ÚvodAktualitySlavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?
Zážitky

Slavíme 100 let republiky: kam a proč byste se měli vypravit?

  • 27. října 2018
V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky – a osmadvacátý říjen je náš největší státní svátek, který by neměl nikdy zevšednět. Nabízíme vám přehled zajímavých výstav, festivalů, prohlídek a dalších akcí, jejichž společným tématem je jak rok 1918, tak další osmičková jubilea.

Praha: Národní muzeum v novém a dny otevřených dveří

Obecní dům PrahaOslavy sto let od založení samostatného Československa bude během října v Praze doprovázet Založeno 1918, který se skládá z několika samostatných výstav; navštívit můžete výstavu Doteky státnosti, zaměřenou na historii státních symbolů v Jízdárně Pražského hradu anebo výstavu věnovanou Hradní stráži. Novou podobu dostala také expozice poválečného umění 1939–1989, kterou ve Veletržním paláci představí Národní galerie, do Valdštejnské zahrady přijďte na výstavu Československo v proměnách Evropy 20. století. Národní muzeum ke 100. výročí založení společného státu po dlouhé rekonstrukci konečně otevře historickou budovu nad Václavským náměstím. Zároveň připravilo Česko-slovenskou výstavu, kde si prohlédnete originál Mnichovské dohody. Sto let od založení oslaví také Národní zemědělské muzeum.

Na Den otevřených dveří zve Senát a Poslanecká sněmovna. Otevřeno bude také na Ministerstvu spravedlnosti, Ministerstvu zahraničních věcí i na Ministerstvu pro místní rozvoj nebo na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Otevře se také Obecní dům na náměstí Republiky.
 

Střední Čechy: první republika na hradech a zámcích

Hrad KřivoklátDo dob první republiky se ve středních Čechách můžete vydat při prohlídkách zámku v Mníšku po Brdy. Kouzlo meziválečné doby na vás dýchne na obou prohlídkových okruzích, jak v reprezentativních salonech, tak v soukromých pokojích, kde trávili svůj čas poslední majitelé. Prvorepublikový život poznáte také na hradě Český Šternberk, výstavu krásně vázaných knih našich prezidentů připravilo ke stoletému výročí naší státnosti Muzeum klasického knihařstvíRožďalovicích. Na 28. října nabízí Památník Lidice vstupné zdarma.

Na vznik republiky se zaměří také většina muzeí a galerií v rámci Dne Středočeského kraje, který se koná právě 28. října. Program s názvem Pocta tradicím první republiky připravený správou hradu Křivoklát ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připomene ve stejný den atmosféru po vzniku Československa.
 

Jižní Čechy a Šumava: diplomacie, zámky a válka

Na sto let od vzniku Československé republiky bude v jižních Čechách vzpomínat město Tábor, které připravilo oslavu Dne republiky. O pár dní dříve než jinde, ale zato s příjezdem parního vlaku nebo rekonstrukcí generální stávky proběhnou Oslavy vyhlášení republiky v Písku. Slavit se bude také v Blatné nebo ve Veselí nad Lužnicí. Na 28. 10. připravil zámek Dačice vstup zdarma pro děti, studenty a seniory. Do doby, která vyhlášení republiky předcházela, nahlédnete v Jihočeském muzeuČeských Budějovicích na výstavě První světová válka – léta zkázy a bolesti.

Události října 1918 a formování novodobého českého státu na Šumavě představí Vlastivědné muzeum Dr. HostašeKlatovech. Výstava Konec starých časů mapuje zánik Rakouska-Uherska, přeměnu správního, bezpečnostního a vojenského systému z císařství na republiku, a s tím související dopady na život obyvatel Klatovska. Prohlídky za svitu barevných lamp chystá na 27. října na téma „100 let ve vlastnictví státu“ zámek Červené Poříčí.
 

Plzeňsko a Český les: opera, ohňostroj i speciální prohlídky

Město PlzeňSté výročí vzniku samostatného Československa i další významné osmičkové roky v dějinách státu připomenou na Plzeňsku desítky akcí. Ve sváteční den 28. října se na oslavách vzniku republiky zdarma nebo za symbolických 28 korun otevřou plzeňská muzea, galerie, kulturní zařízení i památky. Konat se bude slavnostní představení opery Libuše, tradiční průvod světel centrem města s lampiony v barvách trikolory. K němu se pěšky i v dobových dopravních prostředcích připojí historické postavy, které byly v Plzni v časech první republiky výraznými osobnostmi politického, kulturního a společenského života. Setkání vyvrcholí společným zpěvem československé hymny a ohňostrojem v národních barvách.

Pivovarské muzeum v Plzni a Plzeňské historické podzemí nabídne ve dnech 27. a 28. 10. vstupné a symbolických 28 korun. Na prohlídce se seznámíte s historií plzeňských hospod a dozvíte se vše o pivu a pivovarnictví, ukážeme vám sladovnu, hvozd, valečku, laboratoř nebo pivní kuriozity. Pokud si na den vzniku samostatného československého státu plánujete pohodový program v přírodě, je pro vás zámek Kozel ideální destinací! V neděli 28. října proběhnou na terase zámku Kozel ve Šťáhlavech u Plzně podzimní zámecké trhy. Nebudou chybět ani komentované prohlídky parku.
 

Západočeské lázně: zámky, koncert a ples

TanečníciV regionu Západočeských lázní si města připomenou výročí 100 let existence Československa menšími akcemi. V Chebu se chystá velkolepý hradní ohňostroj, zámek Kynžvart připravil na 28. 10. snížené vstupné na oba hlavní prohlídkové okruhy.

Karlových Varech se chystá koncert k založení Československé republiky Karlovarského symfonického orchestru a hrad Vildštejn zve na Ples ve stylu první republiky.
 

Severozápadní Čechy: Říp, Úštěk a Stekník

ŘípSté výročí vzniku Československa se bude v severozápadních Čechách slavit například koncertem v rotundě sv. Jiří na Řípu a v Úštěku se stylová oslava výročí vzniku samostatného Československa ponese v duchu první republiky.

Zámek Stekník zve na poslední prohlídky v letošní úspěšné návštěvnické sezóně. K výročí sto let republiky stanovil Národní památkový ústav vstupné zdarma na základní prohlídkový okruh zámku Stekník pro všechny, kteří by běžně zaplatili snížené vstupné. Navštívit můžete i nejsevernější české město Šluknov se zámkem ve stylu saské renesance; prohlídka interiérů vybavených ve stylu první republiky je věnovaná posledním majitelům panství.
 

Českolipsko a Jizerské hory: mincovna, sklo a letní sídlo panovníků

Na Českolipsku a v Jizerských horách si prohlédnete například výstava v Jablonci nad Nisou, kde se od roku 1993 razí veškeré oběžné mince České republiky; Jablonec představí jako mincovní město České republiky. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie zve na výstavu Dva v jednom – český a slovenský design skla 1918–2018. Výstavou nazvanou 100 let se Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě hlásí k oslavám letošního stého výročí založení Československé republiky. Hlavním záměrem výstavy je zachytit měnící se vztah obyvatel Českolipska k československé a české státnosti v průběhu uplynulého století.

Jako letní sídlo posledních českých panovníků, které je již 100 let v majetku státu a o němž se dokonce uvažovalo jako o letním sídle prezidenta T. G. Masaryka, se představí zámek Zákupy. Na zajímavou výstavu zve také zámek Lemberk, který připravil výstavu „Lemberk po roce 1918 aneb Konec monarchie a vznik Československa“. O něco později prozradí Vánoční prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky, jaký dopad mělo založení nového státu na rodinu Clam-Gallasů.
 

Český ráj: oslavy republiky na zámcích i ve městech

Zámek Hrubý RohozecVýročí sto let Československa se bude v Českém ráji slavit například v Železném Brodě podzimní výstavou v Městské galerii Vlastimila Rady a přímo v den výročí ohňostrojem. Pokud si chcete prohlédnout interiéry zařízené ve stylu první republiky, vydejte se na zámek Hrubý Rohozec. Druhé patro uvidíte v podobě ze třicátých let 20. století, kdy tu žil hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode s manželkou a dětmi. Mimořádné prohlídky nabízí 27. a 28. 10. zámek Mnichovo Hradiště. Sté výročí republiky se bude 20. a 27. 10. slavit i v Semilech.
 

Krkonoše a Podkrkonoší: horské boudy a tvrz Stachelberg

Už před sto lety byly Krkonoše oblíbeným cílem letních i zimních výletů. Fenoménem jsou horské boudy, často staré stovky let. Dvoračky tak staré nejsou, vznikly teprve na konci 19. století, ovšem mezi nejvzácnější hosty, kteří se zapsali do pamětní knihy, patřil prezident Edvard Beneš s chotí Hanou.

V průběhu měsíce října se tvrz Stachelberg otevírá o sobotách, a také o státním svátku 28. října. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a zavítejte navštívit jedno z bývalých československých opevnění.
 

Královéhradecko: zvyšování věže a moderní zámek

Na Královéhradecku se v rámci oslav pustili do dostavby Masarykovy věže samostatnosti v Hořicích. U položení základního kamene roku 1926 byl i prezident T. G. Masaryk, ale do roku 1938 věž vyšplhala jen do výšky 25 metrů, pak se stavba přerušila. Chcete-li být u slavnostního zahájení dostavby, přijeďte na hřeben Hořického chlumu přesně 28. října. Kromě toho se můžete vypravit na výstavu Osudové osmičky do Regionálního muzea v Náchodě. Velké oslavy se chystají na víkend 27. a 28. 10. v Hradci Králové. Poslední možnost k návštěvě bude mít 28. října pevnost Dobrošov u Náchoda.

Chcete-li vidět prvorepublikové interiéry tam, kde byste je zřejmě nečekali, navštivte zámek v Novém Městě nad Metují. Architekti Dušan Jurkovič a Pavel Janák proměnili na začátku 20. století starobylé sídlo v moderním duchu secese, art deco, kubismu a funkcionalismu a vybavili je soudobými vynálezy: vodovodem, ústředním topením, elektřinou, telefonem a jídelním i osobním výtahem. Za vidění stojí jak obytné interiéry, tak technické zázemí zámku včetně secesní kuchyně, kde se například vařilo i pro prezidenta Masaryka. Na zámku se dokonce můžete ubytovat!
 

Východní Čechy: loutky, rok 1968 i prohlídky Boudy

100 let od vzniku Československa se ve východních Čechách odrazí například v nadstandardních prohlídkách tvrze Bouda, které se konají v sobotu 27. října. Oslavy se chystají v Litomyšli a zdejší Regionálního muzeum v Litomyšli také zve na výstavu Za oknem mrazilo srpnové slunce o invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi láká na výstavu Loutky na frontě, výstavu, která vás zavede ještě hlouběji do minulosti, do roku 1848, si prohlédnete v Betlémě v Hlinsku. Pietní místo Ležáky bude mít 28. 10. volný vstup.
 

Vysočina: vlajkový rekord i móda a automobily před 100 lety

Desítky akcí ke stému výročí vzniku Československa chystají také na Vysočině. Pelhřimovská agentura Dobrý den, která založila oblíbené Muzeum rekordů a kuriozit, chce ustanovit rekord v počtu českých vlajek na jednom místě. Muzeum VysočinyHavlíčkově Brodě nabídne sérii výstav o zlomových osmičkách našich dějin 100 let Republiky 1918 – 1938 – 1948 – 1968 i nezvyklou výstavu formou komiksu.

V Muzeu Vysočiny v Jihlavě můžete navštívit celoroční výstavu 100 let republiky: Očekávání, naděje a skutečnost. Ve Žďáru nad Sázavou se chystají hned týdenní oslavy, a to od 21. do 28. října. Velmi zajímavou výstavou je Móda a automobily před 100 lety Třebíči.
 

Jižní Morava: Česko-slovenská výstava, vlajky a vila Stiassni

BrnoNejvětší podzimní oslavou 100. výročí Československa na jižní Moravě bude od 28. do 31. 10. výstava Moravského zemského muzea „Česko-slovenská výstava (1918-2018)“. Pozornost bude věnována průnikům mezi oběma zeměmi v cestách za vzděláním, migraci obyvatel a osobností z důvodů politických, náboženských a pracovních, kulturní styky výrazných osobností moravského a slovenského kulturního života v závěru 19. a ve 20. století.

