ÚvodČeská nejHistorickéEliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.
Historické

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.
Jako jedna z mála českých královen se Eliška Přemyslovna narodila přímo na Pražském hradě. Byla vychovaná v klášteře sv. Jiří, kde byla v té době abatyší její teta Kunhuta Přemyslovna, a jako jedné z nejmladších přemyslovských princezen jí byl předurčen život v klášteře. Nakonec ale o jejích osudech rozhodly politické zájmy českého království a v roce 1310 ji ve Špýru provdali za Jana Lucemburského, tehdy čtrnáctiletého syna krále Jindřicha VII.

Sny o tom, jak Eliška po boku urozeného manžela z mocného rodu obnoví přemyslovské tradice, se nikdy nenaplnily. Oba byli ambiciózní, jejich názory na panování se lišily, a ačkoli se jim postupně narodilo asi sedm dětí, jejich soužití bylo komplikované a plné sporů a hádek. K tomu se připojila Eliščina nenávist k nevlastní matce Elišce Rejčce a jejímu druhovi Jindřichovi z Lipé, která vyústila v rozepře české šlechty pod názvem Válka dvou královen.

Jan trávil stále víc času v zahraničí a věnoval se mezinárodní politice, kde byl mnohem úspěšnější než v českém království. Naopak situace v Čechách se vyostřovala, a když mu kdosi našeptal, že ho královna chce připravit o korunu ve prospěch jejich prvorozeného syna Václava, budoucího Karla IV., přepadl hrad Loket, kde Eliška žila v ústraní, a vzal ji tři nejstarší děti. Václava poté poslal na výchovu do Francie a Eliška uprchla do Bavorska, kde byla provdaná její dcera Markéta. Vrátila se v roce 1325, oslabená souchotinami a opuštěná všemi svými věrnými.

Poslední roky života Eliška žila v ústraní na Vyšehradě u svého nevlastního bratra Jana Volka; na domě je pamětní deska. Věnovala se zvelebování Zbraslavského kláštera, který se měl stát novým přemyslovským pohřebištěm. Skutečně tu byl pochovaný její otec Václav II., bratr Václav III. a několik Eliščiných a Janových dětí, později i její vnuk Václav IV. se svou manželkou Johankou Bavorskou. Eliška zemřela v osmatřiceti letech na tuberkulózu a byla pochována po boku svých blízkých v kostele sv. Jakuba Většího na Zbraslavi; její nejstarší syn, budoucí král Karel IV., sem zamířil ihned po svém návratu z Francie. Král Jan Lucemburský našel místo posledního odpočinku v rodném Lucemburku.

Památkou na rodiče Karla IV. je triforium katedrály sv. Víta se sochařskými portréty významných osobností té doby. Mezi bustami z dílny Petra Parléře samozřejmě nechybí Eliška Přemyslovna ani její muž. Dvojici připomíná také každoroční historická slavnost BarchanJemnici.
Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka – dvojnásobná česká královna

Eliška Rejčka (1. září 1288, Poznaň, Polsko – 18. října 1335, Brno) usedla na český královský trůn hned dvakrát. Poprvé ji coby dvanáctiletou dívku provdali za krále Václava II., po jeho smrti si ji jako čerstvou vdovu vzal Rudolf Habsburský. Ještě jí nebylo ani dvacet let a ovdověla podruhé.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec Památky

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Praha – Zbraslav

Praha – Zbraslav

Zbraslav leží na soutoku řek Vltavy a Berounky a je vstupní branou do Povltaví a Posázaví. Původně samostatné město, jehož historie je spojená s Kelty i Přemyslovci, bylo k Praze připojeno v roce 1974. Dnes je samostatnou městskou částí, která leží na samém jižním okraji hlavního města.

Zámek Slavín v Tupadlech Památky

Zámek Slavín v Tupadlech

Zámek Slavín s rozhlednou nad obcí Tupadly měl sloužit jako památník národních hrdinů jak ze slovanské mytologie, tak z historie a kultury. Zámek není přístupný, v současné době je v soukromém vlastnictví.

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

S osobností českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, je spojena řada mýtů a legend, které určitě všichni znáte – zákaz vstupu žen na Karlštejn, jeho uvěznění na Křivoklátě nebo pověst o hradu Karlík, který byl podle nejslavnějšího fabulátora českých dějin Hájka z Libočan, vystavěn pro české královny. Tuto hypotézu později Jaroslav Vrchlický zakomponoval do své hry Noc na Karlštejně. Naše trasa vhodná pro statné cyklisty vede právě těmito místy, kde odhalíte, jak to bylo doopravdy.

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici Příroda

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici

Na severovýchod od kostela sv. Víta v Jemnici při hranici bývalé klášterní zahrady stojí památná lípa a ze žádných historických pramenů se nedovíme, kdy byla do země zasazena.

Pomník Přemysla Oráče ve Stadicích Příroda

Pomník Přemysla Oráče ve Stadicích

V obci Stadice kousek od Ústí nad Labem najdete netradiční památník zpodobňující pluh – právě zde byl prý od onoho pluhu na trůn povolán zakladatel dynastie Přemyslovců, bájný Přemysl Oráč.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Jemnice

Jemnice

Z původní hornické osady kolem středověkého hradu během staletí vyrostlo jedno z prvních měst na Moravě. Historické centrum města se zámkem, náměstím a kostelem sv. Stanislava obepínají hradby s Horní a Dolní bránou a jednou dochovanou baštou, za vidění stojí také kostel sv. Víta a rozsáhlý park.

Markrabě moravský Jan Jindřich – zakladatel dynastie Moravských Lucemburků

Markrabě moravský Jan Jindřich – zakladatel dynastie Moravských Lucemburků

Jan Jindřich (12. února 1322, Mělník – 12. listopadu 1375, Brno) byl druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Oba bratry spojovalo celoživotní přátelství, Jan Jindřich v době nepřítomnosti Karla IV. často spravoval celé české království a v roce 1349 jej bratr jmenoval do funkce moravského markraběte.

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

#světovéČesko a hrad Křivoklát: poklady, pohádky a slavíci pro královnu

Jeden z nejkrásnějších českých hradů si zamilovala řad českých knížat a králů. Snadno si ho oblíbíte i vy: Křivoklátem prochází několik prohlídkových tras, do okolí se rozhlédnete z vysoké válcové věže a v hradní krčmě nebo u stánků na nádvoří si můžete dát něco dobrého k snědku. Hrad je sice schovaný mezi kopci, ale na místa, odkud se na něj otvírají hezké výhledy, vedou upravené vycházkové trasy. Poradíme vám, co na hradě podniknout a kde najdete nejhezčí záběr pro společnou fotku!

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi Památky

Kostel svatého Jakuba Staršího – pohřebiště Přemyslovců na Zbraslavi

Kostel svatého Jakuba Staršího v Praze na Zbraslavi umožňuje prohlídky kostela s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců.