým výletům pro samotáře samozřejmě můžete jít naproti několika způsoby – třeba cestovat autem, karavanem anebo na kole, podle roční doby, nálady a počasí.

Pro cyklisty dodejme, že mezi rybníky Nadějské rybniční soustavy prochází cyklotrasa 1034 Greenway, inspirovat se můžete také naučnou stezkou Okolo Třeboně nebo cyklostezkou Lužnice.

Mezi místa, kde je jízda na kole zakázaná, patří stezka mezi rybníky Ženich a Nový Vdovec, a také část naučné stezky Cesta kolem Světa.
Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Můstky, Mostky, Mostiště a jeden zapomenutý středověký most s tajemstvím

Historie, romantika a trocha tajemství, tím vším jsou opředeny nejstarší kamenné mosty u nás. Určitě vás teď napadne Karlův most přes Vltavu, písecký Kamenný most nebo barokní most v Náměšti nad Oslavou. Znáte ale například kamenný most v podhůří Železných hor, kde dokonce samotná obec dostala název podle něj – Kamenné Mosty? Vydejte se na výlet po nejstarších mostech České republiky a možná budete překvapeni, jaké příběhy se za nimi ukrývají...

Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet srdcem Třeboňska – z Třeboně do Vlkova

Pěší výlet z Třeboně do Vlkova vás zavede na jedny z nejhezčích míst na Třeboňsku. Na trase na vás čekají slavná díla našich velkých rybníkářů, písečné duny, technické památky a třeba i koupání. Trasa je dlouhá 24 km, vede po zpevněných i nezpevněných cestách nenáročným rovinatým terénem. Nástupní i cílové místo leží na vlakovém spojení.

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Odnesl Krčína čert anebo objevil tajemství nesmrtelnosti?

Recept na výrobu zlata, elixír věčného mládí anebo jiné tajné nauky a kejkle? Co asi vedlo Jakuba Krčína z Jelčan (1531–1604), jehož známe především jako rožmberského regenta a spoluatora třeboňské rybniční soustavy, k vybudování alchymistické laboratoře na renesanční tvrzi v Křepenicích?

Naučná stezka Okolo Třeboně Příroda

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně vytváří uzavřený okruh, který je 39 km dlouhý a je na něm umístěno 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, jak z hlediska přírodního, tak i historického. Stezka je vhodná pro pěší či horská kola.

Naučná stezka zdraví Třeboň – Hradeček Příroda

Naučná stezka zdraví Třeboň – Hradeček

Naučná stezka zdraví je situována do těsné blízkosti Třeboně a je příjemnou procházkou krásnou krajinou, typickou pro Třeboňsko.

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku Příroda

Rybník Naděje u obce Frahelž na Třeboňsku

Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Rožmberk je rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.

Třeboň

Třeboň

Náměstí s radnicí, zámek s parkem a zbytky hradeb s několika bránami vám neprozradí nic. Jakmile však budete vědět, že z jedné strany se kolem historického jádra vine Zlatá stoka a z druhé se leskne hladina rybníka Svět, bude vám jasné, že jsme v dávném jihočeském centru rybníkářství, v Třeboni.

Zdarma a výhodně Jihočeským krajem

Zdarma a výhodně Jihočeským krajem

Nechte se okouzlit Jižními Čechami! Ať už vás lákají starobylá města, historické památky, lidová architektura anebo zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů, poradíme vám, jak sestavit zajímavý program a jak si za málo peněz užít dovolenou jak se patří.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

Naučná stezka Rožmberk Příroda

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Rybníkářství Třeboň Příroda

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Oživené stezky – poznávací hry na trasách naučných stezek v Jihočeském kraji Příroda

Oživené stezky – poznávací hry na trasách naučných stezek v Jihočeském kraji

Výlety po trasách osmi naučných stezek v Jihočeském kraji si můžete zpestřit poznávací hrou, při které budete řešit úkoly spojené s poznáváním přírody, luštit tajenku a s její pomocí pak i číselný kód k odemknutí schránky s návštěvní knížkou a malou pozorností na památku.

Další aktuality

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj
Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj
Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

22. říjen 2024 12:00
Příroda, Jihočeský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihočeský kraj

16. říjen 2024 13:00
Zážitky, Jihočeský kraj
Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj