ÚvodAktualityČesko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři
Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští reži
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Poslechněte si audio verzi článku
Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
Řadu skvělých režisérů najdete na Kudy z nudy také v přehledu českých nej a dalších článcích: to je například Jiří Menzel, Miloš Forman, Karel Zeman (v Praze můžete navštívit Muzeum Karla Zemana) či Jan Švankmajer, Karel Kachyňa a Václav Marhoul.

Nezapomněli jsme ani na režiséra Oldřicha Lipského. Jeho filmy a také herecké umění jeho bratra Lubomíra Lipského připomíná Síň Lipských v jejich rodném Pelhřimově.
 

Jan Svěrák: Kolja, Obecná škola a Tmavomodrý svět

Nejúspěšnější český režisér současnosti, jehož filmy trhají divácké rekordy a sbírají jednu cenu za druhou, to je Jan Svěrák (*1964), syn Zdeňka Svěráka. Jeho největším hitem se stal Kolja, film, který získal šest Českých lvů, Oscara a byl zvolen Nejlepším filmem porevoluční kinematografie.

Právě za Kolju se Jan Svěrák společně s Jiřím Menzelem, za Ostře sledované vlaky, Jánem Kadárem a Elmarem Klosem za Obchod na korze a Milošem Formanem za film Amadeus zařadil mezi české držitele Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Mezi úspěšné Svěrákovy filmy patří také snímky Tmavomodrý svět, Vratné láhve, Jízda, Akumulátor I., Kuky se vrací, Tři bratři a Po strništi bos, který je volným pokračováním Obecné školy.

Zajímavost: Křestní jméno Jan dostal na počest Jana Wericha, narodil se totiž v den jeho 60. narozenin. Na zámku v Čechách pod Kosířem navštivte Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových.
 

Jan Hřebejk: Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo

Historicky prvním držitelem Českého lva za nejlepší film byl režisér Jan Hřebejk (*1964), který v roce 1993 cenu získal za svůj debut Šakalí léta. Obrovským filmovým hitem se staly i Pelíšky: ty sice v hlavní kategorii Českého lva nezískaly, zato přinesly cenu hlavnímu herci Jiřímu Kodetovi, na Československé filmové databázi se s 91 % řadí k nejlépe hodnoceným českým filmům a staly se součástí televizního programu českých Vánoc. Mezi další úspěšné Hřebejkovy filmy patří tragikomedie z období Protektorátu Musíme si pomáhat, oceněná dalším Českým lvem, Pupendo a snímek Horem pádem. Pro televizi Hřebejk natočil několik dílů detektivních seriálů, například Místo zločinu České Budějovice, Místo zločinu Plzeň a Místo zločinu Ostrava.

Zajímavost: Dvorní scénárista Jana Hřebejka je Petr Jarchovský, spolužák z Akademického gymnázia ve Štěpánské ulici v Praze.
 

Vladimír Michálek: Amerika, Zapomenuté světlo a Je třeba zabít Sekala

Režisér Vladimír Michálek (*1956) debutoval v roce 1994 filmem Amerika, adaptací románu Franze Kafky natočené podle stejnojmenné hry Studia Ypsilon. Jiří Lábus tehdy získal Českého lva za vedlejší roli, podobně jako o dva roky později herci Boleslav Polívka a Veronika Žilková za další Michálkův film, Zapomenuté světlo a příběh o venkovském knězi, který se snaží zachránit chátrající kostel a život mladé matce několika dětí. Dosud nejúspěšnějším Michálkovým snímkem bylo drama Je třeba zabít Sekala, jeden z nejlepších českých filmů posledních desetiletí, které získalo deset Českých lvů. Natočil také několik dílů televizních seriálů Mamon a Dáma a král.

Zajímavost: Roli sluncem rozpálené hanácké vesnice ve filmu Je třeba zabít Sekala si zahrál jihočeský Varvažov, obec nedaleko Zvíkovského Podhradí a vodní nádrže Orlík.
 

Zdeněk Troška: Slunce, seno… a Kameňáky

Klasická pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, několik Kameňáků, Babovřesky, a také legendární trilogie Slunce, seno…, známá nejen hláškami, ale i skvělým obsazením v čele s Helenou Růžičkovou: to všechno jsou filmy režiséra a scénáristy Zdeňka Trošky (*1953). V jeho filmech se kromě herců objevila spousta „obyčejných“ lidí, kteří s herectvím žádnou zkušenost neměli, ale třeba také Karel Gott. Troška debutoval na začátku osmdesátých let dětským celovečerním snímkem Bota jménem Melichar, z jeho pohádek se do diváckého povědomí zapsala zejména Princezna ze mlejna, s Kudy z nudy se můžete vydat na výlet za pohádkou Zakleté pírko.

