Dnes stotisícové město, ležící v
samém srdci Hané, patří a vždy patřilo k
nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávala dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem.
Olomouc, jako druhá nejrozsáhlejší památková rezervace České republiky, dnes představuje kulturní, sportovní a společenské centrum Moravy.
Abychom pochopili unikátnost
městské památkové rezervace Olomouc, musíme nahlédnout opravdu
hluboko do minulosti, téměř až na úsvit evropských dějin. Na místě dnešního města bývalo totiž osídlení odedávna – našly se zde stopy po
kulturách doby kamenné (tj. cca 8000-5000 let př.n.l.), bronzové, žili zde
Keltové i
Germáni, kteří splynuli se ze severu příchozími
Slovany. V době
markomanských válek (166-180 n.l.) na území dnešního Neředína měla svůj tábor
římská vojenská posádka. Za dob
Velkomoravské říše vzniklo několik kostelů a velmožové z rodu Mojmírovců zde vybudovali dvě sídla.
Ve středověku byla
Olomouc královským sídelním městem a její význam podtrhuje v hustě zastavěné části monumentální
architektura kostelů, chrámů, církevních i světských rezidenčních paláců, starých
univerzitních budov a
radnice. Právě zdejší radnice dodává spolu s okázalou architekturou tří až čtyřpatrových měšťanských domů na hlavních náměstích a ulicích
historickému jádru Olomouce charakter velkého a významného historického centra. K specifickému charakteru městské památkové rezervace přispívá také její historická vojensko-strategická funkce
a fakt, že byla v polovině
18. století přebudována na pevnost. Ta bývala vlastně až do nedaleké minulosti sídlem velkých vojenských posádek. Po zrušení pevnosti v osmdesátých letech 19. století byly prostory kolem hradeb
přeměněny v městské parky a městskou zeleň. Dnes tento přírodní prstenec dnes tvoří přirozenou hranici a přechodový článek mezi historickým jádrem a novými částmi města.
Prohlídka města s průvodcem bude zážitek
Pokud se při poznávání starobylé Olomouce nechcete spletitou historií probírat sami, objednejte si
služby zkušených a odborných průvodců. Vše s vámi vyřídí
Informační centrum Olomouc na Horním náměstí, kam se můžete obrátit ohledně objednávek prohlídek. Ty zde přijímají
e-mailem infocentrum@olomouc.eu, nebo
telefonicky na číslech 585 513 385 či 585 513 392. S průvodcem si projdete
historické jádro města a v případě dostatku času vás průvodce zavede také do
volně přístupných objektů. Program prohlídky v
IC Olomouc rádi přizpůsobí podle vašeho přání. Doporučujeme vám volit alespoň dvouhodinovou prohlídku – Olomouc je krásná a jistě oceníte, že si její kouzelná místa vychutnáte bez přílišného spěchu.
Cena průvodcovských služeb závisí na
délce prohlídky a velikosti skupiny. Menší skupina do 15 osob zaplatí za průvodce v češtině
1 500 Kč za 2 hodiny.
Prohlídku města může začít například na
Václavském náměstí prohlídkou
Arcidiecézního muzea,
Přemyslovského paláce nebo
Dómu sv. Václava. Odtud dojdete na
Biskupské náměstí s paláci ze 17. století a
Tereziánskou zbrojnicí. Projdete na
náměstí Republiky s
kašnou Tritónů, kde sídlí
Vlastivědné muzeum a stojí chrám Panny Marie Sněžné. Z náměstí se vydáte kolem
Jezuitského konviktu,
kaple sv. Jana Sarkandra a kaple Božího těla na
Žerotínovo náměstí s
kostelem sv. Michala. Pokračujete na
Dolní náměstí s kašnou Jupitera a Neptuna nebo mariánským sloupem. Na
Horním náměstí s
radnicí,
orlojem,
Sloupem Nejsvětější Trojice,
kašnami Herkula, Caesara a Jupiterova nebo
kostelem sv. Mořice prohlídka končí.
Olomoucká nej – co byste ve městě rozhodně neměli minout
- Sloup nejsvětější Trojice – na olomouckém Horním náměstí byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000. Je vysoký 35 metrů a představuje nejvyšší sousoší České republiky. Od roku 1995 je společně s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a souborem šesti barokních kašen národní kulturní památkou. Vznikl v letech 1716–1754 a hned po svém dokončení se stal pro obyvatele města zdrojem nesmírné hrdosti. To, že byl postaven právě v Olomouci, svědčí o historickém významu města, které bývalo hlavním městem Moravy a od roku 1063 také sídlem biskupů. S nápadem postavit sloup přišel kameník a císařský privilegovaný architekt Václav Render, který svou vůli prosadil u městské rady, vypracoval projekt a pomohl ho financovat. Pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice tvoří dominantu třípatrového monumentu, kde je umístěno dalších 18 soch svatých a 14 reliéfů, uvnitř je ukryta malá kaple. Sloup nejsvětější Trojice v Olomouci projde v nejbližší době rozsáhlou opravou, která by měla trvat dvě stavební sezóny. Zahájení a průběh restaurování ovšem zatím nelze úplně přesně určit, mohlo by začít již koncem letošního roku.
- Olomoucký orloj – od zmíněné památky UNESCO je jen pár kroků k další olomoucké kuriozitě – městskému orloji. Vybudován byl pravděpodobně už na přelomu 15. a 16. století. Prošel několika renovacemi, které postupně měnily jeho tvář. Na konci 2. světové války, v květnu 1945, byl velice poškozen a jeho opravy se po válce na požádání města ujal národní umělec Karel Svolinský, rodák z nedalekého Sv. Kopečku. Ten dal v roce 1955 památce její současnou podobu. Mozaika orloje v duchu socialistického realismu vyjadřuje život a práci lidu tohoto kraje. Pravděpodobně něco podobného nikde na světě neuvidíte.
- Věže kostela sv. Václava – neodmyslitelně patří k panoramatu města. Dnešní neogotický vzhled s nejvyšší kostelní věží na Moravě a druhou nejvyšší v České republice získal chrám až koncem 19. století.
- Přemyslovský hrad a Zdíkův palác – nejvýznamnější olomoucká architektonická památka pochází z první poloviny 12. století. Unikátem jsou sdružená románská okna, která svou reliéfní výzdobou v Česku nemají obdoby. Zdíkův palác nechal postavit jako reprezentační sídlo olomoucký biskup Jindřich Zdík (1126–1150), pokládaný za syna kronikáře Kosmy. Palác patří k nejcennějším románským památkám ve střední Evropě, v letech 2021 – 2023 proběhla jeho rekonstrukce podle návrhu architekta Jana Šépky. Nově se zde otevřela stálá expozice v podkroví.
- Fort XVII – patří do první čtveřice pevností, které vznikaly postupně od roku 1850 západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Částečně připomíná starší forty na Tabulovém a Šibeničním vrchu, liší se však zejména konstrukčními prvky, jako mohutnými zemními valy, osazenými těžkou dělostřeleckou výzbrojí. V centru pevnosti je takzvaný reduit, který sloužil jako ubytovací zařízení.
- Svatý Kopeček - jen osm kilometrů od středu města se nachází nejoblíbenější výletní i poutní místo regionu, Svatý Kopeček. Dominantou této oblasti v podhůří Nízkého Jeseníku je barokní chrám Navštívení Panny Marie, který se monumentálně tyčí nad Olomoucí a je odtud nádherný výhled do kraje. Od roku 1956 se v přilehlých lesích na ploše více než 40 hektarů rozkládá zoologická zahrada. Chovají tu více než 390 druhů zvířat z toho mnohá z nich jsou velice vzácná. Celá tato oblast je protkána množstvím turistických tras a cyklotras.
- Flora Olomouc - k metropoli na Hané neodmyslitelně patří tradiční mezinárodní zahradnické výstavy „Flora Olomouc“. Ať už navštívíte kteroukoliv etapu této akce, budete okouzleni pestrou škálou barev nejrůznějších druhů květin. Olomoucké Výstaviště pořádá každoročně 15 výstav a veletrhů, jeho pracovníci pečují také o 47 hektarů olomouckých parků včetně skleníků, rozária a botanické zahrady.