ÚvodČeská nejArchitektonickéOsvald Polívka – architekt a mistr pražské secese
Architektonické

Osvald Polívka – architekt a mistr pražské secese

Pražská městská spořitelna v Rytířské ulici, obchodní dům U Nováků ve Vodičkově, pojišťovna ve Spálené anebo Nová radnice na Mariánském náměstí: to všechno jsou stavby architekta Osvalda Polívky (24. května 1859, Enns u Lince, Rakousko – 30. dubna 1931, Praha). V čele všech jeho impozantních pražských paláců stojí jeho nejznámější dílo, Obecní dům.
Architekt Osvald Polívka patřil k nejvýraznějším postavám éry historismu a secese. Vystudoval na pražské technice u profesora Josefa Zítka a záhy začal experimentovat se secesí. Pro Výstavu architektury a inženýrství roku 1898 ve Stromovce navrhl dřevěné divadlo Uranie, přesunuté později do Holešovic, mezi jeho nejzdařilejší stavby patří Nová radnice na Mariánském náměstí a Topičův dům na Národní třídě, budova pojišťovny ve Spálené ulici nebo obchodní dům U Nováků ve Vodičkově ulici. Při jeho stavbě uplatnil svou fantazii v originální výtvarné výzdobě s řadou motivů ze zvířecí a rostlinné říše či ve střídání hladkých ploch s partiemi bohatými na štuky, vitráže a mozaiky. Polívka byl vyhlášený jako propagátor českých výtvarných umělců, jimž zadával práci na výzdobě interiérů. Do okruhu jeho oblíbených spolupracovníků patřili Bohuslav Schnirch, Ladislav Šaloun, Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Alfons Mucha, Karel Špillar, Josef Václav Myslbek, Jan Preisler a mnozí další.

Společně s architektem Antonínem Balšánkem Polívka zvítězil v architektonické soutěži na stavbu Obecního domu. Budova kombinující prvky historismu a secese vyrostla v letech 1903 až 1912 v sousedství středověké Prašné brány. Výsledek přinesl autorům jak uznání, tak ostrou kritiku od mladší generace umělců z okolí Jana Kotěry.

Stavby Osvalda Polívky najdete i v jiných městech: navrhl několik vil v Černošicích, Dobřichovicích a v Karlových Varech, ale i v Brně či Ústí nad Labem. Jeho dílem je i secesní vodárna v Nymburce nebo palác Záložního úvěrního ústavu v Hradci Králové, dnešní Galerie moderního umění, kde v architektonické soutěži opět zvítězil nad Janem Kotěrou. Osvald Polívka zemřel v roce 1931 a jeho hrob najdete na Olšanských hřbitovech v Praze.
Dům U Nováků s pasáží v Praze Památky

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Městská spořitelna pražská Památky

Městská spořitelna pražská

Budova České spořitelny v Praze na rohu Rytířské, Melantrichovy a Havelské ulice byla postavena původně pro Městskou spořitelnu pražskou, která byla zřízena roku 1875 jako ryze český peněžní ústav.

Secesní vodárenská věž Nymburk Památky

Secesní vodárenská věž Nymburk

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Jedná se o kulturní památku.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Obdivujte klenoty architektury

Obdivujte klenoty architektury

Nechte se okouzlit pestrou architekturou Česka, objevujte zapomenuté perly i novodobé skvosty.

První obchodní dům západního stylu v českých zemích – Palác u Nováků ve Vodičkově ulici v Praze

První obchodní dům západního stylu v českých zemích – Palác u Nováků ve Vodičkově ulici v Praze

Hlavní budova, dalších šest křídel s pěti patry a rozsáhlý komplex dvoran a pasáží: to je secesní palác U Nováků v Praze ve Vodičkově ulici. Vznikl v letech 1902–1903 a architekt Osvald Polívka jej navrhl jako první pražský obchodní dům, vybudovaný ve stylu obchodních domů v Paříži, Miláně a dalších evropských metropolích.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

7 věcí, které nevíte o… bankách

7 věcí, které nevíte o… bankách

PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.

Výlet za architektem Osvaldem Polívkou

Výlet za architektem Osvaldem Polívkou

Osvald Polívka, křtěný Osvald Erasmus (24. května 1859 Enns u Lince – 30. dubna 1931 Praha) byl představitel pozdní neorenesance a, významný architekt a urbanista pozdní neorenesance a české secese. Je autorem Pražské městské spořitelny v Rytířské ulici či Zemské banky Na Příkopě, nejvýraznějši se však proslavil jako jeden z těch, kteří stáli u zrodu Obecního domu na náměstí Republiky v Praze.

Pasáž Světozor v paláci Ligna v Praze Památky

Pasáž Světozor v paláci Ligna v Praze

Pasáž Světozor v samém centru Prahy od roku 1947 propojuje Vodičkovu ulici a Františkánskou zahradu. Nachází se v původním paláci České banky dnes Ligna.

Galerie České Spořitelny Praha Kultura

Galerie České Spořitelny Praha

Galerie nabízí ke shlédnutí atraktivní díla ze sbírek banky a také pravidelné výstavy. Obrazový fond České spořitelny spadá do období 19. a 1. poloviny 20. století. Tematicky větší část tvoří krajinomalba. Fond pochází z původního vybavení městských, okresních či profesních spořitelen.

10 staveb architekta Osvalda Polívky

10 staveb architekta Osvalda Polívky

Osvald Polívka (24. května 1859 Enns u Lince – 30. dubna 1931 Praha) patří k nejvýraznějším postavám naší architektury přelomu 19. a 20. století. Studoval na pražské české i německé technice. Talentovaného architekta vyhledávali ti nejbohatší investoři, a tak Polívka obohatil zejména hlavní město Prahu krásnými a velkolepými stavbami, jako je Obecní dům, radnice na Mariánském náměstí či budovy bank, spořitelen a pojišťoven v novobarokním, secesním i novoklasicistním slohu. Samozřejmostí pro něj byla spolupráce s českými výtvarníky své doby. Nejexkluzivnější stavby Osvalda Polívky vám dnes přiblíží Kudy z nudy.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.