Do Moravského zemského muzea se vydejte na prohlídku nové expozice Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století a do Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě na výstavu Vlajky vlajte o proměnách našich státních symbolů. Zajímavou výstavu najdete v Technickém muzeu: bude mapovat průmysl na Moravě v době vzniku Československa.  A pokud chcete zjistit, jaké významné návštěvy nocovaly ve vládní vile, zajděte se podívat na výstavu Českoslovenští státníci ve vile Stiassni.

Výstavu k výročí 100 let vzniku Československa přichystal také zámek v Náměšti nad Oslavou; v nově instalovaných interiérech se seznámíte s životem posledních majitelů zámku v meziválečném období. Ve Znojmě bude letošní jubileum oslaveno koncertem.
 

Východní Morava: první republika, Zlín a Baťa

Baťův Zlín se za první republiky zařadil mezi nejmodernější města v Evropě; k vidění tu jsou funkcionalistické a konstruktivistické stavby, v nichž lidé pracovali a bavili se, Obuvnické muzeum, zlínský „mrakodrap“ i velkoryse postavené kolonie rodinných domků pro zaměstnance firmy Baťa. K návštěvě vás 28. října pozve, těsně před dokončením nákladné rekonstrukce, památník T. Bati – Krystal. Zajímavý bude určitě i zlínský videomapping v Baťově institutu.

Prvorepublikovou módu připomene výstava Šaty dělají člověka v Uherském Brodě a slavit se bude i ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm: v den výročí vzniku republiky se v Dřevěném městečku bude konat slavnostní koncert. Stylová bude i procházka po Stezce po stopách české historie v zámecké zahradě v Holešově.
 

Střední Morava a Jeseníky: Olomoucké oslavy v prvorepublikovém duchu

Stěžejní akcí oslavující na střední Moravě výročí vzniku Československa je mezinárodní výstava Rozlomená doba, mapující výtvarnou kulturu v zemích vzniklých po rozpadu Rakouska-Uherska. Prohlédnete si ji v Muzeu uměníOlomouci. Ve stejném městě se podzimní oslavy ponesou v duchu první republiky a vyvrcholí ohňostrojem. V rámci oslav se od 25. do 28. 10. budou konat výstavy, divadelní představení, besedy, koncerty, dobová rozcvička, prezidentské volby či vědomostní kvíz. Zajít můžete také na působivou výstavu Sbohem monarchie ve Vědecké knihově Olomouc.

Přerov zpřístupní civilní kryt protiatomové ochrany Hvězda, který se nachází v budově přerovského kina. Stane se tak poprvé v historii! Výstava připravená u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu v Šumperku provede zájemce obdobím dvacetiletého trvání první republiky s přihlédnutím k regionálnímu vývoji.
 

Severní Morava a Slezsko: móda, Masaryk a vojáci

Atmosféru doby vzniku Československé republiky připomenou na severní Moravě a ve Slezsku výstavy i speciální tematické oslavy. Zajímavé výstavy zhlédnete ve Slezském zemském muzeu, týkají se například módy a počátků formování nové československé armády po roce 1918. Krátce před výročím sto let od vzniku Československa také otevírá Slezské zemské muzeum výstavu věnovanou první prezidentovi T. G. Masarykovi, legiím a Slezsku.

V neděli 28. října se naposledy v této sezóně otevře opevnění v Milostovicích. Den vzniku Československa se bude slavit také v Národním památníku II. světové války Hrabyně. Také Ostrava oslaví výročí republiky ve dnech 27. a 28. října na Masarykově náměstí a Slezskoostravském hradu a nabídnou jak dostatek příležitostí k zamyšlení a vzpomínkám, tak spoustu hezké, historicky laděné zábavy pro celou rodinu.
Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek Ubytování

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR Památky

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách Kultura

Minimuzeum obrany hranic v Dyjákovičkách

V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která vás provede historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Uvidíte zde modely opevnění, vybavení, zbraně a uniformy obránců hranic od doby první republiky až do roku 1999.

Muzeum Československé obce legionářské v Josefově Kultura

Muzeum Československé obce legionářské v Josefově

Československá obec legionářská provozuje v Josefově výstavní prostor, kde obměňuje výstavy. V minulosti zde byla stálá expozice Cesta legionáře 2, která představovala osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje.