ÚvodAktualityTradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů
Památky

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Poslechněte si audio verzi článku
Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!
V České republice máme přibližně 23 až 24 tisíc rybníků a vodních nádrží s celkovou plochou přibližně 52 tisíc hektarů. Převážná většina vodních ploch se využívá k chovu ryb, rekreačnímu rybolovu se pak věnuje přes 350 tisíc registrovaných členů všech rybářských svazů. Přestože oka rybníků a rybníčků na nás pomrkávají ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska, současná plocha rybníků je ve srovnání s minulostí stěží třetinová.

České rybníkářství má stovky let dlouhou tradici. Neslouží jen k chovu ryb – už ve středověku mistři rybníkáři věděli, že pomáhají předcházet povodním, protože zadržují vodu, když jí máme dostatek, a následně ji průběžně uvolňují do okolí. Ze současného pohledu si zaslouží pozornost jejich udržitelnost: rybníky v krajině zlepšují místní mikroklima i čistotu vod, poskytují útočiště stovkám druhů fauny i flóry, a využívají se ke koupání i jako požární nádrže a zdroje vody pro lokální zavlažování. Rybníkářství je proto přínosné pro životní prostředí, biologickou rozmanitost i místní komunity.
 

Rybníkářství: řemeslo, které mělo zlaté dno

Plochy rybníků v českých zemích skutečně v minulosti bývaly oproti dnešku trojnásobné: jejich rozměry dosahovaly až 182 000 hektarů. I když se staví rybníky nové, aby zmenšily riziko dlouhého letního sucha a naopak po povodních v krajině dokázaly zadržet vodu, jen těžko dosáhneme tempa, které nabralo rybníkářství během své zlaté éry. Zdá se to neuvěřitelné, ale podle odhadů v nejúspěšnějších letech od poloviny 15. do konce 16. století vznikalo až 500 rybníků ročně.

Důvod? Podobně jako dnešní velké stavební projekty dávalo i budování rybníků práci mnoha lidem a jejich majitelé měli zajištěnou obživu i prosperitu na řadu let. Rozsah některých staveb dodnes bere dech: například stavba Rožmberku, našeho největšího rybníka, trvala přes šest let, pracovalo na ní asi 800 lidí a po napuštění měl plochu více než tisíc hektarů. Dnes je sice o něco menší, ale pořád je tak rozlehlý, že na jeho hladině je patrné zakřivení zemského povrchu.

V neposlední řadě pak byla přibližně třetina středověkého kalendáře vyhrazena pro postní dny – a maso z ryb bylo povolený postní pokrm.
 

Jezera, která zmizela

Současný počet 23 tisíc rybníků sice je větší než první oficiální soupis rybníků z roku 1786, ale ne o moc: v něm bylo započteno 20 796 vodních ploch. Byla to ale doba, kdy se rybníky často rušily a měnily se v pole. Takový osud potkal jezera u Čejče a Kobylí na jižní Moravě. Vodní plochy, které ve své mapě Moravy zakreslil kolem roku 1624 Jan Amos Komenský, byly opravdu mimořádně rozlehlé, píše se o rozloze až 10 kilometrů čtverečních. Obě jezera zřejmě existovala už od počátku holocénu, a i když jejich voda byla slaná, v Kobylském jezeře prý úspěšně žily ryby. Ostatně rybu probodnutou třemi zlatými šípy dodnes najdete na znaku obce Kobylí.

Jezera, ještě koncem 18. století popisovaná jako největší na Moravě, byla ve třicátých letech 19. století vysušena a proměnila se v pole. Dnes je připomíná jen nápadně plochá krajina a pár místních názvů s vodní či rybí tematikou. K nim patří i Biocentrum Ostrůvek, které zadržuje vodu v krajině, zpomaluje odtok a zlepšuje klima v suché oblasti jižní Moravy. Při procházce tu objevíte dvě nová mělká jezera, řadu vodních tůní, mokřadů a meandrující Kobylský potok.
 

