ÚvodAktualityKde najdete pradědečky a prababičky českých měst?
Památky

Kde najdete pradědečky a prababičky českých měst?

Poslechněte si audio verzi článku
Seřadit česká města podle rozlohy nebo počtu obyvatel není žádná věda, ale co kdybychom se pokusili sestavit žebříček těch nejstarších? Komu bude patřit první místo a která města se snaží dokázat, že nejvyšší stupínek patří právě jim?
Vezměme si na pomoc například známý mapový portál, který nastřádal z českých měst a obcí řadu rekordů a kuriozit. Kromě informací o nejvýchodnějších, nejsevernějších, nejzápadnějších a nejjižnějších výspách Česka se dozvíte třeba to, že nejmenší obec je Závist v okrese Blansko, nejdelší název má Nová Ves u Nového Města na Moravě, nejvýše položená obec je šumavská Kvilda, obec s nejmenším počtem obyvatel se jmenuje Vysoká Lhota a leží v okrese Pelhřimov, z měst má nejméně obyvatel Přebuz v Krušných horách a nejstarším městem (z hlediska institucionálního) je Bruntál. Překvapení? Přesné datum založení města není známé, ale první zmínka o Bruntálu se objevuje v takzvané Uničovské listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1223. V ní král povoluje Uničovu, aby se řídil magdeburským městským právem a dodává „…quas habent cives nostri de Froudenthal“, což znamená „…které mají naši měšťané z Bruntálu“. Z textu je navíc zřejmé, že Bruntál existoval již deset let před tím, tedy v roce 1213. Právě od tohoto letopočtu město odpočítává svůj věk.
 

Kolik máme v Česku měst a obcí?

prahaBruntálští v tom mají jasno, ale podle žebříčku "živelně" založených měst, která navazovala na mnohdy pravěké osídlení řemeslnických nebo obchodních osad ležících u významných míst, jako jsou brody, podhradí velkých hradů nebo křižovatky cest, na první příčce rozhodně nejsou. Jenže k tak starobylým místům neexistuje přesná dokumentace a tak není lehké zjistit, komu patří prvenství doopravdy. Některá města svůj věk odvozují od první písemné zmínky, zmínky o určité stavbě nebo od letopočtu, kdy získala městská práva. A i tak seznam více než šest set měst nebude nikdy kompletní, protože ještě mnohem starší než řada měst jsou četné obce. Sečteno a podtrženo, kdyby si někdo chtěl dát tu práci a dohledat stáří všech našich měst, obcí a městysů, výsledný seznam by měl více než šest tisíc položek.
 

Praha – matka měst?

Ošemetné je to i s prvním místem pro Prahu. Její nejstarší známý popis sice pochází z roku 965 či 966 a její starobylost potvrzují Pražský hrad, Vyšehrad a další památná místa, ale filutové, kterým hlavní město v čele nejstarších českých měst vadí, rádi upozorňují, že vznikla postupným splynutím řady menších sídel. Mají pravdu: až do konce 18. století Praha vlastně neexistovala, do té doby samostatná pražská města (Nové a Staré Město, Malá Strana a Hradčany) se spojila do jednoho správního celku až roku 1784. Postupně se připojil Josefov, Vyšehrad a Holešovice. Docházelo i k úsměvným situacím, například po roce 1886, kdy projevily zájem o připojení k Praze Dejvice a Košíře, jenže mezi nimi a dnešním historickým centrem ležely další obce, které si chtěly uchovat samostatnost. Roli hlavních kverulantů tehdy hrála zejména města Karlín, Smíchov, Královské Vinohrady a Žižkov, která utvořila koalici a v rámci Prahy si chtěla zachovat autonomii. Jejich požadavky tehdy Praha odmítla, a tak se její součástí hlavního města staly až v roce 1922, mnohem později než sousední a od centra vzdálenější čtvrtě.
 

Kroniky, listiny a privilegia

Jedním z nejstarších měst je také Stará Boleslav, naše nejstarší poutní místo, spojené se smrtí svatého Václava (28. září asi 935 nebo 929), Břeclav (na území města leží Pohansko, které bylo důležitým velkomoravským hradiskem) anebo Domažlice. Nejstarší psaná zmínka pochází z roku 993, kdy český kníže Boleslav II. postoupil nově založenému Břevnovskému klášteru část výnosů ze cla v „Domasilicich“. Stejně stará je i první písemná zmínka o Bílině a dalších městech, která se ale nedochovala: v privilegiu papeže Jana XV. z 31. května roku 993 je mimo jiné určena povinnost pro litoměřickou, bílinskou a děčínskou provincii odvádět desátky břevnovským benediktinům. Z roku 1004 pochází první písemná zpráva o Žatci, který je zmíněn v kronice Thietmara Merseburského, a do románských dob sahá i historie Českého Dubu. Město, které vzniklo u kupecké stezky jako tržní osada, roku 1115 svěřil kníže Vladislav I. benediktinskému klášteru v Kladrubech.
 

Kosmas a ti další

Cenným zdrojem informací o počátcích českých měst je Kosmova kronika, kterou pravděpodobně v letech 1119 až 1125 sepsal Kosmas, děkan pražské svatovítské kapituly. Z roku 1055 pochází první zpráva o olomouckém hradě, ze stejného roku pochází také první spolehlivá zmínka o Chrudimi, kde během vojenského tažení zemřel Břetislav I. K našim nejstarším městům patří také Znojmo, jehož zárodek se již v 8. století nacházel na nepřehlédnutelné „hoře sv. Hippolyta“, později zvané Hradiště či Peltnberk. Vůbec první písemná zmínka o Znojmě je ale mladší, pochází z let 1061–1067 a zmiňuje se o platbách, které z „hradiště Znoiem“ mířily do rukou staroboleslavské kapituly. Mezi velká města, o nichž máme zprávy už z 11. století, se řadí například i Ústí nad Labem, Cheb či Brno.
 

Víte, že?

  • Neberte letopočty příliš vážně, protože podle vědců jsou česká města a obce mnohem starší, než se dosud předpokládalo. Od skutečného založení osady často uplynula dlouhá doba, než se poprvé objevila v písemné zmínce. Například o Jindřichově Hradci se poprvé píše roku 1220, ale podle archeologických průzkumů bylo místo osídleno už v 11. století.
  • U nejstarších sídel, archeologicky doložených již v 10. století, k prvnímu záznamu v písemných pramenech uplynulo často až 250 let, u mladších se doba postupně zkracovala. Přesto plně můžeme písemným záznamům důvěřovat přibližně až od 17. století, kdy vznikly první centrální katastry.
Klášter Teplá Památky

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Prácheňské muzeum v Písku Kultura

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: která místa si oblíbili králové a císaři?

Na Kudy z nudy si připomeneme nejenom nového britského krále Karla III. a jeho maminku, zesnulou královnu Alžbětu II., ale i další panovníky a jejich návštěvy českých zemí. Podívejte se, kam jezdili na návštěvy králové a císaři, kde zanechaly své stopy české královny a kam až vedou spletité panovnické rodové kořeny.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Největší město v České republice – Praha

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Městské hradby v Lipníku nad Bečvou Památky

Městské hradby v Lipníku nad Bečvou

Pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou patří k nejzachovalejším na Moravě. Přestože již v 19. století zanikly městské brány, zachovaly se z opevnění poměrně rozsáhlé úseky obou hradebních zdí s baštami a množstvím pozoruhodných detailů.

Městská památková zóna Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu Příroda

Městská památková zóna Spálené Poříčí – objevte historické památky i okolní přírodu

Přijeďte do nejmenšího města, které kdy získalo titul Historické město roku za péči o historické památky. Přesvědčte se, že jej nedostalo náhodou. Město, které dodnes má atmosféru venkovského sídla počátku 20. století, je vstřícné a přívětivé ke svým hostům.

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles Kultura

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.

Městská památková zóna Litovel Kultura

Městská památková zóna Litovel

Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. V jeho těsném sousedství stála již řadu let slovanská rybářská ves (dnešní tzv. Staré město), jejíž existenci umožňovala rozvětvená řeka Morava.

Historické centrum Českého Krumlova – památka UNESCO

Historické centrum Českého Krumlova – památka UNESCO

Symbolem jihočeského města na řece Vltavě je hrad a zámek, který je společně s historickým centrem zapsán na seznamu UNESCO. Nejcennější součástí areálu je zámecké barokní divadlo s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů a rekvizit. Nevšední je i prohlídka pěti nádvoří a zahrady.

Biskupské i veletržní Litoměřice Kultura

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.

Hrad a zámek Dolní Kounice Památky

Hrad a zámek Dolní Kounice

Tajuplný a turisty dosud neobjevený je hrad a zámek v Dolních Kounicích, který patří bezesporu mezi zajímavá místa v ČR. Téměř 700 let historie na jednom místě.

Největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě – sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Z památek druhé největší městské památkové rezervace v Česku ocenila organizace UNESCO sloup Nejsvětější Trojice. Barokní sloup ve srovnání s obdobnými památníky morových epidemií vyniká originální výtvarnou koncepcí, bohatou figurální výzdobou, ale i samotnými rozměry. S výškou 35 metrů jde o největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické jádro města Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku. Město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992.