ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyDen vstupu České republiky do NATO
Mezinárodní a významné dny

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.
Severoatlantická aliance (anglicky North Atlantic Treaty Organization, zkráceně NATO) byla založena v roce 1949 jako protiváha vůči vzrůstající hrozbě Sovětského svazu a jím vedeného východního bloku, jehož součástí bylo i Československo. Protiváhou NATO v té době byla Varšavská smlouva, která zanikla po rozpadu sovětského impéria a sjednocení Německa v roce 1991.

Hlavní zásluhy na rozšíření NATO o státy bývalého východního bloku měli jejich představitelé, zejména Lech Wałęsa a Václav Havel, a také Madeleine Albrightová, která měla české kořeny a v roce 1993 se stala velvyslankyní Spojených států amerických při OSN.

Listiny o přistoupení České republiky k Severoatlantické smlouvě podepsal prezident Václav Havel v únoru 1999, oficiálním členem NATO se naše země stala 12. března 1999. Od té doby je plně zapojena do všech činností i misí Aliance a získala tím i její bezpečnostní záruky.

V současné době má NATO 31 členských zemí. Od roku 1949 je členem Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie, Kanada, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Spojené království a Spojené státy americké. V roce 1952 přistoupilo Řecko a Turecko, v roce 1955 Německo a v roce 1982 Španělsko. Česko, Maďarsko a Polsko se členy NATO staly v roce 1999. Největší vlna rozšiřování NATO přišla v roce 2004, kdy bylo přijato dalších sedm států, a to Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Slovensko. V roce 2009 přistoupily Chorvatsko a Albánie, pak v roce 2017 Černá Hora, v roce 2020 Severní Makedonie a v roce 2023 Finsko. V budoucnosti se počítá s připojením Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Švédska a Ukrajiny.

V České republice se každoročně v září konají Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky, největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě.
 
Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Letecké muzeum Kbely – Vojenský historický ústav Praha

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel

Kalendář 2024: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show a slety letadel

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích Kultura

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích

Nové muzeum v Milovicích představuje v kulturním domě vojenskou historii města. Přijďte a poznávejte fascinující historii vojenského cvičiště od roku 1904 do roku 1991. Expozice nabízí unikátní pohled na vojenskou techniku, výstroj a uniformy.

Stálá expozice Hradní stráže na Pražském hradě Kultura

Stálá expozice Hradní stráže na Pražském hradě

Expozice umístěná ve třech patrech věže Mihulka představuje historii i současnost Hradní stráže a historický vývoj jejích předchůdců. Historií provede návštěvníky prostřednictvím řady exponátů a dobových scén.

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů je svátek věnovaný památce ukončení první světové války. Slaví se každý rok 11. listopadu zejména v západní Evropě, v USA a v zemích Commonwealthu jako Den památky, Den příměří nebo Den veteránů. Česká republika se k oslavám připojila v roce 2004.

Kalendář 2024: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Kalendář 2024: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na některé zajímavé akce, které proběhnou v průběhu léta a podzimu tohoto roku.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky Kultura

Letecké muzeum Kbely – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici Leteckého muzea Kbely. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Kde objevíte málo známé řopíky, sruby a muzea čs. opevnění?

Haničku, Boudu, Hůrku a další velké dělostřelecké pevnosti zná každý, ale co méně známá opevnění a objekty, o které se starají soukromníci a party nadšenců? Prozradíme vám nejenom to, kde je najdete, jak se k nim dostanete a kdy mají otevřeno.

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ludvík Svoboda – sedmý československý prezident

Ačkoli byl Ludvík Svoboda (25. listopadu 1895, Hroznatín – 20. září 1979, Praha) prezidentem v době normalizace, mezi lidmi se coby důstojník československých legií a veterán druhé světové války z východní fronty těšil mnohem větší úctě než jeho předchůdci.

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!