Třeboňská rybniční soustava a UNESCO

Rybníky často tvoří celé promyšlené soustavy, propojené potoky a umělými kanály. Příkladem může být Třeboňská rybniční soustava. Unikátní síť rybníků Třeboňské pánve má charakter přírodní jezerní krajiny, i když je výsledkem práce geniálních mistrů rybníkářů z 15. a 16. století. Navíc je díky důmyslnému propojení umělými kanály Zlatou stokou a Novou řekou s Lužnicí a Nežárkou stále funkční.

Třeboňská rybniční soustava je tak slavná, že ji dokonce UNESCO zařadilo na seznamy, z nichž se vybírají další památky. Seznámit se s ní můžete nejenom při výletech na Třeboňsko, ale také v několika expozicích, například v Domě přírody Třeboňska nebo v Domě Štěpánka Netolického se stálou expozicí, věnovanou třeboňskému rybníkářskému dědictví.
 

Nadějská rybniční soustava

Znáte větu „Fišmistr překvapil pěšáka láskou, dobrou vůlí a vírou ve skutek rytířů z Blaníku“? Když z ní prý odstraníte spojky, předložky a rytíře, dostanete poetické názvy rybníků Nadějské rybniční soustavy. Ta patří mezi další pozoruhodné přírodní lokality na Třeboňsku, a je pojmenovaná podle rybníka Naděje, který založil legendární rybníkář Jakub Krčín. I když citovaná věta je hezká mnemotechnická pomůcka, neobsahuje úplný výčet, do soustavy patří také rybníky Potěšil, Krajina, Klec, Stehlík, Rod, Pražský nebo Vlkovský rybník.
 

Blatenská rybniční soustava

O rybniční soustavě kolem Lnář a Blatné kolovaly pověsti, že ji tvoří tolik rybníků jako je dnů v roce, a v přestupném roce se nechává napouštět i ten s pořadovým číslem 366. Podle dobových registrů tu ale rybníků bylo „jen“ 228.  Největšího rozmachu se lnářské rybníkářství dočkalo v době, kdy sem majitelé panství z jižního Německa přivezli a do svých rybníků nasadili nové plemeno kapra. Protože byl téměř bez šupin a jeho hladká kůže se leskla jako zrcadlo, dostal název „špíglák“. Ostatně místní chov kaprů si časem vysloužil pěkný reklamní slogan Malá hlava, hodně masa, správná lnářská kapří rasa.
 

Holanská rybniční soustava

Rybníkářství se dařilo i v Libereckém kraji; soustavu Holanských rybníků, která se rozkládá mezi Stvolínkami a Zahrádkami jihozápadně od České Lípy, tvoří 23 rybníků. Rybníky napájené Bobřím potokem leží v blízkosti chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, hnízdí tu velké množství ptáků a spisovatel Miloš Urban sem zasadil děj románu Hastrman.
 

Další rybniční soustavy

  • U Hluboké nad Vltavou leží Hlubocká rybniční soustava s Bezdrevem, druhým největším rybníkem České republiky, a Munickým rybníkem. Od něj je hezký výhled na zámek Hluboká a na jeho břehu leží Jihočeská zoologická zahrada; do rybníka zasahují výběhy pro vodní ptáky a další vodomilná zvířata.
  • Už v 15. století vzniklo pět rybníků Lednické rybniční soustavy; ta je dnes přírodní rezervací a jako součást Lednicko-valtického areálu také památkou UNESCO. Je známá hlavně díky vzácným druhům ptáků, kteří zde hnízdí a zimují.
  • Známá je také Pardubická rybniční soustava, kterou vybudovali Pernštejnové. V době největšího rozkvětu ji tvořilo 213 rybníků s plochou téměř 5500 hektarů, většina z nich ale doplatila na ekonomický vývoj a v 18. a 19. století je vystřídaly zemědělské plochy. Vedle Bohdanečského rybníka se dochoval i Opatovický kanál, dodnes funkční technická památka z přelomu 15. a 16. století.
  • Oblíbeným místem pro rekreaci obyvatel Plzně je Bolevecká rybniční soustava, deset rybníků v údolí Boleveckého potoka. Bývalo jich víc, ale některé zanikly, nicméně některé z novodobých rybníků zřejmě vznikly na stejných místech. Místo rybníka Beroun se dnes rozlévá Rozkopaný rybník a místo kolem Volšinky lidé chodí kolem chovného rybníka Košináře.
  • Zatímco z více než třiceti rybníků, které tvořily Vodňanskou soustavu, se dochovala více než polovina, z rybniční soustavy u Slavkova, největší rybniční soustavy jižní Moravy, zbyly jen stopy hrází a cest, které po nich vedly. V době bitvy u Slavkova v roce 1805 ale rybníky ještě existovaly, na jejich tenký led prý Napoleon nahnal ustupující ruskou armádu.
 

Pozvánka na výlovy 2023

Nenechte si ujít podzimní výlovy rybníků; na Kudy z nudy najdete kalendář výlovů v roce 2023.
7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

7 věcí, které nevíte o… nejznámějších českých pověstech

Blaničtí rytíři, praotec Čech, hrdinný kůň Šemík, česká verze krvavé paní z Čachtic, zlý rybníkář Krčín anebo slavná bílá paní rožmberská. Máte dojem, že o nich už bylo napsáno úplně všechno a slyšeli jste to přinejmenším stokrát? Přesvědčíme vás, že ještě pořád se zpod nánosu „kdysi“, „prý“ a „možná“ dá vykutat leccos zajímavého.

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Nedotčená příroda, svěží vzduch a hlavně voda v mnoha podobách: to jsou jižní Čechy. Nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky zahrnuje vodácké výlety i odpočinek u pověstných jihočeských přehrad či v lázních, výlovy rybníků, plavby na vorech, rybolov nebo výlety po trasách a cyklostezkách podél řek. Zkrátka ideální místo pro rodinnou dovolenou v každé roční době.

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Jakub Krčín z Jelčan – nejznámější český rybníkář

Nejznámější rybníkář Jakub Krčín z Jelčan (18. července 1535, Kolín – asi mezi 18. lednem a 10. únorem 1604, ?) nastoupil do služeb Rožmberků v době, kdy jihočeská krajina čekala na dokončení rybničního díla. Dočkala se ho v podobě nejslavnějších Krčínových děl, slavného rybníku Svět a našeho největšího rybníku Rožmberk.

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

Národní přírodní rezervace Polanská niva Letní sporty

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Polanská niva je unikátní místo tvořené lužními lesy, mokřady, tůněmi, lukami a dravým tokem meandrující řeky Odry i s jejími slepými rameny. Rozkládá se mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem, jihozápadně od Ostravy.

Rybník Oborník v Zábřehu Příroda

Rybník Oborník v Zábřehu

Jediný dnes dochovaný zábřežský rybník z dob slavných Tunklů. Oborník neboli Zámecký rybník vznikl jako řada dalších koncem 15. století. Dnes je místem odpočinku obyvatel města. Rybníkářství zde bylo rozšířeno již před husitskými válkami.

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.

Blatenská rybniční soustava Příroda

Blatenská rybniční soustava

První rybníky vznikaly na Blatensku už ve 14. století a jejich důmyslnou soustavu budoval i Jakub Krčín z Jelčan. Mnohé z nich v parném létě skýtají příjemné osvěžení, řada z nich je domovem proslulého blatenského kapra.

Soustava Jaroslavických rybníků Příroda

Soustava Jaroslavických rybníků

Jaroslavické rybníky se nacházejí v široké ploché nivě řeky Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v obci Krhovice. Zdejší území o rozloze 357 ha bylo vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000 za ptačí oblast.

Soustava rybníků u Pohořelic Příroda

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 – 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.

Přírodní rezervace Tisovské rybníky – ptačí rezervace Příroda

Přírodní rezervace Tisovské rybníky – ptačí rezervace

Vodní soustava Tisovské rybníky byla založena Pány ze Švamberka pravděpodobně ve 13. století. Patří k jedné z nejvýznamnější rybniční soustavě Plzeňského kraje.

Rybníky ve Lnářích – Zámecký, Podhájský a Veský Příroda

Rybníky ve Lnářích – Zámecký, Podhájský a Veský

Rybníkářství patří ke starodávným lidským činnostem. Ve Lnářích vznikly na toku Smoliveckého potoka 3 průtočné rybníky, i když s odstupem několika staletí. Nejstarším z nich byl Zámecký rybník (dříve zvaný Hradský). Dalšími jsou rybník Podhájský a Veský.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé Kultura

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Velký rybník u Žulové na Jesenicku Příroda

Velký rybník u Žulové na Jesenicku

Ve východní části katastru obce Žulová se nachází Velký rybník (11 ha), největší rybník na Jesenicku. Rybník se nachází v Žulovské pahorkatině (cca 350 m.n.m), je součástí soustavy rybníků a retenčních nádrží.

Rybník Černý Nadýmač Příroda

Rybník Černý Nadýmač

Nadýmač je označení pro rybník, který napájí podzemní pramen nebo studánka. V tomto případě se označení vžilo jako název s přívlastkem Černý – jméno dostal podle tmavě zbarvené vody. Výjimečnost rybníka spočívá ve výskytu vzácných rostlin, kvůli nimž probíhá tzv. letnění, pravidelné vypouštění vody.

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky Příroda

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR Letní sporty

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Hrad, lázně, hutě, rybníky, skály: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Již brzy může Česká republika získat další zápis na seznamu památek UNESCO, právě nyní se o zapsání Žatce a chmelařské krajiny rozhoduje na zasedání v saúdskoarabském Rijádu. Dalších zájemců o toto prestižní označení má Česko několik, jsou na takzvaném indikativním seznamu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, která místa by se ráda ocitla na mezi památkami UNESCO.

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště Příroda

Rybník Olšina a expozice v rybářské baště

Rybník Olšina vybudovaný na počátku 15. století je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách (731 m n. m.) a v současné době je pod správou Vojenských lesů a statků (VLS). Okolo něj vede krásná naučná stezka. V unikátní rybářské baště naleznete expozici rybářství a myslivosti.

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou Příroda

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Tipy na výlety do Domů přírody našich hor aneb ve stínu i na výsluní

Skvělým cílem rodinných výletů jsou Domy přírody. V chráněných územích je jako moderní návštěvnická střediska postupně buduje Agentura ochrany přírody a krajiny. Některé jsou otevřené celý rok a jejich výhodou je nejenom zajímavá interaktivní expozice se spoustou zábavných modelů a exponátů, ale i příznivé vstupné. A nejen to: nabídnou vám zajímavý program, když venku prší. Podívejte se spolu s Kudy z nudy, ve kterých horách, vrších a pohořích tyto zajímavé Domy přírody najdete.

Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství, která byla roku 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis. Expozici Rybářství najdete v prvním patře pražské budovy muzea vedle dalších expozic věnovaných přírodním zdrojům.

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Rožmberk je rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí Příroda

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třeboně

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třeboně

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa jihočeské Třeboně. Centrum českého rybníkářství je fotografům místo zaslíbené. Nádherné přírodní scenérie střídají architektonické památky nebo lázeňská místa. Zvládnete tu spoustu fotografických cvičení, jako je zachycení zrcadlení na hladině rybníka, cyklista v pohybu anebo pohlednicová fotografie.

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Letní počasí láká ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!

Rybářské muzeum ve Vodňanech Kultura

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části – akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni Kultura

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybníkářství Třeboň Příroda

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.