ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink
Kultura

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Poslechněte si audio verzi článku
Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
V té době už Gustav Meyrink v Praze nežil, ale ve městě strávil téměř dvacet let mezi sedmnáctým a třicátým šestým rokem. I když se do Prahy vrátil pouze dvakrát a jen nakrátko, opakovaně a stále znovu se do města vracel ve svém díle. V anketě Proč jste opustil Prahu?, kterou v roce 1922 otiskl deník Prager Tagblatt, Meyrink uvedl: „Když jsem si roku 1916 udělal zajížďku přes Prahu a vystoupil na nádraží, okamžitě se mě zmocnil tentýž dávivý, nepříjemný pocit, který mě přepadal pokaždé, když jsem zas po delší době dýchal pražský vzduch. Nemohu si pomoci, pro mne je Praha městem zločinné inteligence a její ovzduší ovzduším nenávisti. Důvod, proč jsem Prahu opustil? Osud! Celé roky bylo mým nejvroucnějším přáním moci Praze navždycky ukázat záda, ale držela mne jako v žalářních zdech. Sotva se mi to podařilo, hned se můj osud zase obrátil k dobrému. Kdyby se mne někdo zeptal: ,Chtěl byste zas žít v Praze?' , odpověděl bych: Ano, ale jen ve vzpomínce; ve skutečnosti ani hodinu. V noci se mi často o Praze a jejím podivném, démonickém kouzlu zdává; pak, když procitnu, je mi, jako bych se probudil z těžkého snu."



Právě takovou tajemnou, tísnivou a magickou atmosféru města, kde se prolíná minulost s přítomností, má jeho Golem, román z prostředí židovského ghetta. Meyrink na něm začal pracovat už v letech 1906–1907, v roce 1911 vyšla v časopise první ukázka a od září 1913 do února 1914 vycházel román na pokračování v časopise Die weissen Bläter. Knižně vyšel v roce 1915 s ilustracemi Hugo Steinera, česky pak o dva roky později v pražském nakladatelství Františka Topiče.

Golem měl obrovský úspěch, během krátké doby dosáhl nákladu téměř čtvrt milionu výtisků a Meyrinkovi přinesl světovou proslulost. Román je vlastně snem vypravěče, který si při mši v chrámu sv. Víta s někým omylem prohodí klobouk. Během spánku se přesouvá o desítky let nazpět v čase a prožívá úsek života skutečného majitele klobouku, rytce kamejí Athanasia Pernatha, který žije v pražském židovském městě ještě před jeho asanací a postupně se zaplétá do sítě intrik. Meyrinkův román není další adaptací ságy o Golemovi, ten je spíše dvojníkem hlavního hrdiny, odrazem jeho duše a zhmotněním myšlenky se symbolickým jménem.



Milovníkům staré Prahy nabízí Meyrinkův román možnost poznat asanaci Židovského města na vlastní oči tak, jak ji autor sám prožíval: „Hromady sutin uzavíraly cestu. Šplhal jsem kolem nich, zapadal občas až po kolena. Tohle tady, to přece musí být Hampejská ulice?! Jen s námahou jsem se orientoval. Kolem nic než trosky. Nebyl tamhle to dům, ve kterém jsem bydlel? Přední stěna domu byla stržena. ... Přes hodinu jsem se brodil sutinami, balancoval po vratkých prknech a podlézal trámy, které uzavíraly ulice. Celé židovské město byla jediná kamenná poušť, jako by je zničilo zemětřesení."



Meyrink píše o centru ghetta a tajemném domě s místností bez dveří, odkud pravidelně každý třiatřicátý rok vychází Golemův přízrak na svou cestu časem, o Pražském hradě, o Karlově mostě i dalších místech. K Praze se Meyrink znovu vrátil ve svých dalších románech Valpuržina noc a Anděl západního okna. Děj mystického románu, posledního, který Meyrink dokončil, a zároveň posledního s dějištěm v Praze, se odehrává ve dvou časových rovinách: po první světové válce kdesi v jižním Německu a v Praze, na dvoře Rudolfa II. na konci 16. století. Praha je v románu Anděl západního okna představena jako osudové město, které láká netušenými možnostmi u císařského dvora i u bohatých šlechticů. Kdo do ní ale jednou vstoupí, už z ní nikdy nemůže uniknout a ztratí možnost svobodné volby. Je polapen císařem a jeho náladami; buď se dočká milosti a je sice volný, ale bez možnosti svobodně odejít, anebo končí vyhnáním, vězením či dokonce smrtí.
Muzeum pražských pověstí a strašidel Kultura

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum pražských pověstí a strašidel v pražské Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a nejzajímavějších strašidel a pověstí staré Prahy. Vydejte se na cestu časem a poznejte tajemství Prahy při setkání s bytostmi, které tu jistě byly kdysi a snad jsou také dodnes.

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

Patříte k fanouškům RPG her a mrzí vás, že jich je z českého prostředí tak málo? Máme pro vás dobrou zprávu: našli jsme pět her, ve kterých budete doslova jako doma – objevují se v nich totiž památky, města a známá místa České republiky v různých historických obdobích. Na některých hrách spolupracovali renomované instituce jako je Akademie věd České republiky, Národní archiv, Vojenský historický ústav Praha a další. Jestliže nevíte, po jaké hře za dlouhých podzimních večerů sáhnout, inspirujte se našimi tipy!

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Židovská Praha je fenomén, který nemá ve světě obdoby

Židovská Praha je fenomén, který nemá ve světě obdoby

Židovské Město jinak zvané také Josefov bylo po celá staletí nejmenším katastrálním územím metropole. V minulosti bylo velmi živé, pulzující a plné lidí. Platilo za nejdůležitější obchodní centrum staré Prahy, kde se po dlouhá staletí nic sice nevyrábělo, ale zato se velmi pilně obchodovalo. V průběhu staletí zažilo Židovské Město vzestupy i pády, čelilo pogromům i drancování, málem ho vyhubil mor, pustošily jej ničivé požáry i pravidelné povodně, a nakonec přišla asanace. Žít zde nebylo jednoduché.

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

7 věcí, které nevíte o… židovských tradicích a zvyklostech

Rádi navštěvujete židovské hřbitovy a synagogy, touláte se malebnými uličkami židovských čtvrtí a zajímáte se o historii Židů v českých zemích? Rádi byste také zjistili, jak se slaví židovské svátky, jak vypadá každodenní život a tradice židovských obcí? S portálem Kudy z nudy můžete odhalit leccos z toho, co možná o judaismu, životě židovských komunit a jejich zvyklostech nevíte, a zároveň si připomenout 16. červen a Evropský den židovské kultury.

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

Za vynalézavým rabínem a "jeho" Golemem do staré Prahy

Za vynalézavým rabínem a "jeho" Golemem do staré Prahy

Pražský Josefov coby někdejší ghetto patří k nejvzácnějším židovským památkám Evropy. Řada míst počínaje starý židovským hřbitovem přes Staronovou synagogu až po obyčejné ulice a uličky dodnes připomíná staré legendy a tajuplné příběhy, v jejichž čele stojí bájná umělá bytost: Golem.

Muzeum Smyslů Praha Kultura

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy Památky

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Zlatý anděl na Smíchově Památky

Zlatý anděl na Smíchově

Zvlněná skleněná věžovitá budova na pražském Smíchově, stojí na křižovatce Anděl nad stejnojmennou stanicí metra. Navrhl ji francouzský architekt Jean Nouvel a zdobí ji červené verše slavných básníků i vysoká postava černo-bílého anděla z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem.

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Bohatou nabídku únikových her nabízí i portál Kudy z nudy.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?

Praha Rudolfa II. a historická detektivka: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Praha Rudolfa II. a historická detektivka: jak zemřel astronom Tycho Brahe?

Když padne zmínka o dánském astronomovi, který žil a pracoval na dvoře císaře Rudolfa II., víte, že tím mužem byl slavný Tycho Brahe. Jinak ovšem většina z toho, co jste o něm kdy slyšeli, jsou jen lži a drby. Včetně důvodů, proč náhle zemřel 24. října 1601 a kdo ho tehdy sprovodil ze světa. Byl to zánět močového měchýře, otrava anebo nadměrné hodování při opulentní rožmberské hostině? Rozluštěte tuhle starou záhadu s Kudy z nudy!

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

#světovéČesko a pražské Židovské město: nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pivo, hokej, šperky z českých granátů, víno a historické zahrady: tak zní doporučení „must see“ cestovatelského magazínu National Geographic pro návštěvníky Prahy. Jedním dechem upozorňuje i na Židovské město, a Starý židovský hřbitov dokonce řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Skutečně máme v Praze takový poklad?

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

Maiselova synagoga se dnes otevírá po rekonstrukci

Maiselova synagoga v Praze, jedna z dominant někdejšího pražského Židovského Města, je od 1. července 2015 po více než roce opět otevřena veřejnosti. Židovské muzeum v Praze, do jehož prohlídkového okruhu synagoga patří, zde v minulých měsících provedlo záchranné stavební a restaurátorské práce a připravilo novou stálou expozici pro své početné návštěvníky.

Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě – Staré židovské město pražské

Kamenná Staronová synagoga ze 13. století je jednou z nejstarších židovských staveb na světě a pražský Starý židovský hřbitov s 12 000 náhrobků je největší a jediný dobře zachovaný Evropě. Pražské židovské ghetto patří k nejstarším židovským stavbám světa.

Prahou za strašidly Zážitky

Prahou za strašidly

Procházka centrem Prahy určená pro rodiny s dětmi od 4 do 8 let nebo MŠ a děti z 1. a 2. třídy ZŠ. Děti se zajimavou formou seznámí se Staroměstským náměstím, Josefovem, Karlovým mostem nebo Vyšehradem.