ÚvodČeská nejHistorickéArnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat
Historické

Arnošt z Pardubic – první pražský arcibiskup, politik a diplomat

První pražský arcibiskup, politik a diplomat Arnošt z Pardubic (25. března 1297, Hostinka – 30. června 1364, Roudnice nad Labem) je osobnost evropského formátu. Jako jeden z nejbližších přátel a mimořádně schopných spolupracovníků císaře a krále Karla IV. ho doprovázel na zahraničních i domácích cestách, podílel se na vytváření důležitých listin a právních dokumentů a Karel s ním konzultoval většinu zásadních rozhodnutí.
Arnošt z Pardubic se narodil na přelomu 13. a 14. století, patrně v Hostince u České Skalice. Jeho otec Arnošt zastával úřad královského purkrabího v Kladsku, kde Arnošt prožil dětství a také tam zažil zvláštní zjevení: při mši v kladském kostele se od něj údajně odvrátil oltářní obraz s Pannou Marií. Arnošt v tom viděl varování před svým rozpustilým životem a rozhodl se svůj další život nasměrovat ke službě bohu. Studoval v Broumovském klášteře a v Itálii, kde se seznámil s budoucím králem a císařem Karlem IV. V roce 1338 se vrátil do Čech, o rok později se stal kapitulním děkanem u sv. Víta v Praze a když roku 1343 zemřel pražský biskup Jan IV. z Dražic, markrabě Karel ho vyslal k papeži se žádostí o zřízení pražského arcibiskupství.
Papež vyhověl, a roku 1344 byl Arnošt z Pardubic jmenován pražským arcibiskupem. V listopadu téhož roku položil za přítomnosti krále Jana Lucemburského i kralevice Karla základní kámen ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě a o tři roky později korunoval Karla IV. českým králem a jeho první manželku Blanku z Valois českou královnou.

Po Blančině smrti Arnošt korunoval i další tři české královny, Annu Falckou, Annu Svídnickou, Alžbětu Pomořanskou i syna a budoucího krále Václava IV. Vyjednal Karlovu císařskou korunovaci a stál u zrodu prvního vysokého učení v PrazeUniverzity Karlovy, dokonce působil jako její první kancléř. V době nepřítomnosti krále spravoval celou zemi, založil řadu kostelů a klášterů, obnovil staré arcibiskupské hrady a ty, které už zchátraly, postavil znovu, například v Příbrami. Postaral se o zaopatření učitelů i studentů teologie na nově založené pražské univerzitě a pečoval také o další vzdělávání kněží. Podle legend byl Arnošt z Pardubic prý také zručný řezbář a z hruškového dřeva měl vyřezat sošku Panny Marie Svatohorské, která údajně ronila slzy. Když ctihodný otec Arnošt v roce 1364 zemřel, byl pochován tam, kde začalo jeho duchovní obrácení a kde si přál už dlouho být pohřben: v Kladsku, ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Arnošt z Pardubic je patronem města Pardubice. Začal zde budovat hrad a před rokem 1359 dal vystavět chrám Zvěstování Panny Marie. Jeho jméno nese jedna z pardubických ulic, aula pardubické univerzity a výletní loď. Jeho podobizna zdobí pomník Karla IV. na Křižovnickém náměstí na Starém Městě v Praze.
 
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Tradice: biskupové a arcibiskupové, církevní hodnostáři a čeští svatí

Tradice: biskupové a arcibiskupové, církevní hodnostáři a čeští svatí

V pátek 13. května 2022 jmenoval papež František nového pražského arcibiskupa. Dominika Duku vystřídal Jan Graubner, dosavadní arcibiskup olomoucký. Vyznáte se ve funkcích církevních hodnostářů? Jak dlouho vlastně existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával?

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Výlet za Matyášem z Arrasu a Petrem Parléřem na pražské veže

Víte, že údajně „stověžatá“ Praha má ve skutečnosti věží víc než pět set? Navíc kdyby se započítala ozdobná nároží měšťanských domů a nejrůznější menší věžičky a věžice, počet by směle vyšplhal k několika tisícům. Ať už ale zahrnete do celkového součtu cokoliv, všem pražským věžím budou navždy vládnout tři věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Pardubice

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze Památky

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

Výročí 670 let od první české korunovace: přináší Svatováclavská koruna smrt?

Výročí 670 let od první české korunovace: přináší Svatováclavská koruna smrt?

V sobotu 2. září uplyne přesně 670 let od první české korunovace a od chvíle, kdy v chrámu sv. Víta na Pražském hradě korunoval pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic Karla IV. na českého krále. Co vlastně tehdy na počátku září roku 1347 středověká Praha zažila?

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami Památky

Soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem v Příbrami

Vzácná dřevěná soška Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem byla do kaple na Svaté Hoře v Příbrami přenesena podle různých pramenů v rozmezí od první poloviny 16. století do roku 1620. Od té doby začala na Svatou Horu putovat procesí věřících.

Církevní řády: Benediktini, jejich svět a dochované i zaniklé kláštery

Církevní řády: Benediktini, jejich svět a dochované i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.

Minipivovar Arnošt v Pardubicích Gurmánská turistika

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Ačkoli téměř každý Čech pije pivo a má ho rád, málokdo ví, jak vlastně vzniká. Nově otevřený minipivovar Arnošt v Pardubicích má tedy za úkol nejen vývoj nových druhů piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale i organizování specializovaných vzdělávacích kurzů.