ÚvodČeská nejDopravníČeské železnice – jedna z nejhustších železničních sítí na světě
Dopravní

České železnice – jedna z nejhustších železničních sítí na světě

Občas se někde objeví informace, že Česká republika má se 121 kilometry na tisíc kilometrů čtverečních nejhustší železniční síť na světě. Ve skutečnosti ale Česku patří druhé místo. Nejhustší síť má Švýcarsko, kde zemi s rozlohou 41 285 kilometrů čtverečních křižuje 5317 kilometrů tratí. To představuje hustotu sítě 121,9 km na tisíc kilometrů čtverečních.
Jaká je česká železnice v číslech? Délka tratí měří celkem 9349 kilometrů, z toho je 7279 kilometrů jednokolejných, 2005 kilometrů dvojkolejných a 65 kilometrů vícekolejných. Elektrizované tratě měří 3258 kilometrů, ty neelektrizované 6090 kilometrů. Podle Správy železnic byste v Česku napočítali 6728 železničních mostů s celkovou délkou přes 156 kilometrů, 169 tunelů s celkovou délkou téměř 56 kilometrů (ještě o kilometr delší je Gotthardský tunel ve Švýcarsku, s 57 km nejdelší železniční tunel na světě), 1065 železničních stanic, 1566 zastávek a 6628 nádražních budov.

A jaké jsou další železniční rekordy a železniční kuriozity České republiky?
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kuriozity, zajímavosti a tipy pro milovníky tramvají

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kuriozity, zajímavosti a tipy pro milovníky tramvají

Jízda tramvají byla pro naše předky zážitkem, v našem světě jde ale o docela obyčejnou věc. Co se během téměř 150 let změnilo? Kde v naší zemi jezdí a jezdily tramvaje a nostalgické výletní linky? Kde jezdí české tramvaje ve světě? A kolik toho o městské kolejové dopravě v České republice nevíte?

100 tipů na výlet za vlaky a po kolejích Českem

100 tipů na výlet za vlaky a po kolejích Českem

Máte cestovatelského ducha a rytmus kolébání vlaku vám zrychluje tep? Inspirujte se našimi tipy a projeďte se s námi po kolejích zajímavých železničních tratí nebo ve vagonech tažených parními lokomotivami Českem.

České značky: České dráhy

České značky: České dráhy

Zajímavé tratě a železniční muzea, nostalgické jízdy s párou nebo akce, kam vás dopraví speciální vlaky patří k osvědčeným tipům portálu Kudy z nudy. Za většinou z nich stojí České dráhy, jedna z největších evropských železničních společností. Pojďte se s námi podívat na to, jak vznikla, na pár významných okamžiků její více než stoleté historie a také na nejrůznější místa, která stojí za vidění a často i zevrubné prozkoumání.

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

Den železnice je tradiční velká oslava pro všechny fanoušky lokomotiv, vagonů a nádraží. Hlavní akce je putovní, každý rok se koná v jiném městě, a provázejí ji Regionální dny železnice v desítkách dalších míst. Kdy se velká železniční slavnost pořádala poprvé a proč se Den železnice slaví právě 27. září?

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Hádejte: který druh dopravy patří k nejbezpečnějším, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a odborníci mu prorokují významnou úlohu v budoucnosti? Je to železnice, a právě na její podporu byl rok 2021 vyhlášen Evropským rokem železnic. Proč právě letos? Čeká nás totiž několik důležitých výročí, například 175 let od historicky prvního železničního spojení mezi dvěma hlavními městy Evropské unie z Paříže do Bruselu a také dvě výročí moderních vysokorychlostních vlaků, 40 let TGV a 30 let ICE.