Zajímavost: Troška natočil také výpravné historicko-romantické drama Andělská tvář podle knihy Hany Marie Körnerové. Film sice získal dva České lvy, ale u diváků zcela propadl.
 

Marie Poledňáková: Jak vytrhnout velrybě stoličku a S tebou mě baví svět

Kdyby se Marie Poledňáková (1941–2022) nerozvedla a nezůstala na všechno sama s malým synem, možná by nikdy nevznikly skvělé filmové komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny v hlavní roli s talentovaným Tomášem Holým; inspirovala se totiž vlastními zážitky. Jen o pár let později rozesmál diváky legendární snímek S tebou mě baví svět. Víte, že v divácké anketě, konané ke stému výročí české kinematografie, zvítězil jako nejúspěšnější česká komedie 20. století?

Zajímavost: Scéna z filmu S tebou mě baví svět, v níž Jana Šulcová sjíždí po haldě uhlí, se točila na dvou různých místech: začínalo se ve skutečné horské filmové chatě v Krkonoších, kde bylo opravdové propadlo, a končilo se v kotelně v Lánově.
 

Vojtěch Jasný: Až přijde kocour a Všichni dobří rodáci

Představitelem takzvané Nové vlny v československé kinematografii šedesátých let byl podobně jako režiséři Miloš Forman, Jan Němec (Démanty noci, O slavnosti a hostech) a Ivan Passer (Intimní osvětlení) také Vojtěch Jasný (1925–2019). Jeho nejúspěšnější filmy byly Až přijde kocour, Touha a trezorový snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968. Po okupaci Československa v srpnu 1968 Jasný emigroval. V zahraničí natočil několik desítek dalších filmů a jako vysokoškolský pedagog na univerzitách ve Vídni, Salcburku, Mnichově a New Yorku vychoval řadu budoucích úspěšných filmařů.

Zajímavost: Děj filmu Všichni dobří rodáci se sice odehrává v režisérově rodišti, v obci Kelč na pomezí Valašska a Hané, převážnou část ale Jasný natočil v Bystrém na Českomoravském pomezí.
 

František Vláčil: Markéta Lazarová, Údolí včel a Adelheid

V roce 1924, tedy ve stejném roce jako Karel Kachyňa, se narodil i režisér František Vláčil (1924–1999). Pocházel z důstojnické rodiny velitele pluku a bývalého legionáře z Ruska a ve svých režijních počinech se zaměřoval na vážnější témata. Často adaptoval díla ceněných českých literátů, a právě jeho filmy Marketa Lazarová, natočený podle stejnojmenné knihy Vladislava Vančury, a Údolí včel podle námětů spisovatele Vladimíra Körnera filmoví odborníci řadí k vrcholným dílům české kinematografie. Film Markéta Lazarová byl dokonce v anketě kritiků prohlášen za nejvýznamnější film století. Na MFF Karlovy Vary byl František Vláčil oceněn za přínos světové kinematografii.

Zajímavost: Režisér František Vláčil si v několika filmech zahrál muže zdecimované alkoholem; s touto závislostí bojoval i v reálném životě. V této roli ho můžete vidět třeba ve filmu Jiřího Menzela Slavnosti sněženek. Anebo se chcete podívat do míst, kde v roce 1967 natáčel Údolí včel? Pak se vydejte do jihočeského Kuklova!
 

Náš tip

Nenašli jste v seznamu nejlepších tuzemských režisérů na Kudy z nudy své oblíbence? Podívejte se také do přehledu režisérů, kteří za své filmy získali prestižní filmovou cenu Český lev.
 
Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Malé dětské příběhy i rozmáchlé historické fresky, politické metafory a hlavně filmy jako Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967) anebo Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru: to jsou filmy Karla Kachyni (1. května 1924, Vyškov – 12. března 2004, Říčany), jednoho z nejplodnějších českých filmových a televizních režisérů 20. století.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Česko ve filmu: nejočekávanější filmy roku 2024

Chodíte rádi do kina? V seriálu Česko ve filmu vám na Kudy z nudy poradíme, které filmy byste letos neměli v kinech minout. Podívejte se na nejočekávanější filmy roku 2024, a to od domácích i světových filmových režisérů.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Slyšeli jste někdy o Kinoautomatu? Multimediální projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery (17. června 1923, Brno – 28. ledna 1999, Praha) mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala v roce 1971 v kině Světozor.

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel – oscarový filmový režisér

Jiří Menzel (23. února 1938, Praha – 5. září 2020, Praha) byl jedním z nejuznávanějších filmových a divadelních režisérů. Patřil také k tvůrcům nové vlny 60. let, slavné éry českého filmu. V té době natočil snímek Ostře sledované vlaky, který v roce 1968 získal Oscara za nejlepší zahraniční film.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?